Пубертет

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Шуќур, заврши таа етапа излеа. Ваљда.
Ама бурен период беше, мамата. Убедливо најбурен некаде накај 13тата ми година, кога почна активно да напаѓа, кога прв пат добив и ми излезе првата бубулица, кога престанав да растам у висина (алелуја :nesvest: ) и почнав да размислувам за депилација. :icon_lol:
Тоа беше „се во животот мора да се проба“ етапа, кога за среќа, сепак не пробав баш СЕ, зошто какви идеи имав у таа бурна креативност, кај ќе ми било крајот. :icon_lol:
Па пропушувања, па пропијувања, па прв дечко, па бегање од часови, па завршување во станици (као случаен минувач се најдов таму, не бев виновна за обвиненијата :icon_lol: ), па укори, па „ќе избегам од дома“ заканите низ кои секој пубертетлија поминал, па емо етапата „колку е животот тежок“, лапање мастики да не ме намирисаат дома на цигари, влегување преку прозор за да не ме фатат дека каснам и слични ситуации кои своевремено ми го загорчувале животот. :icon_lol:

После основно малку се сталожив, или се адаптирав на ментално-физичката пубертетлиска фаза, ама пак не можам да кажам дека мирно го доживеав, зошто некаде накај 15тата се случи фазата Puberty strikes again :icon_lol: Па тука имаш милион изостаноци, лажни оправданија, тато на вонредна родителска, нејадење на одмори во школо за да си приуштам цигари, дремење на целодневни кафиња по МонАми, Бела, Аквариус, Филип, кај не, скитања по цела ноќ, па проработеа хормони, па почнаа муабети за сексови со другарки (уште бевме на муабети само тогаш, шо убави времиња :pos2: ), па пак по станици зошто сме изгледале сумњиво, па пијанчења по паркови (додуша, не можам да се сетам дали тоа ми беше фаза дискачи или фаза андерграунд :icon_lol: ), па бунтовничења по дома (времето на славното Rebelde Way)...

И се во некаква невоља бев, во некоја фрка, па леле шо ќе праам, ќе ме убијат моите, па дошло петок и не те пуштаат да излезеш а ти доживуваш суицидални мисли, па дошло мај, а ти имаш уште некој кец да попраиш... Цела бев у фрки, пустата јас, кои „тешки“ проблеми сум ги имала. :icon_lol:

После 16тата почнав gradually да се смирувам... Веќе до 18, ме пушти скрос ова лудилово, мислам. :)

Ех... Па како ќе имав луди спомени и бесно детство да не беше ова пубертетов. :)
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Најубав период во животот..Може додека го поминувате си викате до кога овие проблеми: влакна,мозолчиња и така натаке...али позитивното е многу повеке: кога полудо ке си поминеш?Прва љубов,прв бакнеж,прв цигар,прво пијанчење..охохо :D
Гордоста на машките кога ке им порасне 1цм или 2 ! хахах
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
првиот пубертет највероватно е многу подобар од вториот кога ќе го поминам највероватно ќе сакам да имам и трет пубертет
 

Sally

Paranoid android
Член од
22 август 2008
Мислења
1.279
Поени од реакции
170
првиот пубертет највероватно е многу подобар од вториот кога ќе го поминам највероватно ќе сакам да имам и трет пубертет

а четврт?

Иначе пубертетот е најубава работа. Особено средна школа е најубаво,најубави години...добро сега паѓаме некогаш во депресии :pos2: ама како и да е најубави години се тие, 14та па до 18та некаде:pipi:
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Па може да се рече дека јас сум во пубертет.
 

angie92

Патриот
Член од
25 октомври 2007
Мислења
32
Поени од реакции
3
Не знам зошто сите велат дека мразат пубертет. А што треба да сакаат? Старост?
Најубавите спомени од животов ни се од пубертетот, затоа ве молам, без песимизам...
 
Б

Бат Елохим

Гостин
фала богу што заврши одамна! што шашава бев бре...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Pa da toa e priroden proces samo me plasi ekspanzijata na upotreba na narkotici kako i sredstva koi gi davaat neeticni apotekari tuka roditeli ve molam vnimavajte zarem ne se osetlivi pubertetliite na ovaa tema a vo drustvo sekogas ima eden koj 'ke zabega natamu':nenene:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Вториот пубертет ми изгледа повозбудлив. А тоа е од 30-45 години... Ах шо бубачки ги маваат тогаш.
Инаку, за најубави години, секој период си има свои убавини.
 

TheMask

SσвεR SαŋTα
Член од
28 февруари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
8
Додека нема пубартет бев многу блесав се сум смирен :tv:
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
68
Поени од реакции
0
Добра работа беше пубертетот се сто ке се случше на тоа се вадевме:baeh:
 
Х

Ханзо

Гостин
Јас сум во пубертет!
Уау.

Пубертетот не го осетив. Најдалеку што успеаа да ме отераат хормоните беше да бегам од часови за да одам на кантер. Па ни тоа не е нивно дело. Ниту се бунтував против се` без врска, ниту се заканував со бегање од дома, ниту цигара пробав. Мирно дете бе. :)
 
П

Паган-др

Гостин
Пубертет, колку гордо звучи :icon_lol:
Ме нервира пошто многу лесно избувнувам, скоро се ме нервира. А за друго незнам, не сум забележал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom