Презиме - моето, твоето или двете?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.167
Да, женското е во друга куќа и има покрив над глава, ама таа куќа Владе не е нејзина, женското е во таа куќа дојденец и во секое време може да биде избркана оттаму, нема никакво законско право на тој имот. Дали си ти свесен колку жени трпат разни психофизички тортури во бракот затоа што немаат каде да одат, станот од родителите си го земал братот, веќе си го испланирал за неговите деца и не му паѓа на памет да и дава дел на сестрата ниту пак да ја прибира. И каде да оди сега таа жена? И што ако сестрата не се омажи? Да остане на улица или па да седи во едно сопче во станот и да ги гледа братот и снаата како превртуваат очи коа ќе ја видат затоа што им зафаќа место, а уствари тој стан е подеднакво нејзин колку и на братот.
Затоа Владе, ако некој има стан од 60 квадрати и две деца, ќе го продаде, ќе им ги подели парите, ако има нешто заштеда нека им ја подели и таа, па после они нека си се снаоѓаат, нека си праат куќи некаде на периферија каде што е поевтино или па нека си бараат друго чаре, сепак не се работи за мали деца, туку за возрасни луѓе кои треба веќе сами да си печалат. А не братот да го лапне цел стан и да изиграва газда у кучи пред жената затоа што нели станот е негов, а не нејзин, а сестрата ќе оди во туѓ стан со ризик во било кое време да биде шутната и да остане на улица.
Фамилијарните кавги кои ги спомнуваш се баш поради живеењето во заедница, не можеш ти да ставиш три генерации во мало станче и да очекуваш да нема кавги.
И избегавме ептен од темата.
Кој ти рече дека не е нејзина куќа. Куќата нема да биди нејзина ако и воопшто не гласи на име на мажот, туку на некој друг. Се друго што се стекнало во брак е и нејзино. Ако грешам нека ме поправи некој постручен во оваа област, но колку јас што сум запознанен далеку од тоа дека нејзе не и следува ништо.
И да некои жени трпат трауми, се случува и тоа. Но за некои жени се е траума, посебно тогаш кога родителите и рекле ќерко ако не ти чини одмна да си дојдиш. И нормално брак како брак одвреме навреме ке излези некое недоразбирање. И што се случува, наместо да се бара решение, следува ултиматум. Или така или ке си одам кај моите.
Јас те разбирам како женско дека секогаш се ставаш во нивна кожа и го земаш најлошото сценарио, но тука има многу ако.
Во секој случај краткорочно гледано и твоето држи вода, долгорочно гледано не излегва баш математиката. Родител како родител секогаш сака и се труди да им обезбеди се најдобро на своите деца, било женски било машки. Дајбоже да се има и на сите деца да им се остави не по еден туку по два стана и викендица, но реалноста не е секогаш баш таква. Можеби сега не се согласуваш со моето гледиште ама рачунај дека таа традицијата не излегла туку така и не опстанала толку време дека нечинела.
п.с За лице секогаш ке си прават лице и ретко кога вистински снаата и свекрвата ке си го имаат муабетот. Сепак она мама и тато многу значи во подобрување на дипломатските односи и користење одвреме на време нема да ви го срони бисерот. Сега некоја може да ја нарекува свекрвата и на име како први другарки да се од средно, мажот дедото да го вика на прекар. Нема закон за тоа, ама сепак некој работи што не ги личи не ги личи. И многу јасно дека и тие знаат дека не им си ќерка нити дека таа ти е вистинска мајка. Но исто така и професорот на факултет знае дека студентите им се далеку од колеги, па пак им се обраќа така нели? Сепак реално гледано ако родителите ( било кои) не го прифаќаат едниот партнер како дел од семејството бракот има реални шанси да биди многу краток, а тоа правење лице одвреме на време не шкоди, а тоа што не шкоди значи дека е корисно;)
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 02:35 ---
Зошто? Мислиш дека е невозможно? Познавам пар кој на своето МАШКО дете му ги дадe и презимето на мајката и презимето на таткото. Значи детето има две презимиња. Мајката си остана со нејзиното моминско презиме.

А па у едно друго време, многу, многу одамна не се гледало на тоа кој е татко, туку децата биле препознавани и именувани по своите мајки. Не се носеле тогаш презимиња, ама се знаело детето дека е на таа и таа мајка, a татко кој бил, не билo ни битнo уопште. Значи работите се менуваат со тек на време, не гледам зошто децата не би ги наследувале своите презимиња од мајките. Што е и правилно според мене.
Децата можеш да ги крстиш тарзан и чита. Никој во тоа нема да те спречи, барем не законски, но ако нешто не е забрането незначи дека и има смисла или треба така да направиш.
А за во кое време зборуваш воопшто кога не бил важен таткото.
За камено доба или уште претходно?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Кој ти рече дека не е нејзина куќа. Куќата нема да биди нејзина ако и воопшто не гласи на име на мажот, туку на некој друг. Се друго што се стекнало во брак е и нејзино. Ако грешам нека ме поправи некој постручен во оваа област, но колку јас што сум запознанен далеку од тоа дека нејзе не и следува ништо.
Куќата е заедничка ако ја изградиле во брак, ние праевме муабет за ситуација во која жената доаѓа да живее во веќе постоечка куќа, во тој случај не е заедничка, туку негова и ако ја шутне ќе остане на улица.

Во секој случај краткорочно гледано и твоето држи вода, долгорочно гледано не излегва баш математиката. Родител како родител секогаш сака и се труди да им обезбеди се најдобро на своите деца, било женски било машки. Дајбоже да се има и на сите деца да им се остави не по еден туку по два стана и викендица, но реалноста не е секогаш баш таква.
Напротив, баш мислам дека на долги патеки тоа што јас го зборувам ќе донесе многу подобри разултати. Кога некој знае дека нема да го наследи цел стан, сакал-нејќел ќе мора да се активира и да се потруди да најде начин да заработи сам, а не да чека како некој готован да се омажи сестра му па он да си се тупне во тој стан и да глуми газда по дома. Така што, на подолг рок тоа ќе придонесе македонските мажи да станат поамбициозни, позрели и поодговорни, а не паразити што чекаат се` на тацна од родителите.

Можеби сега не се согласуваш со моето гледиште ама рачунај дека таа традицијата не излегла туку така и не опстанала толку време дека нечинела.
Школски пример за appeal to tradition логичка грешка, веќе ти кажав дека тоа не е валиден аргумент. И религиите опстанале илјадници години, па тоа не значи дека се вистинити.

п.с За лице секогаш ке си прават лице и ретко кога вистински снаата и свекрвата ке си го имаат муабетот. Сепак она мама и тато многу значи во подобрување на дипломатските односи и користење одвреме на време нема да ви го срони бисерот. Сега некоја може да ја нарекува свекрвата и на име како први другарки да се од средно, мажот дедото да го вика на прекар. Нема закон за тоа, ама сепак некој работи што не ги личи не ги личи. И многу јасно дека и тие знаат дека не им си ќерка нити дека таа ти е вистинска мајка. Но исто така и професорот на факултет знае дека студентите им се далеку од колеги, па пак им се обраќа така нели? Сепак реално гледано ако родителите ( било кои) не го прифаќаат едниот партнер како дел од семејството бракот има реални шанси да биди многу краток, а тоа правење лице одвреме на време не шкоди, а тоа што не шкоди значи дека е корисно;)
Немам намера да правам лице, ниту да ги прекршувам моите принципи со тоа што ќе викам мамо и тато луѓе кои не ми се биолошки родители, а ако некој не ме прифаќа само поради тоа или па ако мажот ме остави од таа причина, тогаш дефинитивно јас сум си крива затоа што сум одбрала погрешен човек. Затоа и за такви ствари се праи муабети уште во текот на врската.

Во секој случај, офтопик сме, а и досадно ми е да ги правам истите муабети, јасно ми е дека ти никогаш нема да ги прифатиш ноите гледишта, не затоа што толку си изгорен по традицијата, туку затоа што ти одговара ти како машко да бидеш наследник, јас останувам на ставот дека е крајно дебилно на едно дете да му оставиш се` што имаш, а другото да го оставиш буквално без ништо, на милост и
немилост на мажот и свекорот и свекрвата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
А па у едно друго време, многу, многу одамна не се гледало на тоа кој е татко, туку децата биле препознавани и именувани по своите мајки. Не се носеле тогаш презимиња, ама се знаело детето дека е на таа и таа мајка, a татко кој бил, не билo ни битнo уопште. Значи работите се менуваат со тек на време, не гледам зошто децата не би ги наследувале своите презимиња од мајките. Што е и правилно според мене.
Не знам кога било тоа. Со семејното име се означувала семејна припадност. Главно како што читам се добивале според занаетот на машкиот предок, местото викано од каде потекнува предокот, прекарот или името на машки родител или предок кој по нешто се истакнувал и слично. Точно од кога, не знам ама не сум сретнал порано класични презимиња. Сум наоѓал со по 2 имиња ама за презимето нивно не сум слушнал. Ние во Македонија сеуште го следиме да не кажам она од турско -машкото да обезбеди стан или куќа. Можеби поновите генерации се помодерни, зборам за до мојата генерација генерално е така доколку 2 семејства се еднакво имашни. Иако зборот модерни и не е баш адекватен за презимињава. Значи имаме различни аршини.
Но ајде со пример практично колку е возможно да се назначи семејната припадност.
Доколку ти веќе имаш 2 (едното од мајка, другото од татко), па и идниот сопруг носи свои 2, кое или кои ќе ги земете во бракот и кое или кои ќе ги носат вашите деца?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.766
Поени од реакции
21.167
Куќата е заедничка ако ја изградиле во брак, ние праевме муабет за ситуација во која жената доаѓа да живее во веќе постоечка куќа, во тој случај не е заедничка, туку негова и ако ја шутне ќе остане на улица.



Напротив, баш мислам дека на долги патеки тоа што јас го зборувам ќе донесе многу подобри разултати. Кога некој знае дека нема да го наследи цел стан, сакал-нејќел ќе мора да се активира и да се потруди да најде начин да заработи сам, а не да чека како некој готован да се омажи сестра му па он да си се тупне во тој стан и да глуми газда по дома. Така што, на подолг рок тоа ќе придонесе македонските мажи да станат поамбициозни, позрели и поодговорни, а не паразити што чекаат се` на тацна од родителите.


Школски пример за appeal to tradition логичка грешка, веќе ти кажав дека тоа не е валиден аргумент. И религиите опстанале илјадници години, па тоа не значи дека се вистинити.


Немам намера да правам лице, ниту да ги прекршувам моите принципи со тоа што ќе викам мамо и тато луѓе кои не ми се биолошки родители, а ако некој не ме прифаќа само поради тоа или па ако мажот ме остави од таа причина, тогаш дефинитивно јас сум си крива затоа што сум одбрала погрешен човек. Затоа и за такви ствари се праи муабети уште во текот на врската.

Во секој случај, офтопик сме, а и досадно ми е да ги правам истите муабети, јасно ми е дека ти никогаш нема да ги прифатиш ноите гледишта, не затоа што толку си изгорен по традицијата, туку затоа што ти одговара ти како машко да бидеш наследник, јас останувам на ставот дека е крајно дебилно на едно дете да му оставиш се` што имаш, а другото да го оставиш буквално без ништо, на милост и
немилост на мажот и свекорот и свекрвата.
Мислам за куќата не си во право, ама сепак ете некој попоткован нека образложи како оди таа работа.
Во секој случај ако се согласуваме за се нема да биди интересен муабетот;).
П.с Немам сестра ама затоа пак имам постар брат, и ко ке видиш ни мене таа традицијата не ми оди баш во прилог:(.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Анфем Богелунд Јанкова :icon_mrgr:
Анфем Петерсон Турунџиева :icon_mrgr:

Вие жените за пуста љубов се ќе избришите ако треба,не се правите тврдоглави.

Уште од мали таму ви е паметот.За пусти дечко.:LOL:
Ако ви се падне метросексуалец,тогаш немате гајле,ама некој потрадиционален е тогаш е тешкото.Мада ако сте затрескани до уши во него,ќе попуштите како и секогаш.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
72
Поени од реакции
85
Јас сум за ново презиме. Влегуваш во брак и заеднички си бирате ново презиме. Ново семејство, нов почеток, ново презиме. И волкот сит и овците на број ;)
Не знам од каде е тој став меѓу нашиве мажиња дека жената мора да го земе презимето од мажот и дека треба да го праша идниот маж дали може да си го задржи сопственото, мислам...
Туку, ај ќе ви се родат ќерки па ќе ве видам после дали така ќе мислите, посебно ко ќе дојде некој вол и ќе и се заканува на вашата принцезичка. Тогаш ќе станете поголем феминист и од најголемата феминистка.
 
A

AnFem

Гостин
Јас сум за ново презиме. Влегуваш во брак и заеднички си бирате ново презиме. Ново семејство, нов почеток, ново презиме. И волкот сит и овците на број ;)
И јас имам размислувано за овакво нешто. (y)
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Јас сум за ново презиме. Влегуваш во брак и заеднички си бирате ново презиме. Ново семејство, нов почеток, ново презиме. И волкот сит и овците на број ;)
Не знам од каде е тој став меѓу нашиве мажиња дека жената мора да го земе презимето од мажот и дека треба да го праша идниот маж дали може да си го задржи сопственото, мислам...
Туку, ај ќе ви се родат ќерки па ќе ве видам после дали така ќе мислите, посебно ко ќе дојде некој вол и ќе и се заканува на вашата принцезичка. Тогаш ќе станете поголем феминист и од најголемата феминистка.
хммм од ова и се што прочитав до сега, можам да заклучам дека презимето е најмал проблем во дискусијава. Тука излегува феминизмот на површина...
А и исто имам едно прашање. Еве среќно заљубени и доаѓа моментот да се зимате, и машкото инсистира на тоа да го земете неговото презиме, едноставно од негови причини му е важно тоа. Ќе откажеш и ќе раскинеш со дечкото заради тоа ? Знам ќе речеш/те сега дека се прават компромиси што е додавање и да си ги имаш двете презимиња и е ок за компромис, ама јас по ова што го прочитав ти си пред се за своето или ново. Многу банална работа.
Туку ај ќе имате синови па ќе дојдат некои разгалени во стаклено звоно чувани без 2 грама мозок “принцезички“ кој ќе сакаат да ве стројат, па тогаш може да правиме муабет.
 
Член од
4 февруари 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Zadrzi si go svoeto pa dodaj novo .Ako vleguvas vo brak ne mozis da gi igniriras prethodnite godini ili roditelite Vljubenosta ke splasni mozebi i ke iscezne no ke ostani nesto tvoe.Nov pocetok ,nov pocetok vo malku izmeneti uslovi no zivotot prodolzuva.
 
A

AnFem

Гостин
хммм од ова и се што прочитав до сега, можам да заклучам дека презимето е најмал проблем во дискусијава. Тука излегува феминизмот на површина...
А и исто имам едно прашање. Еве среќно заљубени и доаѓа моментот да се зимате, и машкото инсистира на тоа да го земете неговото презиме, едноставно од негови причини му е важно тоа. Ќе откажеш и ќе раскинеш со дечкото заради тоа ? Знам ќе речеш/те сега дека се прават компромиси што е додавање и да си ги имаш двете презимиња и е ок за компромис, ама јас по ова што го прочитав ти си пред се за своето или ново. Многу банална работа.
Туку ај ќе имате синови па ќе дојдат некои разгалени во стаклено звоно чувани без 2 грама мозок “принцезички“ кој ќе сакаат да ве стројат, па тогаш може да правиме муабет.
Ај сега кажи ми што има толку лошо во феминизмот? Зошто сте толку против женската еманципација и ослободувањето од прангите на патријархатот?

Ако нешто е традиција и се практикува со години, не значи дека е во ред!
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Ај сега кажи ми што има толку лошо во феминизмот? Зошто сте толку против женската еманципација и ослободувањето од прангите на патријархатот?

Ако нешто е традиција и се практикува со години, не значи дека е во ред!
Нема ништо лошо додека е умерено, истото важи за патријархатот! А ако можат жените се сами немало да има мажи а и за мажите важи истото. Јас сум за женска еманципација, а тоа нема никаква врска во овој случај. Ако не е во ред традицијата има компромиси...
 
A

AnFem

Гостин
Нема ништо лошо додека е умерено, истото важи за патријархатот! А ако можат жените се сами немало да има мажи а и за мажите важи истото. Јас сум за женска еманципација, а тоа нема никаква врска во овој случај. Ако не е во ред традицијата има компромиси...
Златна средина нема, или си слободен, односно имаш право на избор, или не си.
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Златна средина нема, или си слободен, односно имаш право на избор, или не си.
Договор куќа гради, така велат старите. А ако со некој доволно се сакаш и почитуваш верувај ми дека има златна средина.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Презимето не е мерка ниту показател за еманципираност на жената а уште помалку мерка за нејзината слобода која треба да ја добие со еманципацијата.
Ако така мериме еменципираност тогаш Хилари Клинтон и ред други слични на неа се тотално нееманципирани и неслободни жени а некои изгубени, неписмени случаи од с.Горно Тртени кои си го задржале презимето во бракот се еманципирани, слободни жени..........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom