Струјомерите - како функционираат?

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Сите дома имаме струјомери и врз основ на нив плаќаме струја
Многу години наназад се користеа индукциони струјомери, кои ја мереа само активна енергија.
Од кога електодистрибуција ја презема ЕВН, таа веднаш почна да ги заменува овие струјомери и постави дигитални. Јас се обидував да најдам но никаде не можев да најдам податок дали ови нови струјомери кои ги постави ЕВН покажуваат само активна електрична енергија или покажуваат привидна енергија, односно мерат посебно напон а посебно струја па потоа ги множат.
Еве што на Википедија има за струјомери
http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_meter
Сега да појаснам зошто ова ми е потребно:
Според тарифниот систем, домаќинствата треба да плаќаат само за активна енергија. А ако ЕВН уградила струјомери кои покажуваат привидна енергија, тоагаш таа ни наплатува и за реактивната енергија и тоа по цената за активна.
Оваа тема ја отварам за да на неа се соберат информации од учесници во форумов кои ја познаваат електротехниката. Ако утврдиме дека ЕВН ни наплатува привидна струја по цени за активна, треба да побараме цената на струјата да се намали.
Еве ја интернет страницата на Бирото за метрологија каде што можат да се најдат податоци за мерилата кои се одобрени
http://www.bom.gov.mk/

Значи прашањето е: Дали струјомерите кои ги постави ЕВН, покажуваат активна или привидна ( моќност ) струја?
Ги молам сите кои имаат познавања да помогнат?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Сите дома имаме струјомери и врз основ на нив плаќаме струја
Многу години наназад се користеа индукциони струјомери, кои ја мереа само активна енергија.
Од кога електодистрибуција ја презема ЕВН, таа веднаш почна да ги заменува овие струјомери и постави дигитални. Јас се обидував да најдам но никаде не можев да најдам податок дали ови нови струјомери кои ги постави ЕВН покажуваат само активна електрична енергија или покажуваат привидна енергија, односно мерат посебно напон а посебно струја па потоа ги множат.
Еве што на Википедија има за струјомери
http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_meter
Сега да појаснам зошто ова ми е потребно:
Според тарифниот систем, домаќинствата треба да плаќаат само за активна енергија. А ако ЕВН уградила струјомери кои покажуваат привидна енергија, тоагаш таа ни наплатува и за реактивната енергија и тоа по цената за активна.
Оваа тема ја отварам за да на неа се соберат информации од учесници во форумов кои ја познаваат електротехниката. Ако утврдиме дека ЕВН ни наплатува привидна струја по цени за активна, треба да побараме цената на струјата да се намали.
Еве ја интернет страницата на Бирото за метрологија каде што можат да се најдат податоци за мерилата кои се одобрени
http://www.bom.gov.mk/

Значи прашањето е: Дали струјомерите кои ги постави ЕВН, покажуваат активна или привидна ( моќност ) струја?
Ги молам сите кои имаат познавања да помогнат?
Ќе ти наплаќаат како сакаат, и никому ништо. Што повеќе струја тоа повеќе данок, така да и волкот сит и офците на број. :)
Незнам баш како функционираат овие новиве, ама можат да не ебат у мозок како сакаат. Ем ќе си ја плаќаш реактивната моќност ем + 33%. И...да не заборавам, сигурно може да се придодаде + уште нешто.
По моја слободна проценка, со дигиталниве броила се плаќа негде + 50%.....нека ме поправи некој ако грешам.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
По моја слободна проценка, со дигиталниве броила се плаќа негде + 50%.....нека ме поправи некој ако грешам.
Точно...од кога го ставија новото броило, секој месец имам скоро пола плус (некогаш и 70%) (n)
А посебна приказна се тие 33,33%. Тоа му доаѓа како таксист да те вози некаде за 100 денари и да ти побара +33,33% амортизација на колата :mad:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ќе ти наплаќаат како сакаат, и никому ништо. Што повеќе струја тоа повеќе данок, така да и волкот сит и офците на број. :)
Незнам баш како функционираат овие новиве, ама можат да не ебат у мозок како сакаат. Ем ќе си ја плаќаш реактивната моќност ем + 33%. И...да не заборавам, сигурно може да се придодаде + уште нешто.
По моја слободна проценка, со дигиталниве броила се плаќа негде + 50%.....нека ме поправи некој ако грешам.
Точно...од кога го ставија новото броило, секој месец имам скоро пола плус (некогаш и 70%) (n)
А посебна приказна се тие 33,33%. Тоа му доаѓа како таксист да те вози некаде за 100 денари и да ти побара +33,33% амортизација на колата :mad:
моето искуство е сосема обратно. ДА, пред да ми го сменат струјомерот, очекував поголеми сметки. и бев спремен за тоа. но кога го сменија, .... :confused: сметката ми беше скоро30% помала (очекував 2200, кога она 1500-1600):confused:
ја онака збунет, идам доле кај струјомерот, проверувам да не прочитале лошо, па да следниот месец ми дојде многу поголема сметка, ........ читам, гледам и се чудам. нормално не возможно да ја знаеш точната состојба, али провизорно ДА. калкулирам и се е ОК. хммммммммм, ... ај си викам, ќе видма како во следните 2-3 месеци, .... и до ден денес сметките ми се помали. не знам како е ова возможно, но овој муабет ми е правен милион пати со пријатели и кај сите нив има зголемување, и на никој не му е јасно зошто е тоа така кај мене.
е сега, околу тоа дали активна или привидна струја мерат, .. не знам. не е лошо да се дознае (ќе се распрашам и јас) за да знаеме дали некој краде
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
kooperativa чувам сметки над 5 години. Точно знам како оди математиката :( инаку по правило би требало да се мери само потрошената (активна), а НЕ реактивна енергија. Тоа обично се наплатува од големи корисници, а не од домаќинствата
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
kooperativa чувам сметки над 5 години. Точно знам како оди математиката :( инаку по правило би требало да се мери само потрошената (активна), а НЕ реактивна енергија. Тоа обично се наплатува од големи корисници, а не од домаќинствата
друже, сите ја знаеме математиката, али прашањето на “смрт“ е дали ние без да знаеме струјомерите ни мерат и реактивна. познавајќи ги работите во нашава држава ништо чудно да е ова вистина.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
друже, сите ја знаеме математиката, али прашањето на “смрт“ е дали ние без да знаеме струјомерите ни мерат и реактивна. познавајќи ги работите во нашава држава ништо чудно да е ова вистина.
Не исклучувај можноста старото индуктивено броило да ти било зезнато и да вртело побрзо од колку што треба, сепак таму покрај намотките, дискот... има и многу запци, осовинчина... на едно преносно тркалце да има мал дефект голема е можноста да прави цел круг со 29 запци наместо со 30 (како пример да речеме) и ете ти 3,3% вишок кој во бројниот/преносниот ситем низ броилото може се зголемува на повеќе и така...

може да тестираш ако го сеуште го чуваш старото броипо (на сите им ги оставаа после промената колку што знам) со едноставен систем и некој потрошувач дома (греалица/бојлерче/ печка или обична столна ламба крај краева...) позајми од комшија пријател кој има старо броило едно , врзи ги сериски и на крај потрошувачкиот елемент ... мрежата е едноставна штекер >броило 1> броило 2 > потрошувач, ако свртат исти бројки двата ок, ако твојот е побрз од другиот си ги честел ЕВН подолг период :( последната бројка во боја реагира на 1/10 киловат/час па сијалица од 100W треба да помести една бројка за саат време или сите десет (цел круг) за десет саати, ако твојот сврти 13 за 10 сати работа тогаш навистина си плаќам 30% повеќе претходно од сега :(
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не исклучувај можноста старото индуктивено броило да ти било зезнато и да вртело побрзо од колку што треба, сепак таму покрај намотките, дискот... има и многу запци, осовинчина... на едно преносно тркалце да има мал дефект голема е можноста да прави цел круг со 29 запци наместо со 30 (како пример да речеме) и ете ти 3,3% вишок кој во бројниот/преносниот ситем низ броилото може се зголемува на повеќе и така...

може да тестираш ако го сеуште го чуваш старото броипо (на сите им ги оставаа после промената колку што знам) со едноставен систем и некој потрошувач дома (греалица/бојлерче/ печка или обична столна ламба крај краева...) позајми од комшија пријател кој има старо броило едно , врзи ги сериски и на крај потрошувачкиот елемент ... мрежата е едноставна штекер >броило 1> броило 2 > потрошувач, ако свртат исти бројки двата ок, ако твојот е побрз од другиот си ги честел ЕВН подолг период :( последната бројка во боја реагира на 1/10 киловат/час па сијалица од 100W треба да помести една бројка за саат време или сите десет (цел круг) за десет саати, ако твојот сврти 13 за 10 сати работа тогаш навистина си плаќам 30% повеќе претходно од сега :(
Имам разговарано со доста луѓе....како тоа сите плаќаат повеќе?
Како и да е...
Треба да си постои служба која во рандом домакинства ќе ја мери точноста на броилата. Не е мала работа ова, пљачка тречег рајха :)
Е сега, таа служба нормално ќе работи за системот(ќе биде потплатена и сл.) и во оваа посрана држава пак рајата е сјебана.....тоа ти е.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Имам разговарано со доста луѓе....како тоа сите плаќаат повеќе?
Како и да е...
Треба да си постои служба која во рандом домакинства ќе ја мери точноста на броилата. Не е мала работа ова, пљачка тречег рајха :)
Е сега, таа служба нормално ќе работи за системот(ќе биде потплатена и сл.) и во оваа посрана држава пак рајата е сјебана.....тоа ти е.
Затоа што старите броила имаа “празен од“ сега на електронски заборави го тоа... исто и со водомерите... имаа од без да регистритаат мал проток ама сега “имаа“ е минато свршено време...

за баждарење може да си поднесеш барање и би требало да дојдат да го сменат со друг додека твојот го “проверуваат“, е сега тоа колку ќе биде навистина извршено не може да се гарантира но проверувањето исто треба да се прави од време на време со цел покрај баждарење на точноста и враќање на бројките на “нула“
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Затоа што старите броила имаа “празен од“ сега на електронски заборави го тоа... исто и со водомерите... имаа од без да регистритаат мал проток ама сега “имаа“ е минато свршено време...

за баждарење може да си поднесеш барање и би требало да дојдат да го сменат со друг додека твојот го “проверуваат“, е сега тоа колку ќе биде навистина извршено не може да се гарантира но проверувањето исто треба да се прави од време на време со цел покрај баждарење на точноста и враќање на бројките на “нула“
Ова се е точно,ама муабетот е ШТО се мери? Дали е точно мерењето или не, тоа е друг муабет
--- надополнето: 29 септември 2013 во 16:50 ---
http://www.iskraemeco.si/emecoweb/eng/products/bdf/ME172.pdf

Ова е броилото од ЕВН. Ај сега некој нека преведе што значат сите тие мерења што ги прави
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Ова се е точно,ама муабетот е ШТО се мери? Дали е точно мерењето или не, тоа е друг муабет
Те разбирам што сакаш да кажеш но во одсуство на информација што е тоа што мери имам да кажам дека мери СЕ'. Така да по мене не е битно што мери туку дека нема ништо што не опфатено во пресметките за жал... на овај додај 33,33% за амортизација мрежата, 18% ддв, јавно осветлување, ако жевеет во зграда % од струјата која е потрошена од “куќен совет“ и така натака...
Лично се грејам на струја во зима. Ако речеме дека зимски месеци просек ми е 4000 денари ако ги пресметам потрошените киловати по цената на киловат единечно (скапа+ефтина) иди дека сум потрошил струја за 2500 негде а имам 1500 доплата за лепе очи... мамицу нивну...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
А што е толку битно дали мери се' ? И онака најголеми потрошувачи во домот се активните елементи како бојлери, рингли, релна, пегла, сијалици итн. Така да отстапувањето е релативно мало на измерената вкупна во однос на измерената актива ел. енергија
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Чекај чекај...на страна ДДВ и "дополнителни трошоци". Збориме за киловати :)
--- надополнето: 29 септември 2013 во 17:34 ---
А што е толку битно дали мери се' ? И онака најголеми потрошувачи во домот се активните елементи како бојлери, рингли, релна, пегла, сијалици итн. Така да отстапувањето е релативно мало на измерената вкупна во однос на измерената актива ел. енергија
Донекаде да,ама и не е баш така... Прво што е киловат/час, па после се друго. Било каде во МК ќе мериме рандом и ќе видиш дека нема баш 220-230в напон. Од тука, сите потрошувачи, па и сијалица (крушка) не трошат баш како што пишува на нив нели? Или ајде практично и јасно за сите:
Имаш сијалица од 100W, така?
Е сега, ако имаш едносмерно броило математиката е: P(W)= U(напон во волти) * I (струја во ампер)
Или 100W=220*I ....... I=100/220.....или цело ова е 0,4545А така?
А при напон од пример 180V?
100W=180*I.......=0.55A
Отпор на една сијалица е 529Оma или математиката вика вака
P=U*I ....(220*220)/529 = 91.49W
P=U*I.....(180*180)/529 = 61.24W
Преведено на крај - Ако имам помал напон (волтажа) автоматски мојата сијалица троши ПОМАЛКУ, а ЕВН ми наплатува како да троши на посилен напон!!! Ова не е крадење?
Намерно одев со едносмерна струја, кај наизменична има cos(fi) само што за сијалица е 1 (исто ко да го нема)
--- надополнето: 29 септември 2013 во 17:35 ---
Размисли малку дали шпорет, бојлер или рерна од 500W секогаш троши ТОЧНО 500W на час? ;)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Размисли малку дали шпорет, бојлер или рерна од 500W секогаш троши ТОЧНО 500W на час? ;)
Имаш грешка во начинот на пресметката, струјомерите мерат протечена струја I.
Ако на влезот имаш помал напон ќе имаш и измерено помала моќност.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Имаш грешка во начинот на пресметката, струјомерите мерат протечена струја I.
Ако на влезот имаш помал напон ќе имаш и измерено помала моќност.
Па тоа е најголемата кражба. Треба да мерат искористена струја, а не проток на струја. Нели се мери во килоВАТИ, НЕ во киловолти.
Може е глупава споредбата, ама ајде со бензин. Ако во резервоар имаш 50л бензин и во една недела потрошиш 20л, на следно полнење на бензинска сигурно нема да ставиш +50, туку само 30л за да дојдеш до претходната состојба нели? Ова нивново испаѓа, искористил ти или не,исто ти се фаќа...важно поминала струјата низ тебе (броилото)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom