Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Причините за крварење од носот (Епистаксис) се повеќе. Најчесто е од носната лигавица на долно-предниот дел на носната преграда кадешто има највеќе артериални и венозни садови (locus Kiesselbachi). Ако крварењето е од по длабоките делови на носот е по силно и треба да се сопре со предна и задна тампонада.
Причини:
-Многу студен и сув воздух
-травми на носот
-туѓо тело
-полипи
-тумори
-ринит (воспаление на носната лигавица)
-черепна травма
-медикаменти (антикоагуланти,антиагреганти)
-хипертонија
-хемофилија
-болест на вон Вилебранд
-болест на Стјуард-Прауер
-есенцијална тромбоцитопенија
-наследна хеморагична телеангиектазија
-авитаминоза С (Скорбут)
Нешто има, ама што, останува сам да провериш кај матичниот (ако не престане носот да крвари, ако продолжува серијата).
Најверојатно имаш слаби артериоли и венули во долно-предниот дел на носот.
And... Yes, you'll survive! :salut:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Фала одговорот, се среди, се. Тоа било од преголем напор, деновиве бев хиперактивен. Сепак фала, сега сум во ред.


Поздрав.
 
E

error

Гостин
Проблем со забите, до вчера добри беа..станав денес од спиење и некако како меки забите да ми се, кога ке ги стегнам катниците ме болат. хелп ? Имам страв од заболекари и неќам на стоматолог да одам:icon_conf
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Проблем со забите, до вчера добри беа..станав денес од спиење и некако како меки забите да ми се, кога ке ги стегнам катниците ме болат. хелп ? Имам страв од заболекари и неќам на стоматолог да одам:icon_conf
prvo zabite ne mozat da ti se meki. mozno e vo son da sii gi stiskal vilicite i da si imal trienje medgu zabite od gornata i dolnata vilica . toa se desava od mnogu nervoza!!
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Ja imam problem so preponite malu da istrcam odma me bolat daj kazite nekoja mast ili nesto slicno
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Ja imam problem so preponite malu da istrcam odma me bolat daj kazite nekoja mast ili nesto slicno
koga i da pomislish da istrcash nekolku metri(mislam na nekoja sportska aktivnost), mora da se zagreesh. odnosno dobro da gi istegnesh preponite i muskulite.
p.s. mislam deka treba pocesto da si aktiven vo sportot!
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Проблем со забите, до вчера добри беа..станав денес од спиење и некако како меки забите да ми се, кога ке ги стегнам катниците ме болат. хелп ? Имам страв од заболекари и неќам на стоматолог да одам:icon_conf
Прво и основно правило на здравната култура се редовните прегледи. Така му даваш шанса на твојот лекар (стоматолог) да го следи твоето здравје. Стравот би требало да го исклучиш како опција, зошто кога човек има потреба од лекар рано или касно ќе го посети, а подобро е порано, нели?

Ja imam problem so preponite malu da istrcam odma me bolat daj kazite nekoja mast ili nesto slicno
Ако не се работи за некој посериозен проблем немаш апсолутно никаква потреба од масти, кремови, медикаменти...
Одговорот - подолу.

koga i da pomislish da istrcash nekolku metri(mislam na nekoja sportska aktivnost), mora da se zagreesh. odnosno dobro da gi istegnesh preponite i muskulite.
p.s. mislam deka treba pocesto da si aktiven vo sportot!
 
E

error

Гостин
prvo zabite ne mozat da ti se meki. mozno e vo son da sii gi stiskal vilicite i da si imal trienje medgu zabite od gornata i dolnata vilica . toa se desava od mnogu nervoza!!
Па знам јас дека не може да се меки, ама такво чуство имам, кога ке ги допрам ми се чини дека ке ми падне забот. Ако продолжи вака уште некој ден ке одам на заболекар :nesvest:
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Па знам јас дека не може да се меки, ама такво чуство имам, кога ке ги допрам ми се чини дека ке ми падне забот. Ако продолжи вака уште некој ден ке одам на заболекар :nesvest:
Со вакви симптоми стравот од заболекар мора да почека....,,,оваа ти што го зборуваш да не случајно парадентоза (не знам дали оваа е правилното име), знам дека жлебината на некое време ја губи способноста да ги држи забите....,,најчесто оваа болест се јавува кај постари луѓе и луѓе кои многу се нервираат........Оди на лекар нека ти ги види забите,,,можеби е само некое воспаление, црвеница или слично......
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
vaka sega imam mal problem se nadevam jasno ke go opisam.od vcera navamu me boli delot nad levata grada.e sega napipuvav so prstite osven koska tamu nema nisto.me boli samo na dopir.toa mu ide nesto ako gradna koska,kraden kos...mozno e da e od promaja,diganje tesko ili nesto opasno?
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
vaka sega imam mal problem se nadevam jasno ke go opisam.od vcera navamu me boli delot nad levata grada.e sega napipuvav so prstite osven koska tamu nema nisto.me boli samo na dopir.toa mu ide nesto ako gradna koska,kraden kos...mozno e da e od promaja,diganje tesko ili nesto opasno?
Промаја, удрено без да приметиш, неправилна положба при спиење претходната ноќ, ништо страшно:pipi:
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
Sagaqua txn za odgovorot jas vednas pomisliv deka nedaj boze e nesto strasno epten sum paranoicna koga stanuva zbor za toa i pokraj toa sto nemam apsolutni nikakvi simptomise sminkam
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Проблем со забите, до вчера добри беа..станав денес од спиење и некако како меки забите да ми се, кога ке ги стегнам катниците ме болат. хелп ? Имам страв од заболекари и неќам на стоматолог да одам:icon_conf
Дали те боли кога пиеш студена вода, кога јадеш, си чукаш со забите едноставно не можеш да ја затвориш вилицата од болка?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Се шокирав денеска бев да мерам притисок треба да одам на некој прегледи онака превентивно реков да видам крв, притисок ,екг.(иначе немам никакви проблеми онака се чуствувам како коњ)

Притисокот ми беше 160/100 (а немам никакви потешкотии)докторот ми прегледа екг и тоа беше убрзано некаде 103 достигна пулсот додуша имам некоја фобија од лекари ама сепак е премногу за моите години.

Мрсна храна не јадам многу меѓутоа сум пушач негов совет беше да не јадам солено и да не пијам кафе.

Дајте некоја природна рецептура да намалам притисок или пак некоја диета ако е возможно да се направи тоа бидеќи прегледот ми е за една недела.

Докторот потспомна дека и жешково време влијае на притисокот.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Се шокирав денеска бев да мерам притисок треба да одам на некој прегледи онака превентивно реков да видам крв, притисок ,екг.(иначе немам никакви проблеми онака се чуствувам како коњ)

Притисокот ми беше 160/100 (а немам никакви потешкотии)докторот ми прегледа екг и тоа беше убрзано некаде 103 достигна пулсот додуша имам некоја фобија од лекари ама сепак е премногу за моите години.

Мрсна храна не јадам многу меѓутоа сум пушач негов совет беше да не јадам солено и да не пијам кафе.

Дајте некоја природна рецептура да намалам притисок или пак некоја диета ако е возможно да се направи тоа бидеќи прегледот ми е за една недела.

Докторот потспомна дека и жешково време влијае на притисокот.
Prvo i osnovno bidejki mislam deka si mlad, a toa ti e tipicno i dosta prisutno kaj mnogu luge :Sindrom na bel mantil, toa ti e koa ke otidesh kaj lekar i bidejki si malce uplashen avtomatski ti se kreva pulsot i pritisokot isto, zatoa probaj da si izmerish pritisok i puls doma koa ke si smiren i ke vidish deka ke bide normalen:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom