Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Разликата е - другарството со машко што го опишуваш ти јас го нарекувам блиско пријателство.
Мала дигресија, ама од твоите дефиниции произлегува дека бисексуалците се осудени во животот да немаат другари.

А од друга страна, ако го земеме здраво за готово тврдењето на некои сексолози дека голем дел од луѓето се бисексуални.. не ми се допаѓа заклучоков до кој доаѓам.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ме бунат преразличниве ставови на темава. Стигнав до тоа да можам да кажам дека лично јас сум другарка на личности од спротивниот пол, а неможам со сигурност да го гарантирам истото дека ми е токму така возвратено.
Можам само да потврдам дека мажите најчесто знаат љубезноста да ја сфатат како знак за нешто повеќе, бидејќи често ми се случувало. Од друга страна па, жените не заостануваат со истото сфаќање.
Кога ќе видиш, страшно е што стана од светов ...:nesvest:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Мала дигресија, ама од твоите дефиниции произлегува дека бисексуалците се осудени во животот да немаат другари.

А од друга страна, ако го земеме здраво за готово тврдењето на некои сексолози дека голем дел од луѓето се бисексуални.. не ми се допаѓа заклучоков до кој доаѓам.
Не знам зошто ми ги мешаш муабетите:)
Не ги делев бисексуалците од хомосексуалците или хетеросексуалците, зборував за секој. И бисексуалец не може да се рече дека има другар/ка ако има некакви симпатии кон него/нејзе.

Еве во мојот претходен пост што имав пишано, не знам зошто не го имаше предвид пред да ми реплицираш:)
Fortune напиша:
Добро, тука не зборувам за изолирани случаи кои ги наведов на почетокот на дискусијава.
А кои се тие случаи на почеток на дискусијава? Кај што објаснувам за случај кога нема привлечност меѓу двајцата (т.е. не си се допаѓаат еден на друг) или двајцата си се заљубени во други личности. Зошто еден би(хомо, хетеро)сексуалец да не може да има другар/ка ако исполнува (барем) еден од овие два услови?
И пак со надеж дека нема да се појави поматувачка мисла на зборот другарство. Што јас чисто се сомневам.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
204
Поени од реакции
14
Кај што објаснувам за случај кога нема привлечност меѓу двајцата (т.е. не си се допаѓаат еден на друг) или двајцата си се заљубени во други личности. Зошто еден би(хомо, хетеро)сексуалец да не може да има другар/ка ако исполнува (барем) еден од овие два услови?
Zatoa shto (ke zboruvam od aspekt na mashko), pod 1, ne veruvam deka postoi dotolku grda devojka so koja bi mi bilo odvratno da imam seks, osobeno koga sum epten pijan, i pod 2, duri i ako dvajcata si se zaljubeni vo drugi lichnosti, toa ne znachi deka ne bi se "opnale" onaka. Znachi samo sex, bez ljubov. Zboruvam barem za mashkoto.
 

PowerBoY14

Јас Сум Тој и Тој Роден Тогаш и Тогаш
Член од
13 април 2007
Мислења
256
Поени од реакции
4
Постои, и може да опстани долго време, и може да бидам близок со неа како што сум со мојот најдобар другар...
А, понекогаш оние кои се родени под среќна ѕвезда, по долго време интезивно дружење, се заљубуваат и го живеат 8 круг на рајот...
Сакав да кажам, да, постои, но најчесто преминува во љубов, бидеќи тој тип на врски се најубави и најдолготрајни..
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
А кои се тие случаи на почеток на дискусијава? Кај што објаснувам за случај кога нема привлечност меѓу двајцата (т.е. не си се допаѓаат еден на друг) или двајцата си се заљубени во други личности. Зошто еден би(хомо, хетеро)сексуалец да не може да има другар/ка ако исполнува (барем) еден од овие два услови?
И пак со надеж дека нема да се појави поматувачка мисла на зборот другарство. Што јас чисто се сомневам.
OК, признавам, ги измешав муабетите :)

Сакам да кажам дека сите мои другари се убави и привлечни, секој на свој начин, и не одрекувам дека постои можност можееееби неееекаде во иднината ситуациите да се променат. Штознам, можеби проблемот е во тоа што јас не 'и давам преголемо значење на состојбата на заљубеност, затоа што тоа е хемиска реакција во мозокот која има рок на траење (читав негде максимум 4 години). Од друга страна, љубовта и другарството можат да траат доживотно.

Имам еден другар, цел живот се дружиме, еден период повеќе луѓе ми збореа дека он е заљубен во мене - јас го игнорирав тоа пошто живеев на друга планета :). И све добро се заврши, сеуште сме другари, понекогаш се караме али почесто си помагаме.

Ќе повторам - пријател само за во добро, другар за во добро и лошо и за секаде.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Zatoa shto (ke zboruvam od aspekt na mashko), pod 1, ne veruvam deka postoi dotolku grda devojka so koja bi mi bilo odvratno da imam seks, osobeno koga sum epten pijan, i pod 2, duri i ako dvajcata si se zaljubeni vo drugi lichnosti, toa ne znachi deka ne bi se "opnale" onaka. Znachi samo sex, bez ljubov. Zboruvam barem za mashkoto.
:pos:

Под еден... Епа, постојат луѓе (не делам машки-женски) кои не можат да имаат секс со некој ако не им е привлечен, ма колку и да биле пијани :)
Под два... Постојат луѓе кои не ги интересира никој друг освен партнерот ако им е убаво со партнерот. Шо има да имаш секс со друг ако „дома“ го добиваш тоа што ти е потребно? :)

А за мене тоа што го опишуваш ти не е другарство:nenene: Другарката ти е за да ти е другарка, а не за празнење на сексуална енергија:)

Ама океј, секој со своето. Различно ги сфаќаме овие работи :)
 

BEZSTRASNIOT

PHONE MASTER
Член од
6 април 2007
Мислења
627
Поени од реакции
2
оф топик:леле читам и си викам браво за чоекот шо му текна!!!
да се вратам на темата имам 2 така топ другарки шо би се рекло, и ми доагаат почесто ОПАСНИ мисли и за двете ама сеа за сеа се контролирам.... што е добро....ама кај и да е 3че ке напрајме....шала!!хаха позз
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе за секој е различно... Бар според мене знам кој ми се другарки и до каде се оди со другарството. Се си има свои граници, само треба да се држи во тие граници. И зошто да непостои другарска љубов? Постои.
 

МаРтиНче

Ќотекот од рајот е излезен.
Член од
15 ноември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Другарската љубов дефинитивни може да опстани и трае..имам другар на кој му верувам и му ги кажувам сите мои работи. Никогаш не ми се случило да добијам некој излив на емоции па да помислам да имам нешто со него, да понекогаш ми поминало некое силно чуство но само на една силна прегратка како спрема добар другар ништо повејке од тоа.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
Да има.Јас имам другар и многу си го сакам мислам дури како брат го гледам секогаш ме советува ако има потреба од тоа и јас него исто така
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
99
Поени од реакции
1
Jas mislam deka moze da postoi drugarksa ljubov megu masko i zensko, iako nekolku pati do sega mi doslo da mu skoknam na nekoj drugar.:vozbud:
Pozz...
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Зошто да не постои? Мада ние машките па мислам дека и женските често пати дур си со некое женско или женските со машко друштво помислуваме на поинтимни ситуации со некоја другарка или другар.
Немој да рекол некој дека не е така.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Nene, a -a .Nikogas ne sum mozela da odgovoram na toa prasanje. Jas bi rekla i DA i NE. Ama mora da e nesto - DA ili NE. E, toa ne znam.
 
Член од
24 март 2008
Мислења
68
Поени од реакции
2
Postoi drugarstvo megu masko i zensko, barem jas taka mislam!Imam najdobar drugar 4god i nikogas ne sum go poglednala kako nesto poveke a ni toj mene(taka mislam ja)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom