Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Pa...maticniot pred roditel moj vika: nema sansa da go pustime na gastro,uste mal a da se zraci..ova ona... a jas uporen bev taa pak...
A za simptomi...neznam sto drugo da kazam osven: koga posle jadenje ke ogladnam,toa se slucuva posle 2-3 sati,vo stomakot kako da se otvora nekoja praznina,niz creva i zeludnik,i toa taka go cuvstvuvam duri ne se najadam,a ni me boli ni mi se povraka,AMA dokolku ostanam gladen baajgi vreme,crevava mi krkorat NENORMALNO,duri neznam ni jas kako da objasnam...kako da ima nesto vnatre sto se dvizi,pa ke zgrgori na edna strana pa na druga strana, i isto na dopir,dokolku se podudram vo predelot kade se crevata kako da se pridvizuva toa vnatre i krkori....:?:( e duri togas veke i organizmov(usta nos) nekako mi zabelezuvaat neprijatna mirizba(ne pri udarot tuku konstantno do jadenje),sekako ne kolku sto vistina imam neprijaten zdiv no sepak neprijatno osejkam,PS nepoznat sto vikas za toa gasovi dali imam(dali mi se prdi) ova sto go objasnuvav pogore za koga sum gladen kako mi e vo crevata....makar i da se gasovi ne prdam postojano pa da bidi toa......no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?...sto li mi e :( ?
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Pa...maticniot pred roditel moj vika: nema sansa da go pustime na gastro,uste mal a da se zraci..ova ona... a jas uporen bev taa pak...
A za simptomi...neznam sto drugo da kazam osven: koga posle jadenje ke ogladnam,toa se slucuva posle 2-3 sati,vo stomakot kako da se otvora nekoja praznina,niz creva i zeludnik,i toa taka go cuvstvuvam duri ne se najadam,a ni me boli ni mi se povraka,AMA dokolku ostanam gladen baajgi vreme,crevava mi krkorat NENORMALNO,duri neznam ni jas kako da objasnam...kako da ima nesto vnatre sto se dvizi,pa ke zgrgori na edna strana pa na druga strana, i isto na dopir,dokolku se podudram vo predelot kade se crevata kako da se pridvizuva toa vnatre i krkori....:?:( e duri togas veke i organizmov(usta nos) nekako mi zabelezuvaat neprijatna mirizba(ne pri udarot tuku konstantno do jadenje),sekako ne kolku sto vistina imam neprijaten zdiv no sepak neprijatno osejkam,PS nepoznat sto vikas za toa gasovi dali imam(dali mi se prdi) ova sto go objasnuvav pogore za koga sum gladen kako mi e vo crevata....makar i da se gasovi ne prdam postojano pa da bidi toa......no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?...sto li mi e :( ?
Дечко ти можеш да имаш и тенија. Овие симптоми ме наведуват да мислам на тоа.
Иди на гастроскопија. Не се зрачи со ништо. Сепак гастроентеролог да те види. Тој ќе реши дали да ти направи гастроскопија.
Барем на едно ехо да те видат. Немој да оставаш така!
Може да ти пукне цистата на тенијата!
Другото што е можно е да ти е од психичка природа (т.н. психосоматски синдроми) - ако имаш некакви невообичаени стресови и маки
Како и....некоја специфична форма на езофагеална регургитација...во краен случај.

Сепак утре на Гастроентеролог!
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Pa...maticniot pred roditel moj vika: nema sansa da go pustime na gastro,uste mal a da se zraci..ova ona... a jas uporen bev taa pak...
A za simptomi...neznam sto drugo da kazam osven: koga posle jadenje ke ogladnam,toa se slucuva posle 2-3 sati,vo stomakot kako da se otvora nekoja praznina,niz creva i zeludnik,i toa taka go cuvstvuvam duri ne se najadam,a ni me boli ni mi se povraka,AMA dokolku ostanam gladen baajgi vreme,crevava mi krkorat NENORMALNO,duri neznam ni jas kako da objasnam...kako da ima nesto vnatre sto se dvizi,pa ke zgrgori na edna strana pa na druga strana, i isto na dopir,dokolku se podudram vo predelot kade se crevata kako da se pridvizuva toa vnatre i krkori....:?:( e duri togas veke i organizmov(usta nos) nekako mi zabelezuvaat neprijatna mirizba(ne pri udarot tuku konstantno do jadenje),sekako ne kolku sto vistina imam neprijaten zdiv no sepak neprijatno osejkam,PS nepoznat sto vikas za toa gasovi dali imam(dali mi se prdi) ova sto go objasnuvav pogore za koga sum gladen kako mi e vo crevata....makar i da se gasovi ne prdam postojano pa da bidi toa......no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?...sto li mi e :( ?
Од ова што велиш можно е да имаш улкус на дуоденум. Нека ти направат тест за хеликобактер пилори (ако веќе не си направил), тоа барем не боли и при него нема зрачење... а лошиот здив може да се должи на рефлукс (на киселини и храна) од желудник во хранопровод.

Не би било на одмет да провериш и шеќер.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Pak za ova sto vikate tenija ulkus da ne imam ili neznam sto.nisto ne me boli bukvalno nisto !!! ni mi se povraka pa ni proliv ili nesto drugo,a los zdiv imam konstantno koga sum gladen, citiram " no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?" Znaci.... problemov mi sledi podolgo vreme,i ne sum do tolku da ne zabelezam deka pri vakva sostojba koga ke otvoram usta mi izleguva NEPRIJATEN ZDIV,e toa me maci,nisto drugo.I pak ke kazam nisto od gastro bidejki bev i so roditel maticniot nejke da pisi upat.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Pak za ova sto vikate tenija ulkus da ne imam ili neznam sto.nisto ne me boli bukvalno nisto !!! ni mi se povraka pa ni proliv ili nesto drugo,a los zdiv imam konstantno koga sum gladen, citiram " no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?" Znaci.... problemov mi sledi podolgo vreme,i ne sum do tolku da ne zabelezam deka pri vakva sostojba koga ke otvoram usta mi izleguva NEPRIJATEN ZDIV,e toa me maci,nisto drugo.I pak ke kazam nisto od gastro bidejki bev i so roditel maticniot nejke da pisi upat.
Матичниот лекар шо нејќе да ти пиши упут за гастро може си има причина (тој си знае најарно), сепак нема оправдување ако со зборовите "ништо не ти е" одбива те лечи и излечи. Крај краева тој зема пари благодарение на тоа што ти си го одбрал баш него за матичен лекар. Ако не си задоволен од него можеш да го смениш.

Тука на форумов можеме до догодина да шпекулираме што ти е, а што не ти е, ама никој нема да знае со сигурност се додека не те види и прегледа ко шо треба. А дури и по некоја случајност да ти се постави точната дијагноза, терапијата којашто треба да ја земаш нема како да ти биде препишана.
 

Непознат

FRCS, MD, MSc. PhD
Член од
27 мај 2010
Мислења
130
Поени од реакции
12
Pak za ova sto vikate tenija ulkus da ne imam ili neznam sto.nisto ne me boli bukvalno nisto !!! ni mi se povraka pa ni proliv ili nesto drugo,a los zdiv imam konstantno koga sum gladen, citiram " no sepak...koga mi krkorat se slusa glasno kako prdez,no sekako ne mirisa,DODEKA ne otvoram usta,potoa koga taka ke zgrgori otvaram usta i izleguva uzasno neprijatna mirizba,zdiv>?" Znaci.... problemov mi sledi podolgo vreme,i ne sum do tolku da ne zabelezam deka pri vakva sostojba koga ke otvoram usta mi izleguva NEPRIJATEN ZDIV,e toa me maci,nisto drugo.I pak ke kazam nisto od gastro bidejki bev i so roditel maticniot nejke da pisi upat.
Тенија - ако си имал контакт со мачки, кучиња, свињи, говеда, риби, измет да си чистил во претходните година, 2, 5 години...сепак иако е ретко....треба да се мисли и на тоа.

А може да ти е и обична дисдигестија - проблеми во варењето, перисталтиката (движењето на цревата), некакви ретроградни перисталтики, нешто психички обусловено, некакви рефлукси. Многу луѓе имаат вакви проблеми денес, било од стресови, вонземиреност, било од горештините, било од чисто механички својства (некоја гнилосана храна во некоја свивка на цревата што стои подолго време - можеш да пробаш да пиеш кисело млеко и јогурт извесно време, секако и многу вода, избегнувај мрсна храна).

Ако не идеш на специалист, секако нема да дознаеш што ти е, бидејќи очевидно не е во рамките на матичниот лекар да реши, а најмалку на нас на форумот. Така да тоа е единствениот одговор.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Више три недели ми расте ноктот од палецот на левата нога у месо. Пробуем некако да го сечем ама пак ме боли. Ако идем у болница ќе боли да ми го ваѓаа цел нокт ?:D
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Више три недели ми расте ноктот од палецот на левата нога у месо. Пробуем некако да го сечем ама пак ме боли. Ако идем у болница ќе боли да ми го ваѓаа цел нокт ?:D
Oд искуство ќе ти кажам.
Сум го имал проблемов неколкупати :)

Незначи дека сигурно ќе треба цел нокт да ти го вадат ,може да ти направат само засек и да го извадат коренот на ноктот кој “скршнал’ во непосакуван правец.
А и да ти го вадат.......го прават со анестезија , па целата “операција“ нетрае повеќе од 10 мин.

Околу 2 часа анестезијата ќе престане да делува и можно е да почуствуваш болка, али ништо сериозно со андоли и парацетамоли ќе ја ублажуваш и ќе “преживееш 2 дена“ !

Не му ја мисли многу ,оди нека те видат, незнам од кај си...
Ако си од југо-западниот регион контактирај ме да ти дадам информации во која болница и кој лекар да го бараш..
Ако си од скопско ќе ти кажат верувам колегиве од форумов...за да не талкаш!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Има некој некоја вежба за врат ? и исправување на врат ? Очајно ми треба !
 

darkohn

Water
Член од
9 август 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Има некој некоја вежба за врат ? и исправување на врат ? Очајно ми треба !
Ако ти се укочил мрдај ја полека главата лево десно, мене кога ќе ми се укочи така правам и помага
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ако ти се укочил мрдај ја полека главата лево десно, мене кога ќе ми се укочи така правам и помага
Ne bash , сакам да го *исправам* вратот .... пошо сум крив ко кулата у пиза и ми се смучи више =)

Има некои вежби а у шо би довеле до исправање или ? :D
 

darkohn

Water
Член од
9 август 2010
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ne bash , сакам да го *исправам* вратот .... пошо сум крив ко кулата у пиза и ми се смучи више =)

Има некои вежби а у шо би довеле до исправање или ? :D
Незнам за други вежби освен ако не ми се укочи вратот.:toe: Но знам дека се оди на терапија во бањите за искрвен рбет, можеби има и за врат.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
1.845
на десната страна од задникот ми е уздуено како чир веќе два месеца. пред некое време пукна, бев на хирург го стискаше излезе мн материја. пиев апчиња, се смири но еве неколку дена од коа престанав со апчињата пак се наду. и пак сака да тече. велат вакви работи почесто се јавувале кај машките. имал ли некој слично искуство?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Има некој некоја вежба за врат ? и исправување на врат ? Очајно ми треба !
Нз какво искривување на врат имаш дај појќе инфо, имаш ли лекарска дијагноза.

Ако се работи за еден пократок мускул стерноклејдомастоидеус при што главата е наведната или кон лево или кон десно еве една:

1 Ја вртиш главата кон страната обратна на онаа кон која главата ти е наведната (обратна на страната на скусениот мускул), при што брадичката ти доаѓа над рамото.
2 Раката кон која главата ти е наведната ја ставаш на тилот на главата
3 Со другата рака (над која во моментот присилно главата ти е свртена) си ја фаќаш брадичката (брадичката паѓа во дланката, а прстите природно се поставени кон образот што е од страната спротивна на онаа кон која вратот е искривен)
4 со раката што ти е на брадичката (дланта) ја вртиш главата (ротација) уште повеќе на назад
5 Со раката на тил (прстите) - фиксираш и малку го буткаш тилот кон напред (ротација)

При ротацијата оската на движење на главата е исто како при вртење на главата лево и десно (не напред и назад)

Вежбата се практикува обично при деца со вродено искривување на врат (скусување на еден мускул стерноклејдомасоидеус) и тоа од страна на мајките, ама ќе ти помогне и тебе ако си редовен и упорен.

На почеток вежбите се пократки и без многу напор (буткање на главата), а потоа се интензивираат.

Се надевам дека ќе ја разбереш постапката, ако не мислам има визуелно објаснети вежби на Нет, побарај, ќе најдеш ;)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Некој би знаел да ми објасни дијагноза со попрости зборови?

„На цервикалниот дел од рбетот постојат спондилоартрознизни промени.
Видлива е и дегенеризација на сите прикажани и.в. дискуси со дискус хернии на повеќе нивои, а особено е
хернирањето на ниво Ц5-6, каде покрај софт диск компонентата постои хард диск промена од дорзомедио
латерален тип билатерално, нешто повеќе лево. Хернирање на дискусите се гледа и на нивоите Ц2-3, Ц3-4 и Ц4-5.
Постои хипертрофија на лигаментната флава.
Од овие причини постои централна стеноза на спиналниот канал.“
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom