Се каете ли што сте се иселиле од Македонија?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Брат те молааам... Да не сакаат и бизнис план јас да им составам... Сакаш да ти кажам што? Еве да речеме нова компанија што ќе произведува автобуси за Македонија, потоа Сервисна компанија што ќе ги одржува автобусите, Наредна компанија за земјоделски производи, храна итн итн... Јас како обичен човек можам да дадам идеи кои што можат да донесат големи примања а што збориме кога ќе се соберат сите интелектуалци во земјава... Потоа каде е дијаспората, има многу од нив што имаат пари и доколку им се даде стимуланс како што збореше тој чоекот кај Јанко во емисија да речеме ефтина земја секој ќе си гради тука... Што се 10.000 евра за странец или 20.000 евра.. ќе ги собере за неколку години ќе отвори фабрика тука ќе си прави пари...

има мал милион работи што можат да се направат... Еве Охис го држат ВМРОВЦи гледаш дека има протести секој ден? по 19 плати им должат на луѓето... Само слушни нивен говор и после пушти го дудлањето на министерот за финансии... Немој жити се да зборам на празно цитирај ме и кажи дека грешам.. Во мала земја каде луѓето имаат големи давачки се собираат доста пари во касата... Али канта тропа сиромавиот ќе го јаде и во иднина во земјава :)
Абе се убаво тоа,мислиш ја несакам така ама... не иде бе тоа така.А Охис е пропадната фабрика веќе,со дугови над 20 милиони и со технологија од пред 30 години.Така не се опстанува на пазар.А златна фабрика беше..златна.
--- надополнето: 21 мај 2013 во 19:53 ---
А спомениците што извоз ќе направат?
Тебе те сматрав за човек пеан,што живее у најкапиталистичкото општество и јасно ти е како идат некои токови..А ти само пушташ вода со банални спинови.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Неседат ни Албанците овде, да ги преброиш ако ги има 10% јас глава си сечам. Сите заминуваат и не се враќаат. Нивните бизниси овие две години паѓаат, наплатата кај нив е на боксови. Никој нема да ни ја освои земјава не се плашете, кога они заминуваат што останува за нас.
Пред 5 години во Тетовско се дигаа куќи секое лето по три, оди сега да видите дали се гради така.
Голема грешка си... Или пак немаш дојдено овде да видиш со свои очи... Еве јас ако лажам погледни ја статистиката колку се раѓаат македонци колку албанци...

Ако го знаеш Батинци тоа беше село, имаше крави, кози , овци... Депонија имаше таму што све не... За овие 3 години како што се сменило јас мислам ништо друго се нема сменето... Само колку фабрики колку градби, куќи се изградија тоа чудо едно...

Тетово? Па тетово мислам дека најголем пресврт направи овие 2-3 години... Мој другар живее таму ми кажува дека целото негово мало е сменето... Појди накај Арачиново да видиш што се куќи што е имање...

За тоа дека идат во странство за да " работат" одат сите... Прават пари ама живеат тука... како мислиш дека нема да не надминат? Еве гледај по доминацијата на градовите... Од Западна Македонија што ни остана? па охрид само колку е полн со нив али ајде ќе речеш уште е наш град... Само уште тоа е.. Појди во Струга како во Пакистан да одиш.. Дефинитивно се многу повеќе од 25 % затоа се прекина статистиката што требаше да се направи... Се е ова испланирано не се секирај...

Само во основното училиште кај што учев јас никогаш немало албанска паралелка... Сега комшивката што е професорка ми кажува дека се повеќе и повеќе албански паралелки се формираат... Албански професори се вработуваат... Така идат тие, кварт по кварт, оделение по оделение, село по село цела Македонија ни ја земаа...

премини од другата страна на Вардар и кажими дали ти личи тој дел на Македонија..
--- надополнето: 21 мај 2013 во 20:13 ---
Абе се убаво тоа,мислиш ја несакам така ама... не иде бе тоа така.А Охис е пропадната фабрика веќе,со дугови над 20 милиони и со технологија од пред 30 години.Така не се опстанува на пазар.А златна фабрика беше..златна.
--- надополнето: 21 мај 2013 во 19:53 ---


Тебе те сматрав за човек пеан,што живее у најкапиталистичкото општество и јасно ти е како идат некои токови..А ти само пушташ вода со банални спинови.
Дискусија си правиме немам ништо против тебе... :D

Многу фабрики пропаднаа со транзицијата ама тие не ги држат вработените... Кај Охис е проблемот што луѓето одат на работа, а плати не им се даваат е тука е проблемот... Тогаш зошто работат некои погони од Охис... Министерот за економија сам кажа фабриката не е без СОПСТВЕНИК и не е целосно пропадната... Јасно е за понатаму..Вика чекаме странски партнер за да ја реставрира односно да им ги плати долговите и да почне да работи епа не иде тоа така.. Тендери вака така секоја година истото на крајот пак без инвеститор...
--- надополнето: 21 мај 2013 во 20:14 ---
А спомениците што извоз ќе направат?
туризам заедно со вртелешката и пајтонот :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
изгради погон од фабрика за автомобили за 300 милиони евра и подари им го на Форцваген/Ауди/БМВ тие ќе им го најдат крајот.
следната година уште еден погон на друга автомобилска компанија.
Еве тој погон нека го дадат на тој што ќе обезбеди најдобари услови за работниците.
Нека го рестартираат Охис и нека им го дадат на Сапонија од Хрватска, тие ќе им го најдат крајот.
Ќе си обучат работници, ќе си најдат пазар, ќе си го продаваат продуктот, а државата ќе печали само од ДДВ

Па Кинезите да го привлечат Апле да влезе во нивната земја, беспари им го изградија комплексот Фоксикн и им го дадоја гага, само за Ејпл да се произведува во Кина.
Тоа е во ред, да речеме за државата. Што е со работниците во овие погони? Еве Кина и Аппле, таму спијат во фабрика, без да смеат А да речат.
Кога веќе им даваш поклон земја, ослободување од персонален и слободна економска зона, нешто налик Бунарџик, не гледам никаква потреба на странец да му се даде бонус ангарија. Тоа е онаа грешка кој нашиве ја прават со ова фабричињава во Битола, Штип и Кавадарци. Им даваш апсолутно секакви привилегии, во однос на домашните компании се повластени за што? Да им дадат плата 8000 денари? Не се прави така економија на долг рок, тоа е блиц економија, еве имаме странски инвестици. Ќар? Кој гледа ќар? Само они.
--- надополнето: 21 мај 2013 во 20:40 ---
Голема грешка си... Или пак немаш дојдено овде да видиш со свои очи... Еве јас ако лажам погледни ја статистиката колку се раѓаат македонци колку албанци...

Ако го знаеш Батинци тоа беше село, имаше крави, кози , овци... Депонија имаше таму што све не... За овие 3 години како што се сменило јас мислам ништо друго се нема сменето... Само колку фабрики колку градби, куќи се изградија тоа чудо едно...

Тетово? Па тетово мислам дека најголем пресврт направи овие 2-3 години... Мој другар живее таму ми кажува дека целото негово мало е сменето... Појди накај Арачиново да видиш што се куќи што е имање...

За тоа дека идат во странство за да " работат" одат сите... Прават пари ама живеат тука... како мислиш дека нема да не надминат? Еве гледај по доминацијата на градовите... Од Западна Македонија што ни остана? па охрид само колку е полн со нив али ајде ќе речеш уште е наш град... Само уште тоа е.. Појди во Струга како во Пакистан да одиш.. Дефинитивно се многу повеќе од 25 % затоа се прекина статистиката што требаше да се направи... Се е ова испланирано не се секирај...

Само во основното училиште кај што учев јас никогаш немало албанска паралелка... Сега комшивката што е професорка ми кажува дека се повеќе и повеќе албански паралелки се формираат... Албански професори се вработуваат... Така идат тие, кварт по кварт, оделение по оделение, село по село цела Македонија ни ја земаа...

премини од другата страна на Вардар и кажими дали ти личи тој дел на Македонија..
Еве да речеме имам пријател кој живее во Милетино Тетовско и има бизнис со градежништо. Плус сите од Западна Македонија со кои соработувам, а сите до еден имаат бизнис од оваа гранка го велат истото, Леандра не се гради како што се градеше порано, бизнисот ни е опаднат за 50%. Кога дојде ред Албанец за пари да те лаже и да си го погази зборот имаш утре пари, не правам муабет фазла.
Да речеме факт е дека Албанските паралелки се зголемуваат. Јас мислам дека се зголемуваат зошто со тек на време сфатија дека децата треба да идат во школо. Порано незнам ни дали ги пуштаа децата да идат во школо. Друго денес по 7 деца имаат само оние во планињето, оние во град до 3 деца макс имаат. Нивните деца се високо образовани и тоа во Европа. Зборам за стари Албански фамилии, не за косовари. Нивните деца не раѓаат по 100 деца туку по две.
Наталитетот им опаѓа, за десет години и они ќе се искултурат, сакале или несакале неможат да идат контра времето. Треба смена на генерации, сега сме во период на генерации кои се полуобразовани и необразовани. Кога ќе стасаат до образовани ќе биде поинаку.
Така да во причата они ќе не надвладеат не верувам. Освен ако не се иселиме сите туто комплет.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Тебе те сматрав за човек пеан,што живее у најкапиталистичкото општество и јасно ти е како идат некои токови..А ти само пушташ вода со банални спинови.
Цитро сериозно те прашав, што извоз ќе се оствари со 300 милиони фрлени на споменици?
Друго, во УК ако има да речеме 500 милијарди фунти странски инвестиции, има 700 милијарди домашни инвестиции.
Во Македонија домашни инвестиции речиси и да нема, ептен мала бројка, па како очекуваш странци да ти дојдат кога самите македонски бизнисмени не вложуваат во сопствената држава. Значи нешто е труло.
 
K

King_Stone

Гостин
Цитро сериозно те прашав, што извоз ќе се оствари со 300 милиони фрлени на споменици?
Друго, во УК ако има да речеме 500 милијарди фунти странски инвестиции, има 700 милијарди домашни инвестиции.
Во Македонија домашни инвестиции речиси и да нема, ептен мала бројка, па како очекуваш странци да ти дојдат кога самите македонски бизнисмени не вложуваат во сопствената држава. Значи нешто е труло.
Едина земја сме на Балканот,па може и во Европа која што организираше толку роуд шоуа низ цел свет,и закачивме преваранти од типот Субрата Рој.Сите инвеститори кои доаѓаат од странство,прво што гледаат е дали и колку ни е испартизирана државата,владата се меша секаде и каде што треба,и кај што не треба.Па која слобода и политичка независност ја има приватниот сектор,за да ја има и странскиот инвеститор?Никој не сака да дојде во земја каде што власта ќе му виси цело време над глава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.160

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Тоа е во ред, да речеме за државата. Што е со работниците во овие погони? Еве Кина и Аппле, таму спијат во фабрика, без да смеат А да речат.
Кога веќе им даваш поклон земја, ослободување од персонален и слободна економска зона, нешто налик Бунарџик, не гледам никаква потреба на странец да му се даде бонус ангарија. Тоа е онаа грешка кој нашиве ја прават со ова фабричињава во Битола, Штип и Кавадарци. Им даваш апсолутно секакви привилегии, во однос на домашните компании се повластени за што? Да им дадат плата 8000 денари? Не се прави така економија на долг рок, тоа е блиц економија, еве имаме странски инвестици. Ќар? Кој гледа ќар? Само они.
--- надополнето: 21 мај 2013 во 20:40 ---


Еве да речеме имам пријател кој живее во Милетино Тетовско и има бизнис со градежништо. Плус сите од Западна Македонија со кои соработувам, а сите до еден имаат бизнис од оваа гранка го велат истото, Леандра не се гради како што се градеше порано, бизнисот ни е опаднат за 50%. Кога дојде ред Албанец за пари да те лаже и да си го погази зборот имаш утре пари, не правам муабет фазла.
Да речеме факт е дека Албанските паралелки се зголемуваат. Јас мислам дека се зголемуваат зошто со тек на време сфатија дека децата треба да идат во школо. Порано незнам ни дали ги пуштаа децата да идат во школо. Друго денес по 7 деца имаат само оние во планињето, оние во град до 3 деца макс имаат. Нивните деца се високо образовани и тоа во Европа. Зборам за стари Албански фамилии, не за косовари. Нивните деца не раѓаат по 100 деца туку по две.
Наталитетот им опаѓа, за десет години и они ќе се искултурат, сакале или несакале неможат да идат контра времето. Треба смена на генерации, сега сме во период на генерации кои се полуобразовани и необразовани. Кога ќе стасаат до образовани ќе биде поинаку.
Така да во причата они ќе не надвладеат не верувам. Освен ако не се иселиме сите туто комплет.
Сега цело време ќе те цитирам пошо не си во право :D
Јас не викам дека не студираат во странство... Јас викам дека нашите не раѓаат многу а нивните еве и да раѓаат по 3 деца пак се во предност... Погледни ја само статистиката да не зборам + колку планираат да се иселат од тука..

http://kurir.mk/komentari/analizi/17544-Makedoncite-stanuvaat-malcinstvo-vo-Makedonija

Ете јас лажам пролистај сајтови ќе видиш за што зборувам... Знам дека и тие не живеат сјајно ама за разлика од нас многу подобро... запази го овој дел:

Можеби звучи чудно но и во скопските општини населени претежно со македонско население бројот на починати и родени лица или се изедначува или повеќе има починати од родени, како на пример општината Карпош, каде во првите девет месеци од 2010 година имало шест лица повеќе починати отколку родени.
За разлика од нив во општините Сарај имале 397 лица, во Чаир 479 лица и во Студеничани 296 лица повеќе родени отколку починати, во првите девет месеци од 2010 година.

Барем за овие работи ни интернет не ми треба ни ништо... Знам што е како е, рекламите од типот раѓај 3то дете нема да го спасат населениево... Кога тогаш ќе ни ја земат Западна Македонија сакале ние или не...

Може сега си во странство и немаш прилика да прошеташ низ Скопје ама за овие 10 години како што е сменето никад не било... Што како прават никој незнае.. Али те уверувам никој нема да ги запре за да си ги остварат своите идеали... Карти од голема Албанија веќе се исцртани во училниците во Тетово така да повеќе од јасно е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako gledaš taka i Germanija veke može da ja prekrstat vo severna turcija. Koga ke gi sobereš zaedno site muslimani sto im se naplevija (turci,palestinci,iranci,kurdi....) garant gi ima preku 30tina posto od naselenieto.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ako gledaš taka i Germanija veke može da ja prekrstat vo severna turcija. Koga ke gi sobereš zaedno site muslimani sto im se naplevija (turci,palestinci,iranci,kurdi....) garant gi ima preku 30tina posto od naselenieto.
Стварно за твое добро во иднина не треба да трескаш проценти од ракав. Точниот процент е од 4,6%-5% кај ги ископа преку 30% не ми е јасно. Некој ќе те прочита и ќе помисли дека е вистина. Како прво и прво во Германија нема славење на исламски празници, нит некогаш ќе има. Традицијата во славење празници не ја менуваат. Особено за ваков процент на граѓани.
Кој се чувствува како муслиман во Германија нека се чувствува дома. Исто како што јас се чувствувам православен христијанин и своите празници си ги славам само дома! За мене како и за нив, нашите празници се работни денови. Ако ти се слават католичките бујрум, ако не ти се слават пукни.
Не е ова Македонија па ќе измислуваме проценти, ќе бараме неработни денови за сите по ред. Ова е Германија, систем владее. Ако ти чини арно, ако не парталите и дома.

Еве ти и линкови сам да видиш колку проценти се:
http://de.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Deutschland
http://www.dwonline.info/муслиманите-во-германија-бараат-исламски-празници/a-16712590
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Стварно за твое добро во иднина не треба да трескаш проценти од ракав. Точниот процент е од 4,6%-5% кај ги ископа преку 30% не ми е јасно. Некој ќе те прочита и ќе помисли дека е вистина. Како прво и прво во Германија нема славење на исламски празници, нит некогаш ќе има. Традицијата во славење празници не ја менуваат. Особено за ваков процент на граѓани.
Кој се чувствува како муслиман во Германија нека се чувствува дома. Исто како што јас се чувствувам православен христијанин и своите празници си ги славам само дома! За мене како и за нив, нашите празници се работни денови. Ако ти се слават католичките бујрум, ако не ти се слават пукни.
Не е ова Македонија па ќе измислуваме проценти, ќе бараме неработни денови за сите по ред. Ова е Германија, систем владее. Ако ти чини арно, ако не парталите и дома.

Еве ти и линкови сам да видиш колку проценти се:
http://de.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Deutschland
http://www.dwonline.info/муслиманите-во-германија-бараат-исламски-празници/a-16712590

Не сваќаат луѓето дека не постои држава со чист народ... Секогаш ќе има вакви испади и постови де за нашата де за некоја друга држава... Таков е современиот живот нема тука што да се крие...

Муслимани има секаде, ама далеку од тоа дека ќе ја завземат Германија... Другите држави може им даваат право како што рече ти да ја почитуваат религијата дома, да си градат џамии све е тоа ок... Ама ако дојде до инциденти се знае дека нема милост, не е ова Македонија...

Само луѓето мислат дека ако албанците кај нас прават тепачки, не почитуваат закони тоа секаде е така.. Баш да видиме дали е така опуштено во Германија или Америка или која било друга држава... И да се во огромен број законот им е на прво место, во Америка не смее протест да има не па нешто поголемо... само valvoline си знае се :D
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не сваќаат луѓето дека не постои држава со чист народ... Секогаш ќе има вакви испади и постови де за нашата де за некоја друга држава... Таков е современиот живот нема тука што да се крие...

Муслимани има секаде, ама далеку од тоа дека ќе ја завземат Германија... Другите држави може им даваат право како што рече ти да ја почитуваат религијата дома, да си градат џамии све е тоа ок... Ама ако дојде до инциденти се знае дека нема милост, не е ова Македонија...

Само луѓето мислат дека ако албанците кај нас прават тепачки, не почитуваат закони тоа секаде е така.. Баш да видиме дали е така опуштено во Германија или Америка или која било друга држава... И да се во огромен број законот им е на прво место, во Америка не смее протест да има не па нешто поголемо... само valvoline си знае се :D
Се извинувам што се мешам,но дали знаеш дека во Германија има цели места,села па и градови каде што нема еден германец ? во Берлин на пример има квартови каде што нема еден германец исто како во Тетово,Гостивар,Дебар... ова ми го кажуваат германци од Германија,ситуацијата во Германија е иста како во западна Македонија,само моќта на државата ги држи доселениците мирни,за разлика од кај нас... затоа човекот не треба да бега од своето огниште..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Се извинувам што се мешам,но дали знаеш дека во Германија има цели места,села па и градови каде што нема еден германец ? во Берлин на пример има квартови каде што нема еден германец исто како во Тетово,Гостивар,Дебар... ова ми го кажуваат германци од Германија,ситуацијата во Германија е иста како во западна Македонија,само моќта на државата ги држи доселениците мирни,за разлика од кај нас... затоа човекот не треба да бега од своето огниште..
абе баш иста ко во западна Македонија.
 
M

mordekaj

Гостин
Се извинувам што се мешам,но дали знаеш дека во Германија има цели места,села па и градови каде што нема еден германец ? во Берлин на пример има квартови каде што нема еден германец исто како во Тетово,Гостивар,Дебар... ова ми го кажуваат германци од Германија,ситуацијата во Германија е иста како во западна Македонија,само моќта на државата ги држи доселениците мирни,за разлика од кај нас... затоа човекот не треба да бега од своето огниште..
Јас пак не а разбрав причината зошто човек не треба да бега од своето огниште...:unsure: ај ќе те молам образложи го ова...за нас шо не разбираме
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Јас пак не а разбрав причината зошто човек не треба да бега од своето огниште...:unsure: ај ќе те молам образложи го ова...за нас шо не разбираме
ваљда сака да каже дечкото дека ќе се распукаат и таму. Со 5-6% муслимани, да :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom