C/C++

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804

Некако чудно ми падна да си на некаков информатички факултет а да несакаш да се насочиш на програмирањето...

Во врска со задачата, нема да ти ја решам но ќе ти дадам насока што мислам дека ќе ти биде доволна за решавање на задачата.
Најпрво, постави да се внесе број на редици и колони (во твојот случај ќе биде 2х2). Потоа, креирај дводимензионална низа со број на редови 2 и број на колони исто така 2. Следно, со 2 фор циклуси измини ги должините на редиците и колоните и внеси ги 4те елементи.Ако ти е полесно, можеш да иницијализираш 4 променливи (a,b,c,d) и на секоја од нив да им ја доделиш соодветната вредност од низата (00, 01, 10,11).
Потоа, потребно ти е да ја решиш матрицата. Тоа ќе го направиш со наоѓање на детерминантата, а таа се наоѓа со множење на (d*a) - (-c*-b).
Тој резултат зачувај го во некоја променлива (пример rezMatrica). Па во некоја друга променлива (rezPrvDel) пресметај го количникот од 1/ad-bc.
Веќе кога ќе ги имаш пресметано овие 2 резултати, во некоја трета променлива (дури и немора во променлива може право да се печати) едноставно помножи ги rezPrvDel * rezMatrica и ете ти го решението :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Некако чудно ми падна да си на некаков информатички факултет а да несакаш да се насочиш на програмирањето...

Во врска со задачата, нема да ти ја решам но ќе ти дадам насока што мислам дека ќе ти биде доволна за решавање на задачата.
Најпрво, постави да се внесе број на редици и колони (во твојот случај ќе биде 2х2). Потоа, креирај дводимензионална низа со број на редови 2 и број на колони исто така 2. Следно, со 2 фор циклуси измини ги должините на редиците и колоните и внеси ги 4те елементи.Ако ти е полесно, можеш да иницијализираш 4 променливи (a,b,c,d) и на секоја од нив да им ја доделиш соодветната вредност од низата (00, 01, 10,11).
Потоа, потребно ти е да ја решиш матрицата. Тоа ќе го направиш со наоѓање на детерминантата, а таа се наоѓа со множење на (d*a) - (-c*-b).
Тој резултат зачувај го во некоја променлива (пример rezMatrica). Па во некоја друга променлива (rezPrvDel) пресметај го количникот од 1/ad-bc.
Веќе кога ќе ги имаш пресметано овие 2 резултати, во некоја трета променлива (дури и немора во променлива може право да се печати) едноставно помножи ги rezPrvDel * rezMatrica и ете ти го решението :)
ti blagodaram mnogu mislam deka mnogu mi pomogna ;)
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Драги форумџии ми треба ваша помош за овие програми

1. Напишете програма за пресметување инверзна матрица од цели броеви. Матрицата се состои од две колони и две редици. Матрицата треба да се испечати по редови.
Напомена: Инверзанта матрица B на дадена матрица A,B=A-1 , се пресметува според формулата:

2. Напишете програма подредување на 4 студенти според освоените поени по предметот Основи на програмирање. Поените можат да бидат во граници од 0-100, во спротивно треба да ја појави порака за грешка. Името, презимето и поените на секој студент се внесуваат преку тастатура, така што најнапред се внесува студентот со најмалку освоени поени.
Напомена: Излезот на екран треба да ги даде четирите студенти во различни редови, каде студентот со најмногу освоени поени е во првиот, а студентот со најмалку поени е во последниот ред.

3. Да се внесе преку тастатура големината на низа n, елементите на низата од цели броеви a0, a1, …, an-1
и цел број x. Да се напише програма, која наоѓа колку пати x се содржи во низата. Излезот да биде од облик:
Бројот x во низата a0, a1, …, an-1 се содржи broj пати.

4. Дадена е квадратна матрица Aij, чиј елементи се внесуваат преку тастатура. Да се напише програма која ја пресметува сумата и производот на елементите од главната и споредната дијагонала. Програмата треба да провери која сума е поголема и кој производ е поголем.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.958
Поени од реакции
11.762
Драги форумџии ми треба ваша помош за овие програми

1. Напишете програма за пресметување инверзна матрица од цели броеви. Матрицата се состои од две колони и две редици. Матрицата треба да се испечати по редови.
Напомена: Инверзанта матрица B на дадена матрица A,B=A-1 , се пресметува според формулата:

2. Напишете програма подредување на 4 студенти според освоените поени по предметот Основи на програмирање. Поените можат да бидат во граници од 0-100, во спротивно треба да ја појави порака за грешка. Името, презимето и поените на секој студент се внесуваат преку тастатура, така што најнапред се внесува студентот со најмалку освоени поени.
Напомена: Излезот на екран треба да ги даде четирите студенти во различни редови, каде студентот со најмногу освоени поени е во првиот, а студентот со најмалку поени е во последниот ред.

3. Да се внесе преку тастатура големината на низа n, елементите на низата од цели броеви a0, a1, …, an-1
и цел број x. Да се напише програма, која наоѓа колку пати x се содржи во низата. Излезот да биде од облик:
Бројот x во низата a0, a1, …, an-1 се содржи broj пати.

4. Дадена е квадратна матрица Aij, чиј елементи се внесуваат преку тастатура. Да се напише програма која ја пресметува сумата и производот на елементите од главната и споредната дијагонала. Програмата треба да провери која сума е поголема и кој производ е поголем.
А што не ти е јасно од задачите?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Драги форумџии ми треба ваша помош за овие програми

Во случај да не си забележал, за првата имаш постапка за решавање 2 мислења над твоето.
За втората, креирај структура која ќе ги содржи името презимето и бодовите, и креирај 2 инстанци од неа. Во првата ќе ги внесуваш податоците преку тастатурата, втората ќе ти помогне за сортирањето.
Код:
struct podatoci
{
string ime;
string prezime;
int bodovi
}student[4],sortiranje[4];
Внеси ги податоците преку тастатура (фор циклус од 1 до 4 и ги запишуваш како cin>>student.ime итн итн.
Сега, креирај функција која што ќе ги сортира податоците, еве пример Bubble Sort
Код:
void Sortiranje (int br)
{
int i,j,flag = 1;
 
for (int i =1; i<=br && flag; i++)
{
flag=0;
for(j=0; j<=(br-1); j++)
{
if (student[j+1].poeni < student[j].poeni)
{
sortiranje = student[j];
student[j] = student[j+1];
student[j+1] = sortiranje;
flag = 1;
}
}
}

Откако ги имаш сортирано податоците, направи една обична функција што ќе ги испечати на екран, пример:
Код:
void Pecati(int br)
{
for (int i=0; i<=br; i++)
{
cout<<IME: "<<student[i].ime<<"PREZIME: "<<student[i].prezime<<"POENI: "<<student[i].poeni<<endl;
}
}
За третата, треба да направиш функција која ќе го брои секое појавување на Х во низата, пример нешто вакво:
Код:
void Izbroj(int broj, int niza[], int dolzina, int &br_pojavi)
{
if (*niza== broj)
br_pojavi++;
if (length == 1)
return;
else
Izbroj(broj, niza+1, dolzina-1, br_pojavi);
}
А за main ќе направиш нешто вакво:
Код:
int niza[10] = {1,2,3,4,5,5,4,3,2,1}; // nizata moze da bide i podolga i pokratka
int sebara = 2 // brojot sto treba da se najde vo ovoj slucaj e 2
int br_pojavi = 0;
Izbroj(sebara,niza,10,br_pojavi);
cout<<"Brojot"<<sebara<<"se pojavuva"<<br_pojavi"<<"pati"<<endl;
Е за последнава, почни ја ти, па ако имаш нешто нејасно пиши го кодот тука. Напомена, кодовите се пишувани директно овде и не се пробувани во некој компајлер така да можно е да има некакви грешки.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
А што не ти е јасно од задачите?
искрено незнам ништо само да ја почнам и да ја завршам а содржината ми е комплицирана
--- надополнето: 20 јануари 2014 во 23:11 ---
Ако сака некој да ги стави целосни програмите бидејки ми требаат за утре Bayer ти благодарам ама многу време ке ми треба да ги направам :)
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Za ovoa nekoj dali znae kako da go napravam






4. Потребно е да се напише С++ програма со која во променливи x и y ќе се вчитаат два цели броеви од тастатура. Поголемиот од нив треба да се смести во променливата x, а коренот од помалиот број во променливата y. Ако новодобиените броеви x и y имаат иста вредност, на екран треба да се испечати порака “Promenlivite x i y imaat ista vrednost”, во спротивно на екран да се испечатат новите вредности на променливите x и y.

Задача 5. Да се напише програма која во зависност од внесените симптоми ќе испечати соодветна дијагноза за еден пациент. Сите симптоми се внесуваат така што корисникот кажува дали пациентот го има или го нема симптомот. Можни се следниве симптоми:
1.Зголемено ниво на леукоцити
2. Главоболка
3. Мачнина во стомакот
4. Повраќање
5. Осетливост на светлина
6. Матно гледање
Зависно од симптомите, програмата треба да ги даде следните дијагнози:
Стомачен вирус – само 1 и 4
Мигрена – сигурно 6 и барем еден од 2 или 5
Грип – сигурно 1 и некој од симптомите од 2 до 4
--- надополнето: 21 јануари 2014 во 19:17 ---
Пример некој има како да ја направам програмава ?

Потребно е да се напише С + + програма со која во променливи x и y ќе се вчитаат два цели броеви од тастатура . Поголемиот од нив треба да се смести во променливата x, а коренот од помалиот број во променливата y. Ако новодобиените броеви x и y имаат иста вредност , на екран треба да се испечати порака " Promenlivite xiy imaat ИСТА vrednost ", во спротивно на екран да се испечатат новите вредности на променливите x и y.

Задача 5 . Да се ​​напише програма која во зависност од внесените симптоми ќе испечати соодветна дијагноза за еден пациент . Сите симптоми се внесуваат така што корисникот кажува дали пациентот го има или го нема симптомот . Можни се следниве симптоми :
1.Зголемено ниво на леукоцити
2 . Главоболка
3 . Мачнина во стомакот
4 . Повраќање
5 . Осетливост на светлина
6 . Матно гледање
Зависно од симптомите , програмата треба да ги даде следните дијагнози :
Стомачен вирус - само 1 и 4
Мигрена - сигурно 6 и барем еден од 2 или 5
Грип - сигурно 1 и некој од симптомите од 2 до 4
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Потребно е да се напише С + + програма со која во променливи x и y ќе се вчитаат два цели броеви од тастатура . Поголемиот од нив треба да се смести во променливата x, а коренот од помалиот број во променливата y. Ако новодобиените броеви x и y имаат иста вредност , на екран треба да се испечати порака " Promenlivite xiy imaat ИСТА vrednost ", во спротивно на екран да се испечатат новите вредности на променливите x и y.
Несакам да те навредам, меѓутоа ако оваа задача неможеш да ја решеш, тогаш дефинитивно програмирањето не е за тебе. Ова е нешто наједноставно што може да ти се падне на колоквиум или општо за решавање. Значи внесуваш 2 броја преку тастатура, ги ставаш во некои темп променливи, ги споредуваш и тој што е поголем го ставаш во Х, а оној што е помал го сместуваш во У со тоа што прво ќе му најдеш корен со функцијата sqrt(number). Откако ќе го направиш ова, вршиш повторно споредување на Х и У и ако се исти ја печатиш зададената порака, ако не ги печатиш нивните вредности. Од ова попросто здравје...

Нема да ти ја решам задачата, ќе оставам на тебе простор за размислување. Ако почнеш да ја решаваш и заглавиш некаде, слободно постирај го кодот и ќе ти помогнам.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
#include<iostream>
using namespace std;
int main(){
int x,y,number;
cout<<"vrednost za x"<<endl;
cin>>x;
cout<<"vrednost za y"<<endl;

cin>>y;
if(x==y){
x>y;
cout<<"vnesenite broevi se isti"<<endl;}


return 0;
}
Вака нешто треба :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
#include<iostream>
using namespace std;
int main(){
int x,y,number;
cout<<"vrednost za x"<<endl;
cin>>x;
cout<<"vrednost za y"<<endl;
cin>>y;
if(x==y){
x>y;
cout<<"vnesenite broevi se isti"<<endl;}
return 0;
}
Вака нешто треба :)

Чекај да те прашам, студираш информатика или некој сличен факултет или пак учиш C++ во средно школо ?
Инаку не вака, на овој начин само ги внесуваш броевите и ако се исти ја печатиш пораката, но никаде го немаш тоа У да биде ставен под корен и да се направи повторна проверка на овие два броја...
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Чекај да те прашам, студираш информатика или некој сличен факултет или пак учиш C++ во средно школо ?
Инаку не вака, на овој начин само ги внесуваш броевите и ако се исти ја печатиш пораката, но никаде го немаш тоа У да биде ставен под корен и да се направи повторна проверка на овие два броја...
етф студирам почетник сум за програмирање во ц++ сакам да научам ама ми изгледа многу тешко, ова шо е со коренот не ми е јасно
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
етф студирам почетник сум за програмирање во ц++ сакам да научам ама ми изгледа многу тешко, ова шо е со коренот не ми е јасно

Имам еден тон материјали околу Ц++, ако сакаш ќе ти ги испратам. Не ме сфаќај погрешно, мене воопшто не ми е проблем да ти ја решам задачата, но ако самиот не ја сфатиш суштината многу потешко ќе ти биде понатаму кога ќе почнеш да учиш објектно ориентирано програмирање, па после алгоритми и структури на податоци, визуелно програмирање итн итн
Еве ти го решението на задачата, се надевам дека ќе ти помогне да го сфатиш проблемот на задачата.
Код:
#include <iostream>
#include <string>
#include <cmath>
using namespace std;
 
int main()
{
int prom1,prom2,X,Y;
cout<<"Vnesi go prviot broj: "<<endl;
cin>>prom1;
cout<<"Vnesi go vtoriot broj: "<<endl;
cin>>prom2;
 
if (prom1 > prom2)
{
X = prom1;
Y = sqrt(prom2);
}
else if (prom1 < prom2)
{
X = prom2;
Y = sqrt(prom1);
}
cout<<endl;
if (X == Y)
{
cout<<"Promenlivite X i Y imaat ista vrednost"<<endl;
}
else if ( X!= Y)
{
cout<<X<<endl;
cout<<Y<<endl;
}
}
Еве ти и принт скрин од тестирањето. Внесени се броевите 30 и 25. Поради тоа што 30 е поголем од 25, истиот се сместува во Х а вториот во У со тоа што истовремено се бара и квадратен корен од У. Потоа, новодобиените вредности се 30 и 5 и поради тоа што не се исти, истите се печатат.
pic1.png
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
32
Поени од реакции
13
Имам еден тон материјали околу Ц++, ако сакаш ќе ти ги испратам. Не ме сфаќај погрешно, мене воопшто не ми е проблем да ти ја решам задачата, но ако самиот не ја сфатиш суштината многу потешко ќе ти биде понатаму кога ќе почнеш да учиш објектно ориентирано програмирање, па после алгоритми и структури на податоци, визуелно програмирање итн итн
Еве ти го решението на задачата, се надевам дека ќе ти помогне да го сфатиш проблемот на задачата.{Прегледај го приврзокот 82747
Ти благодарам имам материјал од што да учам ама не ја сфатив работава сериозно на почеток па сега се ми изгледа многу тешко
 
П

Паган-др

Гостин
Се работи за Ц.
Задачата е оваа:

Од стандарден влез се читаат N тројки цели броеви. Да се напише програма која за секои прочитани три цели броја ќе го отпечати најголемиот. Наоѓањето на најголемиот од три броја да се реализира со посебна рекурзивна функција.
Пример:
за тројката броеви 8 15 3 треба да се отпечати 15.

Мојот код е овој:

Код:
#include<stdio.h>
int najgolem (int a,int b,int c,int pom) {
 
if (a>b&&a>c) return a;
else if (b>a){
    pom=a;
    a=b;
    b=pom;
    najgolem(a,b,c,pom);
}
else if (c>a) {
    pom=a;
    a=c;
    c=pom;
    najgolem(a,b,c,pom);
}
}
int main () {
int a[100],b[100],c[100],n,i,pom;
scanf("%d",&n);
for (i=0;i<n;i++)
    scanf("%d %d %d",&a,&b,&c);
for (i=0;i<n;i++) {
        pom=a[i];
    printf("%d\n",najgolem(a[i],b[i],c[i],pom));
}
return 0;
}

Е сега, ако внесам само една тројка ( 3 броеви ), ми го дава најголемиот. Ама ако внесам повеќе тројки, резултатот од првата тројка ми е точен, ама од другите надоле ми дава некои рандом броеви. Помош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom