Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
А сакаш да кажеш дека ѝ ги читаш мислите уште на самиот старт и дека со помош на тоа можеш да ја предвидеш иднината, односно можеш веднаш да знаеш што може она да ти направи на тебе за десет години?Зошто освен врз проценка на она што си го доживеал до тој момент со неа, на друго нешто заклучокот не можеш да го направиш тоа дали она ќе ти биде верна или не.
Не и ги читаш мислите од самиот старт. Ако си доволно долго со таа личност, и во повеќе наврати се увериш дека го има тоа што го бараш, а го нема тоа што не ти треба, ќе стапиш у брак со истата. Ако не ништо. Сеа нормално дека има катастрофални проценки, не може секој така лесно да предвиди нечие однесување. И најчесто така коа ќе те сјебе некоја личност, ги викаме курви или клошари.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не и ги читаш мислите од самиот старт. Ако си доволно долго со таа личност, и во повеќе наврати се увериш дека го има тоа што го бараш, а го нема тоа што не ти треба, ќе стапиш у брак со истата. Ако не ништо. Сеа нормално дека има катастрофални проценки, не може секој така лесно да предвиди нечие однесување. И најчесто така коа ќе те сјебе некоја личност, ги викаме курви или клошари.
Не е повеќе поради проценките, туку повеќе е поради тоа што нема да знаеш што ќе ти донесе денот утре.Така да можеш до утре да пишуваш за тоа дека она ќе ти биде верна и слично, ама тоа не го знаеш.
Ама не заборавај дека имаш степени на убиство, со умисла, без умисла, во самоодбрана итн. И за сите постојат различни реперкусии.
На пример убиство од прва нужда не е казниво со закон.

Така е и тука. Имаш варање и варање. Има еднаш те варала пошто X причини за кои можеш да и простиш и има, не се умара со тебе и секој ден те вара со друг, пошто иде со тебе бидејќи имаш пари. Не е истото, како и да е.

Секако, секој има различни погледи и морални ставови околу тоа.
Некои се спремни да поминат преку некои работи, други не се.
Објасни ми како ќе го прости твојата гордост (ако ја имаш) фактот дека некоја те изневерувала зошто некој ѝ се допаднал и покрај тоа што вашиот брак до таа дадена точка функционирал совршено?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Не е повеќе поради проценките, туку повеќе е поради тоа што нема да знаеш што ќе ти донесе денот утре.Така да можеш до утре да пишуваш за тоа дека она ќе ти биде верна и слично, ама тоа не го знаеш.
Тачно, тачно, не можеш да знаеш. Али секогаш можеш да избереш некоја која има помалку шанси да го направи тоа, барем до толку можеш да процениш.
 
D

Daedalus

Гостин
Објасни ми како ќе го прости твојата гордост (ако ја имаш) фактот дека некоја те изневерувала зошто некој ѝ се допаднал и покрај тоа што вашиот брак до таа дадена точка функционирал совршено?
Од моја перспектива, со тоа што ќе ја разберам и ќе сфатам дека не вреди нешто стабилно да се распадне поради некоја авантура. Не е питање на мојата гордост.
Луѓе сме, нормално е да згрешиш некогаш.

Види, ја не ти го наметнувам мојот морален став, не викам дека така е правилно.
Кажувам што функционира за мене и како ја би постапил/мислел во таква ситуација.

Нема поента да се убедуваме за вакви работи. Индивидуално е тоа. Не постои некој апсолутен закон пишан на камен за тоа како треба да постапиш или да се осеќаш во таква ситуација.

Ако не ти одговара или ти ја повредило гордоста разведи се од нејзе, ако имате деца договорете се кој како и што ќе ги чува и готово.
Ако си спремен да преминеш преку тоа, премини.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Тачно, тачно, не можеш да знаеш. Али секогаш можеш да избереш некоја која има помалку шанси да го направи тоа, барем до толку можеш да процениш.
Во моментот така тоа ќе ти се види; дека таа има помалку шанси да те изневери во иднина, но пак постои тука „сепак“ можно е да го направи тоа, што значи не можеш со сигурност да кажеш што она ќе направи а што не.А можеби и ќе ти се „погоди“ невестата, тука постои и таа можност.Факт е дека, иднината не можеш да ја предвидиш.
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 17:40 ---
Од моја перспектива, со тоа што ќе ја разберам и ќе сфатам дека не вреди нешто стабилно да се распадне поради некоја авантура. Не е питање на мојата гордост.
Луѓе сме, нормално е да згрешиш некогаш.

Види, ја не ти го наметнувам мојот морален став, не викам дека така е правилно.
Кажувам што функционира за мене и како ја би постапил/мислел во таква ситуација.

Нема поента да се убедуваме за вакви работи. Индивидуално е тоа. Не постои некој апсолутен закон пишан на камен за тоа како треба да постапиш или да се осеќаш во таква ситуација.


Ако не ти одговара или ти ја повредило гордоста разведи се од нејзе, ако имате деца договорете се кој како и што ќе ги чува и готово.
Ако си спремен да преминеш преку тоа, премини.
Јас не пишав дека ти ми наметнуваш морален став, туку ти пишав само дека не можеш да ги предвидиш некои работи во иднина.Можеби сега на форум да, ама во реалноста не.Сакаш да кажеш дека ниту малку нема да ти биде скршено срцето, дека нема ниту малку да се изнервираш туку ќе покажеш разбирање?Дали сакаш да кажеш дека твоето срце е спремно да прости сешто, и тоа во целост?Зошто ова твоево така му доаѓа.Дека едноставно ќе простиш сè и тоа без проблем.
 
D

Daedalus

Гостин
Јас не пишав дека ти ми наметнуваш морален став, туку ти пишав само дека не можеш да ги предвидиш некои работи во иднина.Можеби сега на форум да, ама во реалноста не.Сакаш да кажеш дека ниту малку нема да ти биде скршено срцето, дека нема ниту малку да се изнервираш туку ќе покажеш разбирање?Дали сакаш да кажеш дека твоето срце е спремно да прости сешто, и тоа во целост?Зошто ова твоево така му доаѓа.
Ми се десило, сум поминал низ тоа. Наравно, не ми беше сеедно, криво ми падна.
Ипак ми значи особата која ме варала, се осеќаш ко да ти стабнал нож најблизок.

Али поминав преку тоа. Во име на другите убави и позитивни работи можев да и простам. Ја не кажувам дека ќе е сеедно, али дека можам да простам во некои случаи.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ми се десило, сум поминал низ тоа. Наравно, не ми беше сеедно, криво ми падна.
Ипак ми значи особата која ме варала, се осеќаш ко да ти стабнал нож најблизок.

Али поминав преку тоа. Во име на другите убави и позитивни работи можев да и простам. Ја не кажувам дека ќе е сеедно, али дека можам да простам во некои случаи.

Ова е веќе друго.Сум за тоа што го велиш дека човек може да премине преку такви работи, само бев против тоа што ги пишуваш некои работи во стилот на „пфф, ме изневерила многу ми е гајле, ништо не ми е, ќе ѝ простам без проблем“.Реалноста дека сепак ќе останат некакви последици.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Добро дечки, со револт го пишам ова на темава затоа не ми замерувајте али, дали девојкиве на денешницава сакаат нешто друго освем пари и моќ? Дали девојкиве го ценат нашето поминато време со нив, нашите чувства искажани кон нив, некои наши пожртвувани работи за да бидеме со нив, или со еден збор дали ја ценат ЉУБОВТА што им ја даваме нив? Би сакал на ова прашање да добијам и некој искрен одговор од женско лице :)

П.С нема врска со претходниот пост што го напишав пред некој ден :P

Ако женското има добра душа нема врска каква боја е BMWто.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Форумџики не глумете лудило, и сами знаете дека кога би бирале меѓу „тепач“ или фин и културен дечко секогаш го бирате „тепачот“....
Не викам дека е исправно некој да си ја тепа девојкта/жената, ама на некој чуден начин ве привлекуваат таквите момци, а зошто.... да му ебам матер зошто...
За да не се натегаме, те советувам да ја премлатиш девојката која ја симпатизираш и после дојди овде кажи дека те одбрала. Чисто да ја докажиш оваа голема мудрост.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За да не се натегаме, те советувам да ја премлатиш девојката која ја симпатизираш и после дојди овде кажи дека те одбрала. Чисто да ја докажиш оваа голема мудрост.
Може треба и да го пробам ова, зошто до сеа секогаш сум бил фин и културен и ми бегале цуриве :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.244
Поени од реакции
16.698
Абе убо си функционира сегде ( надвор од Македонија и околинава блиска). Се сакате? Долго сте заедно? - Пробајте живејте заедно па видете како што едно е да сакаш некој да се гледаш секој ден или па на два друго е да живејш со некој. Веќе тука се доаѓа до израз од навики и мани до сите позитивни страни. Тоа е најпаметната работа која што може да се направи барем од моја гледна точка. Е сеа стандарт во државата ова она то ае друго ама кога тогаш мора сам на свој нозе.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Ми се десило, сум поминал низ тоа. Наравно, не ми беше сеедно, криво ми падна.
Ипак ми значи особата која ме варала, се осеќаш ко да ти стабнал нож најблизок.

Али поминав преку тоа. Во име на другите убави и позитивни работи можев да и простам. Ја не кажувам дека ќе е сеедно, али дека можам да простам во некои случаи.
Е тука застани! Ти се десило викаш? Значи некој културен, добар, верен, нетепач, со отворени и широки модерни сфаќања за животот, некој човек како тебе бил изневерен? Како е тоа можно, си се запрашал каде си згрешил?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom