Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Izvini sto kje te prasam malce glupo prasanje - koga posleden pat si bil u kino pred da go gledas Gravity? Zatoa sto sve sto procitav me tera da mislam ova ti e prv pat da gledas film u kino.

Druga rabota, Sandra Bullock ako dobie i nominacija za oskar za filmov treba da e srekna. Treta rabota, epten superficial symbolics, nesto kao demek filmov e deep i ima meaning, 2001 za novata generacija - utka.

Filmov e okej, ama osven efektite sto se dobri, nema nisto dobro vo nego. Ako ti se gleda gluma dobra, glej si go Prisoners i vidi go Wolverine.

Oskar za efekti, i nisto drugo. Shokovi imal toj. :D
Јас реков дека ќе биде грев ако не добие, што најверојатно тоа и ќе се случи. Немам баш доверба во критичкиот вкус на Оскарите, да бидам искрен. Слична ствар и со Греми.

Ефекти? Јесте да. Но не верувам дека било која актерка рандом избрана ќе постигнеше ист резултат со филмов како Сандра. Ако некој ме знае добро знае дека не сум фан на Сандра Булок, и дека ова бодрење и пофалби не се предизвикани од тоа (искрено не ми ни текнува филм во кој глумела да ме импресионирал до овој степен, вака од тепка два ми текнуваат со кој сум бил задоволен просечно, од тие кои ги имам гледано).

That being said, имаше премногу нереални моменти и fuck-logic ситуации, ама тоа понатаму :D. Инаку филмов не ја содржи истата магија и порака како што ја содржи Одисеја 2001ва, не знам кој абдал ги споредувал двава филма во тој контекст. На страна извонредниот талент на Кјубрик, филмот немаше да биде тоа што е, ако не беа 4те напишани книги на Сер Артур Кларк.

Концептите од прв до последен се таму исткаени и недоизразени на големото платно (нешто што чув се спрема и крчка во Холивудскава Кујна, римејк на првите два филма за првите две книги, и адаптација на последните две книги исто во филмови). Џабе ако сте го гледале филмот, ако не ви се прочитани книгите. Сте искусиле само дел од магијата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Се сложувам комплетно дека Gravity не е како 2001. Во Gravity немаше луѓе облечени како мајмуни, не му требаа на филмот сцени со класична музика чисто колку да се покаже дека имаат ефекти за универзумот и не поминаа 20ина минути без збор и без дејство.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Јас така си велев за Џенифер Лоренс ама не само што ја номинираа туки и си освои, не се заречувај пред време ;)

Исто и Дензел доби номинација за Флајт !
Да ама ти рече не, а повеќето рекоа да, вклучително и критиката, затоа што Џенифер имаше одлична улога со емотивни сцени, напишана за Оскар. Сандра нема ништо за што би ја земале во предвид, сосема едноставна улога која би ја одработиле 100 други актерки без да се примети никаква разлика. Јас и понатаму немам појма за што зборувате. :love:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Gravity <3
Сандра <3
Многу ми се допадна филмот, онака морници ме пролазеа на првата јака сцена негде 15 минути во филмот... и од тогаш се ми беше епик. Си навиваш за Сандра, Сандра самата беше епик и многу интересно цивкаше "nononoon please nonono" "come back, please, say anything, please just talk to me" Клуни исто така добар али meh.

Не ми го држеше нон стоп вниманието, имаше некои малце досадни и пролонгирани сцени, ми леташе умот на друго место али нема везе.


Ејјј и како можев да заборавам, сега песнава ме потсети, кога лаеше како кучееееее
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Да ама ти рече не, а повеќето рекоа да, вклучително и критиката, затоа што Џенифер имаше одлична улога со емотивни сцени, напишана за Оскар. Сандра нема ништо за што би ја земале во предвид, сосема едноставна улога која би ја одработиле 100 други актерки без да се примети никаква разлика. Јас и понатаму немам појма за што зборувате. :love:
Не сум го гледал Гравити, ние од провинцијата ќе чекаме HD торент :)

За Џенифер ајде ќе се воздржам да не влезам во хејт мод, ниту ми се допаѓа како глумица, а за некое чудо ниту како жена не ми е нешто убава.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не ти е нешто убава? Ти да не си еден од моиве? Сумњив си ми :cautious:.
Отидовме оф топик. Знаев дека некој ќе ме цитира за ова.
Не ми е убава бе, некако ми нема ич харизма. Обично е обратно ама ете кај неа поубава ми е плава одколку како на филмот црна.

п.с кои се твоите ?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Отидовме оф топик. Знаев дека некој ќе ме цитира за ова.
Не ми е убава бе, некако ми нема ич харизма. Обично е обратно ама ете кај неа поубава ми е плава одколку како на филмот црна.

п.с кои се твоите ?

Немај гајле, малку се закачав :D. Онака ми дојде чудно, нема некоја ептен несекојдневна фаца па нејзината атрактивност да е прашање на acquired taste.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
100 други актерки? Dude, не заебавај.
1 Ен Хатавеј
2 Џесика Частеин
3 Наоми Ватс
4 Џенифер Лоренс
5 Клер Денс
6 Џоди Фостер
7 Еванџелин Лили
8 Мариа Бело
9 Рејчел Вејз
10 Вера Фармига
11 Џулиен Мур
12 Мерион Котиљард
13 Натали Портман
14 Мила Кунис
15 Гвинет Палтроу
16 Никол Кидман
17 Дајан Кругер
18 Елизабет Банкс
19 Џесика Биел
20 Кејт Бланшет
21 Мариса Томеи
22 Брус Далас Хауард
23 Виола Дејвис
24 Ешли Џад
25 Лора Лини
26 Џенифер Конели
27 Ејми Адамс
28 Ема Стоун
29 Кејт Бекинсејл
30 Мишел Монахан
31 Хале Бери
32 Моника Белучи
33 Чарлиз Терон
34 Кејт Мара
35 Лив Тајлер
36 Емилиа Кларк
37 Кејт Винслет
38 Рејчел МекАдамс
39 Емили де Равин
40 Росарио Досон
41 Јунјин Ким
42 Лина Хедеј
43 Меги Гиленхал
44 Сиена Џуљори
45 Мишел Вилијамс
46 Елен Помпео
47 Одри Таутоу
48 Хилари Свонк
49 Рејчел Николс
50 Елизабет Мичел


Не дека нема уште 50, ме мрзи... :coffee:
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Pogotovo Rosario Dawson, Kate od LOST i Diane Kruger. Tie u najmala raka filmot ke go napravea 10 pati podobar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom