Дијаспората првпат ќе избира претседател!

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Тешка глупост е ова. Ова му доаѓа ко јас откога се омажив и заминав од куќата на моите родители, да гласам со нив, за они колку пати неделно да ручаат риба. Бесмислено.
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Тешка глупост е ова. Ова му доаѓа ко јас откога се омажив и заминав од куќата на моите родители, да гласам со нив, за они колку пати неделно да ручаат риба. Бесмислено.
Види провери тамо, изгласај ако не јадат најмалце два пати неделно, мора да се распише референдум. :D
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
А Задушница кога паѓаше оваа година?! Реков да си прашам дека стандард и "мртвите" гласаат на сите избори... :свиркам:
Мртвите последни одат на гласања.....каде треба да се попуни....

Инаку не е чудо што баш сегашнава владеачка гарнитура инсистира на дијаспората. Не целосно, ама добар дел од неа се закоравени „патриоти“, кои „и душа би дале“ за Македонија, ама не им се остава работата и слободата таму каде што живеат. На тој принцип си имаат тројца сигурни пратеници кои ги добиваат со све на све 5000 гласови и со нив може да д***т држава од милион луѓе до миле воље (не сме 2 милиона, да не се лажеме)....
....и сеа истата таа дијаспора треба да ни избере некој уште побезличен и поанонимен топук од сегашниов. На истиот предизвик ќе му биде два пати да си намигне со Обама и да јаде бабури против опозицијата пред секоја наредна нова година.........а, ќе ги заборавев и машните и фотокопирот од по 5000 евра....

Институцијата треба да се укине. Така ќе се заштедат пари и нема да се омаловажува со тоа што карикатури од луѓе ќе ја извршуваат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Za toa deka dijasporata treba da ima pravo na glas, sekako deka da (imase porano temi, me mrzi da poftoram referati).

No, na site vo dijasporata im preporacunam da ne glasaat i da ne davaat legitimacija za toa sto se pravi vo Makedonija vo poslednite godini. Posleden pat isto funkcionirae tivkiot bojkot, taka treba i sega. Inace vo dijasporata ima solidna kriticna masa, ne gi potcenuvajte lugjeto.

Drugo prasajne: Kako ke vliaje pravoto na glas od dijasporata vo kvorumot? Neli imase kvorum za izbor na pretsedatel. A i dali e dozvoleno da se glasa preku posta ili Internet ili samo licno vo ambasadite?
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Па можеш тука да гласаш... никој нема да ти забрани :D
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Za toa deka dijasporata treba da ima pravo na glas, sekako deka da (imase porano temi, me mrzi da poftoram referati).
Абе нека гласаат, ама работата е во тоа што они неможат на своја кожа да ја почуствуваат лошата последица од својот глас .
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Не знам зошто они би гласале? Ниту живеат во државава ниту знаат што се случува за да одберат подобра опција. Тоа не важи само за претседателски избори, треба да бидат исклучени од гласање на секакви други политички избори.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.330
Поени од реакции
21.794
Zatoa sto se drzavjani na Republika Makedonija i so toa steknuvaat pravo na glas (sto e najvisoko politicko pravo na sekoj drzavjanin).
 
Ф

Флеш

Гостин
Не знам зошто они би гласале? Ниту живеат во државава ниту знаат што се случува за да одберат подобра опција. Тоа не важи само за претседателски избори, треба да бидат исклучени од гласање на секакви други политички избори.
Вакви дилдоа коа ќе се појават и ќе ти речат немале право на глас, уби се слободно .... Како да му речеш на некој дека нема право на слобода,глас итн .... Како тебе шо те боли зш Гејлада се понаша како Германците во Втора СВ кон Евреите,денеска они кон Македонците,зошто да не ги боли и нашиве од Дијаспората ... Они се дел од ова стадо овци наречени Македонци и нема поделби ... Дијамант баш ти тоа го правиш искрено другар,правиш поделба меѓу нашите,не покажуваш почит ...Јас немам проблем и да е Албанец со мак државјанство се додека не покаже почит и сочуство кон нас ... има будали не негирам,но има будали и од двете страни ... мислам сум јасен ...
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Во ниеден момент не реков дека немаат право на слобода и дека не ги почитувам, но мислам дека не се запознаени со ситуацијата во Македонија и не може нивниот глас да биде заснован на долготрајно набљудување на работите директно и донесување заклучоци.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Во ниеден момент не реков дека немаат право на слобода и дека не ги почитувам, но мислам дека не се запознаени со ситуацијата во Македонија и не може нивниот глас да биде заснован на долготрајно набљудување на работите директно и донесување заклучоци.
Има луѓе кои живеат во Македонија, но на пример моментално се на работа на странство. По прекинување на договорот ќе си се вратат во Македонија. Зошто да немаат право да гласаат?
 
Ф

Флеш

Гостин
Во ниеден момент не реков дека немаат право на слобода и дека не ги почитувам, но мислам дека не се запознаени со ситуацијата во Македонија и не може нивниот глас да биде заснован на долготрајно набљудување на работите директно и донесување заклучоци.
Јас те уверувам дека далеку се подобро апдејтирани со инфо со моменталната ситуација во Македонија отколку дебиливе во Македонија и се на лице место ... Благодарејќи на интеренетот и ТВто и технологијата далеку се поснабдени со инфо ... Македонецот во Македонија,сеуште е со слика од Југославија и 90тите размислувања,а додека Македонецот од светот е со слика од денеска,во моментот, што се случува .... Може да направат одма споредба со нашата земја и каде се наоѓаат моментално случувања,затоа имаат и се во подобра ситуација ... ок :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.436
Поени од реакции
4.935
Државава се држи од парите на иселениците, тоа е факт. Само преку нив влегуваат чисти пари кои директно се инвестираат без никакви услови. Тоа го прават и со онвестирање во недвижнини и во јадење затоа што општо трошат значително повеќе од нас. Дури во последно време доаѓат и почесто. Забележливо е дека кога доаѓат тие значително во секоја услуга има покачување на побарувачката и парите општо.

Не е фер да и се оспорува било какво граѓанско право, според мене дури треба да имаат посебни бенефиции.

Е сега власта тоа го прави за други причини, за жал причини кои не одат ви прилог ни на оние внатре ни на оние надвор.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Колку што знам на последните избори од дијаспората излегле 5-6 илади гласачи, и избраа 3 пратеници. Прилепската општина Кривогаштани има толку гласачи па нема три пратеника во Собраниет на Македонија. Си имаат СМК нека си бираат претставници. Ако толку ги интересира што се случува во Македонија нека дојдат тука да живеат. А не да се сетат на Македонија само кога гавазова им меша со газот во некоја биртија или да дојдат кога ќе се дели земјиштето од дедо им во Македонија.

А Задушница кога паѓаше оваа година?! Реков да си прашам дека стандард и "мртвите" гласаат на сите избори... :свиркам:
Договорено е дека мртви до 40 дена можат да гласаат (до парастос).
Само платен два месечен одмор во Шпанија, плус и едно вемеровче куферите да ми ги носи и цигари да ми купува, може да ме предомисли. Отворена понуда за разумен компромис :D

Тоа го прават и со онвестирање во недвижнини и во јадење затоа што општо трошат значително повеќе од нас.
Пуно, си ме разочарал начисто. Дијаспората кога доаѓа во Македонија најчесто ги прави забите. Тоа си го заборавил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom