Live

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
мојата најомилена фотографија на која имам испукано можеби и повеќе од пола слики е фотографија на свирки. Претпочитам клубски свирки каде бендот е на неколку метра од мене али и зезнато пошто обично се слабо осветлени (за фотографирање) или имаат осветлување кое се менува, пали, гаси, разни бои но како што може да ја упропасти фотката - може и да направи многу интересни ефекти. Обично за вакво фотографирање е потребен брз објектив, пожелно со стабилизација) со што поголем отвор на бленда иако имам сликано и со објективи од максимум 3,5 или 4 но и со 1,8.... Не љубам многу користење на блиц и сакам да е осветлението амбијетално но не секогаш е тоа можно. Еве некои примери од мои live фотки:




















 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Фоткава од стриптиз бар, или пејачкава има такви афинитети? :)
Добри фотки, особено црно-белите. Најдобра „корекција“ за лошо осветлување е црно-бела фотографија :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Фоткава од стриптиз бар, или пејачкава има такви афинитети? :)
Добри фотки, особено црно-белите. Најдобра „корекција“ за лошо осветлување е црно-бела фотографија :)
Сликата е од Марла, нашинка е али има доста успешна кариера на запад (австрија, германија) како кабаре пејачка.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Некаде расфрлани ми се низ компјутер од старата апореа сликите, каде секоја недела имаше свирки, ова при рака ми се најде. Инаку закон сликите, со многу осет и супер доловен момент. Моиве се премногу аматерски но бендовите си се интересни. Електрични оргазам и Хладно Пиво.

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268






















--- надополнето: 30 август 2012 во 16:58 ---
Каде е сликано ова?
Во “Џез“ - стариот на Широк сокак
--- надополнето: 30 август 2012 во 17:15 ---
Некаде расфрлани ми се низ компјутер од старата апореа сликите, каде секоја недела имаше свирки, ова при рака ми се најде. Инаку закон сликите, со многу осет и супер доловен момент. Моиве се премногу аматерски но бендовите си се интересни. Електрични оргазам и Хладно Пиво.
За добри фотки (концерти) треба да имаш апарат кој вади добри слики на високо ИСО, (и мене ми треба такво нешто пошто веќе на ИСО 800 имам мака со шум) и објектив со голем отвор на бленда (сега имам еден со 2,8 низ цел распон 24-70) имав и фиксна 50ска на 1,8 али ја дадов... обавезно и блиц ако е сликање в клуб и тоа насочен горе или на страна да не мава диркт в бенд туку да се одбива од зид или плафон и што поблиску да си до сцената. Сликаш со burst па шо ќе се фати при сето тоа движење, пали гаси светла де зелено де црвено де сино осветлена сцената де тотален мрак... Обично сликам во просек 300 слики по свирка (некогаш и 500) и од нив одма на старт бришам половина како неуспешни од технички, од другата половина пак бришам уште пола како неинтересни, пак уште бришам пола како мошне слични едни со други... така да остануваат некаде 30-50 добри фотки кои после одат низ фотошоп и разни корекции.....

Али задоволството е огромно кога ќе видиш твои фотки како ФБ профил слики на музичари или кога ќе ги видеш негде на плакати или кога ќе ми ги побараат во оригинал за постери.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Првиот "live" обид... Секако, нема толку емоции како во настапите на фотографиите погоре, ама колку да се надоврзам во темата :)

IMG_0544.jpg



IMG_0549.jpg



IMG_0561.jpg
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Промоција на новиот албум на Фолтин














 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Вчерашна свирка на South park the band









 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Мојата фотка во рекламата за Пиволенд...


Nokaut live by MLazarevski, on Flickr


13-та секунда...

Нормално, без претходно прашање... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom