Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Предлагам да му ги дадеш парите на декстерче што ќе ги земеш ти за „водење“ на сајтот, па тој да ја заврши цела работа.

:smir:

Извинете, морав да го кажам ова. Можда грешам, ама сомнително ми е некој да одржува сајт на општина, а да не знае што е администрација на портал.
очигледно е дека ти не си разбрал што е работа. знам што е администрација само бидејки windows пакет и работи под asp бе бунеше малку.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
Другар како што знам имаше некое советување, некои курсеви: „Како да одржувате сајтови од овие донациите“.

Ваква донација од Мт-нет има за повеќето општини во Македонија. Не беше на презентацијата? Мислам дека имаат и материали, некој туториал како да ја одржуваат. Контактирај со мт.нет или со некоја општина (што има ваков сајт види тука) и замоли ги да ти пратат материали.
и последен коментар :wink:

може да постираш ти или некој друг некој материјал упатство нешто тако тука зашто на порталите има контакт до личности во општината, нема веб мастер контакт.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
и последен коментар :wink:

може да постираш ти или некој друг некој материјал упатство нешто тако тука зашто на порталите има контакт до личности во општината, нема веб мастер контакт.
Па што има врска, најчесто тие кои ја одржуваат страната се ВРАБОТЕНИ во општината. Ќе пробам да најдам нешто, ако случајно испадне... но тешко!
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
imam problem napravih DHTML meni
i pod nego imam flash i koka ke odas na menito da mouse over da ti pusete na dole menu toa menu se pojavuva pod flash fajlot resenie
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
imam problem napravih DHTML meni
i pod nego imam flash i koka ke odas na menito da mouse over da ti pusete na dole menu toa menu se pojavuva pod flash fajlot resenie
param name="wmode" value="Transparent" во ембед тагот кај SWF-то, би требало да ти сврши работа најмалце кога го гледаш преку IE.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
go isprobav toa no ne pomaga za firefox :(

najdeh go neka go ima vo drem wever vo parmetars treba da se dodade na flash ojectot Wmode transparent a so parm ne saka vo firefox
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Decki aj ve molam da mi kazete kako da napram register na web sajt znaci da mozat da se zaclenuvaat useri i da mozat da si napravat svoi galerii znaci isto kako na stranava- www.tattooartists.org

isto vaka mi treba sto skripta e potrebno i kako da napravam?

Fala stvano ako nekoj mi kaze POZ!!
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Decki aj ve molam da mi kazete kako da napram register na web sajt znaci da mozat da se zaclenuvaat useri i da mozat da si napravat svoi galerii znaci isto kako na stranava- www.tattooartists.org

isto vaka mi treba sto skripta e potrebno i kako da napravam?

Fala stvano ako nekoj mi kaze POZ!!
vo takov slucaj ke treba da si platis za member scripta i galerija :D
bidejki ne se objasnuva vo dva reda :D
 
Член од
19 август 2007
Мислења
72
Поени од реакции
1
Decki aj ve molam da mi kazete kako da napram register na web sajt znaci da mozat da se zaclenuvaat useri i da mozat da si napravat svoi galerii znaci isto kako na stranava- www.tattooartists.org

isto vaka mi treba sto skripta e potrebno i kako da napravam?

Fala stvano ako nekoj mi kaze POZ!!
Ne moze da se objasni toa preku forum. Treba da zemesh nekoj tutorial. Na kratko rabotata e vakva: Site useri shto ke ti se zachlenat treba da ti bidat nekade storirani, najpogodno za toa e database. Taka ke treba da nauchish i SQL. Ako serverskiot del od kodot ti e Java ke treba da nauchish i konekcija pomegu Java i database a toa moze da se napravi so JDBC driveri ili pak so pomoshen layer. Clientskiot del od kodot moze da se povrzuva so serverskiot del na mnogu nachini, na primer: so prakanje na XML Objecti, so wsdl, remote object.....
Taka da ima mnogu vo celata taa rabota, kako shto kazav ne moze da se objasni preku forum. Ova e primer ako imash Java kako serverski jazik, no ako serverskiot jazik ti e PHP ili C++ togash e druga strategija.

1.Prvo shto treba da odluchish e: koj ke ti bide strategijata:
a.client(html ili software shto generira HTML kako Flex... )
b.scripteri(javaScript,actionScript...)
c.prenos(XML,WSDL...)
d.web applikacionen server(apache(zashto e free))
e.serverski jazik (Java, PHP...)
f.database(Oracle,MySQL..)
2.Koga veke ke ja imash celata taa strategija, togash ke treba da ja napravish architecturata. Koj ke ti bidat objectite i asocijaciite pomegu niv.
3.Setapiranje na environment
4.Kodiranje
Aj da ne zabeguvam mnogu
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
vo takov slucaj ke treba da si platis za member scripta i galerija :D
bidejki ne se objasnuva vo dva reda :D

:) znaev deka e slozeno:pipi: ali bas se obrativ kaj edni i onaka mi rekoa deka samo treba da simnam php skripta i da ja stavam vo MySQL folderot...


no nema veze kaj m ozam da najdam nekoj da mi sredi aj uste ova kzete mi ve molam i fala na odgovorot:wink:
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
:) znaev deka e slozeno:pipi: ali bas se obrativ kaj edni i onaka mi rekoa deka samo treba da simnam php skripta i da ja stavam vo MySQL folderot...


no nema veze kaj m ozam da najdam nekoj da mi sredi aj uste ova kzete mi ve molam i fala na odgovorot:wink:
Оваа тема ќе ти помогне.... многу

 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
slegni copeemine taa e edna od najlesnite za rabota ako si na linux host ja imas vo control panelot najcesto e Cpanel i ima mod fantastico tamu ja baraj
 

JFK

Член од
9 март 2007
Мислења
966
Поени од реакции
52
Zdravo narode, mi treba pomosh od vas poiskusnite so web.
Sakam na obichna html strana da stavam anketa od tipot:
"Dali chini:
1.Ne
2.Da
3.Ne znam

1.Ne 30%
2.Da 30%
3.Ne znam 40%" :) mislam deka me razbirate :)

Isto taka sakam da mi pogomnete so stavanje na contact form, isto na html strana. Contact form od tipot . . : "Lice shto kontaktira, Predmet na kontakt, Telo na poraka"

Vi blagodaram odnapred, Marko.
 
Член од
17 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
0
Web Page Maker

Здраво ми треба малку помош околу еден сајт т.е. ако некој работи со Web Page Maker v.2.5 ....значи пред да го качам на интернет се ми е ок но после тоа не ми прави врска помеѓу страниците а преку оваа програма се ти е дадено за правење и го правам како што треба ако некој имал сличен проблем нека да пише ќе сум многу благодарен

поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom