Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Џ

ЏинЏер

Гостин
Епа кој што сака нека каже ама ФИНКИ најубави журки организира. И криво ми е што ради диетата не смеев да пробам од тортата иако одма до неа стоев :) Ај некој што пробал да се обиде со зборови да ми го долови вкусот :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Да,нема нешо поубаво од пијани финκаши :D Милина да ти е да ги чуваш,миρни κаκо бубачиња :D
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Епа кој што сака нека каже ама ФИНКИ најубави журки организира. И криво ми е што ради диетата не смеев да пробам од тортата иако одма до неа стоев :) Ај некој што пробал да се обиде со зборови да ми го долови вкусот :D
нема врска. Забавите во Миднајт неможат ама ич да се споредат со тие во холот на Електро. :P[DOUBLEPOST=1397377048][/DOUBLEPOST]
Преведи си го сама, иди само печат да ти удрат :)
неможи, ако е за аплициррање за магистерски или пракса во странство мора да ти биде оригинално издадено од факултетот. Може и копија ама треба на нотар да се завверува.
Добро нормални се со цениве, издавање уверение на англиски јазик 1000 денари????
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дали може некој љубезен колега да ми помогне за задача за кола, немам идеја:
Ми треба коло каде имам на влез бројка од 0 до 9, искодирана со вишок три. Излези се остатот при делење на цифрата со 4 (2 излеза) и бит за парна парност за сите излезни битови (1 излез). Како воопшто да почнам? :/
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
целосната задача гласи
Да се конструира логичко коло според следната спецификација: влез во колото
е цифра од 0 до 9, искодирана во вишок три код. Излези од колото се: остаток
при делење на цифрата со 4 (два излеза) и бит за парна парност на сите
излезни битови (еден излез). Колото да се минимизира. Првите два излези да
се реализираат со 4-во-1 мултиплексери, а последниот излез со НИ порти
цел материјал го поминав и пак неам идеа.. :)
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки, ако ги разбира некој мултиплексериве, го молам да ми пише, имам прашање, кусо е.....Фала однапред....
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.136
Поени од реакции
1.068
Колеги, а зошто за вакви проблеми не одите на консултации? По АОК особено, има некои стварно добри асистенти кои можат многу убаво да ви објаснат некои од задачите кои тука ги прашувате. Ете на пример видете кога има Каневче консултации, појдете, прашајте. Мислам реално е тешко веројатно дека некој тука ќе земе и ќе изгуби саат, саат и пол со решавање на некое коло. Прашањата за кои најверојатно тука ќе се добие некој одговор треба да се кратки.
@ТхеТекнувало кажи го прашањето тука, можда ќе можеме да ти помогнеме :)
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Прашајте слободно за мултиплексери и слично :)[DOUBLEPOST=1397478406][/DOUBLEPOST]
целосната задача гласи
Да се конструира логичко коло според следната спецификација: влез во колото
е цифра од 0 до 9, искодирана во вишок три код. Излези од колото се: остаток
при делење на цифрата со 4 (два излеза) и бит за парна парност на сите
излезни битови (еден излез). Колото да се минимизира. Првите два излези да
се реализираат со 4-во-1 мултиплексери, а последниот излез со НИ порти
цел материјал го поминав и пак неам идеа.. :)
За парна парност:
кога на ексили порта се приклучени повеќе пинови тој враќа парност, па ти пробај изрази го ексили преку ни порти, т.е. ќе им правиш ексили на 4те бита на бројот.
За мултиплексерите најверојатно бидејќи имаш 10 бројки, а 4 бита ќе треба да ги испишеш сите 16 комбинации, и до нив излезите(функцијата). Каде што немаш дефинирана цифра ставаш било што да е излез. После е лесно, земи ја едната функција па земи контролни сигнали за првиот мултиплексер(први осум излези) x2 ,x3(ако имаш x4 како најзначаен бит и x1 како најнезначаен), и наредните 8 излези во друг мултиплексер и ако ти е јасно до тука пиши :)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Колеги, а зошто за вакви проблеми не одите на консултации? По АОК особено, има некои стварно добри асистенти кои можат многу убаво да ви објаснат некои од задачите кои тука ги прашувате. Ете на пример видете кога има Каневче консултации, појдете, прашајте. Мислам реално е тешко веројатно дека некој тука ќе земе и ќе изгуби саат, саат и пол со решавање на некое коло. Прашањата за кои најверојатно тука ќе се добие некој одговор треба да се кратки.
@ТхеТекнувало кажи го прашањето тука, можда ќе можеме да ти помогнеме :)
Проблемот е што ни они не се заинтересирани, ме праќаат кај некој трет кога им пишувам, за на крај да завршам кај демонстраторите кои и онака за украс се ставени на вежби. Затоа мислев дека можеби има љубезен колега кој би сакал 5 минути да одвои да погледне што е задачата и да ме насочи. Не барам од никој да ми реши задача и слика решение, туку да ме насочи, па ќе си цртам табели, минимизации и кола. Инаку, задачата е ова:
http://postimg.org/image/l6sjmxr19/
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Nema vrska toa deka te preprakaat od edno na dr mesto,si imaat objaveno termini za konsultacii i nikoj nemat da te vrati vo toj termin.Kanevce mnogu ubavo objasnuva mozes da odis kaj nejze.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Nema vrska toa deka te preprakaat od edno na dr mesto,si imaat objaveno termini za konsultacii i nikoj nemat da te vrati vo toj termin.Kanevce mnogu ubavo objasnuva mozes da odis kaj nejze.
Ах Емка....брзате да контрирате, а не да размислите. Проблемот беше што тоа е лабораториска вежба, а и сама сигурно знаеп дека дури ни Каневче не решава на консултации испитни, колоквиумски, па ни лабораториски вежби. А лаб имам утре, па затоа итно морав да прашам. Форумот е креиран за да може да има дискусија, конретно постирав овде, зошто верував дека ќе најдам постар колега што поминал ова и знае како е да заглавиш, па да помогне. Вие сите брзате да ме "опоменете", но не и да помогнете....за жал :/
 
Член од
16 јануари 2011
Мислења
362
Поени од реакции
127
Здраво дечки, моментално сум прва година на финки на КНИ смер. Од септември планирам да се префрлам на е-технологии смерот главно поради калкулусите и ВИС. Ме интересира како оди процесот на префрлање и дали ке ми бидат признаени сите положени предмети кои ги има и на КНИ и на е-технологии.
И кажете збор два општо за е-технологии како смер.. предмети, тежина, ценетост итн.. :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Ах Емка....брзате да контрирате, а не да размислите. Проблемот беше што тоа е лабораториска вежба, а и сама сигурно знаеп дека дури ни Каневче не решава на консултации испитни, колоквиумски, па ни лабораториски вежби. А лаб имам утре, па затоа итно морав да прашам. Форумот е креиран за да може да има дискусија, конретно постирав овде, зошто верував дека ќе најдам постар колега што поминал ова и знае како е да заглавиш, па да помогне. Вие сите брзате да ме "опоменете", но не и да помогнете....за жал :/
Ne ti kontram, ti kazuvam kako sto e. Kaj Kanevce bar jas imam okapano na site konsultacii i se sho ne mi bilo jasno mi razjasnila. Nema vrska dali e lab. vezba ili ispitna zadaca. I Gramatikov ubavo objasnuva. E sega ne mozes ti da odis so blanko list,nisto nereseno i taa da ti go resi.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Здраво дечки, моментално сум прва година на финки на КНИ смер. Од септември планирам да се префрлам на е-технологии смерот главно поради калкулусите и ВИС. Ме интересира како оди процесот на префрлање и дали ке ми бидат признаени сите положени предмети кои ги има и на КНИ и на е-технологии.
И кажете збор два општо за е-технологии како смер.. предмети, тежина, ценетост итн.. :)
Мислам дека автоматски паѓаш во приватна квота и дека ќе треба да преполагаш предмети. Прочитај си на сајтот, мора да има дефиниран дел и за тоа :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Здраво дечки, моментално сум прва година на финки на КНИ смер. Од септември планирам да се префрлам на е-технологии смерот главно поради калкулусите и ВИС. Ме интересира како оди процесот на префрлање и дали ке ми бидат признаени сите положени предмети кои ги има и на КНИ и на е-технологии.
И кажете збор два општо за е-технологии како смер.. предмети, тежина, ценетост итн.. :)
Мислам дека автоматски паѓаш во приватна квота и дека ќе треба да преполагаш предмети. Прочитај си на сајтот, мора да има дефиниран дел и за тоа :)
Нема врска со преполагање на предмети, ќе си ги полага само тие што ги нема слушано, односно 1-2 предмети кои ги има само на ПЕТ.
Инаку, со префрлувањето паѓаш во приватна, ама постои финта. Може да се запишеш на ново, така што ќе добиеш нов индекс, ќе ти ги признаат положените предмети и ќе си бидеш во државна... нормално, тоа ако влезеш во таа квота, се зависи од кандидатите кои ќе се упишуваат оваа година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom