Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Ние лани немавме ништо вакво за структурно. Само за објектно Чорбев ни прати еден ваков сличен мејл на пола семестар, ама на крај пак немаше некој кој не доби потпис заради плагијати колку што знам јас.
Ова се за лани, ама на факултетов мењаат нешто секоја година така да неможеме да ти гарантираме дека нема да ви прават проблеми на вас сега.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Системов им е глупост искрено. Посебно кога проверуваа за плагијати по НРС, значи една функција можеш максимум на 2-3 различни начини да ја имплементираш, толку се. Имињата на променливите тие ни ги даваа, 60% од кодот на сите ни беше ист со тие конструктори, get/set методи и такви глупости. И сеа алгоритми, значи не разбирам како ќе одделат плагијати/самостојни задачи. За сортирање на пример ти кажува со кој алгоритам да ја решиш задачата, нормално дека ќе е исто.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.286
Поени од реакции
58.242
Лабораториските Структурно, ако ги сменам променливите дали системот преку кој се прегледуваат ќе ги детектира како плагијати ?
Да да, ги детектира :)

Мене лани на задачи кои сам ги решавав и ги немав праќано на никој ми најде плагијати, а на ископирани задачи не ми најде :D
Исто.
Дури се изненадив на првата лабораториска кога се видов во листата на плагијати. :D После ми стана се јасно... Глупости
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Настрана тоа, студентиве во Македонија се посебна прича. Гледам за консултации на пола од колегиве им е срам да се појават, абе ќе паднат на колоквиум ама на консултации не одат и не.
И ти чекаш некој да се буни за нешто. xD

Добро ова си зависи и од човекот. Јас еве сум апсолвент со 9 просек и ниту еднаш се немам појавено на консултации. Не сакам чекања, гужвања и такви работи и за се што не ми е јасно се консултирам со интернетот, со гугл :)

А за ова бунењево, не само студентите, никој ништо не прави до диктатурава. Еве ви ги пример стечајциве, гледајте да видите како ќе се заврши нивниoт штрајк.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Добро ова си зависи и од човекот. Јас еве сум апсолвент со 9 просек и ниту еднаш се немам појавено на консултации. Не сакам чекања, гужвања и такви работи и за се што не ми е јасно се консултирам со интернетот, со гугл :)

А за ова бунењево, не само студентите, никој ништо не прави до диктатурава. Еве ви ги пример стечајциве, гледајте да видите како ќе се заврши нивниoт штрајк.

Абе не е дека не одат на консултации од што знаат, туку им е срам. :D
Иначе еве денес со етестот по мрежи, се десија глупости со системот и првично сите ќе се бунат по фб ама јас гарантирам дека никој нема да превземе одговорност за системот, ниту ќе има увид ниту па ќе ни дадат уште една шанса за да го повториме. Стално ни мачкаат очи а ние ништо не превземаме.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Абе не е дека не одат на консултации од што знаат, туку им е срам. :D
Иначе еве денес со етестот по мрежи, се десија глупости со системот и првично сите ќе се бунат по фб ама јас гарантирам дека никој нема да превземе одговорност за системот, ниту ќе има увид ниту па ќе ни дадат уште една шанса за да го повториме. Стално ни мачкаат очи а ние ништо не превземаме.

јас нема.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дали некој има предавања од Анто или знае каде може да го најдам?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дали само професорот може да смени оцена у iknow, затоа што правев проект преку лето по АОК за повисока оцена и сега ако Анто не е тука дали може некако да ми биде внесена таа оцена?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Некој да каже каде се наоѓа просторијата 35 во ТМФ?
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Некој да не знај како оди земање на документи од iknow системот? Пуштив барање за два документи (за редовен и за положени испити). За положени ипити е 100 денари, па не знам како треба да ги платам. Има поле „наплати со PreePaid“ и ако го штиклирам ми вика дека немам доволно средства на профилот.
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
За ова ли мислиш колега? И јас сакам за истото да прашам.. мора ли од СП да се извади или може да им се однесе копиран документ.. И таму кај шо пишува доле продекан за настава.. треба лично тој да се потпише или исто од СП ке средат..
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom