Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
@Темјан како што пишав, немам ништо против, само премногу се расплина оваа тема и ја изгуби целта - дискусија за влијанието на здравјето.
Отворете нова тема во која детално ќе се дискутира за одгледувањето, кое само по себе нема никаква врска со здравјето туку со земјоделие.
Оваа тема е со јасен наслов во јасен подфорум.
Конципирајте една тема за тоа, отворете ја во овој подфорум, пингајте ме и јас ке ги префрлам сите избришани постови кои ќе одговараат на истата, па потоа таму продолжете ја дискусијата за одгледување.
Едит: Со оглед на тоа што тоа се „нелегални активности“ ќе морате тие искуства да ги споделувате на друг начин.
Повеќе од добредојдени сте да споделувате статии и ваши искуства во врска со влијанието на здравјето.
 
Последно уредено:

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Сите наши искуства со ова сеуште нелегално растение се базирани врз основа на интелигентни и подркрепени со цврсти докази, реформи кои се одвиваат низ светот. Јас немам одгледувано, ниту лично, тет а тет, сум контактирал со некој што го има правено истото.
Минатата недела 27 март, во Србија се одвиваше првата трибина за легализација на марихуаната и нејзината употреба во медицински цели на која имавме испратено наши претставници од Македонија. На трибината која се одржуваше на Филозовскиот факултет дадоа нецензурирани излагања повеке професори и видни луѓе, се зборуваше од тоа како марихуаната може да помогне во медицината, до прашања поврзани со земјоделието и државната економија, и се разбира се говореше околу митот дека марихуаната ја користат само неуспешни луѓе...
Не само марихуаната што е помалку штетна од алкохолот, цигарите и лекарствата што можеме да ги добиеме без рецепта, научниците и докторите сега јавно признаваат дека е таа е корисна за нашето здравје, ако ја користиме рационално и во одредени количини.
Канабисот е природен додаток на нашиот ендоканабиноиден систем и ни помага да се заштитиме од автоимуни кондиции како што се дијабетисот и ракот. Исто е невропротективен и ја поттикнува неврогенезата, и поради ова се користи како природен лек за третмани на повреди на мозокот, мозочен удар, Паркинсова и Алцхајмерова болест. Всушност Американската влада го има патентот за користење на марихуаната за третирање на ове кондиции.

 
D

Daedalus

Гостин
Све е тоа супер, само екстензивната научна евиденција го покажува спротивното, дека марихуаната е штетна по здравјето. Многу луѓе кои конзумираат марихуана не може да го разграничат фактот дека само затоа што конзумираат марихуана, тоа не значи дека марихуаната не е штетна. И ја пушам цигари, иам пушено марихуана, иам пиено алкохол и иам праено други дроги, тоест сите, сем хероин и ЛСД (ова поодамна), али свесен сум дека се штетни и секако свесен сум дека нивото на штетност на кокаин и марихуана не е исто и дека марихуаната на пример е далеку помалку штетна од други позаебани ствари.

Безвезе е да се изедначуваат сите дроги како и негативните влијанија од истите, ама безвезе е да се каже дека марихуаната е скрос здрава. Евидентирани се доста проблеми со здравјето кои константното конзумирање на марихуаната може да ги донесе исто како и цигарите. Не планирам да дебатирам или да се докажувам, пошто знам дека повеќето тука ќе се као, ае не треси глупости блабла, марихуаната лечи рак и слични небулози, така што си го изнесувам својот став и останувам на тоа.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Све е тоа супер, само екстензивната научна евиденција го покажува спротивното, дека марихуаната е штетна по здравјето. Многу луѓе кои конзумираат марихуана не може да го разграничат фактот дека само затоа што конзумираат марихуана, тоа не значи дека марихуаната не е штетна. И ја пушам цигари, иам пушено марихуана, иам пиено алкохол и иам праено други дроги, тоест сите, сем хероин и ЛСД (ова поодамна), али свесен сум дека се штетни и секако свесен сум дека нивото на штетност на кокаин и марихуана не е исто и дека марихуаната на пример е далеку помалку штетна од други позаебани ствари.

Безвезе е да се изедначуваат сите дроги како и негативните влијанија од истите, ама безвезе е да се каже дека марихуаната е скрос здрава. Евидентирани се доста проблеми со здравјето кои константното конзумирање на марихуаната може да ги донесе исто како и цигарите. Не планирам да дебатирам или да се докажувам, пошто знам дека повеќето тука ќе се као, ае не треси глупости блабла, марихуаната лечи рак и слични небулози, така што си го изнесувам својот став и останувам на тоа.
100% сложувам, јасно ни е на нас дека марихуаната не е штетна како хорсот или коката или други видови на потешки дроги, ама да тврдиш дека е апсолутно здрава и лек ми е тотален нонсенс.Или марата лечела рак, сида, тумор . Не ми треба доказ за некои работи, кога со свои очи ги гледам и перцепирам секој ден. Има еден травар кај мене во зграда,комшија ми е цел живот, од деца се знаеме. Беше најбољи математичар во основно, денес после десет години интензивно пушење марихуана не разликува отсечка од кружница. Мозокот тотално исушен, секој ден се поизгубен и поизгубен го гледам. Жив доказ го имам кај мене во зграда, кој не верува нека дојде кај мене на гости да се увери. Тој со неговите илјада научни истражувања, јас со мојот жив пример. :)
 
Последно уредено од модератор:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Прекрасно влијае! Ти го отвара умот и се спознаваш сам себе и околината и светот општо. Само битен фактор е да биде квалитетна и природна и да се прочита упатство пред користење на истиот суплемент: Витамин Г! :) :)
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Све е тоа супер, само екстензивната научна евиденција го покажува спротивното, дека марихуаната е штетна по здравјето. Многу луѓе кои конзумираат марихуана не може да го разграничат фактот дека само затоа што конзумираат марихуана, тоа не значи дека марихуаната не е штетна. И ја пушам цигари, иам пушено марихуана, иам пиено алкохол и иам праено други дроги, тоест сите, сем хероин и ЛСД (ова поодамна), али свесен сум дека се штетни и секако свесен сум дека нивото на штетност на кокаин и марихуана не е исто и дека марихуаната на пример е далеку помалку штетна од други позаебани ствари.

Безвезе е да се изедначуваат сите дроги како и негативните влијанија од истите, ама безвезе е да се каже дека марихуаната е скрос здрава. Евидентирани се доста проблеми со здравјето кои константното конзумирање на марихуаната може да ги донесе исто како и цигарите. Не планирам да дебатирам или да се докажувам, пошто знам дека повеќето тука ќе се као, ае не треси глупости блабла, марихуаната лечи рак и слични небулози, така што си го изнесувам својот став и останувам на тоа.
Супер одговор.
Ниту јас не сум тука да се докажувам и да се инатам со секој што ке каже лошо за марихуаната. Но, ете јас сум од тие луѓе што го сакаат ова растение, т.е. про-канабис личност и легализацијата на марихуаната ми е про-цел. Како сакаш сватиме. Не мислам ништо лошо.
Употребата на марихуана е индивидуална работа. Исто како и пушењето цигари. Не мислам ништо лично, ниту се обраќам кон тебе, но ете мој став е дека пушачите на цигари се "глупави", "само-деструктивни" и џабе ги трошат парите (ова за парите се однесува и за тревата) . Јас како бивш страстен пушач, многу убаво ја знам деструктивната страна на тутунот и деструктивната страна на канабисот и можам да кажам дека пушењето на цигари е многу поштетно. Имам моја теорија и мој став околу тоа, се разбира не викам дека сум 100% во право.
Да се надополнам на тоа дека многу луѓе забегале од тревата. АПСОЛУТНО ТОЧНО. Имам другар кој што пуши 3-10 џоинта дневно. Од прекрасна личност сега е ментално ретардиран, Не знае името да си го спелува, а и мислам дека на моменти и не знае како се вика. Типичен ЛУЗЕР, жал ми е за него и неговата фамилија. За разлика од тој случај на тотален промашај, не мора да значи дека секој што секојдневно дува трева е забеган. Има илјадници примери на успешни луѓе во МКД и во светот кој што дуваат и пак се први во тоа што го наумиле.
Плус, ако некој во средно бил првенец, а потоа станал алнат, што би рекол јас народски, не мора да значи дека тоа е од марихуанта. Можеби е нешто генетски, можеби само ние да мислиме дека виновна е марихуаната, можеби тој го имал тоа лошо нешто и предходно, и марихуаната е само тригер, а не и причинител. Кој знае... На работа секојдневно се гледам со луѓе што дуваат, некој и секојдневно и пак ја завршуваат работата во временската линија и им оди добро.
Денеска се што конзумираме е штетно по нашето здравје, од разно разни сокови, храни, лекарства, од се може да се поболиме на било кој начин. Истото се однесува и на марихуаната.
Употребувана со "усул", дефинитивно не е штетна по здравјето на човекот, напротив е и корисна. Исто како и со виното.

Одгледана во домашни услови, со љубов и правилно употребена, марихуаната е најдобриот природен лек. :P Нема да те излечи од сида, но ке ти помогне да ги ублажиш негативните симптоми.

Тоа што го знаеме моментално за марихуаната е само почеток. Штета што живееме во оваа депресивна држава и не можеме да ги ползуваме сите медицински бенифиции, туку само животински да се надуваме и да бидеме стереотипови...
 
Член од
30 март 2014
Мислења
10
Поени од реакции
8
Ништо не е штетно ако е со мера .... А особено маријаната е баш добра за организмот и за белите дробови и мозокот доколку се употребува еднаш на 3 месеци а можи и малце по често , како на пример јас си пушам еднаш месечно секој месец еве така 3,4 години и до сега немам никаков проблем или пак никаво губење на памтењето или пак дупки во мозокот , или проблеми со градите , баш се си е во ред со мене ...... а за градите е добро што ги чисти затнатите или запушените канали во градите ...... али секој си има различно мислење .... :) поздравв :) smoke weed every month :D[DOUBLEPOST=1396278164][/DOUBLEPOST]А и уште нешто што ми текна сега во моментот ,, Незнам колку од вас биле во Прага те. Чешка .. не сум бил во амстердам и за тоа не можам да кажам за таму . јас во прага сум бил неколку месеци , значи во чешка марихуаната и останатите дроги се легализирани во ограничена количина а и е дозволено садење на неколку кстебла во дворот ... и сакав да кажам дека ако таму е дозволена марихуаната во толку по напредна земја од нас каде што има мн по голема економија и профитабилност во државата и 2 процент на невработеност , тоа значи дека не е штетна ни најмалце на луѓето бидеќи познавам јас во прага бизнисмени познавам директори на фирми големи луѓе кои јакористат и си го одржуваат мозокот и мислите за понатаму , то значи дека си го опуштаат мозокот и си употребуваат време за да се одморат самите себеси. во прага марихуана користат 80 % од населението значи познавам и стари луѓе кои имаат по 85 години и имале прекрасен живот а воедно и користеле марихуана и уште користат .. имам уште многу докази и лични мислења што можам роман да напишам ама не сакам толку да должам во врска со оваа растение подарено од господа :) а тие што го прфатиле фактот дека тоа нечини не можиш да гипремислиш ... а тие што користат си знаат што убаво има е :):): .. поззздрав :) ... ова не ми беше да се пофалам дека сум бил во прага сакав да споделам искусвта :)
 
Последно уредено:

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Ништо не е штетно ако е со мера .... А особено маријаната е баш добра за организмот и за белите дробови и мозокот доколку се употребува еднаш на 3 месеци а можи и малце по често , како на пример јас си пушам еднаш месечно секој месец еве така 3,4 години и до сега немам никаков проблем или пак никаво губење на памтењето или пак дупки во мозокот , или проблеми со градите , баш се си е во ред со мене ...... а за градите е добро што ги чисти затнатите или запушените канали во градите ...... али секој си има различно мислење .... :) поздравв :) smoke weed every month :D[DOUBLEPOST=1396278164][/DOUBLEPOST]А и уште нешто што ми текна сега во моментот ,, Незнам колку од вас биле во Прага те. Чешка .. не сум бил во амстердам и за тоа не можам да кажам за таму . јас во прага сум бил неколку месеци , значи во чешка марихуаната и останатите дроги се легализирани во ограничена количина а и е дозволено садење на неколку кстебла во дворот ... и сакав да кажам дека ако таму е дозволена марихуаната во толку по напредна земја од нас каде што има мн по голема економија и профитабилност во државата и 2 процент на невработеност , тоа значи дека не е штетна ни најмалце на луѓето бидеќи познавам јас во прага бизнисмени познавам директори на фирми големи луѓе кои јакористат и си го одржуваат мозокот и мислите за понатаму , то значи дека си го опуштаат мозокот и си употребуваат време за да се одморат самите себеси. во прага марихуана користат 80 % од населението значи познавам и стари луѓе кои имаат по 85 години и имале прекрасен живот а воедно и користеле марихуана и уште користат .. имам уште многу докази и лични мислења што можам роман да напишам ама не сакам толку да должам во врска со оваа растение подарено од господа :) а тие што го прфатиле фактот дека тоа нечини не можиш да гипремислиш ... а тие што користат си знаат што убаво има е :):): .. поззздрав :) ... ова не ми беше да се пофалам дека сум бил во прага сакав да споделам искусвта :)
Сум бил во Пардубице и во Високи Мито во Чешка. Марихуана се пуши насекаде и ја пушат сите. Од деца од 15 години до дедовци и баби. Јас се чудев кога една баба го викаше внукот дома да јаде, а овој и рече чекај да го допушам џоинтот и ке дојдам. Во секоја куќа има по неколку стебла, марихуана не продава никој, сите садат по дома.
Таму ке ти се смеат ако кажеш дека на некој си му продал грас. Ке те сметаат за алчен. Нормално е за секоја прослава на роденден да има колачиња од канабис. Во секој бар и дискотека се осеќа мирис на ганџа.
Сум се чудел како на работа на паузите како голем дел од работниците испагаат надвор и наместо цигар палат џоинт.
Нешто што ке ми остави најголем впечаток за Чешка е марихуаната, сите чуваат кучиња и возат велосипеди. :X3:
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Прекрасно влијае! Ти го отвара умот и се спознаваш сам себе и околината и светот општо. Само битен фактор е да биде квалитетна и природна и да се прочита упатство пред користење на истиот суплемент: Витамин Г! :) :)
Да, се зависи од тоа како го користиш канабисот и колку е чист и природен. Со правилна употреба ќе ти користи за некои работи, но доколку се злоупотребува ќе ти наштети. Исто како и алкохолот, доколку знаеш како , може да излечи чир на желудник, во спротивно ќе ти го уништи црниот дроб и ќе предизвика цироза. :)
 
Член од
30 март 2014
Мислења
10
Поени од реакции
8
Сум бил во Пардубице и во Високи Мито во Чешка. Марихуана се пуши насекаде и ја пушат сите. Од деца од 15 години до дедовци и баби. Јас се чудев кога една баба го викаше внукот дома да јаде, а овој и рече чекај да го допушам џоинтот и ке дојдам. Во секоја куќа има по неколку стебла, марихуана не продава никој, сите садат по дома.
Таму ке ти се смеат ако кажеш дека на некој си му продал грас. Ке те сметаат за алчен. Нормално е за секоја прослава на роденден да има колачиња од канабис. Во секој бар и дискотека се осеќа мирис на ганџа.
Сум се чудел како на работа на паузите како голем дел од работниците испагаат надвор и наместо цигар палат џоинт.
Нешто што ке ми остави најголем впечаток за Чешка е марихуаната, сите чуваат кучиња и возат велосипеди. :X3:
Ме радуваш вака шо пишуваш , и така таму луѓето си живееат среќно и безгиржноо :):)
 
D

Daedalus

Гостин
Супер одговор.
Ниту јас не сум тука да се докажувам и да се инатам со секој што ке каже лошо за марихуаната. Но, ете јас сум од тие луѓе што го сакаат ова растение, т.е. про-канабис личност и легализацијата на марихуаната ми е про-цел. Како сакаш сватиме. Не мислам ништо лошо.
Употребата на марихуана е индивидуална работа. Исто како и пушењето цигари. Не мислам ништо лично, ниту се обраќам кон тебе, но ете мој став е дека пушачите на цигари се "глупави", "само-деструктивни" и џабе ги трошат парите (ова за парите се однесува и за тревата) . Јас како бивш страстен пушач, многу убаво ја знам деструктивната страна на тутунот и деструктивната страна на канабисот и можам да кажам дека пушењето на цигари е многу поштетно. Имам моја теорија и мој став околу тоа, се разбира не викам дека сум 100% во право.
Абе тука зборуваме за порок. Ти може да се Ајнштајн и да пиеш/пушиш/да се коцкаш. Нема логика у тоа, али рецепторите за допамин делуваат на задоволството кое го чувствуваме кога ги праиме тие ствари. Цигарата не е ништо повише од социјален и личен ритуал во кој нема никаква логика, али послем многу години пушење, тешко е да се откажат. Исто, мислам дека ганџата е сама по себе многу поштетна од цигарите ако ја конзумираш во истите количини. На пример ако ја пушам 20 цигари дневно, ти да пушиш 20 џоинта дневно. Или ја да пушам 2 цигари дневно ако ти пушиш 2 џоинта дневно....Конзумирана во истите количини е далеку позаебана.
А сеа ако некој пуш еден филјан на 6 месеца и 3 кутии дневно цигари, секако дека последиците од цигарите ќе бидат поочигледни кај него.

Дури и да има некои работи кои можат да помогнат за здравјето на луѓето во самата марихуана за што сумњам дека е потврден факт, сигурен сум дека истото може да се постигне на друг начин. Еве наведи ми било што такво, ќе ти најдам алтернатива. Луѓето пушат ганџа пошто сакаат да се напушат и да им е убаво, најчесто, не ради тоа што се грижат за своето здравје.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Абе тука зборуваме за порок. Ти може да се Ајнштајн и да пиеш/пушиш/да се коцкаш. Нема логика у тоа, али рецепторите за допамин делуваат на задоволството кое го чувствуваме кога ги праиме тие ствари. Цигарата не е ништо повише од социјален и личен ритуал во кој нема никаква логика, али послем многу години пушење, тешко е да се откажат. Исто, мислам дека ганџата е сама по себе многу поштетна од цигарите ако ја конзумираш во истите количини. На пример ако ја пушам 20 цигари дневно, ти да пушиш 20 џоинта дневно. Или ја да пушам 2 цигари дневно ако ти пушиш 2 џоинта дневно....Конзумирана во истите количини е далеку позаебана.
А сеа ако некој пуш еден филјан на 6 месеца и 3 кутии дневно цигари, секако дека последиците од цигарите ќе бидат поочигледни кај него.

Дури и да има некои работи кои можат да помогнат за здравјето на луѓето во самата марихуана за што сумњам дека е потврден факт, сигурен сум дека истото може да се постигне на друг начин. Еве наведи ми било што такво, ќе ти најдам алтернатива. Луѓето пушат ганџа пошто сакаат да се напушат и да им е убаво, најчесто, не ради тоа што се грижат за своето здравје.
ај кажи ми како наместо ганџа, јас можам да се ослободам од болките кои ги имам од мојата болест? И како без ганџа да спијам навечер и наутро да се разбудам одморен и свеж? Или како да качам 1 кило на месец, без да пушам ганџа за да ми се отвори апетитот повеќе?
 
D

Daedalus

Гостин
ај кажи ми како наместо ганџа, јас можам да се ослободам од болките кои ги имам од мојата болест? И како без ганџа да спијам навечер и наутро да се разбудам одморен и свеж? Или како да качам 1 кило на месец, без да пушам ганџа за да ми се отвори апетитот повеќе?
Не знам каква болест имаш и каков тип на болки, имаш илјадници седативи кои се подобри и поефективни од медицинска марихуана.
Треба да специфизираш за каков тип на болест и болки зборуваш и тука имаш доктори ко @AlternativeF кои може да ти дадат опции. Ако више ти е симптоматично имаш матичен лекар и специјалисти кои не верувам дека ти даваат алтернативи кои се бескорисни и побезвезни од ганџата.
Апетит расте од илјадници ствари и видови на храна. И марихуаната не делува кај секого исто за апетит. Не сите имаат аптетит откако ќе се напушат. На пример мене ми се лоши, дури и кога ганџата е супер, природна блабла. И ако сакаш да си одморен и свеж, на пример можеш да почнеш да спортуваш, да јадеш специфичен режим на исхрана и други алтернативи што сум повеќе од сигурен дека ќе ти го подобрат сонот и будењето.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Абе тука зборуваме за порок. Ти може да се Ајнштајн и да пиеш/пушиш/да се коцкаш. Нема логика у тоа, али рецепторите за допамин делуваат на задоволството кое го чувствуваме кога ги праиме тие ствари. Цигарата не е ништо повише од социјален и личен ритуал во кој нема никаква логика, али послем многу години пушење, тешко е да се откажат. Исто, мислам дека ганџата е сама по себе многу поштетна од цигарите ако ја конзумираш во истите количини. На пример ако ја пушам 20 цигари дневно, ти да пушиш 20 џоинта дневно. Или ја да пушам 2 цигари дневно ако ти пушиш 2 џоинта дневно....Конзумирана во истите количини е далеку позаебана.
А сеа ако некој пуш еден филјан на 6 месеца и 3 кутии дневно цигари, секако дека последиците од цигарите ќе бидат поочигледни кај него.

Дури и да има некои работи кои можат да помогнат за здравјето на луѓето во самата марихуана за што сумњам дека е потврден факт, сигурен сум дека истото може да се постигне на друг начин. Еве наведи ми било што такво, ќе ти најдам алтернатива. Луѓето пушат ганџа пошто сакаат да се напушат и да им е убаво, најчесто, не ради тоа што се грижат за своето здравје.
Прв болд, тапкање во место, но ја свакам твојата споредба. Никој разумен човек нема да пуши 20 џоинта дневно. Тоа ти е ти е како да споредуваш 20 чаши пиво 0.5 мг и 20 чаши ракија 0.5 мг. Просечен конзуматор пуши 5-15 цигари дневно, а еден уживател на марихуаната 2-10 џоинта месечно, ова е некој просек. Е сега има стоки што ги знам пушат по 30-50 цигари дневно и по 5-12 џоинта дневно. Значи не може тоа да биде мерило, се си има своја тежина. Ако гледаме буквално, врз здравјето, тоест оштетувањето на градите влијаат и многу други фактори. Човек што пуши по 40 цигари во планинско село, ке има поздрава плуќа од некој тинејџер кој живее во метропола и дува 1-2 џоинта дневно.
Втор болд, тоа што го пишуваш е повеке од очиглено. Алтернатива постои за се, твој е изборот. Има лекарства за несоница, има десетици врсти на канабис за несоница. Има апчиња за болка, ете ти и канабис за болка. Не го спомнувам ракот, оти гледам некој се исмејаваат на фактот дека канабисот помага во третирањето на ракот.
И трет андерлајн, да, ние пушиме ганџа за да се релаксираме после работа, за да заспиеме убаво после бурна ноќ, за да муабетиме со пријателите, но објасни ми ги сликиве, за што го конзумираат овие деца канабисот?








И сега ти како скептик ке речеш, овие се лоши родители и марихуаната е штетна за недоразвиени мозоци, итн...
Мене ме чуди колку не е штетно за огранизмот на 5-10 годишно дете да биде труено со разно разни лекарства, кој верувам дега голем дел од нив се на тест период. Добога Трамадолот кој го даваат за се, поточно како пеинкилер и на деца без рецепт е на тест период и нема конкретни студии за тоа колку е штетен после долгогодишна употреба. А Трамадолот е благо лекарство во споредба со лековите за напади и кемо...

Очигледно е дека канабисот право многу повеќе за луѓето одколку многу лекови комбинирани заедно со долгогодишните студии на едуцираните доктори во големите фармацивски компании. Секое лекарство (медикал маријуана) од 60-тите години, има време да биде детално тестирано и докажано дали е штетно или не, и сеуште мене ми се чини дека некој луѓе намерно не сакаат да ја кажат вистината и ја пролонгираат пропагандата. Лично јас мислам, дека ако болната личност е подобра, може да оди, да јаде, да нема напади и болки, канабисот треба ја добие целата заслуга. Можеби е потребно да се прават повеке испитувања и тестирања, а не апсења и навреди.

Изборот е твој, имаш алтернативи.
Канабисот е безплатен, можеш сам дома да го одгледуваш и да ги користиш неговите бенифиции. Тоа на некој не му одговара и поради тоа општо прифатено е дека канабисот е штетен порок, дека се умира од него. По ѓаволите, се умира и од шекер.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom