Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
не знам како да аплаудирам една книга. ги пише болестите за кои имало некакво истражување дека се лечат или се олеснуваат од марихуана.
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:20 ---
што ме буни мене, дали се открива дека си пафкал мара со обичен тест за крвна слика, или треба посебен тест?
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
не знам како да аплаудирам една книга. ги пише болестите за кои имало некакво истражување дека се лечат или се олеснуваат од марихуана.
--- надополнето: 2 август 2013 во 03:20 ---
што ме буни мене, дали се открива дека си пафкал мара со обичен тест за крвна слика, или треба посебен тест?
Посебен тест. :D
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
15
Поени од реакции
22
Вака сеа...Уште од мала имав астма..Неколку пати лежев во болница и ткави срања..Цел живот пиев лекови али нишо..Решив 1 год да ги прекинам лековите и таа година пушев марихуана.После таа год. отидов на контрола,астмата тотално исчезнала.Значи веќе немам астма.Марихуаната не само што лечи астма,рак,лечи и мн. други болести.Тревата воопшто не е штетна..Те боли глава,заб,стомак,апчиња НЕ,напуши се и одма поминува.. :)
--- надополнето: 25 јануари 2014 во 19:22 ---
Неможеме да правиме организации за легализација на марихуаната зошто ќе се бунат контролорите на летање.
Ако марихуаната стане легална, многу луѓе ќе почнат да ја користа, безправно ќе бидат во воздушниот простор и ќе го загрозуваат воздушниот безбедност.
Тоа ќе придонесе за зголемување на бројот на авионски, а и вселенски несреќи, и нормално, до зголемување на бројот на човечки жртви.
:salut:

Што се брукаш ?
 
D

Daedalus

Гостин


Изложувањето на стаорците адолесценти на ТХЦ, примарната психоактивна состојка на марихуаната, може да доведе до молекуларни промени како и промени во однесувањето на следната генерација, дури и ако потомството не е директно изложено на дрогата, истражувачите од Икен Школото за Медицина во Синај заклучуваат.

Машкото потомство покажало поголема мотивација за конзумирање на хероин за време на возрасните години од животот како и молекуларни промени во глутаметергичниот систем, кои се најважни за создавање на возбудувачка патека на невротрансмисија во мозокот. Оштетувањето во патеките на глутаматот, кој ја реуглира пластичноста на синапсите, е поврзано со проблемите во поставувањето на цели и формирањето на навика.

Оваа студија укажува на тоа дека канабисот не ги афектира само тие кои се изложени, туку има ефекти и на идните генерации. Зголемата изложеност на зависност од дрога и компулзивното однесување во генерациите е многу важен фактор при разгледувањето на прашањето за легализација на марихуаната.

Во студијата, др. Хјурд, и неговите колеги им дале на адолесцентните машки стаорци 1.5 mg/kg ТХЦ, исто толку колку што има во количина од еден џоинт. Ниту еден од стаорците не бил изложен на ТХЦ пред тоа но нивните родители биле изложени на ТХЦ.
Потомството на родителите кои биле изложени на ТХЦ имало потешкотии при справувањето на зависноста од хероин со тоа што го притискало копчето повеќе пати за да земе инфузија со хероин.

Иако користењето на марихуаната и безбедноста на истото биле дискутирани во форма на влијание на индивидуата за време на животот, неколку студии покажале дека истата може да има влијание на идните генерации. Тоа отвара многу прашања за епигенетските механизми кои влијаат на мозокот на идните генерации.
Идните студии ќе бидат посветени на тоа да се утврди дали ефектите од ТХЦ то ќе бидат пренесени на внуците и на нивните потомци. Другото важно прашање ќе се однесува на можните потентни третмани и интервенции за прекинување на ефектите на ТХЦ-то врз идните генерации. Такви сознанија можат да имаат ефект при третманските можности за специфични психијатриски заболувања.

Извор: тука
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Се што влијае на психа и на трезвено размислување неможе да е добро.Друго е за лечење да ти треба мака ако си имаш,а за изигравање мајмун...
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.362
Поени од реакции
4.884
Се што влијае на психа и на трезвено размислување неможе да е добро.Друго е за лечење да ти треба мака ако си имаш,а за изигравање мајмун...
Така е, и јас се сложувам. Зошто се што те учат денес е трезвено и правилно и само тоа треба да го слушаме. И јас викам дека само за лечење да си ја пушиме, ако ефектот ќе го уништи нашето трезвено размислување. Битно е да си здрав и жив нели? Ако ќе се осеќам нетрезвено. И ако нема везе пушењето на растението со неговите лековити способности.
 
D

Daedalus

Гостин
Сите кои ги знам и пушат марихуана, се загрижени за своето здравје и пробуваат да превземат колку што е можно повеќе мерки за да го зачуваат. Пустите, се жртвуваат со тоа што пушат марихуана која воедно не им се допаѓа по вкус и мирис.
Ниту еден од тие кои пушат ганџа, не ја пушат пошто им е јако и сакаат да се издрогираат ко стоки. Сите го праат тоа ради здравјето. Некои од нив кои воедно продолжуваат со други дроги, они слушнале дека ствари ко кокаин и хероин се здрави за крвотокот и џигерот, па си викаат...Зошто да не? Се во име на здравјето. Не пушат цигари, не пијат алкохол во преголеми количини, спортуваат и сето тоа.

Марихуана пушат само, али пошто прочитале дека лечи од астма и превентира рак на дојка. Нус ефектите како повраќање, главоболки и слични ствари по конзумирањето на марихуаната кај некои луѓе, се само знак дека заздравувањето на ракот започнало.

Ганџата лечи рак, депресија, сите болести и интелигенција.
Евиденцијата која укажува дека ризиците од проблеми со срцето и срцев удар, губење на краткотрајната меморија, намалување на крвниот притисок, развивање на симптоми на шизофренија, намалување на когнитивните способности, бронхитис и пнеумонија, анксиозност/депресија, рак на белите дробови и тумори се зголемуваат со пушењето на марихуана е глупава и начин за владите да не манипулираат и оттргнат од големата вистина!

МАРИХУАНАТА ЛЕЧИ СЕ’!
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789

конкретно мене, кога ја пушам, моментално ми ја снемува болката од болеста која ја имам. јас сум ти жив пример дека делува за болка :)
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 13:40 ---
http://www.calgarycmmc.com/strainsvssymptoms.htm

да си најдете која врста е за вас
 
B

Bafra

Гостин
конкретно мене, кога ја пушам, моментално ми ја снемува болката од болеста која ја имам. јас сум ти жив пример дека делува за болка :)
--- надополнето: 26 јануари 2014 во 13:40 ---
http://www.calgarycmmc.com/strainsvssymptoms.htm
да си најдете која врста е за вас

Работата е да ја снема болеста , не само болката на моменти ;)
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Работата е да ја снема болеста , не само болката на моменти ;)

тоа од кога ќе наберам доволно материјал за да го направам улјето. си ветив себе си дека ќе се обидам барем да го направам, пред година време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom