Тарантули

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
A старите викаат ако убиеш пајак ке си ја убиеш среката ;)
Јас за тоа ги оставам да ми живеат у соба. :D Од време на време чистам пајажините, ама нив не ги бркам и убивам, си ги чувам како миленичиња. :pos:
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
Јас за тоа ги оставам да ми живеат у соба. :D Од време на време чистам пајажините, ама нив не ги бркам и убивам, си ги чувам како миленичиња. :pos:
Животинско царство :)
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Без разлика дали е тарантула или не, пајак е. Пајаците помалку или повеќе можат да ти нанесат некоја штета.
Во летото кога ми влезе еден пајак во соба, 10цм голем..... 10 минути го тепав и едвај го убив.
Од тогаш трауми ми се набија од тоа пајаците :D


Kako izgledase i btw kade zivees ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
3
Дај постни некоја слика да видеме што имаш ...
Инаку пред 7-8 години за првпат видов кај нас, во МК, пајак со дијаметар околу 15-20cm, можеби и беше некој вид на тарантула ...
Малку чудно :eek: Мислев дека тие чуда ги нема барем кај нас :D
Еве оваа тарантула е моја, уште е малечка :D https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1546355_509560842498838_42268339_n.jpg
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
A старите викаат ако убиеш пајак ке си ја убиеш среката ;)
А јас викам, ако го оставиш жив и те касне ќе ти се скрати среќата ;):D
Kako izgledase i btw kade zivees ?
Тоа беше ова лето сега што помина..... тогаш живеев во Скопје.
До таа вечер се тепав само со комарците, но таа вечер кога влезе пајакот се изместив.
Огромен беше, црн, големи рачишта и ножишта, крајниот дел од телото му беше како голема црна топка и на главата имаше како црни заби, клешти......... на пајакот не ми текнува дали имаше влакна или не.....

Земав тепалката за муви и мавај, мавај не умира..... спасот бил тефтер....... го удрив и се спасив од него...... од тогаш од пајаците трауми си набив :)
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Кога го гледам чудово ми се лоши :( I'm scared.

Го плати ли ?
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 12:30 ---
А јас викам, ако го оставиш жив и те касне ќе ти се скрати среќата ;):D

Тоа беше ова лето сега што помина..... тогаш живеев во Скопје.
До таа вечер се тепав само со комарците, но таа вечер кога влезе пајакот се изместив.
Огромен беше, црн, големи рачишта и ножишта, крајниот дел од телото му беше како голема црна топка и на главата имаше како црни заби, клешти......... на пајакот не ми текнува дали имаше влакна или не.....

Земав тепалката за муви и мавај, мавај не умира..... спасот бил тефтер....... го удрив и се спасив од него...... од тогаш од пајаците трауми си набив :)
Исто ... сега кога ги гледам мн. се нервирам, ги елиминирам по default (независно од видот и големината) :D
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.314
Поени од реакции
22.665
Јас за тоа ги оставам да ми живеат у соба. :D Од време на време чистам пајажините, ама нив не ги бркам и убивам, си ги чувам како миленичиња. :pos:
Епа еве ти лично искуство ама незнам колку може да е вистина....
Кај мене у соба имаше еден пајак у кош на таван и си седеше може едно 2 -3 месеца ( ловеше муви и комарци со ми досагаа ). Мајка ми го примети после тие 2-3 месеца и сакаше да го тргне.Јас и реков среката ке ми ја тргнеш не се глупирај. Она изненадно дур не сум бил дома го тргнала и него и пајажината и после 1 недела добив отказ на работа. :(
И кажав шо се деси и дека тоа е заради пајакот шо го уби....
После тоа 2 пати размислува дали некој пајак треба да се убие или не :pos:
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 14:56 ---
А јас викам, ако го оставиш жив и те касне ќе ти се скрати среќата ;):D

Тоа беше ова лето сега што помина..... тогаш живеев во Скопје.
До таа вечер се тепав само со комарците, но таа вечер кога влезе пајакот се изместив.
Огромен беше, црн, големи рачишта и ножишта, крајниот дел од телото му беше како голема црна топка и на главата имаше како црни заби, клешти......... на пајакот не ми текнува дали имаше влакна или не.....

Земав тепалката за муви и мавај, мавај не умира..... спасот бил тефтер....... го удрив и се спасив од него...... од тогаш од пајаците трауми си набив :)
Да не ги гледаше предходно Фродо и Сем кај шо се тепаат со пајаците па и ти некој филм си напраил !?!?!:ROFLMAO: Како успеа забите и клештите да му ги видиш !??!?!? :pos:
А шо ке ме касне ..ја зборам за пајачиња по дома по кошеви со се собираат од 1-2 цм сосе нозе не за тарантули од 10-15 цм..
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Епа еве ти лично искуство ама незнам колку може да е вистина....
Кај мене у соба имаше еден пајак у кош на таван и си седеше може едно 2 -3 месеца ( ловеше муви и комарци со ми досагаа ). Мајка ми го примети после тие 2-3 месеца и сакаше да го тргне.Јас и реков среката ке ми ја тргнеш не се глупирај. Она изненадно дур не сум бил дома го тргнала и него и пајажината и после 1 недела добив отказ на работа. :(
И кажав шо се деси и дека тоа е заради пајакот шо го уби....
После тоа 2 пати размислува дали некој пајак треба да се убие или не :pos:
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 14:56 ---


Да не ги гледаше предходно Фродо и Сем кај шо се тепаат со пајаците па и ти некој филм си напраил !?!?!:ROFLMAO: Како успеа забите и клештите да му ги видиш !??!?!? :pos:
А шо ке ме касне ..ја зборам за пајачиња по дома по кошеви со се собираат од 1-2 цм сосе нозе не за тарантули од 10-15 цм..
Не сум ги гледал. Не направив никаков филм, туку пајакот не се тепаше. Беше голем 10цм, затоа и убаво му се гледаа забите/клештите.
Од тогаш страв си набив од пајацине... сега кога ќе видам пајак, се живо диво тепам.... со влечка, со весник, со тепалка за муви... што ми дојде при рака.
Пајаци неможам да смислам :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.314
Поени од реакции
22.665
Не сум ги гледал. Не направив никаков филм, туку пајакот не се тепаше. Беше голем 10цм, затоа и убаво му се гледаа забите/клештите.
Од тогаш страв си набив од пајацине... сега кога ќе видам пајак, се живо диво тепам.... со влечка, со весник, со тепалка за муви... што ми дојде при рака.
Пајаци неможам да смислам :)
AAAAAAAA ako 10 cm ми влезе пајак у соба со лап-топ ке го мавам не со тефтери ..... :eek:
ја мислев за некој мал збориш до кај 4-5 цм....
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Без разлика дали е тарантула или не, пајак е. Пајаците помалку или повеќе можат да ти нанесат некоја штета.
Во летото кога ми влезе еден пајак во соба, 10цм голем..... 10 минути го тепав и едвај го убив.
Од тогаш трауми ми се набија од тоа пајаците :D
Сега ја претера малце... кај нас нема толкави пајаци. 10цм ти иди исто ко тарантула да ти влегла дома.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сега ја претера малце... кај нас нема толкави пајаци. 10цм ти иди исто ко тарантула да ти влегла дома.
Незнам дали било тарантула или не, ама чудото ми беше над кревет, абе се исплашив, се изместив трчајќи по тепалката...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Незнам дали било тарантула или не, ама чудото ми беше над кревет, абе се исплашив, се изместив трчајќи по тепалката...
Кај нас нема тарантули и слични страшилишта. Може само да ги купиш како милениче, а така во природа ги нема.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Кај нас нема тарантули и слични страшилишта. Може само да ги купиш како милениче, а така во природа ги нема.
Битно ова огромен црн пајак беше..... не викам дека беше тарантула ;):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom