Тарантули

Ч

Чај

Гостин
...... го удрив и се спасив од него...... од тогаш од пајаците трауми си набив :)
.....Пајаци неможам да смислам :)
Незнам дали било тарантула или не, ама чудото ми беше над кревет...
Битно ова огромен црн пајак беше..... не викам дека беше тарантула ;):)
јас овие суштества неможам да ги смислам........
[quote="Sungerot Bob, post: 6375823, member: 59107"..... 10 минути го тепав и едвај го убив.
Од тогаш трауми ми се набија од тоа пајаците :D[/quote]
Од цела тема со едвај 20 мислења,половина се твои. Како некој да отвори тема, дали си видел или убил пајак.Што го тупиш и форсираш со тоа твое искусво со пајаци дали си сакал,неќел,убил или чувал пајак?Никој верувај не го заинтересира за твојот приватен живот. Темата нели е за пајаци и за љубители на ова хоби?
 
Ч

Чај

Гостин
sl808, зошто не му направиш поголем терариум,гледам дека го чуваш во доста мало место. Не е скапо нити тешко да спремиш терариум за тарантула.Ти треба еден аквариум, супстрат и декорација по твој избор,али природна - камења, дрва , кокос или ако не можеш да се снајдиш и лејка пресечена брка работа. На првата слика мовта е вистинска онаква како што расти по карпи или дрва.Доволно и е влажна средина да живее нормално.







 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
sl808, зошто не му направиш поголем терариум,гледам дека го чуваш во доста мало место. Не е скапо нити тешко да спремиш терариум за тарантула.Ти треба еден аквариум, супстрат и декорација по твој избор,али природна - камења, дрва , кокос или ако не можеш да се снајдиш и лејка пресечена брка работа. На првата слика мовта е вистинска онаква како што расти по карпи или дрва.Доволно и е влажна средина да живее нормално.







Затоа што ако го мојата е мала и со секое нејзино менување на кожата ја преместувам во поголем терариум. Големината на терариумот не треба да биде 3 пати од тарантулата. Инаку сега е преместена во поголемо живеалиште а и го спремам терариумот за кога ќе стане возрасна. :icon_lol:
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 19:34 ---
Со шо го раниш?
И ме интересира дали имаш физички контакт со него, да го галиш или да го земаш в раце?
Го ранам со штурци и со лебарки, инаку да некогаш е неопходно да го фатиш во рака за да го пренесеш во друго живеалиште
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Еднаш како помал и јас чував повеќе се занесував ама од оние обичните ке ги кажам домаќинските пајаци што ги има во секоја куќа.Секој ден летоска фаќав муви и ги ставав на кактусот горе на боцките а тој фино како готован ке си дојдеше и ке се хранеше ми стана домашно милениче го гледав и проучував секој ден интересно ми беше ама јеби ти такво животинче што не можеш да го погалиш и што не осеќа ништо труп мртвак само инстикти го водат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако те касне мисли му ја
 
Член од
23 април 2011
Мислења
135
Поени од реакции
246

Девојками има иста. За почеток ја храни само со посебни црвчиња. Каде може да набави штурци? Не сум сигурен дека ќе се осмели да чува лебарки за неа. Кажи ми агресивна е твојата? Ја пушташ на рака? Неа и кажаа додека е сеуште мала да не си игра многу со неа, али јас знам дека се питоми.
Еднаш фатив црна вдовица(ОМИЛЕН) кај пријател во гаража и ја ставив во кутивче од кибрит. По пат накај дома некако сум го изгубил кутивчето и покрај сиот напор не успеав да ја најдам. Пукнав од мака...
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Девојками има иста. За почеток ја храни само со посебни црвчиња. Каде може да набави штурци? Не сум сигурен дека ќе се осмели да чува лебарки за неа. Кажи ми агресивна е твојата? Ја пушташ на рака? Неа и кажаа додека е сеуште мала да не си игра многу со неа, али јас знам дека се питоми.
Еднаш фатив црна вдовица(ОМИЛЕН) кај пријател во гаража и ја ставив во кутивче од кибрит. По пат накај дома некако сум го изгубил кутивчето и покрај сиот напор не успеав да ја најдам. Пукнав од мака...
Па јас ја купив тарантулата од Зоо Вивариув одма до руска амбасада во скопје, таму има и лебарки и црвци и штурци. И мојата е малце агресивна, особено кога е гладна. Инаку ако сте активен на fb има една страница е за љубители на Арахниди но и иницијатива за нивното идентификување на територијата на РМ, ако ви треба било каква помош слободно пишете му на админот на страната. Инаку браво за вдовицата јас никогаш немам видено тука кај нас вдовица :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Инаку браво за вдовицата јас никогаш немам видено тука кај нас вдовица :)
Не би требало ни црни вдовици да има кај нас, ама памтам пред години беше тоа, во весник пишуваше како преку лето во жештините, биле забележани некаде (Мариово ли беше, не се сеќавам). Како и да е, исклучително ретки се кај нас во природа да начекаш, попрво тигар ќе начекаш. :D
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Не би требало ни црни вдовици да има кај нас, ама памтам пред години беше тоа, во весник пишуваше како преку лето во жештините, биле забележани некаде (Мариово ли беше, не се сеќавам). Како и да е, исклучително ретки се кај нас во природа да начекаш, попрво тигар ќе начекаш. :D
Gi ima kaj nas najchesti se na krivolak, ama I tamu gi nema mnogu
 

Justdoit

Just Do It
Член од
15 јануари 2014
Мислења
79
Поени од реакции
56
пајаците немаат мозок, не размислуваат ни он незнае дали ќе те укаса
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
пази го јунаков го ставил во кутивче од кибрит и на крај мистериозно исчезнува :LOL:
Да ставиш црна вдовица во кутивче кибрит и вџеб да го ставиш е глупава постапка, рачунајќи на фактот што се доста отровни пајаци. Иако во многу малку случаи каснувањето од нив е смртоносно, сигурно нема да имаш пријатно искуство доколку те искаса.
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Другар на сестра ми чуваше тарантула пред 10 години.Јас баш пријатно се осеќав кога ке ме однесеше она кај него на гости.Никогаш сум немала ни страв ни одбојност од овие суштества ,напротив може звучи чудно ама смирувачки ми делуваат,башка на изглед ми се убави и елегантни.Епосле она му купи тарантула на бившиот дечко мислам од кај еден дечко Војо се вика,не беше нешто скапа и требаше да се храни со мадагаскарски лебарки.Арно ама му избегала поим немам како и не ја најде.Првата слика на Чај прекраснотии.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.485
Не би требало ни црни вдовици да има кај нас, ама памтам пред години беше тоа, во весник пишуваше како преку лето во жештините, биле забележани некаде (Мариово ли беше, не се сеќавам). Како и да е, исклучително ретки се кај нас во природа да начекаш, попрво тигар ќе начекаш. :D

Во Прилеп за време на берење тутун го касна тутуноберачот мутирана африканска црна вдовица за која претпоставија дека овде дошла преку ветровите со прашина од африка од пред повеќе години, демек јајца од истата биле кренати со ветровите и донесени овде па се прилагодиле на условите. После тоа имаше акција во околината на Прилеп и нашле околу десетина гнезда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom