Фан Клуб: Пелистер

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.196
Поени од реакции
6.871
Истиот муабет секогаш, кој спомна 700,000 евра ? или како и по обичај убо е да се надај ти надај друг надај и ќе дојди дека 2,000,000 евра буџет ќе има Фк Пелистер ии после оти имал 500,000-600,000 евра.. Хахх... самите ние си прајме лошо после друг ни е крив ;)
???????

те цитирав погоре,прашав кој Понеделник,сега испаѓа дека јас ги измислувам цифрите
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.474
Поени од реакции
5.524
Истиот муабет секогаш, кој спомна 700,000 евра ? или како и по обичај убо е да се надај ти надај друг надај и ќе дојди дека 2,000,000 евра буџет ќе има Фк Пелистер ии после оти имал 500,000-600,000 евра.. Хахх... самите ние си прајме лошо после друг ни е крив ;)

Ти кажа 500 000 спонзор и 250 000 од општината. Или тие 250 000 влегуваат во стадионот? Ние не си прајме ништо лошо, само не веруваме повеќе во лагите кои ни ги кажуваат секоја година. 10 понеделници поминаја од тој фамозниот што го напиша за да прочитаме дека најголемото засилување ќе ни биди Главевски кој нема играно фудбал една година. Каде и спонзорот, каде се парите, засилувањата?
 
Z

ziko bt

Гостин
Е јас ти кажвам сега дека само една плата е и дека таа треба да му ја дат на 15ти Јануари :))
Кажвај си де брат,ти даваш инфо од Монголо шо се знајте ваљда на едно здраво и шо ти кажа дека понеделник ке излезат со новио спонзор,а јас ти кажвам од деца шо секој втор ден сум на кафе.Не е битно преку кур ми е дојдено да се нервирам за Фк,Рк,Двојче,ако сакат и 2 години плата нека не му дават,посекако пола од оние шо играт во Пелистер не ни вредат да му ја мислам за нив.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Кажвај си де брат,ти даваш инфо од Монголо шо се знајте ваљда на едно здраво и шо ти кажа дека понеделник ке излезат со новио спонзор,а јас ти кажвам од деца шо секој втор ден сум на кафе.Не е битно преку кур ми е дојдено да се нервирам за Фк,Рк,Двојче,ако сакат и 2 години плата нека не му дават,посекако пола од оние шо играт во Пелистер не ни вредат да му ја мислам за нив.

:eek:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
(иначе знајш и сам дека доколку се реши да излезиме пред општина и играчите и УПРАВАТА ќе бидат со нас)
Како прво,никој нема да излези пред општина(од причини добро познати на јавноста)....:cenzura:
Како второ,која управа бе бато?Има Пелистер управа?...се знај нешто во клубот?
Знајш ти(уствари знајш)на кој платен список се тие од Управата(Кашкавал,Миљач и компанија)...и тие биле со НАС?:pos:
Ќе излезат и ќе протестират пред општина,да,да нема грешка...:pos:
Кој ќе излези пред општина,Монголо?и тој не е будала со глата в ѕид да мава....(старите викат со држава комар не се игра,и во право се).....и тој си го гледа бизнисот и знај шо прај...
Дај доста не влегвајте во филмој,овај ќе влегвал,тој ќе влегвал,ако не влези овај ќе излезиме пред општина ќе видат тие кој сме ние....па дали биле платени платите или само една се борчело..
Еве и сите плати да се платени пак не чини работата....со 150 илјади евра на неколку рати годишно ќе ојме во Европа?
Факт е дека клубот си го држат ко играчка,играчка шо му носи голем профит и нема така лесно Тројче да го дај клубот...
Ако сакаја тие ќе најдеа спонзор одамна,немаше да не заебават 2 години...
Срамота е клубот да е 100% на општината,и да се заебават вака,да нема(редовно) пари за плати,да нема соблекувални,да нема топла вода....за други работи шо ги ветуват да не прајме муабет...
И сега сите ко тркала некој чекаме Тројче да се врати од прославите во Лондон и да го реши прашањето со Пелистер...ни ќе реши ни ништо,исто како со сите крупни работи во градот,ќе биди се како досега ние не забораваме шо ветиве,ние работиме,ние распишавме тендер,ние вака ние така...и вака 10 години....
И ние уште си чекаме спорт,стадион,затворен базен,подземна гаража,катна гаража.....
Ко се даде клубот да го водат вакви луѓе на здравје сега,и да најдат спонзор некој сега пак ќе биди мачкање очи,дури се сите тие на платниот список во клубот нема да одиме напред...
Клубот мора да се дај на луѓе шо навистина ќе вложат нешто во него,а не да мачкат очи пред избори....
Како шо треба,се друго е мачкање очи...
 
Д

Дуле Пацов

Гостин
Абе и Монголот е крив до негде...
Шо не излези на ТВ и да кажи , јас луѓе се повлеквам од тие и тие причини и крај.
А не да се гушкат и бацват со Двојче пред дербито...

Работата е многу заебана со клубот.
Монголот го бара клубот ама и бара од општина да му даеле тендер во РЕК ,па 50% од профитот ќе го давал во клубот.
Каде бе така ?
Еми и ние овде од форумот да се собериме така и да ни дат тендер да се збогатиме и ние ќе го водиме клубот , не сме будали.
Работата од страна на Монголот испадна дајте ми пари јас ќе ги давам во клубот.
Така не ја бива.

Е сеа другата страна на приказната е фамозниот спонзор АД Пелистерка.
Наводно луѓето од Пелистерка се нафатиле да го земат клубот и да овозможат 300К евра годишен буџет а општината да им префрли 51% од акциите .
Е сеа 300К од Пелистерка и 160К од општина се добар буџет за стабилен прволигаш а за некој поголем успех тешко , пошо сите глеаме од наредната година претендетите за врвот во ПМЛФ со какви буџети ќе располагат а и со кратењето на лигата на 10 екипи и + 2 екипи шо ќе влезат вгодина прва лига (Тетекс и Силекс) ние со тој буџет од 400-500 К вгодина мака ќе мачиме.
Ама проблемот е и во то шо лајното смрдено од општина , нејќи да го дај клубот ни на Пелистерка.
Тука е цел проблем.

Декси спомна припреми во Анталија ... За такви припреми Декси потребни се 20-30К евра да се фрлат , така да заборајте на такви припреми .
Немаме ние пари за такви луксузи .
Ќе ги пуштат децата во калта во Дојран да се прлпелкат и то ќе биди.

Мене најмногу ме плаши то шо ако замини Монголот (а постој таква можност) бугарите нема да се вратат за на пролет , исто и Владица и Миленковски ќе си заминат а постој можност и Драгарски да си замини.
Така да , црни деној престојат ако не попушти Двојче.
 
Член од
17 ноември 2011
Мислења
887
Поени од реакции
360
Работата виси...Ништо нема ново,сите се по одмори си бркат ќеф и моментално никој освен ан форумот тука не се замара со клубот.Се само имат побитни работи и ништо не се кажва.Ова е типично манипулирање со јавноста кој најмногу ќе го јади самиот клуб во иднина.Ако замини монголот и ако не се разрешат сите нејаснотии играчите ќе си заминат,а исто и публиката која на оваа мизерија и непрофесионалност пак полека се врати на мизерниот стадион со излезена арматура.Ќе се замачка работата до пред избори или воопшто нема да се реши,сега зимскиот рок досега требаше да пишат медиумите за клубот,шо како ќе се прај,дали ќе има чистка во клубот,дали нов тренер и тн...а не вака?Сите забораја за клубот,курташак си играт.На крај,нема ни пелистерка ни кожувчанка ни монголо ни никој,таман почна д се гради некој тим ќе си заминат играчи и све и дури тогаш ќе стапнам на трибина!!!:mad:
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.083
Поени од реакции
7.890
Цела мафија е то, та партијата мамето ни го еба...еве гледајте тактизираат и со нас и со Вардар..
Иди работата дека не е се до Двојче, изгледа е тој само пиунче
Убо рече Дуле и на Монголо нешто ако не му чини нека излези нека кажи пред сите како е, сигурно на Декси нема да му кажи него шо како е точно...
 

Deksi

Локал патриот
Член од
16 март 2010
Мислења
831
Поени од реакции
991
Кажвај си де брат,ти даваш инфо од Монголо шо се знајте ваљда на едно здраво и шо ти кажа дека понеделник ке излезат со новио спонзор,а јас ти кажвам од деца шо секој втор ден сум на кафе.Не е битно преку кур ми е дојдено да се нервирам за Фк,Рк,Двојче,ако сакат и 2 години плата нека не му дават,посекако пола од оние шо играт во Пелистер не ни вредат да му ја мислам за нив.

Видовит си па знајш дали имам само здраво ? Иначе чоекот е многу искрајн, ДВОЈЧЕ и со Монголот изгледа си игра, иначе само за ИНФО да ти кажам дека се е договорено и се чека само тој ПИУНОТ ДВОЈЧЕ да потпиши ама изгледа и него му кажват од горе ;)

Како прво,никој нема да излези пред општина(од причини добро познати на јавноста)....:cenzura:
Како второ,која управа бе бато?Има Пелистер управа?...се знај нешто во клубот?
Знајш ти(уствари знајш)на кој платен список се тие од Управата(Кашкавал,Миљач и компанија)...и тие биле со НАС?:pos:
Ќе излезат и ќе протестират пред општина,да,да нема грешка...:pos:
Кој ќе излези пред општина,Монголо?и тој не е будала со глата в ѕид да мава...
НЕЈКАМ да вадам се во јавност, на страната И моето дете ќе навива за Пелистер, со дел од фудбалерите е разговарано ВЕЛАМ СО ДЕЛ НЕ СО ЕДЕН - ДВАЈЦА, тие се со подршка да се напрај притисок дека и НИВ му е преку глава од тој двојче и дека ќе излезат... Кога сме кај управата знајш дека Димов секој втор ден се расправа со Двојче ? Шо можат и тие да напрат ?

Абе и Монголот е крив до негде...
Шо не излези на ТВ и да кажи , јас луѓе се повлеквам од тие и тие причини и крај.
А не да се гушкат и бацват со Двојче пред дербито...

Работата е многу заебана со клубот.
Монголот го бара клубот ама и бара од општина да му даеле тендер во РЕК ,па 50% од профитот ќе го давал во клубот.
Каде бе така ?
Еми и ние овде од форумот да се собериме така и да ни дат тендер да се збогатиме и ние ќе го водиме клубот , не сме будали.
Работата од страна на Монголот испадна дајте ми пари јас ќе ги давам во клубот.
Така не ја бива.

Е сеа другата страна на приказната е фамозниот спонзор АД Пелистерка.
Наводно луѓето од Пелистерка се нафатиле да го земат клубот и да овозможат 300К евра годишен буџет а општината да им префрли 51% од акциите .
Е сеа 300К од Пелистерка и 160К од општина се добар буџет за стабилен прволигаш а за некој поголем успех тешко , пошо сите глеаме од наредната година претендетите за врвот во ПМЛФ со какви буџети ќе располагат а и со кратењето на лигата на 10 екипи и + 2 екипи шо ќе влезат вгодина прва лига (Тетекс и Силекс) ние со тој буџет од 400-500 К вгодина мака ќе мачиме.
Ама проблемот е и во то шо лајното смрдено од општина , нејќи да го дај клубот ни на Пелистерка.
Тука е цел проблем.

Декси спомна припреми во Анталија ... За такви припреми Декси потребни се 20-30К евра да се фрлат , така да заборајте на такви припреми .
Немаме ние пари за такви луксузи .
Ќе ги пуштат децата во калта во Дојран да се прлпелкат и то ќе биди.

Мене најмногу ме плаши то шо ако замини Монголот (а постој таква можност) бугарите нема да се вратат за на пролет , исто и Владица и Миленковски ќе си заминат а постој можност и Драгарски да си замини.
Така да , црни деној престојат ако не попушти Двојче.
По то шо праев муаебет со Монголот лесно е да излези на ТВ и да кажи дека не му го дават, него работата му е да не го налути градоначалникот со убо да биди се за да му го даел...

За припремите нешто поефтино му иди зато што организирано сакат да одат со уште 2-3 екипи од ПМФЛ и уште не се знај...

Монголот ако си замини ќе си замини најмногу за то шо се јадат многу лајна дека победа во гости МЕСТЕНА, пораз дома МЕСТЕНА... Чекајте бе луѓе кој сме ние да немаме пораз дома ? Убо е после секоја утакмица да се прат муабети на големо дека ПЕЛИСТЕР МЕСТИ м ?
 
Z

ziko bt

Гостин
Абе и да не сум видовит сигурно нема да ти кажи право шо како е работата,ќе ти дај плус инфо ама ете се виде колку конкретно ти даде со понеделниците.
А за местењето нека се лути колку сака,сам си го навлече то со Монтана,има видео колку да не се брчи напразно,а капак на се е то шо утакмицата беше закажана во 10сато и ја имаше во Руската во живо.
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Иначе чоекот е многу искрајн, ДВОЈЧЕ и со Монголот изгледа си игра, иначе само за ИНФО да ти кажам дека се е договорено и се чека само тој ПИУНОТ ДВОЈЧЕ да потпиши ама изгледа и него му кажват од горе ;)

Кога сме кај управата знајш дека Димов секој втор ден се расправа со Двојче ? Шо можат и тие да напрат ?

По то шо праев муаебет со Монголот лесно е да излези на ТВ и да кажи дека не му го дават, него работата му е да не го налути градоначалникот со убо да биди се за да му го даел...

Монголот ако си замини ќе си замини најмногу за то шо се јадат многу лајна дека победа во гости МЕСТЕНА, пораз дома МЕСТЕНА... Чекајте бе луѓе кој сме ние да немаме пораз дома ? Убо е после секоја утакмица да се прат муабети на големо дека ПЕЛИСТЕР МЕСТИ м ?
И кратка конклузија на твојот пост е дека Монголо е уствари Пепелашка а Двојче е маќеата :rolleyes:
Димов се расправал со Двојче :D То да се сними треба... И Димов и Кашето и сите околу кои се управа имаат ингеренции колку јас шо имам во клубот. Сите се расправат со Двојче, креват чалами, фрлат чифтиња... и ете ги пак или на некоја прослава или Двојче ко ќе се појави во ложата гушнати насмеани.
Шо можат Димов и Кашето да напрат? Треба да си ја бркат нивната работа. Треба да се растурат од состаноци со секоја можна фирма и шо е можно повеќе спонзори да донесат. А ако нема шо да прат, тогаш нема ни потреба да се на функција.

Шо не излези Монголо и да кажи... Двојче ме врти пола година, фрлам пари во бунар и немам црно на бело дека имам проценти во клубот. Да не го налутел Двојче :D Двојче можиш комотно да го опсуеш и пак да ти се насмевни :giggle: :noze:
Кузнај какви матни тендери се во позадина и каков параван се и ФК и РК па и КК Пелистер.

Според ова твоето испаѓа дека Монголо е уствари Мајка Тереза, а од друга страна лично со него имаат дил неколку играчи, така да утре ако некој се реши да кешира, клубот ќе добие пољубац само.
А и еве да речиме дека на Пелистерка ќе му дат 51% акции (шо е мање вероватно), пак тука Монголо останва чаљо, а има функција генерален директор на клубот. Така да мене лично ми изгледа цела оваа приказна премногу бајковита.
Монголо ќе си замини оној момент ко ќе види дека ни тендер ни бутур нема да добие, ќе продај се шо можи да се продај, и ќе го снема... за по хх години кажи дека немале слух од општината.

Се дури не се најди приватник кој ќе си го откупи клубот заедно сосе онаа рушевината, ќе не ебават на здрав мозок и Двојче и сите тие потенцијални инвеститори. А дека ќе се најди некој таков на кој нема да му бидат во преден план тендерите то не вервам.

Сега само очекувам од нигде никаде... Круме да се појави со тие неговите агенции и со план Пелистер да влези ЛШ за 2 години :D
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
5.161
@ wiz khalifa тој бугаринот можи не заигра фудбал, ама ти да видиш како игра во ноќните клубој за то го бива, главен му е :D

Не е работата во клубот како шо треба, полека стигат добри понуди до нашите играчи и ништо чудно да си заминат...
За Миленковски се интересирале Мјанмар од Индонезија, ако замини овај ќе биди голем проблем за нас...
За Владица имале добри понуди клубој од нашето првенство и го барале некој надвор од Македонија...
Драгарски го бара Вардар, Китано 3 сезони со ред го бараја Металург ама го задржавме, значи исто така и тој можи многу лесно да ни замини и ќе останиме со КУРО враце !

Па ако се тргни Монголо рачунајте бугарите шо дојдоја први ќе ги запалат патиките и то ќе биди од Пелистер !
Ако не се реши ситуацијата во најбрзо време ништо не бива од нас то да ви кажам...
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
69
Поени од реакции
14
Абе до кога ке се лажиме секоја год истото спонзори најви едно др и на крајо ке му караме на играчите а тие кутрите плата немат 3 месеци земено ...
Шо е до засилувања Шпиц е приоритет мислам јас оти со мацата тешко оди а и жуниор сеа ке бега така да то мора да се земи , за средина можи уште некој ад се земи така мк стандард да е оти сепак ете и мустафов ке се врати треба да му се дава сепак мислам шанса и на младите , за штопер мислам магловски можи да ги заменва ко шо рековте драгаро и ковачев колку шо знам таму во миравци стандард играше , сепак се на се мислам треба 2-3 ца да се земат и да се задржат главните за да иаме солиден тим барем ова год да не се тресиме за испаѓање аа за европа мн сме далеку и финансиски а и со овај тренер мислам дека нема далеку да одиме оти досеа мн да се речи иамвме срека на некои утакмици со ваква НИКАКВА тактика и ова ни е мн
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Најлошо од се е шо управата не излезе на прес,ете скоро цел месец е завршена полусезоната,да речат ова планираме,то планираме...
Во сите спортој се работи на ќоро,од дерби за дерби,од полусезона до полусезона,ова се планира,овај ќе влези,тој ќе влези,ќе биди ко шо треба,и цело време истото.......
Фудбалот почнаја како треба,се виде дека публиката го прифати тој начин на работење и колку публика имаше од почеток,и после закочија,изникнаја проблемите предизвикани од несредените клубски односи,и сето ова се одрази на клубот(добро е шо резултатски супер поминавме,ова е единствено шо е добро)....
Дури не се расчисти овај циркус на релација општина и другите(шо помагаат како шо ги нарекува Тројче,се мисли на Монголо)ништо не бива..
Доста е заебанции...или ќе заличиме на клуб,или ќе се заебаваме ко досега....со малце напрајвме премногу,греота ќе биди сега да го растурат тимот....
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.189
Поени од реакции
1.494
Едно е сигурно во целата ситуација на ФК ПЕЛИСТЕР нема наивни и секој влегува со сопствена математика, тоа дека монголот не сакал да го налути двојче, во најмала рака е смешно, односно тој сака да му земе нешто без адекватна надохнадао односно едекватна гаранција па сега се молат држ недај, на двојче му треба клубот да лажи народ сега турци, евреи, гермаци и т ке влегуваат во клубот ке прајме спортски град т.н. да поминат изборите Ако монголот имаше чиста ситуација Т.С сакаше да го земе клубот а при тоа да плати за акциите или да достави банкарска гаранција за вложувања во клубот лесно може преку медиумите да направи притисок и двојче да го даде клубот. Но највероватно секој влегува со скриена математика на преговори и нема решение.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom