Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.952
Поени од реакции
1.170
neznam kade da pisam ,,, kako da odlepam nalepnica od tv led , me nervira so e zalepena , da ne go ostetam ekranot , moze ima nekoe sredstvo za odlepuvanje :(
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
neznam kade da pisam ,,, kako da odlepam nalepnica od tv led , me nervira so e zalepena , da ne go ostetam ekranot , moze ima nekoe sredstvo za odlepuvanje :(
Одлепи ја само, ќе остане малце на екранот и ќе земеш од тие течностите за компјутер што се и ќе бришеш со мека крпа. Можно е пак да остане како флека, ќе го пуштиш екранот да работи подолго време и после малце по малце ќе се губи. Многу се ретардирани со тоа налепниците на екранот.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
РЕШЕНО!!!

Во следните неколку чекори се наоѓа решението на проблемот: (линк од оригиналниот туторијал)

1. За потребите на овој зафат потребен е програмот EasyBCD (новата верзија не работи, следете го линкот за верзија 2.0.2).

2. Во Disk Management (десен клик на My Computer --> Manage --> Disk Management) најдете го хард-дискот и направете онолку партиции, колку што ќе имате верзии на Windows. (доколку имате потреба од некои екстра алатки, направете си и уште една додатна партиција за нив).

3. Копирајте ги сите фајлови од оригиналните инсталациони цд-ња / двд-ња во соодветните горенаправени партиции.

4. По инсталација на EasyBCD 2.0.2 стартувајте го програмот и во алатките од лево кликнете на Bootloader setup. Потоа во опаѓачкото мени од десно најдете ја вашата партиција (доколку имате додатна партиција за екстра алатки, селектирајте ја таа, во спротивно, било која новосоздадена партиција ќе заврши работа) и кликнете Install BCD.



5. По успешното инсталирање ќе се отвори ново прозорче на кое треба да кликнете „YES“.

6. Сега во алатките од лево кликнете на Add New Entry.

7. Во долната половина на прозорот, треба да е селектиран табот WinPE. Во полето type треба да пишува WIM Image (Ramdisk).

8. Во полето name внесете го името на оперативниот систем кој ќе биде инсталиран.



9. Десно од полето path има икона која треба да се кликне (browse), па по отварањето на новиот прозорец влезете во првата партиција, и во фолдерот sources селектирајте го фајлот boot.wim. По селектирањето кликнете на Add Entry.

10. За секој следен оперативен систем повторете ги чекорите од 7 до 9 со тоа што во чекор 9 секој пат ќе ја менувате партицијата, односно ќе го користите соодветниот boot.wim фајл.

11. Доколку сакате да додадете екстра алатки искористете го ISO Boot табот.

се надевам дека помогнав :D
a kade e boot.wim fajlot za XP windows
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
дали може да му стаам повеќе рам на лаптопот моментално имам 4 гб???1600MHz DDR3 и од каде би можел да набавам, и евентуално дали може да стаам дедиктирана графичка пошо мојата е интегрирана ?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Кој лаптоп ( модел ) ?

RAM - зависи од моделот ( дали има повеќе од еден слот / дали има слободен слот ). Најверојатно ќе може.

Графичка дедицирана - нема да можеш. Ако имаш ExpressCard слот, вишак графичка, вишак паре, вишак екран и челични нерви тогаш: http://www.villageinstruments.com/tiki-index.php?page=ViDock :)
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
^ Кој лаптоп ( модел ) ?

RAM - зависи од моделот ( дали има повеќе од еден слот / дали има слободен слот ). Најверојатно ќе може.

Графичка дедицирана - нема да можеш. Ако имаш ExpressCard слот, вишак графичка, вишак паре, вишак екран и челични нерви тогаш: http://www.villageinstruments.com/tiki-index.php?page=ViDock :)
аха видов има слободен слот за рамот, иначе за дел3521 ти зборам?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Значи - графичка не можеш да додадеш ( треба да смениш цела плоча што е многу глупо / скапо - source: http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3519/p/19517781/20417763.aspx ).
Ако има слободен слот за рам - можеш да си додадеш. Таков рам би требало да има у секоја продавница за компјутери - најидеално е да најдеш иста плочка рам, ако нема - рам со исти/слични спецификации. Еве ти линк да видиш како се движат цените за таква плочка рам http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=406&pid=13105.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
фала многу, иначе ова прашував за графичката пошто еден пријател ист модел на лаптоп има 2 графички интел хд4000 и радеон7670хд затоа прашав .. фала у секој случај
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Имам дома термален принтер. Од продавница. Имено на него се принтаа карти за журкиве. Знае некој каде можам да го продадам и воедно незнам ни цена колку се движат.

За ова се работи .. ZEBRA GK420D™ .

Ако некој има било каква информација би бил благодарен.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Да ве прашам нешто.. Може е глупо може не али ... Вчера графичката моја испушти душа sapphire hd 4650 1gb ddr2 и денес се залетав и земав gigabyte geforce gtx650 2gb ddr5, од магаре на коњ... и доаѓам дома ми вика некомпактибилна :( Mада и јас избрзав али ете... Има некое решение или да идам да ја враќам или да ја продавам :( Инаку имам i3 на 3.6ghz, mb dh55hc, 8gb ram :(

Фала :)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
^ Како мислиш ти вика некомпатибилна? Не се уклучува компјутерот или некоја грешка ти излага ? Ги избриша драјверите од радеонот ? Инсталираше драјвери за новата графичка?

Објасни малце подетално каква грешка ти дава и што си напраел до сеа.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
^ Како мислиш ти вика некомпатибилна? Не се уклучува компјутерот или некоја грешка ти излага ? Ги избриша драјверите од радеонот ? Инсталираше драјвери за новата графичка?

Објасни малце подетално каква грешка ти дава и што си напраел до сеа.
Па вака мислам (а може и погрешно се изразив)



Ја избришав старата, т.е. драјверите, ресетирав пц, ја ставив новава у слот и не ја препознава, никаде не можам да најдам а и не ми јавува дека имам ставено нов хардвер... Приклучив кабелот за монитор, ништо не дава никаква слика, само ке направи power safe off и толку, останатото се од интегрираната го водев. Кога ке го ставам цедето за инсталација сликава горе ми се појавува, симнав драјвери од нет, ајде може цедето не чини као, исто се појавува, ја однесов сега кај братучет ми он има asus mb (aкo e до тоа), таму ја препозна, ај викам као случајно се погоди, ја однесов и кај другарче (evga mb) и таму ја препозна, ја донесов дома, пак иста песна, нигде ја нема :( Ставив една geforce 7300le од дедо ное, мислев да не сум го рикнал јас слотот стави - вади али нема везе, ја препозна најнормално... Не знам што да правам...
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Дај бе луѓе на се одговоривте само на моето неможете да го најдете проблемот јбг.. компјутерот ми се гаси на секои 20 минути или помалку, но 20 максимум,повеќе не издржува. Од друго нешто да гледам видеа или друго не ми се гаси но само од игри ми се гаси , температурата многу се крева.. Што е проблемот? Претходно некој пиша дека можеби треба да се исчисти од прашина, го направив тоа но ништо. Чекам посериозен одговор..
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дај бе луѓе на се одговоривте само на моето неможете да го најдете проблемот јбг.. компјутерот ми се гаси на секои 20 минути или помалку, но 20 максимум,повеќе не издржува. Од друго нешто да гледам видеа или друго не ми се гаси но само од игри ми се гаси , температурата многу се крева.. Што е проблемот? Претходно некој пиша дека можеби треба да се исчисти од прашина, го направив тоа но ништо. Чекам посериозен одговор..
Термалната крема (паста) ти фали :) чим загрева и се гаси процесорот е, кога ке дојде до одредена темп автоматски ја гаси машината. Ке си купиш едно мало пакетче ке му нанесеш како на видеово, ако ти е страв однеси го кај некој со се разбира повеќе и готово :)

 
Член од
9 мај 2013
Мислења
74
Поени од реакции
14
Термалната крема (паста) ти фали :) чим загрева и се гаси процесорот е, кога ке дојде до одредена темп автоматски ја гаси машината. Ке си купиш едно мало пакетче ке му нанесеш како на видеово, ако ти е страв однеси го кај некој со се разбира повеќе и готово :)

А од кај да знаам дека сигурно од тоа е, иначе колку пари е тоа мало пакетче да го купам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom