Правна помош и совети

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Правев свадба на 10.2012 година. Ми стигна фактура од ЗАМП за наплата на авторски права која не ја платив. Вчера ми стигна предлог за извршување од некој нотар во кое стојат тие 3000 денари плус 8 илјади за нотарски тросоци. Пишав приговор на ова дека мојата веселба беше од непрофитен карактер и дека цената треба да ја плати ресторанот кој остварил приход. Денес ќе го поднесувам.Тогаш не ја платив фактурата читајќи на интернет декане било легално и дека одлуката паднала на суд во 2008 година.

Некој совет ???
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Дали може да се тужи Вип од корисниците што се опљачкани од наградната игра ??

Прашањето беше двосмислено поставено, значи ако пратиш ДА продолжуваш да плаќаш 35ден. и учествуваш а тие си зимаа пари на сите ако се јавиш на оператор те убедуваат дека си праќал пораки кои сигурно ги немаш пратено дали може некако да се докаже и тужи, стварно се налутив на вип
 
Член од
20 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
5
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
g din strumiks dali znaete ako pobarate uverenie od osnoven sud skopje 1 skopje deka ne ste osuduvani a vi se vodi na primer postapka dali na uverenieto sudot go zapishuva vi blagodaram
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Дали може да се тужи Вип од корисниците што се опљачкани од наградната игра ??

Прашањето беше двосмислено поставено, значи ако пратиш ДА продолжуваш да плаќаш 35ден. и учествуваш а тие си зимаа пари на сите ако се јавиш на оператор те убедуваат дека си праќал пораки кои сигурно ги немаш пратено дали може некако да се докаже и тужи, стварно се налутив на вип

И мене ме интересира ова,ист случај и кај мене,т.е кај татко ми,му дојде сметка од 1600 денари (стално иде околу 600) за тие смрдени наградни игри.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Во АЕК да се праша са арамлукот на вип

И мене ми дојде голема сметка од награднава игара,ама никој не ми е крив,ми дојде порака доброволно се пријавив за наградната игра со дневен надоместок од 35 денари +ддв и го јадев стапот од 3000 денари.

Овие бре поголеми манипулатори од т-мобиле излегоа
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Zdravo,

Pred 1 godina eden covek mi pobara odredena suma pari za zaposluvanje, mu dadov pari. Do denesen den ne se ima sluceno dogovorenoto zaposluvanje, odnosno cela godina se se sveduva na muabetite "ke bide". Se poveke se zgolemuvaat somnezite deka stanuva zbor za izmama. So ogled na toa deka parite se dadeni vo "4 oci" dali ke ima efekt ako go prijavam vo policija i sto bi me sovetuvale da pravam ponataka. Pozdrav.
 
G

Gjoksi

Гостин
g din strumiks dali znaete ako pobarate uverenie od osnoven sud skopje 1 skopje deka ne ste osuduvani a vi se vodi na primer postapka dali na uverenieto sudot go zapishuva vi blagodaram
Мислам дека судот во уверението ќе запиши дека против лицето - барател е покренат обвинителен акт, односно дека се води постапка против него. Најдобро да се праша во судот!
Еве образец од Молбата:
http://osskopje1.mk/docs/formulari/Molba za uverenie.pdf
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 17:55 ---
Zdravo,

Pred 1 godina eden covek mi pobara odredena suma pari za zaposluvanje, mu dadov pari. Do denesen den ne se ima sluceno dogovorenoto zaposluvanje, odnosno cela godina se se sveduva na muabetite "ke bide". Se poveke se zgolemuvaat somnezite deka stanuva zbor za izmama. So ogled na toa deka parite se dadeni vo "4 oci" dali ke ima efekt ako go prijavam vo policija i sto bi me sovetuvale da pravam ponataka. Pozdrav.
Твојот случај е ист како оној со „Генарал Мими“. Класична измама, (без навреда) не знам само како си можел да „наседнеш“ на трикот со „вработување“! Ништо друго не ти преостанува, освен да го пријавиш во МВР, нели?! Меѓутоа, најпрво консултирај се со АДВОКАТ за подетално да му го објасниш твојот случај, па потоа тој ќе те советува што да преземеш/преземете понатаму!
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 18:18 ---
И мене ме интересира ова,ист случај и кај мене,т.е кај татко ми,му дојде сметка од 1600 денари (стално иде околу 600) за тие смрдени наградни игри.
Во рок од 15 дена од денот на приемот на сметката, можеш да поднесеш Приговор до операторот (кој може бесплатно да се добие во секој овластен продажен салон на ВИП или секој друг оператор).

Понатаму, ВИП (односно секој оператор) е должен во рок од 15 дена од денот на приемот, да одлучи по поднесениот приговор и за тоа писмено да го извести претплатникот.

Потоа, ако не си задоволен со донесената одлука, имаш право во рок од 15 дена од денот на приемот на одлуката да поднесеш приговор до Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Ако операторот воопшто не одлучил по приговорот во рок од 15 дена, тогаш рокот за приговор до АЕК изнесува 35 дена!

Формулар за приговор до АЕК:
http://www.aec.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=723&Itemid=&lang=mk
--- надополнето: 10 ноември 2013 во 18:34 ---
zdravo imav soobrajka pred godina i devet eseci zasto ulicata bese lizgava so mraz i steta na kolata dali moze da tuzam nekoj za toa
Чистењето на снегот и мразот во зимски услови на јавните површини го врши ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА КОМУНАЛНИ УСЛУГИ (основано од општината, општините во градот Скопје и градот Скопје), односно друго правно лице за вршење на тие работи! Значи, ако некого тужиш, тоа треба да биде јавното претпријатие, односно другото правно лице што ги врши тие работи! Меѓутоа, проблемот е како после толку време (скоро 2 години) ќе докажеш дека сообраќајната незгода се случила токму поради лизгавиот коловоз (лизгавата улица), освен ако тоа тогаш не е констатирано во записникот за увид на местото на незгодата (увид на лице место) од страна на полицијата!? :confused:
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Дали може на некој начин да не бидам граѓанин на РМ? дали може тоа да се случи по мое барање?и доколку немам друго државјанство ( освен македонското), дали и тогаш би го можел истото?
поздрав
 
G

Gjoksi

Гостин
Дали може на некој начин да не бидам граѓанин на РМ? дали може тоа да се случи по мое барање?и доколку немам друго државјанство ( освен македонското), дали и тогаш би го можел истото?
поздрав
Закон за државјанството на Република Македонија
Глава III - Престанување на државјанството
(Член 16 - Член 18)
http://www.mvr.gov.mk/Uploads/Zakon za drzavjanstvo precisten tekst neoficijalen 20.11.12 doc.pdf
 
M

Moon Child

Гостин
Izvinete za latinicava nemam kirilica.
Nemam poim kade na drugo mesto da prasam, i dali postoi tema nemam vreme da listam i da baram, pa najlesno mi e tuka.
Znaci vaka. Sto e potrebno i dali ima nekoi dodatni zavrzlami da se sklopi brak pomegju drzavjanin na RM i drzavjanin na BIH t.e. Republika Srpska. Treba li nekoi dokumenti ili izvodi...I ako nekoj znae da mi opise kako odat tie proceduri.
 
G

Gjoksi

Гостин
Izvinete za latinicava nemam kirilica.
Nemam poim kade na drugo mesto da prasam, i dali postoi tema nemam vreme da listam i da baram, pa najlesno mi e tuka.
Znaci vaka. Sto e potrebno i dali ima nekoi dodatni zavrzlami da se sklopi brak pomegju drzavjanin na RM i drzavjanin na BIH t.e. Republika Srpska. Treba li nekoi dokumenti ili izvodi...I ako nekoj znae da mi opise kako odat tie proceduri.
Pocituvani mojot partner e so germansko drzavjanstvo a jas so makedonsko nie sakame da se vencame ovde vo makedonija,pa zatoa me interesira kolku vreme trae procedurata od podnesuvanje na baranjeto za stapuvanje vo brak do terminot koj ke bide odreden...vi blagodaram odnapred

Почитувани, процедурата за странски државјанин кога се венчава со државјанин на Р.Македонија не се спроведува само во Управата за водење на матични книги туку и во Министерство за внатрешни работи во Сектор за странци. Оттука процедурата трае отприлика 5 работни дена, со напомена дека Сектор на странци при МВР врши прием на странки само еден ден во работната недела. Со почит.
Pocituvani, ve molam da mi odgovorite na slednive prasanja: 1.Za sklucuvanje brak na Makedonski i Germanski drzavjanin vo Makedonija koi dokumenti se potrebni? 2.Dali dokumentite sto trebaat od Germanija treba tuka da se prevedat na Makedonski i da bidat zavereni na notar? 3.Dali izvodot ako e internacionalen i toj treba da se prevede vo Makedonija i zaveri so pecat? 4.Dali baranjeto za sklucuvanje brak treba da se zakaze pred mesec ili pomalku? Ve molam za odgovor. Pozdrav

Pocituvani, Potrebni dokumenti za zakazuvanje brak so stranski drzavjanin se: 1.Za stranecot - original izvod od MKR, ne postar od 6 meseci preveden na makedonski jazik I zaveren na notar - original uverenie za slobodna bracna sostojba, ne postaro od 6 meseci prevedeno na makedonski jazik I zaveren na notar - Potvrda deka ne postojat zakonski precki da se skluci brak-ne postaro od 6 meseci prevedena na makedonski jazik I zaveren na notar - patna isprava na uvid, - da imate angazirano ovlasten sudski preveduvac koj ke prisutstvuva na denot na vencavanjeto. 2. Za vas - Izvod na rodeni orginal ne postar od 2007 godina. - patna isprava na uvid Potrebno e da imate popolneto baranje I uplateni uplatnici od 50 I 100 den, http://uvmk.gov.mk/?q=node/41 . Terminot za sklucuvanje na brak mozete da go zakazete i edna godina prethodno. Obicno sabotite se zafateni i obicno mladozencite i 4-5 meseci prethodno go zakazuvaa terminot. So pocit
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво!
Ако може да ми помогнете...имам дилема околу Договор за привремена работа или Договор на дело.
Се работи за еднократно ангражирање на физ.лице како консултант за точно дефинирана работа, па каков договор би бил правно издржлив да се состави? Дали мора да оди преку Авторска агенција па следствено и договор за авторско дело?
Поздрав
 
G

Gjoksi

Гостин
Здраво!
Ако може да ми помогнете...имам дилема околу Договор за привремена работа или Договор на дело.
Се работи за еднократно ангражирање на физ.лице како консултант за точно дефинирана работа, па каков договор би бил правно издржлив да се состави? Дали мора да оди преку Авторска агенција па следствено и договор за авторско дело?
Поздрав
Договор за извршување на консултанстски услуги, или популарно – консултантски договор е документ кој ги утврдува взаемните права и обврски кои го дефинираат предметот на соработка помеѓу договорните страни, како и разните специфики кои произлегуваат од тој документ.

Ова се неколку од клучните точки кои еден договор за консултантски услуги најчесто ги соддржи:

Конкретен назив на договорот – на пр. „Договор за консултантски услуги за е-маркетинг";
Договорни страни – било да се тоа правни или физички лица, и дата на настанување на договорот;
Утврдени услуги кои ги обезбедува консултантот;
Детално наведени чекори и постапки на консултантот – конкретни задачи и цели;
Одговорности на примателот на услугите;
Мерење и оценка на резултатите – на крајот на консултациите, по периоди, по одредено време;
Начини на плаќање – фактурирање, детални суми, трошоци, и сл.
Дополнителни (условни) клаузули – во случаи да е потребна дополнителна активност;
 

Red Widow

vintage soul
Член од
17 мај 2013
Мислења
101
Поени од реакции
163
Ај ќе ве молам за помош !
На брат ми му ја блокираа плата од страна на извршител 100 % немаше никакво право да ја подигне , беше кај извршителот потпиша договор дека ќе плаќа одредена сума месечно , истиот ден кога е потпишан договорот , истиот ден сите можни средства на негово име што се истиот извршител си ги повлекол ! А сметките денес му ги пуштиле .Чаре ? Каде може да го пријави и како може да си ги врати средствата - т.е. платата ?Патем нели извршител има право да одземе само една третина од средствата не цела плата ?
 
G

Gjoksi

Гостин
Дали може да се тужи Вип од корисниците што се опљачкани од наградната игра ??

Прашањето беше двосмислено поставено, значи ако пратиш ДА продолжуваш да плаќаш 35ден. и учествуваш а тие си зимаа пари на сите ако се јавиш на оператор те убедуваат дека си праќал пораки кои сигурно ги немаш пратено дали може некако да се докаже и тужи, стварно се налутив на вип
http://www.aec.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=777:soopstenie-za-javnost&catid=41:soopstenija&Itemid=148&lang=mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom