Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
И еве ме пак мене, ќе ми кажете ли како да ставам мои слики во дрп довн мени во дримвјувер?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Па има во dreamviewer да направиш drop-down мени. Е сега тоа се прави со обични бели копчиња, јас сакам да си додадам мои копчиња..
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Па има во dreamviewer да направиш drop-down мени. Е сега тоа се прави со обични бели копчиња, јас сакам да си додадам мои копчиња..
Па ти треба CSS во тој случај, за да ги „дизајнираш„ копчињата.
Еве ти корисен линк за како да уредуваш мениа, кога курсурот е врз менито, стандардна позадина и сл.
http://www.cssplay.co.uk/menus/index.html

Не ми е јаснок ако имаш форум за ком. техника, а не ги разбираш овие основни работи.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Па ти треба CSS во тој случај, за да ги „дизајнираш„ копчињата.
Еве ти корисен линк за како да уредуваш мениа, кога курсурот е врз менито, стандардна позадина и сл.
http://www.cssplay.co.uk/menus/index.html

Не ми е јаснок ако имаш форум за ком. техника, а не ги разбираш овие основни работи.
Значи тоа се ми е јасно се имам средено, значи имам поставено копчиња, па кога ќе отидеш се менуваат, ама неможам да ги вметнам тие копчиња во менито. Значи во моментов страната нема мени, туку само копчиња (rollover buttons) Е сега истите сакам да ги наместам во мени. Тоа ми е проблемот што не ми излагаат на менито копчињата. Во секој случај фала се снајдов сега, ќе ги средам.
 

ViM

Член од
25 мај 2006
Мислења
39
Поени од реакции
2
Дај слика од psd-то.

Убава тема отворивте, не можев да одолеам да не учествувам. Имено ми прави проблем дизајнот на Login формата на мојата апликација. Се зафатив да ја нацртам во Photoshop и ја нацртав, мислам дека убаво изгледа,а? Е сега полињата за внес на username и password не сакам да бидат обични бели полиња туку онака фенси како што ги замислив. Го исецкав дизајнот и сега го пренесувам во CSS. Проблем ми прават textbox-овите никако не можам да ги позиционирам каде што треба да бидат, кај сликичките наменети за тоа. Како што можете да видите на сликата, ништо живо textbox-от не сака да оди лево од таа позиција на која се наоѓа. Нов сум во оваа работа, ова ми е прво искуство со CSS, па можда решението е едноставно ама едноставно не го знам.

 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Убава тема отворивте, не можев да одолеам да не учествувам. Имено ми прави проблем дизајнот на Login формата на мојата апликација. Се зафатив да ја нацртам во Photoshop и ја нацртав, мислам дека убаво изгледа,а? Е сега полињата за внес на username и password не сакам да бидат обични бели полиња туку онака фенси како што ги замислив. Го исецкав дизајнот и сега го пренесувам во CSS. Проблем ми прават textbox-овите никако не можам да ги позиционирам каде што треба да бидат, кај сликичките наменети за тоа. Како што можете да видите на сликата, ништо живо textbox-от не сака да оди лево од таа позиција на која се наоѓа. Нов сум во оваа работа, ова ми е прво искуство со CSS, па можда решението е едноставно ама едноставно не го знам.
...
Однапред благодарам ако се најди некоја добра душа да го реши овој проблем. :)
За форми користи табели, не div тагови затоа што полесно можеш да ги нацентрираш со табели, а башка и нема да ти прават проблеми во останатите прелистувачи.
Исто така на текст боксовите во CSS ќе ставиш border: none; за да не се познаваат рамките на текст боксот.

Пробај што можеш, ако заглавиш ќе пробаме да ја наредиме некако. :)
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
282
Сакам да изработам веб страна за туристичка агенција и притоа да внесам повеќе информации за туристички локации, туристички програми, галерии со слики и видеа, хотели, ценовник. такви некој работи.
Сакам нешто едноставно и брзо шо ќе го направам. Значи не сум нуб, ама ми треба совет од некој што има повеќе искуство. Може и ПП да ми пишете или да ми пратите некој темплејт
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
112
Поени од реакции
20
Веб сервер

Да подискутираме малку и за веб серверите, и за некои работи кои се поврзани со нив.
Мене од оваа област ме интересира како оди поврзувањето на еден веб сервер со соодветниот домен. Имам изнајмено еден сервер и сега треба да го „врзам“ со доменот. Кога ќе го уклучам доменот, добивам поракава:
Congratulations! Your hosting account has been activated.
Replace this index.html file with your website using FTP or the file manager.
Но проблемот е во тоа што не знам каде е овој index.html фајл кој што треба да го ставам да серверот.

Помош?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
треба да го знаеш ФТП серверот (user и pass) - ова треба да ти го даде хостинг компанијата
и ќе си симнеш програма како оваа - линк
ќе се логираш преку оваа програма со ФТП акаунтот
и кога ќе бидеш логиран ќе можеш да бришеш/уплоадираш работи на твојот сервер
и така ќе си го ставиш цел сајт на серверот
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
112
Поени од реакции
20
Не не значи ја веќе го имам направено тоа. Ме интересира само зошто кога ќе го впишам името на сајтот, стискам ентер, и не ги добивам податоците кои сум ги ставил на серверот, туку добивам порака според која треба да го ставам некој си index.html фајл на серверот. Фактички треба некако да ги „врзам“ доменот со серверот. А не знам каде да го најдам тој index.html фајл. ОК?
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
1. прекини со тоа врзување на домаинот со серверот
тоа ти е сосема друга работа која нема потреба сега да ја објаснувам

2. прочитај го моето мислење горе уште еднаш - тоа треба да го направиш

каде (највероватно) грешиш:
*кога ќе биде готов сајтот (претпоставувам дека се работи за хмтл сајт) треба да го уплоадираш целиот на ФТП серверот преку FilleZilla (имаш линк горе)
е сега почетната страна на сајтот МОРА да се вика index.htm / index.html
ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ГО СТАВИШ ЦЕЛИОТ САЈТ НА СЕРВЕРОТ КАКО ШТО ТРЕБА СО ТВОЈ ИНДЕХ.ХТМЛ ТОГАШ ЌЕ ТЕ ПРАША СЕРВЕРОТ ДАЛИ САКАШ ДА ГО ЗАМЕНИШ СТАРОТО ИНДЕХ.ХТМЛ СО ново , ќе отидеш yes и ќе завршиш работа
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Сакам да изработам веб страна за туристичка агенција и притоа да внесам повеќе информации за туристички локации, туристички програми, галерии со слики и видеа, хотели, ценовник. такви некој работи.
Сакам нешто едноставно и брзо шо ќе го направам. Значи не сум нуб, ама ми треба совет од некој што има повеќе искуство. Може и ПП да ми пишете или да ми пратите некој темплејт
ти треба статична страна - значи ХМТЛ + ЦСС
најлесно да ја направиш е преку dreamweaver ти препорачувам да почнеш од 0
но ако сакаш можеш да си најдеш веќе готов хтмл темпејт и да го едитираш (пак имаш работа но скратено е доста)
ќе ти пратам на профил 2-3линка кај да бараш темплејт
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Сакам да изработам веб страна за туристичка агенција и притоа да внесам повеќе информации за туристички локации, туристички програми, галерии со слики и видеа, хотели, ценовник. такви некој работи.
Сакам нешто едноставно и брзо шо ќе го направам. Значи не сум нуб, ама ми треба совет од некој што има повеќе искуство. Може и ПП да ми пишете или да ми пратите некој темплејт
И со готов темплејт ќе си туриш евричите у џеб, без ич да се запотиш. :S
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.461
Поени од реакции
28.729
Како да го оневозможам десниот клик на вордпрес тема но само на некој страни пример да работи на Почетна а во маркетинг да е заклучен..

Оф топик:Не знаев кај да пишам па ај тука...
http://www.heyy.com.mk/wp/

Копијата на кајгана:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom