Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Првиот колоквиум ви се само дефиниции, нема некоја филозофија. Вториот е малку покомплициран.
И луѓе, гледајте да си положите преку колоквиуми ВИС, пошто иначе црно ви се пише.
Ова црното го имам слушато повеќе пати, но не знам на што точно се мисли , дали повеќе на теоријата или на задачите?
Исто така колку ослеснува фактот што од оваа година можеш да посбно да положиш задачи или задачи.
Дали задачите се совладуваат на испит за 50% или невозможна мисија е тоа ?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ова црното го имам слушато повеќе пати, но не знам на што точно се мисли , дали повеќе на теоријата или на задачите?
Исто така колку ослеснува фактот што од оваа година можеш да посбно да положиш задачи или задачи.
Дали задачите се совладуваат на испит за 50% или невозможна мисија е тоа ?
Се мисли и на теоријата и на задачите. Според мене, посебно задачите. Дека беа тешки, беа, ама и критериумите за оценување на асистентките беа... во најмала рака престроги.
Можноста за одделно положување на двата дела е олеснителна околност, но не и гаранција дека повеќе луѓе ќе положат.
50% од задачите не е невозможна мисија, али дефинитивно ќе треба добро да го загрееш столчето и да изрешиш 3-4 тетратки.
И то. Се надевам дека разјаснив :)
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Ова црното го имам слушато повеќе пати, но не знам на што точно се мисли , дали повеќе на теоријата или на задачите?
Исто така колку ослеснува фактот што од оваа година можеш да посбно да положиш задачи или задачи.
Дали задачите се совладуваат на испит за 50% или невозможна мисија е тоа ?

Црното се мислеше на тоа шо ВИС до лани не даваа да полагаш одделно теорија и задачи.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Колоквиумов ВИС ме плаши како ниеден досега :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Па многу е олеснето, а секако дека сите нема да положат. :)
Абе не сум сигурна сега баш дали е така, ама претпоставувам дека за да го положиш испитот ти се потребни по 50% од секој дел. Повеќето студенти јас што ги знам имаат огромен проблем со задачите, теоријата некако успеваат да ја сварат. Или па обратно, како ја. Сметај дека ја лани положив со 35поени од теорија и 65-70 од задачи. Да важеа сегашните правила, немаше теоретски шанси да положам. Или некој што лани успеал да научи теорија за седумдесетина поени, ќе положел со триесетина од задачи.
Да, од една страна е олеснување да можеш да полагаш у една сесија еден дел, а другиот у друга, ама искуството ми кажува дека тие што не можеле да извадат поени на некој од деловите кога се полагале заедно, не извадиле многу повеќе ни кога полагале одделно (Во казнената сесија се полагаа САМО задачи, па пак немаше некои задоволителни резултати.
Што значи дека одделувањето од една страна помага, но од друга и одмага. Барем јас така мислам.
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Абе не сум сигурна сега баш дали е така, ама претпоставувам дека за да го положиш испитот ти се потребни по 50% од секој дел. Повеќето студенти јас што ги знам имаат огромен проблем со задачите, теоријата некако успеваат да ја сварат. Или па обратно, како ја. Сметај дека ја лани положив со 35поени од теорија и 65-70 од задачи. Да важеа сегашните правила, немаше теоретски шанси да положам. Или некој што лани успеал да научи теорија за седумдесетина поени, ќе положел со триесетина од задачи.
Да, од една страна е олеснување да можеш да полагаш у една сесија еден дел, а другиот у друга, ама искуството ми кажува дека тие што не можеле да извадат поени на некој од деловите кога се полагале заедно, не извадиле многу повеќе ни кога полагале одделно (Во казнената сесија се полагаа САМО задачи, па пак немаше некои задоволителни резултати.
Што значи дека одделувањето од една страна помага, но од друга и одмага. Барем јас така мислам.
Мислам дека си во право, во случајот си има предности и мани.
Цената за да се полагаат одделно теорија и задачи се плаќа со тоа што мора да знаеш минимум од 50% од двата дела.
Туку дај кажи што е финтата,што е толку тешко, со вториот дел од усното ? Како што прочитав , ти одело добро со задачите, значи ако се некои кратки задачи не би требело да ти било проблем. Ако се дефиниции или докази , се учат на памет ? Што е тезината тогаш ?

Добро поминав на усното сега на прв кол. па било кој совет е добредојден за усното од вториот дел. Барем усното да се помини на кол.
Однапред Благодарнос :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Мислам дека си во право, во случајот си има предности и мани.
Цената за да се полагаат одделно теорија и задачи се плаќа со тоа што мора да знаеш минимум од 50% од двата дела.
Туку дај кажи што е финтата,што е толку тешко, со вториот дел од усното ? Како што прочитав , ти одело добро со задачите, значи ако се некои кратки задачи не би требело да ти било проблем. Ако се дефиниции или докази , се учат на памет ? Што е тезината тогаш ?

Добро поминав на усното сега на прв кол. па било кој совет е добредојден за усното од вториот дел. Барем усното да се помини на кол.
Однапред Благодарнос :)
Не би можела да ти кажам пошто не отидов на втор колоквиум. На прв имав 47/50 задачи и 25/40 теорија, али тоа пошто теоријата не ја спремав многу, не дека беше многу тешка. Али знам дека од втор колоквиум теоријата доста се жалеа колегите, дури и оние кои на прв имаа 35+ поени. За првиот теоретски колоквиум доволно беше детално да се разгледаат презентациите, на вториот немало речиси ништо конкретно од презентациите, повеќе биле задачи. Уствари, во прилог ги прикачувам тестовите од теорија и задачи-втор колоквиум, па сам разгледај си.
БОНУС: Испитот од февруари-задачи :)
 

Attachments

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Мислам дека си во право, во случајот си има предности и мани.
Цената за да се полагаат одделно теорија и задачи се плаќа со тоа што мора да знаеш минимум од 50% од двата дела.
Туку дај кажи што е финтата,што е толку тешко, со вториот дел од усното ? Како што прочитав , ти одело добро со задачите, значи ако се некои кратки задачи не би требело да ти било проблем. Ако се дефиниции или докази , се учат на памет ? Што е тезината тогаш ?

Добро поминав на усното сега на прв кол. па било кој совет е добредојден за усното од вториот дел. Барем усното да се помини на кол.
Однапред Благодарнос :)
Теоријата по статистика од вториот колоквиум се формули, докази и нивни изведувања, онака 35-40 страници А4 формат да ги пишуваш на рака, со по некоја случајна дефиниција шо се проматкала у секој петнаесетти слајд. Делот за статистика на колоквиумот половично можда ќе ги содржи доказите/формулите од слајдовите (шо треба многу бубање и многу голем капацитет за складирање рандом букви и бројки шо некако на некој му искочиле дека заедно даваат некаква формула применлива во реалниот живот), а половично ќе содржи мини задачки на којшо ќе треба да употребиш некоја од горните формули за да докажеш нешо. На тоа надодади комбинација Жанета да ти ги праи прашањата од дел статистика и Бакева да ти ги прегледа и си ја наебал.

Инаку по предметот статистика си учев само теорија така пет дена посветено тоа и на испит бев извадил 45% (од теоријата). Ама ова за испит, и ова предметот Статистика (не ВиС). Бев го презапишал таа година.....
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Член од
31 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали на факултетов може да се отиде со мали предзнаења за програмирање...? И таму да се научи се', се разбира...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Дали на факултетов може да се отиде со мали предзнаења за програмирање...? И таму да се научи се', се разбира...
Може. Само треба убаво да се седне и да се учи доста.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.286
Поени од реакции
58.242
Дали на факултетов може да се отиде со мали предзнаења за програмирање...? И таму да се научи се', се разбира...
Може и без никакви предзнаења да отидеш и да научиш.
На факултетот програмирање се учи од 0 :)
 
Член од
31 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може и без никакви предзнаења да отидеш и да научиш.
На факултетот програмирање се учи од 0 :)
Фала што ме охрабривте :D
--- надополнето: 4 ноември 2013 во 21:40 ---
Може и без никакви предзнаења да отидеш и да научиш.
На факултетот програмирање се учи од 0 :)
Фала што ме охрабривте :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom