Германски јазик

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
http://www.makedonisch.info/ за се шо ти треба .....плус со малце германска граматика 6 времиња има не се многу ,3 начини и актив и пасив сосе модални глаголи , деклинации , падежи, за три месеци активно учење можиш да стекниш солидно знаење ако учиш и вежбаш граматика по барем 2 сати и ако претходно имаш учено а за две години вејче можиш и Б1 ниво да почниш.....
substantive.jpg
 

Attachments

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ам ак знјш на ѓермански леп да купиш и да опиташ кисела зелка коллу чинит, розета ич не ти требит. Прашај го Риста (Аристотела), ак не ми вервиш, тој секој ден ја читат.
Ељбете, ре синко, ељбете. Арнома имат љуѓе шо ја купвет, како шо имат љуѓе шо купвет апчина за пенилна екстензија. Како мене не ми текна една слична розетна да склепам, ќе напрајф уба парица.
 
С

Спасе супата

Гостин
Ељбете, ре синко, ељбете. Арнома имат љуѓе шо ја купвет, како шо имат љуѓе шо купвет апчина за пенилна екстензија. Како мене не ми текна една слична розетна да склепам, ќе напрајф уба парица.
Ам коке не се разбират чоек во некоја работа ќе го мамуљкет како сакет, чунки не е секој мајстор за сите занати. Било шо било, сполај ви на одговорите. Со Госпот напред нака е учејнето. Прво да турам вода пред врата, ко вода лесно да ојт сколијата па за некоја година ќе јавам до к‘ј е работата.
 
L

Luki Junior

Гостин
Имам две прашања.
1. Дали некој има искуство со тие Розета стоун курсевите што се за на компјутер. Дали се ефективни односно дали може нешто да се научи од нив или не?
2. Колку време отприлика (месеци, години) ќе ми треба ако учам по 1 час дневно да стигнам до б1 ниво? Не сум генијалец за јазици туку обичен просечен човек.
Со Розета ама баш ништо нема да напрааш, как шо кажа батко Петре....
За Ѓермански ти требат вија работи
брот, васер, шајзе, шајс ауслендер, их шпрехе нихт, их ферштехе нихт. Их бин Мацедонер...
И не забравај фик дих и аршлох.... Со тија думи ќе се снајдеш у 90% од секојденвните ситуации.. Има сите да бегат од тебе, под услов да вадеш тежок балкански акцент пропратен со балкански аутфит... Момите ќе се влажнат на тебе, а германицте ќе ти се поклонуват.

Аа да и не забравај зауеркраут или шпаргел и си пробал 99% од националната кујна...
Јас коа бех по трактор од Швапско, коа заседнааме со Ѓунтер и Ханс у една гестхаус по наше кафанче, па пиво, па швајнхакс, па една софра вурстове, па пиво, па швајнебратен, малко флауме шнапс по ниино (сливова по наше), па коа дојдеа едни русокоси медшени со румени образи... Па почнаа да јодлат..... Ехеее.. Спомени... Наместо трактор, истроших парите по швабските невести, и си дојдех дома без трактор, ама со богато искуство. :)
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Јас коа бех по трактор од Швапско, коа заседнааме со Ѓунтер и Ханс у една гестхаус по наше кафанче, па пиво, па швајнхакс, па една софра вурстове, па пиво, па швајнебратен, малко флауме шнапс по ниино (сливова по наше), па коа дојдеа едни русокоси медшени со румени образи... Па почнаа да јодлат..... Ехеее.. Спомени... Наместо трактор, истроших парите по швабските невести, и си дојдех дома без трактор, ама со богато искуство. :)
Па супер си поминал бе. Ја скоро исто како тебе, во бирхале, со Гунтери и Фрицови, бира и вурстове цел ден го поминав. Ама ного лошо не удре тава бирата и решивме да одеме владата да ја турнеме. И тава не беше толко лошо, малко кошкање со полицај и толко. Не испратија на кратко под сенка да одмореме, па реших една книга да напишам.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.729
Поени од реакции
9.766
Оф-топик: ништо не ме иритира повеќе од американско знаме до англискиот јазик. Да бев Британец ќе фрлев лаптопот.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
датив ако можете да ми објасните и модални глаголи кој беа ???
 
B

babsyy

Гостин
датив ако можете да ми објасните и модални глаголи кој беа ???

Додека акузативот е за глаголи во движење, дативот се користи за глаголи во мирување. Одговара на прашањето wo (каде), додека за акузатив - wohin ? Тој е индиректен објект (додека акузативот е директен објект) и се користи со препозиции во датив (aus, ausser, bei, seit, nach, mit, von, zu).

Членовите за датив се менуваат вака:

машки род: dem
женски род: der
среден род: dem
множина: den

Модалните глаголи ќе ти ги изменам во сегашно време:

Mochten

1. Ich mochte
2. Du mochtest
3 Er/sie/es mochte

1. Wir mochten
2. Ihr mochtet
3. Sie mochten

Wollen

1. Ich will
2. Du willst
3. Er/sie/es will

1. Wir wollen
2. Ihr wollt
3. Sie wollen

Mussen

1. Ich muss
2. Du musst
3. Er/sie/es muss

1. Wir mussen
2. Ihr musst
3. Sie mussen

Durfen

1. Ich darf
2. Dur darfst
3. Er/sie/es darf

1. Wir durfen
2. Ihr durft
3. Sie durfen

Konnen

1. Ich kann
2. Du kannst
3. Er/sie/es kann

1. Wir konnen
2. Ihr konnt
3. Sie konnen

Mogen

1. Ich mag
2. Du magst
3. Er/sie/es mag

1. Wir mogen
2. Ihr mogt
3. Sie mogen

Sollen

1. Ich soll
2. Du sollst
3. Er/sie/es solt

1. Wir sollen
2. Ihr sollt
3. Sie sollen

(со умлаут, знаеш тоа) :)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Убаво си објаснила babsyy ама малку си го претрчала тоа за умлаутите :)

Конкретно, wollen i sollen во ниту едно лице немаат умлаут, möchten во сите лица е со умлаут, а dürfen, können и müssen само во множинските форми.
Јас не се сомневам дека ти го знаеш ова, ама тој што праша ќе се збрка само, а не е небитна работа правилното менување на глаголите. :)
 
B

babsyy

Гостин
Убаво си објаснила babsyy ама малку си го претрчала тоа за умлаутите :)

Конкретно, wollen i sollen во ниту едно лице немаат умлаут, möchten во сите лица е со умлаут, а dürfen, können и müssen само во множинските форми.
Јас не се сомневам дека ти го знаеш ова, ама тој што праша ќе се збрка само, а не е небитна работа правилното менување на глаголите. :)
Претпоставував дека знае кои глаголи одат со умлаут пошто прашањето беше поставено како за потсетување (кои беа), а немам инсталирано германски јазик. Фала на дополнувањето :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom