Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Исто денес. И најинтересно е што пред 223 радијаторот што е е убер топол, а 223 ко просторија на ФИНКИ ладни радијаторите седат. Барака исто, кочан ладно. Ептен сум разочаран од факултетот.

Инаку за вие што прашавте за продолжување на распустот, да, 99% е сигурно и од муабети вака што знам и од моменталната ситуација со греењето.
студентскиот парламент кај ви е?!
ооооооо па да, ТОЈ е партиски, а децата(студентите) изгубени .Чим ко студенти неможете да направите нешто околу парното, тогаш тешко да ви се остави вам иднината
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
студентскиот парламент кај ви е?!
ооооооо па да, ТОЈ е партиски, а децата(студентите) изгубени .Чим ко студенти неможете да направите нешто околу парното, тогаш тешко да ви се остави вам иднината

Друже никој ништо не може да стори никаде во државава. Немаш простор да се буниш ако нешто не ти чини, немој да проба некој да ме разубеди во тоа. Ептен е за никаде ситуацијава.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Друже никој ништо не може да стори никаде во државава. Немаш простор да се буниш ако нешто не ти чини, немој да проба некој да ме разубеди во тоа. Ептен е за никаде ситуацијава.

Настрана тоа, студентиве во Македонија се посебна прича. Гледам за консултации на пола од колегиве им е срам да се појават, абе ќе паднат на колоквиум ама на консултации не одат и не.
И ти чекаш некој да се буни за нешто. xD
 
П

Паган-др

Гостин
Има некој расположен/способен да ми помогне дискретна за пресликување?
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Лабораториските Структурно, ако ги сменам променливите дали системот преку кој се прегледуваат ќе ги детектира како плагијати ?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Лабораториските Структурно, ако ги сменам променливите дали системот преку кој се прегледуваат ќе ги детектира како плагијати ?
Системот баш и не покажува се точно така да не се знае. Ама за лабораториски не верувам дека ќе проверуваат.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Мене лани на задачи кои сам ги решавав и ги немав праќано на никој ми најде плагијати, а на ископирани задачи не ми најде :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ова од искуство или ? Викаат дека ќе ги проверуваат ако имаш три цели лабораториски плагијат не добиваш потпис, и ова е точно ?
Не верувам дека стварно ќе се замараат толку за лабораториските. Ама системот дефинитивно им е скроз забеган, како што кажа членот погоре понекад и некопирани задачи ги детектира како плагијати, понекад обратно... На една колешка лани проектот по архитектура и беше земен од друг студент и само променливите ги имаше сменето и уште некои ситници, ама на крај и таа и детето од кое го имаше земено проектот добија нули.
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Мене лани на задачи кои сам ги решавав и ги немав праќано на никој ми најде плагијати, а на ископирани задачи не ми најде :D
хахах ако е така нема да ми најде, ја и кратам некој ред и мењам по нешто па ваљда нема да прават проблеми :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Не верувам дека стварно ќе се замараат толку за лабораториските. Ама системот дефинитивно им е скроз забеган, како што кажа членот погоре понекад и некопирани задачи ги детектира како плагијати, понекад обратно... На една колешка лани проектот по архитектура и беше земен од друг студент и само променливите ги имаше сменето и уште некои ситници, ама на крај и таа и детето од кое го имаше земено проектот добија нули.
Архитектура ги проверуваа, ама за лабораторискиве не би требало да им прават проблеми. Не верувам ни дека ги отвараат. Само демонстраторот кога треба да ти даде потпис гледа колку ти се зелени и толку.
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Архитектура ги проверуваа, ама за лабораторискиве не би требало да им прават проблеми. Не верувам ни дека ги отвараат. Само демонстраторот кога треба да ти даде потпис гледа колку ти се зелени и толку.
Прелиминарна анализа за плагијати при лабораториски вежби
Колеги,
Како што знаете, најмногу на факултетот се цени сопствена работа и креативност. Најмногу се обесхрабрува плагијаризам и користење на туѓи решенија или туѓ труд претставувајќи го како свој.
Еве ние прелиминарно, на првите лаб вежби направивме проверка за плагијаризам. Иако станува збор за тривијално лесни задачи со слични решенија, сепак пробно ги анализиравме со цел да ви предочиме дека сите лабораториски вежби во иднина ќе поминуваат низ ваков филтер.
Еве линк со извештајот за проверка на плагијаризам на првата лабораториска вежба, последната задача.
http://moss.stanford.edu/results/869065258/
Постапката за проверка на плагијати редовно ќе се повторува за сите вежби во тек на семестарот. Веќе беше посочено дека овие извештаи ќе имаат удел во одлуката за добивање потпис и во процесот за формирање на оценка.
Поздрав
од наставниот кадар

Ова Иван Чорбев го постираше на 18 Октомври, од тогаш до сега немаше ништо постирано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom