Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
(ова го постирав у темата "општи муабети", ама ај и тука да си ја пробам среќата)

Два дена акам низ градов пробувајќи да најдам специјална продавница со работи потребни за правење/декорирање на торти и колачи, ама без успех.

Поточно ми треба "израмнувач на торти" (анг. cake leveler), за да ја исечам тортата на два рамни дела или на врвот да ја израмнам, и е попрецизно од нож. Се надевам некој знае
Агрома во Ќерамидница и Овалекс наспроти 26-ти јули пред битпазар. Е сега дали ја имаат конкретната алатка што ја бараш, тоа незнам.
Туку да не знаеш каде може трагакант да се најде?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Карамел за торти и колачи, поточно тоа што го мачкаат на Трилече....
Не знам како се прави, ама не ми се верува да е само шеќер и вода.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Карамел за торти и колачи, поточно тоа што го мачкаат на Трилече....
Не знам како се прави, ама не ми се верува да е само шеќер и вода.
Растопи карамел бомбони само и ете ти :) П.С ако победам на натпреварот, планирам да ставам за натпревар трилече :love:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Сте виделе ли некаде низ маркетиве сметана? Не знам дали имаме друго име за ова, нешто измеѓу павлака и кајмак е...
 

Angel4eeee

Ke vi kazam po nekolku godini :D
Член од
7 март 2014
Мислења
38
Поени од реакции
14
Сте виделе ли некаде низ маркетиве сметана? Не знам дали имаме друго име за ова, нешто измеѓу павлака и кајмак е...
Ako mislis na krem pavlaka ke go najdes vo marketite na Tinex :coffee:.Pakuvano e kako margarinot :love:
 

Дениција

on my eighth life
Член од
17 март 2014
Мислења
241
Поени од реакции
899
Карамел за торти и колачи, поточно тоа што го мачкаат на Трилече....
Не знам како се прави, ама не ми се верува да е само шеќер и вода.
Карамел прелив (во тубичка, како чоколаден прелив) видов денес во Рептил. Пакувањето беше 1кг, а цената околу 100 денари.

Воедно, има и карамел прелив од Витаминка што го немам сретнато, но мора да го има по маркетиве. Изгледа вака:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Каде може да најдам месо од ној?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Некој да не знае каде прават убави компири? Сериозен сум, фино местенце кај што има компири за јадење. :D
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Некој да не знае каде прават убави компири? Сериозен сум, фино местенце кај што има компири за јадење. :D
Во Red Caffe, Аеродром, прават (мислам дека се викаше) австралиски компир. Го служат сечен на четвртинки, печен и прелиен со бел сос. Сосот - колку што можев да приметам се состои од павлака, кари и малку лук, али сигурно има и други состојки што не можев да ги откријам. :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Некој да не знае каде прават убави компири? Сериозен сум, фино местенце кај што има компири за јадење. :D
Спреман компир на прост начин? :D Пекарскиот во Старо Буре во Лептокарија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Во Red Caffe, Аеродром, прават (мислам дека се викаше) австралиски компир. Го служат сечен на четвртинки, печен и прелиен со бел сос. Сосот - колку што можев да приметам се состои од павлака, кари и малку лук, али сигурно има и други состојки што не можев да ги откријам. :)
Скоро секој ден сум во Ред. А за ова првпат дознавам. Следен пат ќе порачам такво и ќе ти пишам дали ми се допаѓа.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Скоро секој ден сум во Ред. А за ова првпат дознавам. Следен пат ќе порачам такво и ќе ти пишам дали ми се допаѓа.
Порачај ги и санчо пицата, рокет салатата и фурнарините. Овие сигурно ги знаеш, али ипак порачај ги, чисто колку лиги да ми направиш :P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
кај влегов во темава во 2 саатот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom