Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Што предмет е Компјутерски Архитектури? Нешто како ЛКДА? полесно/потешко?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Што предмет е Компјутерски Архитектури? Нешто како ЛКДА? полесно/потешко?
продолжение од ЛКДА. Ако ти било интересно ЛКДА ќе ти биде интересно и ова и обратно. Мене и двата ми беа интересни :)
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Има некој вадено потврда за редовен студент ? Колку пари е и за колку време ја даваат, документи нешто треба да се носи ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.287
Поени од реакции
58.242
Има некој вадено потврда за редовен студент ? Колку пари е и за колку време ја даваат, документи нешто треба да се носи ?
Не се плаќа, веднаш ја даваат.
Индекс или легитимација ти треба само.
 

Хајсенберг

Компјутерски Инжињер
Член од
15 ноември 2013
Мислења
347
Поени од реакции
365
Дали го сметате за добар факултетов мислам за тие што сте таму.. дали би го препорачале на останатите.. ?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Дали некој знае дали можеш да промениш предмет сега?

Нема шанси веќе да смениш. Не даваа ни на почетокот, мораше да најдеш предмет на кој уште не се почнени со лабораториски за да можеш да се смениш, а сега после прв колоквиум, нема теоретски шанси. Што ти текна така?
--- надополнето: 15 ноември 2013 во 22:10 ---
Дали го сметате за добар факултетов мислам за тие што сте таму.. дали би го препорачале на останатите.. ?

OK e. Се учи убаво, ако си заинтересиран за ИТ можеш да научиш, основи. Проблем е со факултеот што има премногу студенти, а нема простории, предавања следиме во бараки кои сега кога почне да врне и да снежи се хаос, во глупавата 223 на ФЕИТ, која ко најраскршена му ја дадоа на ФИНКИ и неколку простории, солидни, на ТМФ. Хаос е и сета работа со студентска служба, добив уплав оваа година од уписи и такви работи, зашто ова на ФИНКИ е баш чекање пред шалтер по 2-3 саати најмалку. Има мал милион глупости кои треба да ги средат, ама ако сакаш да научиш нешто, немаш каде на друго место, ако сакаш квалитетна основа зборам, па мораш таму и затоа вака ќе преживуваат без никакви услови...
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Што се' требаше да се плати за да се поднесе молба? У смисол поштенски марки, 100 денари на жиро сметка бла бла... И на која жиро сметка btw?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Што се' требаше да се плати за да се поднесе молба? У смисол поштенски марки, 100 денари на жиро сметка бла бла... И на која жиро сметка btw?
Само административна такса од 50 денари. Оди во продавничето на ТМФ, можеш таму да уплатиш без да мораш да бараш жиро сметки и глупости.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Плати си онлајн таксена марка и пиши им го кодот на листот со молбата, во некој горен агол. Најчиста работа.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
Ме интересира нешто подетално некој да објасни за овие студии : http://www.finki.ukim.mk/mk/studies/IKI-new

Некој што е веќе таму, како се снаоѓа, некој совети и сл... ако има некој таму нека пише па по порака ќе си допрашам.. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ме интересира нешто подетално некој да објасни за овие студии : http://www.finki.ukim.mk/mk/studies/IKI-new

Некој што е веќе таму, како се снаоѓа, некој совети и сл... ако има некој таму нека пише па по порака ќе си допрашам.. :)
Јас сум на истиов смер на електро ама слушам со истиве што се на ФИНКИ. Разликава е што ова е нова програма и наместо англиски во прва на пример кој беше двосеместрален тука има вовед во интернет како што гледам изборен и уште еден, го исклучив линкот ме мрзи да видам :D
Па како е, океј е, малце позамарачки е зошто целата информатичка наука ја опфаќа плус некои предмети како физика и електротехника. Што знам, јас се запишав на ИКИ зошто тогаш беше само тој смер, сега да треба да се запишувам може ќе се запишев на некој од овие што се насочени уште од старт. Не дека се жалам, ама многу е подобро да учиш стручни предмети уште од прва него да учиш рамномерно забрзано движење и слободно паѓање по физика наместо ip рангови, доделување адреси итн што и да се учи по овие предмети како вовед во интернет.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Дали знае некој за префрлање во друг смер како ги важат предметите пример од ИНФО на КНИ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom