Купување таблет компјутер

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Бидејќи ми треба за работа (пишување документи во Word, Excel) и печатење на истите, да ми препорачате соодветен таблет?
Дилемата ми е дали лесно се пишуваат документи на него и дали напишаното на неговиот ОС е компактибилно со Офисот или треба да се конвертира, односно да се комплицира?
Имаш програми за Андроид што подржуваат Microsoft Office документи, не знам точно кои ама пребарај по Плеј стор пиши Office и ке пребараш или некој друг член ке ти препорача. Документи не се пишуваат толку лесно на таблет колку на десктоп компјутер а брзината колку и да си брз е намалена, иако има програми од типот на оваа https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=en со која значително може да се убрза пишувањето, но не е исто. Но затоа некои таблети подржуваат OTG кабел (можеби ке треба да го рутираш таблетот) на кој можеш да му приклучиш тастатура (и/или маус) и да завршиш голема работа
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Продавам 10.1 инчен таблет Acer Iconia Tab a500.

Спецификации за истиот на http://www.gsmarena.com/acer_iconia_tab_a500-3907.php

Плус со него има усб тастатура, вајрлес тастатура и футрола. Купен е во Америка со американски полнач и адаптер за македонска струја. Користен 6 месеци.

Цена: 12 000 денари
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
13.133
Бидејќи ми треба за работа (пишување документи во Word, Excel) и печатење на истите, да ми препорачате соодветен таблет?
Дилемата ми е дали лесно се пишуваат документи на него и дали напишаното на неговиот ОС е компактибилно со Офисот или треба да се конвертира, односно да се комплицира?
За компатибилност секогаш се наоѓа нзс, така да не е страшно. За комфор е поголем проблемот. Добар таблет у принцип поевтин од 18000ки нема да најдеш. За куцање е неспоредлив за разлика од лаптоп. За лап-топ можда ќе издвоиш некои 21000 ама имаш со средни перформанси (за лаптоп) но тука имаш баш се` што ти е потребно. Имаш и Лаптопови од 17-18000ки но треба да припазиш на конфигурации. Ако ти е исклучиво за офис документи и такви релативно лесни операции, ќе ти врши работа и тој од 18. Не зимај од АМЦ, големи се шансите да ти лупнат бофл конфигурација.
У принцип сум против таблетите - немаат некоја попрактична намена од лаптопот освен курчење. Един исклучок му давам на Kindle-от.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
За компатибилност секогаш се наоѓа нзс, така да не е страшно. За комфор е поголем проблемот. Добар таблет у принцип поевтин од 18000ки нема да најдеш. За куцање е неспоредлив за разлика од лаптоп. За лап-топ можда ќе издвоиш некои 21000 ама имаш со средни перформанси (за лаптоп) но тука имаш баш се` што ти е потребно. Имаш и Лаптопови од 17-18000ки но треба да припазиш на конфигурации. Ако ти е исклучиво за офис документи и такви релативно лесни операции, ќе ти врши работа и тој од 18. Не зимај од АМЦ, големи се шансите да ти лупнат бофл конфигурација.
У принцип сум против таблетите - немаат некоја попрактична намена од лаптопот освен курчење. Един исклучок му давам на Kindle-от.

И јас бев против таблет, ама кога ќе сфатиш дека со таблет можеш канцеларијата да си ја префрлиш во некој кафич и да имаш опуштен состанок со твојот клиент, па и не е така лошо. И јас ке купувам ама и јас како Саше појма неам шо да изберам.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
13.133
И јас бев против таблет, ама кога ќе сфатиш дека со таблет можеш канцеларијата да си ја префрлиш во некој кафич и да имаш опуштен состанок со твојот клиент, па и не е така лошо. И јас ке купувам ама и јас како Саше појма неам шо да изберам.
Земи андроидосан некој. Од лично искуство ќе ти кажам Apple ќе фрлиш огромна пара за година две да го искористиш целиот оптимум. Понатаму те прави инвалил со сите можни апдејти за оперативен систем што искачаат.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Шо викате за Nexus 7 новиов? Или бољи е стариот што е со tegra 3? Иако глеав многу comparison видеа, некако ми е повеќе за игрите, апликациите и преносливоста. Не сакам да го користам за јавување преку мобилна мрежа (пошто смартфоните се покажаа непрактични во тоа, батеријата за пола ден отиде ако се јавуваш често и си на wifi повремено). Си иам Nokia C2-05 што му трае 7 дена батеријата и со него си се јавувам.
Ова HTC Desire X срање од батерија има. Затоа сакам некој таблет да е ефтин, малку поголем од најголемиот телефон, а сепак пракитчен и сегде да го носам :)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Јас имам, прашај што те интересира.

Иначе практично не се споредува со стариот, далеку подобар е овој. Дисплејот му е перверзен.

каков е мулти-таскингот, во смисла:
Отварам фејсбук, кликам некој линк, се отвара chrome и си ја читам статијата, слушам музика, се презема апликација и после пуштам игра (без ништо да kill-нам).
Ова преку WiFi.
Бонус прашање: дали се грее многу кога играш? Овој desire X-ов малце играј и неможеш да пипнеш екранот
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Продавам 10.1 инчен таблет Acer Iconia Tab a500.

Спецификации за истиот на http://www.gsmarena.com/acer_iconia_tab_a500-3907.php

Плус со него има усб тастатура, вајрлес тастатура и футрола. Купен е во Америка со американски полнач и адаптер за македонска струја. Користен 6 месеци.

Цена: 12 000 денари

Да го обновам огласот. Луѓе ова Ви е на 50% попуст фактички, ако има некој заинтересиран слободне нека каже, нека го види, не мора да го земе ако не му бендиса. Го продавам затоа што собирам пари за моќен десктоп компјутер, моментално не ми треба ниту лаптоп ниту таблет, ми треба нешто многу помоќно што може да врши сложени операции.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
каков е мулти-таскингот, во смисла:
Отварам фејсбук, кликам некој линк, се отвара chrome и си ја читам статијата, слушам музика, се презема апликација и после пуштам игра (без ништо да kill-нам).
Ова преку WiFi.
Бонус прашање: дали се грее многу кога играш? Овој desire X-ов малце играј и неможеш да пипнеш екранот
1. Мулти таскингот е одличен. Јас и онака никад не гасам процеси. Одлично работи префрлање низ апликации.
2. Игрите идат супер. Играм Асфалт 8, перверзна е. Грее малку во ќошето, ама не е нешто посебно за да пречи. На Нексус 4 пример, повеќе ми грее. Таман работа да не можеш да го пипнеш екранот. И не заебавај, не го споредувај со Desire X, каде каде е поасален.

Ти препорачувам да го купиш, нема подобар 7 инчен таблет.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
1. Мулти таскингот е одличен. Јас и онака никад не гасам процеси. Одлично работи префрлање низ апликации.
2. Игрите идат супер. Играм Асфалт 8, перверзна е. Грее малку во ќошето, ама не е нешто посебно за да пречи. На Нексус 4 пример, повеќе ми грее. Таман работа да не можеш да го пипнеш екранот. И не заебавај, не го споредувај со Desire X, каде каде е поасален.

Ти препорачувам да го купиш, нема подобар 7 инчен таблет.

Фала ти многу за ова :) И ќе го купам да знаеш :D
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Глеам на последниве страни за 7ци се збори. Разгледувам да купам таблет 1о инча, ми треба за Microsoft Office, за работа пред се ама неам осет што е добро. Google Nexus 10 е очигледен избор ама надвор од мојот буџет. Би потрошил до 15000 макс, се друго би било сулудо со оглед за тоа што ми треба. Гледав Леново С5600Л ,ама има слаба резолуција и !ГБ РАМ, процесори не се ни разбирам. Така да некој предлог за буџет 10 инчен таблет ако може. Однапред сум благодарен.

Ај да се дополнам се севедов на два таблета
1
Модел
LENOVO IdeaTab S6000L Таблет Компјутер
Спецификации
MTK8125 Quad-Core 1.2 GHz (Cortex A9),
10.1” LCD Multi-touch 1280 x 800 IPS,
1GB LP-DDR2, 16GB Flash up to 64GB,
Android 4.2 Jelly Bean, WiFi b/g/n,
M-USB, M-SD card, 3.5mm audio jack,
Front 0.3Mpix, Dolby Digital Plus, GPS,
Accelerometer (G-sensor), BT 4.0,
6300mAh up to 9h, Weight: 560g

2 Asus Memopad 10
  • Nvidia quad-core CPU, best performance in entertainment
  • 10.1” IPS Panel--Ultra-bright 170° Viewing Angle
  • Sonicmaster Technology
  • *HDMI 1.4a for full 1080p output video playback
    (*HDMI output duplicate 720p to monitor)
  • Stereo speakers and incredible sound effects
  • Incredible Beauty - Stylish colors with a stunning vibrant look
  • Sharp and sensitive 5MP auto-focus camera
Само ме буни, кај асусот пишува дека нема 3G
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Глеам на последниве страни за 7ци се збори. Разгледувам да купам таблет 1о инча, ми треба за Microsoft Office, за работа пред се ама неам осет што е добро. Google Nexus 10 е очигледен избор ама надвор од мојот буџет. Би потрошил до 15000 макс, се друго би било сулудо со оглед за тоа што ми треба. Гледав Леново С5600Л ,ама има слаба резолуција и !ГБ РАМ, процесори не се ни разбирам. Така да некој предлог за буџет 10 инчен таблет ако може. Однапред сум благодарен.

Ај да се дополнам се севедов на два таблета
1
Модел
LENOVO IdeaTab S6000L Таблет Компјутер
Спецификации
MTK8125 Quad-Core 1.2 GHz (Cortex A9),
10.1” LCD Multi-touch 1280 x 800 IPS,
1GB LP-DDR2, 16GB Flash up to 64GB,
Android 4.2 Jelly Bean, WiFi b/g/n,
M-USB, M-SD card, 3.5mm audio jack,
Front 0.3Mpix, Dolby Digital Plus, GPS,
Accelerometer (G-sensor), BT 4.0,
6300mAh up to 9h, Weight: 560g
2 Asus Memopad 10
  • Nvidia quad-core CPU, best performance in entertainment
  • 10.1” IPS Panel--Ultra-bright 170° Viewing Angle
  • Sonicmaster Technology
  • *HDMI 1.4a for full 1080p output video playback
    (*HDMI output duplicate 720p to monitor)
  • Stereo speakers and incredible sound effects
  • Incredible Beauty - Stylish colors with a stunning vibrant look
  • Sharp and sensitive 5MP auto-focus camera
Само ме буни, кај асусот пишува дека нема 3G
Нексус 10 на старо мислам дека ти е добра опција, побарај по огласи, јас овој го најдов спушти му некое евро и завршена работа.
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=846969

Па ако не е наведено значи нема 3Г, не треба да те чуди
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Нексус 10 на старо мислам дека ти е добра опција, побарај по огласи, јас овој го најдов спушти му некое евро и завршена работа.
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=846969

Па ако не е наведено значи нема 3Г, не треба да те чуди

Па и nexus 10 нема наведено 3G. Мене ми треба континуирана интеренет конекција. Добро, ке треба да се задоволам со wi-fi изглеа...
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Па и nexus 10 нема наведено 3G. Мене ми треба континуирана интеренет конекција. Добро, ке треба да се задоволам со wi-fi изглеа...
Имаш и со 3Г таблети, мој совет асус, ама ако wifi ти брка работа не се мисли за нексус 10 добро сочуван. Јас така направив со нексус 7 и одлична работа направив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom