Најекономично греење и ладење

Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
Mislev za klima so inverter, posto koga postigne temperatura isto si se pali i gasi si odrzuva na taa temperatura
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ima li razlika u potrosuvacka ako e naprimer 22 ili 25 stepeni namestena temperaturata ?
Има разлика и таа разлика може точно да се пресмета.
Количеството на топлина што еден ист стан ја предава кон околината ( што ја троши ) зависи од разликата на температурата во просторијата и надворешната температура. Просечната надворешна зимска температура во Скопје изнесува + 6 степени.
За колку проценти просечно повеќе ќе потрошиме ако затоплуваме на 25 наместо на 22 се пресметува вака:
( 25 - 6 ) : ( 22 - 6 ) = 19 : 16 = 1,1875

Што значи разликата е 18,75% просечно за цела зима
Само за јануари: Во јануари надворашнта температура е просечно 0 степени, Процентот може да се пресмета вака:

25 : 22 = 1,1363
или 13,63 %

Што значи кога е надвор потопло не претерувајте со високи внатрешни температури - нема ни потреба
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dali znae nekoj vakvo nesto kade moze da se najde vo Makedonija
незнам дали има , ама ќе биде скап. Изменувањето , како гледам од скицата на топлината е во оџакот кој треба да е коаксијална цевка...
Да не ве иструе моноксид , тој елемент мора да е од ептен добар материјал кој не кородира , а тоа од одма читај МНОГУ СКАП.
Другото се цевки низ кој тој загреан воздух се дистрибуира по станот. Во овој дел на светот загревањето со инсталација за топол ( или ладење со ладен) воздух не е баш секојдневна појава кај мали објекти, исто како и што нема баш многу , дали и ич.... системи за централно усисување на прашина по стан...:)
 
Член од
25 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ова е слично со рекуператор. Го има и кај нас ( за чудо :) ). Да не правам реклама немам никаква врска со фирмата .
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Колку што разбрав се работи за згревач на воздух
Кај нас е вообичаено со котел да загреваме вода. Потоа со топлата вода загреваме радијатори а радијаторите ги греат просториите
Но во САД начесто со печка се загрева водух . И така загреаниот воздух се разведува низ просториите со вентилациони канали
Пребарајте:
wood burning furnace
wood burning air heater
Еве еден пример
http://www.youtube.com/watch?v=43id2PcH8rc
http://en.wikipedia.org/wiki/Furnace
 
Член од
19 ноември 2013
Мислења
31
Поени од реакции
14
ohrid, tatko mi vo Polska ima napraveno nesto slicno kaj brat mi i mislam deka e zadovolen. Pred toa, brat mi se greese na plin i daval teski pari za toa.
--- надополнето: 26 декември 2013 во 09:54 ---
ohrid, tatko mi vo Polska ima napraveno nesto slicno kaj brat mi i mislam deka e zadovolen. Pred toa, brat mi se greese na plin i daval teski pari za toa.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Малку ми е чудно, панел со 2кв на скапа струја во 35кв. и сметка од 1200 денари значи дека вкупно панелот бил во употреба 190 часа или ако го делиме на 30 дена, добиваме 6.3 часа на ден. Сигурно е стан но и така ми е многу малце.

Има една работа која многумина ја занемаруваат. Најбитен елемент за потрошувачката е дали е стан или куќа. Втор елемент е столаријата, односно врати и прозорци и каков квалитет се. Сега има дури и квалитет на стакло како подобра или полоша изолација. На крај изолација на фасада. Во куќа нема спас од поголема потрошувачка, може само колку толку да ја намалите, но во стан потрошувачката ќе биде секогаш помала.

Овој нео инвертер го гледав и јас пред да купам клима за греење, но се откажав кога видов дека минималната потрошувачка е 600 вати. Не сум експерт за клими, но пожелно е инвертерот да работи нон-стоп кога ја одржува температурата во просторијата, некаде околу минимумот и со тоа поретко влегува во дефрост. Но и покрај сето тоа и тој нео инвертер би требало да биде подобар од панелот, нека троши и 600 вати во замена за 2кв топлина кои сигурно би ги испорачал како греење еднакво на панелот, би добиле за 1200 денари околу 600 работни часа, или на ден околу 20 часа. Проста математика кажано за исти пари 3 пати повеќе или 3 пати помала сметка, како и да се гледа на работите.

И мене лично ме интересира искуство некое за греење со поефтини инвертори, но кај нас многу ретко се користат климите зиме, било обични било инвертер.

Еве јас ќе ти кажам како.... но немој никако по тоа да заклучиш дека конвекторите се економични, туку дека се само обични греалки и ништо повеќе изрекламирани и префорсирани!
Ноќе честопати патам од инсомнија... несоница нели! Некој брои овци некој пари... а јас како ги немам ниту едните ниту другите... го имам мобилниот при рака нели да ме буди утредента.... а на него има стоперица. Како сум зимурлив, а несакам да фрлам два јоргана врз мене, јас и ноќе загревам до некои 19-20 Степени (преку ден 21-23)... за таа цел панелниот конвектор од брендот Thermor го вклучувам на 4-ка. И да се вратам на штоперицата од мобилниот... таму кај 1-2 по полноќ ко ќе се разбудам (или легнам), тоа ми е занимација (и броење овци) ја вклучувам кога ќе го слушнам она *цк* од термостатот на Терморот... мерам 2 мин и 20-30 сек и пак *цк* се исклучува..... трае и трае... е не трае многу! ;) кога е надворешната температура е ниска -7-8 во исклуцена фаза трае 7 минути и дваесетина сек... кога надворесната температура е околу нула или мал плус циклусот е 15 минути (2мин и 10-20 сек вклучено)... (13-13,5 мин исклучено)
Значи во првиот сл. вкупно 10 минути циклус! (2,5 вклуч:7,5 исклуч) Па лесно е да се пресмета колку? 6 циклуси во еден час Х 2,5 мин = 15 мин. Х 6 часа (спиењето) 90 минути 1,5 часа Х 2kW/h (колку што троши Терморот) = 3Kw во една ноќ! Преку ден не сум мерел ниту имам живци, ниту сакам да се нервирам... на 5 ка или 5,5ка Thermor-от и јако пичи! Тоа е ми се чини дека ми е добра математикава?
Инаку живеам во зграда, но на приземје, со просечни изолација и столарија....
Сума сумарум скапо е греењето со панел, се разбира многу поевтино со клима или уште подобро со инвертер кои имаат COP фактори и до 5!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Еве јас ќе ти кажам како.... но немој никако по тоа да заклучиш дека конвекторите се економични, туку дека се само обични греалки и ништо повеќе изрекламирани и префорсирани!
Ноќе честопати патам од инсомнија... несоница нели! Некој брои овци некој пари... а јас како ги немам ниту едните ниту другите... го имам мобилниот при рака нели да ме буди утредента.... а на него има стоперица. Како сум зимурлив, а несакам да фрлам два јоргана врз мене, јас и ноќе загревам до некои 19-20 Степени (преку ден 21-23)... за таа цел панелниот конвектор од брендот Thermor го вклучувам на 4-ка. И да се вратам на штоперицата од мобилниот... таму кај 1-2 по полноќ ко ќе се разбудам (или легнам), тоа ми е занимација (и броење овци) ја вклучувам кога ќе го слушнам она *цк* од термостатот на Терморот... мерам 2 мин и 20-30 сек и пак *цк* се исклучува..... трае и трае... е не трае многу! ;) кога е надворешната температура е ниска -7-8 во исклуцена фаза трае 7 минути и дваесетина сек... кога надворесната температура е околу нула или мал плус циклусот е 15 минути (2мин и 10-20 сек вклучено)... (13-13,5 мин исклучено)
Значи во првиот сл. вкупно 10 минути циклус! (2,5 вклуч:7,5 исклуч) Па лесно е да се пресмета колку? 6 циклуси во еден час Х 2,5 мин = 15 мин. Х 6 часа (спиењето) 90 минути 1,5 часа Х 2kW/h (колку што троши Терморот) = 3Kw во една ноќ! Преку ден не сум мерел ниту имам живци, ниту сакам да се нервирам... на 5 ка или 5,5ка Thermor-от и јако пичи! Тоа е ми се чини дека ми е добра математикава?
Инаку живеам во зграда, но на приземје, со просечни изолација и столарија....
Сума сумарум скапо е греењето со панел, се разбира многу поевтино со клима или уште подобро со инвертер кои имаат COP фактори и до 5!
Zalepi 15 santima stiropor od 30 kila ( na prizemje si da bide mehanicki pocvrst na vandalisenje).., nemoj ic da se mislis koga gledam se grees na grealka....:tapp:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Би прашал само дали има некој искуство со економичен режим на работа, кој ја има како опција, дали влијае нешто лошо на климата ако се користи подолго. Немам појма како функционира на моторот ама потрошњата ја преполовува. Овие денови како што се затопли со еко паѓа потрошувачката на неверојатни 160 вати, првпат пробав и дури не ми се верува што гледам на апаратот. За 5часа работа дење потроши 0.6 кв.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Spored mene toj NEO inverter e mnogu los izbor.
Min. potrosuvacka na struja mu e 600w, mozes da vidis i na nalepnicata od strana.
Vo postovite prethodno imase podatok deka na ovie minusni denovi prosek na potrosuvacka se dvizi okolu 600w. Kolku bi bil prosekot na taa klima ako nemoze da raboti bez 600w?
Za okolu 4000den. poveke imas mnogu podobri opcii od Vivax, Gree i Midea.
Gree change ne padna pod 445w so ona od anhoch, znaci toa e minimalno a skoro i postojana potrosuvacka bidejci e toplo i ne i e potrebna pogolema sila na klimata. nekogas na pokratko odese 1000w ili 800w...
 
Член од
11 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
13
Gree change ne padna pod 445w so ona od anhoch, znaci toa e minimalno a skoro i postojana potrosuvacka bidejci e toplo i ne i e potrebna pogolema sila na klimata. nekogas na pokratko odese 1000w ili 800w...
Toshiba Suzumi 3.5 isto ne padna ispod 420 w so watmetarot od anhoch inace od vcera od 23.00 do denes 23.00 samo 5.3 kw za 24 casa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom