iPad Air & iPad mini retina

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Денеска Apple ги престави своите 2 нови таблети, кои се доста голем апгрејд во споредба на старите модели, поготво огромна, екстремна разлика од аспект на апгрејд, кога се работи за iPad mini 2 - Retina.

Неговите стари спецификации наспроти новите.

iPad Mini - 1.024 x 768 - 163ppi vs iPad Mini Retina - 2.048 x1.536 324ppi
iPad Mini - 512 ram vs iPad Mini Retina - 1GB ram.
iPad Mini - dual-core Apple A5 vs iPad Mini Retina - dual-core Apple A7 (~ 3x побрз процесор и ~3x побрза графичка)

За повеќе инфо погледнете го видеото....


Фантастични уреди...
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Денеска Apple ги престави своите 2 нови таблети, кои се доста голем апгрејд во споредба на старите модели, поготво огромна, екстремна разлика од аспект на апгрејд, кога се работи за iPad mini 2 - Retina.

Неговите стари спецификации наспроти новите.

iPad Mini - 1.024 x 768 - 163ppi vs iPad Mini Retina - 2.048 x1.536 324ppi
iPad Mini - 512 ram vs iPad Mini Retina - 1GB ram.
iPad Mini - dual-core Apple A5 vs iPad Mini Retina - dual-core Apple A7 (~ 3x побрз процесор и ~3x побрза графичка)

За повеќе инфо погледнете го видеото....


Фантастични уреди...
Нормално како и секој ipad уред!
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Е ајде де каде е сега гугловиот нексус 7 ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Е ајде де каде е сега гугловиот нексус 7 ?
Нексус 7 е сеуште најдобар избор за парите кога станува збор за 7 инчни таблети. Нексус 7 16GB e 230$, ipad mini 2 16GB е 400$, тоа е скорно два пати поскапо.

Инаку и цената е качена за 70$ во споредба со ipad mini 1 кога излезе...
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Нексус 7 е сеуште најдобар избор за парите кога станува збор за 7 инчни таблети. Нексус 7 16GB e 230$, ipad mini 2 16GB е 400$, тоа е скорно два пати поскапо.

Инаку и цената е качена за 70$ во споредба со ipad mini 1 кога излезе...

:facepalm::facepalm::facepalm:

Другар сум ги користел сите таблети, СИТЕ, од дискусијата за Apple vs Others ми е преку глава, секој си има свое индивидуално мислење за сите производи, и за било што, да не навлегувам сега во таа дискусија, ќе ти ги кажам фактите кои беа изнесени на синоќешната конференција на Apple, 81% од застапеноста на таблетите на глобално ниво е iPad, без разлика која генерација, останатите 19% се Сите останати таблети во светот без разлика за кој станува збор, дали е нексус или галакси или некојси кинез со "7" гига рам доколу нексус 7 е најдобар што е работата тогаш ? Каде заостанува ? Зошто не се продава ? Моментално сум на iPad мини со 512mb рам и немам никаков проблем, за разлика од останатите андроид :гомце: со по 1 гига кои у позадина ми работат со еден тон непознати и непосакувани процеси, кои ме нервираат премногу, и ти го укочуваат уредот максимално. Сега ќе се префрлам на новиов Air, затоа што дизајнот му е онаков каков што посакував т.е ист како на mini што повеќе ми се свиѓа од претходната генерација на стандардниот iPad
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
ќе ти ги кажам фактите кои беа изнесени на синоќешната конференција на Apple, 81% од застапеноста на таблетите на глобално ниво е iPad, без разлика која генерација, останатите 19% се Сите останати таблети во светот без разлика за кој станува збор, дали е нексус или галакси или некојси кинез со "7" гига рам

Секој со своите бројки изгледа излегува на конференција. Не зборувам само за Apple. кога ќе видите на сите конференции самите компании секој пат се во нешто на врв. (Исто и како секоја автомобилска фирма на рекламите пишува „автомобил на годината“)

Еве нешто ваљда „официјално“ (бројки од август месец 2013):

 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
:facepalm::facepalm::facepalm:

Другар сум ги користел сите таблети, СИТЕ, од дискусијата за Apple vs Others ми е преку глава, секој си има свое индивидуално мислење за сите производи, и за било што, да не навлегувам сега во таа дискусија, ќе ти ги кажам фактите кои беа изнесени на синоќешната конференција на Apple, 81% од застапеноста на таблетите на глобално ниво е iPad, без разлика која генерација, останатите 19% се Сите останати таблети во светот без разлика за кој станува збор, дали е нексус или галакси или некојси кинез со "7" гига рам доколу нексус 7 е најдобар што е работата тогаш ? Каде заостанува ? Зошто не се продава ? Моментално сум на iPad мини со 512mb рам и немам никаков проблем, за разлика од останатите андроид :гомце: со по 1 гига кои у позадина ми работат со еден тон непознати и непосакувани процеси, кои ме нервираат премногу, и ти го укочуваат уредот максимално. Сега ќе се префрлам на новиов Air, затоа што дизајнот му е онаков каков што посакував т.е ист како на mini што повеќе ми се свиѓа од претходната генерација на стандардниот iPad

Го спореди iPad Mini v1 со сегашните мид/хај енд Андроид таблети?:cuc:
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Nexus 7v2, Galaxy Tab 8, Kindle Fire XD итн.
Ги имаш ли држено во рака овие што ги наброја ? Си ги работел ли ? Си ги споредил ? Мислам општо iOS уредите со android ? Кое гомно е тоа андроидот види колку продадени ајпади има и спореди со останати лоу мид и хај енд android windows таблети па мавни replay тука


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ги имаш ли држено во рака овие што ги наброја ? Си ги работел ли ? Си ги споредил ? Мислам општо iOS уредите со android ? Кое гомно е тоа андроидот види колку продадени ајпади има и спореди со останати лоу мид и хај енд android windows таблети па мавни replay тука


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free

Ги имам, и сум ги држел, пред 1 ден.

Кај Минито ако пуштиш неколку апликации, и покренеш некоја захтевна игра добиваш слај шоу. Минито v1, е таблет исфрлен пред 1 година, со спецификации = хардвер на таблет од пред 2 години, и е најлошиот уред во историјата кога се работи за цена - перформанси сегментот, не ме интересира дали ти го имаш, и дали ова ќе ти го повреди егото, тоа е факт од кој не се бега. 1024 x 768 + 512 рам? смешки lol..

А за брзината, и дали е гомно, напиши на Youtube iPad mini vs nexus 2013, ако јас лажам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Минатогодишниот ајпад мини го намалија на цена од 299$ ма дај....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom