Кладилница (Генерална дискусија)

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.222
Поени од реакции
8.078
кои останати 10% ?
Kако што ми објасни девојката што ме исплаќаше пред малку (или јас така разбрав:)), данокот е 20 % од кои на тебе веднаш ти одбиваат 10% од добивката, даваш ЛК и добиваш потврда дека ти се одбиени а остатокот го плаќа кладилницата, односно другите 10 %. Како и да е, и да не сум ја разбрал добро во таа гужва, со потврдата јас сум заштитен од понатамошно оданочување.
 
C

Creating.

Гостин
Kако што ми објасни девојката што ме исплаќаше пред малку (или јас така разбрав:)), данокот е 20 % од кои на тебе веднаш ти одбиваат 10% од добивката, даваш ЛК и добиваш потврда дека ти се одбиени а остатокот го плаќа кладилницата, односно другите 10 %. Како и да е, и да не сум ја разбрал добро во таа гужва, со потврдата јас сум заштитен од понатамошно оданочување.
Значи сепак го усвоија тој закон и стапи на сила.
Бре, уште што нема да измислат. Кој е минимумот за да ти го одданочат ливчето т.е. добивката? Незнам дали некаде прочитав до 50 евра. Ако грешам, исправете ме.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Со тоа потпишувањето на тој документ при добивка, мене ми е пак да не земаат данок или како што пишуваше еден на фб, ако си фател над 90 000 годишно, а си невработен да ти речат сам плати си здравствено или такви слични глупости. Не дека се фалам, имаше лани периоди кога за уплата од 50-100-150 денари на повеќе ливчиња сум фаќал по 18000, 13000, 11000 и големо чудо ако ми зеле 10 % данок, ама ако и на крај земаат или има некои други заврзлами како тоа со здравствено, не глеам зошто би се обложувал повеќе.
 
B

Blade Torch

Гостин
споделувајте искуства од исплати од сите кладилници да видиме на што сме . Нека ми го дудлаат ако во секоја треба лична карта. Тоа ќе правам потврди ќе собирам и ќе ги чувам како некои сметки за струја , апсаана да не ме стават на крај година ако ги изгубам :tapp: А и еднашка у такви документи ако ти влезе името , отиде. Овие ко што се иновативни со законите , ништо чудно да напраат за година-дена месечна глоба од 1000 денари за секој регистриран коцкар во Македонија . Седете раат кога ви викам.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Па луѓе протести јас мислам дека коцкарската маса во Македонија е голема :D

Само ме интересира дали ова значи и дека овој данок ќе треба да го пријавуваме после во УЈП до крај на март 2015 за 2014 година ?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Со тоа потпишувањето на тој документ при добивка, мене ми е пак да не земаат данок или како што пишуваше еден на фб, ако си фател над 90 000 годишно, а си невработен да ти речат сам плати си здравствено или такви слични глупости. Не дека се фалам, имаше лани периоди кога за уплата од 50-100-150 денари на повеќе ливчиња сум фаќал по 18000, 13000, 11000 и големо чудо ако ми зеле 10 % данок, ама ако и на крај земаат или има некои други заврзлами како тоа со здравствено, не глеам зошто би се обложувал повеќе.
Ако Грујо не ги донесе планираните и најавените инвестиции,се може да се очекува.

Ај данок 10% ќе се плати не е проблем,ама други работи и заебанции тешко да се сварат.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.222
Поени од реакции
8.078
Јас мислам дека законов ќе падне побрзо од оној пред некое време кога земаа 4% на уплата. Тогаш ако се сеќавате на на пример уплата од 100 денари, на ливчето стоеше дека сте уплатиле 96. Тоа траеше некое време па пак се врати на старо.
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 15:36 ---
Па луѓе протести јас мислам дека коцкарската маса во Македонија е голема :D

Само ме интересира дали ова значи и дека овој данок ќе треба да го пријавуваме после во УЈП до крај на март 2015 за 2014 година ?
И јас и другар ми правевме муабет за протести. Ако можеме да се собереме поголема маса на луѓе, јас сум за(y)
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
681
Поени од реакции
188
Ако бе малце е ова за овој народ, пак нека идат нека го гласаат паторот и нека му се клањаат на митинзи. Убаво кажа @vidooq, ти дава 5% покачување а ти лапа 10-20% од сите страни. Се се покачи. Влагам у маркет пред година дена и мајка ми ми се јавува купи ми 2 литра зејтин и ја научен од пред 6-7 год коа праеа дома зимница и ме праќаа со 100 2 зејтина да им купам, и даваам на продавачката 100 за двата и оваа ми вика уште 70-80 нез колку точно. За драконските казни да праам муабет. Ова го нема ни у Зимбабве. Просечна плата 250-300 евра а една казна за физичко лице 500 евра. Слушнав требало некој закон за оџак да изгласаат(НАЈСЕРИОЗНО) да плаќаш околу 800-900 годиншно затоа што оџакот загадувал. Пред 10тина год дома ни стигаа смешни сметки за струја, 1000-1500. Денес, неам видено сметка испод 3500 и тоа летно време.
Да им се удавиме на Бугарите у мочката бе. Пробаа да им покачат неколку % струја и излезе се живо на улица и влада бутна. Овде никој не искача, прост народ. Ако излезеш у време на сдсм, се разбира никој од сдсм нема да излезе да те подржи им ја пунат главата протестот бил организиран од вмро. Излези на простест денес, у време на вмро не само што не те подржува никој од вмро туку им наредуваат контра простест да напраат, и со цел памет идат еј, вработени у администрација идат на контрапротест на стечајци/земјоделци.
Не се криви тие што не владеат, криви сме ние затоа што сме тивки, пасивни, плашливи. Секоја година се повеќе и повеќе даноци и казни ќе измислуваат.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.943
Поени од реакции
9.580
Гледам нешто КХЛ имат утакмици секако ке се најт некоја добра за играње треба да ги разгледам малку и да извадат кој е повреден и суспендиран со сите други тракатанци онака од око ОМСК ми се гледа како лесен 4,5+ и тие и Торпедо се со слаби одбрани и голмани
:свиркам: обожавам вакви поклони особено кога е 1,85 коефициент на тимови на кои голманите им се шуги инаку негледам на тикетов некаде данок да имат пресметано или ко ке подигам ке ме репнат кој ги знае
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
681
Поени од реакции
188
Со тоа потпишувањето на тој документ при добивка, мене ми е пак да не земаат данок или како што пишуваше еден на фб, ако си фател над 90 000 годишно, а си невработен да ти речат сам плати си здравствено или такви слични глупости. Не дека се фалам, имаше лани периоди кога за уплата од 50-100-150 денари на повеќе ливчиња сум фаќал по 18000, 13000, 11000 и големо чудо ако ми зеле 10 % данок, ама ако и на крај земаат или има некои други заврзлами како тоа со здравствено, не глеам зошто би се обложувал повеќе.
Ништо чудно и таков некој член да стаат у законот. После оној рекетон 200 ден секој месец за радиодифузна такса и после овие 10% на секоја добивка се може да се очекува.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Да не ве чуди и ова што ќе ви го пишувам сеа ..
Еден тип у кладилница уплатил 10.000 сингл на една утакмица . натпреварот одложен и иде да си ги земе парите и му враќаат 9.000 односно му земаа 10% данок зашо му рачунале ко добивка на 1 коефициент .Ова пред мене се деси денес у златна копачка кај палма у аеродром !
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.222
Поени од реакции
8.078
Да не ве чуди и ова што ќе ви го пишувам сеа ..
Еден тип у кладилница уплатил 10.000 сингл на една утакмица . натпреварот одложен и иде да си ги земе парите и му враќаат 9.000 односно му земаа 10% данок зашо му рачунале ко добивка на 1 коефициент .Ова пред мене се деси денес у златна копачка кај палма у аеродром !

:facepalm::facepalm::facepalm:

...и заглави типот у затвор за неколкукратно убиство?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.952
Поени од реакции
63.932
Да не ве чуди и ова што ќе ви го пишувам сеа ..
Еден тип у кладилница уплатил 10.000 сингл на една утакмица . натпреварот одложен и иде да си ги земе парите и му враќаат 9.000 односно му земаа 10% данок зашо му рачунале ко добивка на 1 коефициент .Ова пред мене се деси денес у златна копачка кај палма у аеродром !


:pos:

Mojaта чудесна земја.

Како може да имаш ДОБИВКА, ако земаш онолку колку што си дал?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
508
Поени од реакции
130
Poglup zakon zdravje,a deka imame glupava drzava i osobeno vlada,de fakto de jure.da popolnam 300 dokumenti,za isplata,pa toa e ...,mama im,i posle na kraj da go krkas kako sto napisa eden clen.sega dali e sigurno deka i online kladenjeto ke bide odanoceno?!i sto ako posle nekoe vreme UJP i drugi sranja vi vlagaat na trag vam sto ste igrale podolgo vreme online,i vi baraat danok,mozda nema da znaat celosna vasa isplatena suma,no sepak vi stavaat 100 eu godisno?!!
Ili pak da bidete krivicno goneti??
Kolku se sansite za ovie da se desat,znaejki gi na se sto se podgotveni ovie od vlada??
I jas sakam da otvaram smetka za online kladenje,a dali moze na drugo ime,inace imam nekoi probl zaradi sto nemozam da otvoram,a za toa pogore sto prasav,e sto nesakam da go vovlecam vo sranja,i da go jade deckoto.i dali e mozno od mobilen da se igra na net,mislam kolku e prakticno?zosto pretezno sum nadvor denje,a ne sum na dofat so PC/laptop?!
I stvarno,najubo ke mu dadam nekomu od forum 5-10% danok od uplata ili isplata,da mi uplaka na net,(ako moze so nekogo da se dog,a ja nemu da mu davam pari na raka)otkolku da im dadam na kleptimanive od vlada.

P.George 21.5 +,premala granica,ovaa e od Mozzart,neznam na drugo mesto kolku e,ali moze i na 23.5!
Cousins 24.5 +!
Oklahoma -6.5 H2!
St.Louis 2!
L.Angeles 1!Nhl
Glenavon gg3+!
Altrincam 2!
Hamburg 1!Germany DEL
Schwaninger 5.5+!

Premnogu parovi,no mislam deka najmalku 6/8 ke vlezat,a ja ako uplatam,ipak tesko radi sranjava,bi odbral od sekoj sport po edno,od igrac,fudbal,hokey NHL i edno DEL!




Sent from my HTC One using Tapatalk
 
А

Атомската мравка

Гостин
Темава одамна не била волку активна :icon_mrgr: јас веќе си направив акаунт на neteller еве сега ќе им испратам и документи за верификација па деновиве ќе средам и за депозит и комплетно се префрлам на интернет, тука на нетелер зимаат само 1.75% што е неспоредливо помалце за разлика од нашиве домашни лопови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom