Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Член од
30 јули 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
http://www.crystalinks.com/orion.html
eve pogledni nanadole... ova go najdov samo na internet. a inake toa go ucevme po matematicka geografija - astronomija .. profesorot ni kaza koja zvezda e tocno ,, ama sega ne mi teknuva PAK MISLAM DEKA TOA NA LINKOT NE E TOCNOTO .. ama pak razgledaj go
 
Член од
29 јуни 2007
Мислења
91
Поени од реакции
2
заебани се ве пирамидите
ебен агол нема грешен а и плус сето и внатре било заебано со сонце со ветер ово оно сето било со агли ово оно ...
заебани биле еѓипчаните !!2
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
http://www.crystalinks.com/orion.html
eve pogledni nanadole... ova go najdov samo na internet. a inake toa go ucevme po matematicka geografija - astronomija .. profesorot ni kaza koja zvezda e tocno ,, ama sega ne mi teknuva PAK MISLAM DEKA TOA NA LINKOT NE E TOCNOTO .. ama pak razgledaj go
Аааахаааа. Епа Еѓипјаните својата година ја направиле уште од пред 5000 години, и тоа со 365 дена како и денес. Забележале дека Сириус (така мислам се викаше ѕвездата) излегува на секои 365 години пред изгрејсонцето. Значи знаеле дека тогаш некаде следува и поплавата (едногодишна) на Нил. И знаеле дека после неа можат да ораат и сл. Ако ова успеале да го направат тогаш биди/бидете сигурен/сигурни дека ќе можеле и тоа другото, ти шо го мислиш :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
za godinata ajde toa moze da se odrede nekako. ete spored sirius ili polaris nema vrska . ali rabotata e toa so site se fiksirani kon zvezda koja e denes samo so habl moze da se vidi. tuka e misterijata . kako moze tocno da gi pogodat. tuka mora da ima nesto.. ali ne se znae sto :D misterija 2 ;)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
za godinata ajde toa moze da se odrede nekako. ete spored sirius ili polaris nema vrska . ali rabotata e toa so site se fiksirani kon zvezda koja e denes samo so habl moze da se vidi. tuka e misterijata . kako moze tocno da gi pogodat. tuka mora da ima nesto.. ali ne se znae sto :D misterija 2 ;)
Хммм..Први пут слушам за невидливава :) Ама како и да е, од толку ѕвезди сепак можи да е случајно. Ама и да не било случајно со тоа не се докажува дека не ги граделе луѓето. Уствари од кај сМе толку сигурни дека баш сакале таа ѕвезда да ја погодат, ги има многу бееее :) Добро...ај некој друг нека кажиТ :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Prvo taa zvezda ne e nevidliva. tuku ti vikam moze da se vidi samo jak teleskop. vtoro moze da ima nesto vrska taa zvezda so nas . abe se e mozno. eve so mislis ti od majmuni li sme nastanati? od kal li sme nastanati? od nekoe rebro ? kaa so se misle.. ima poveke misterii so ne se razjasneti i so mislam deka nema da se razjasnat nikogas.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Prvo taa zvezda ne e nevidliva. tuku ti vikam moze da se vidi samo jak teleskop. vtoro moze da ima nesto vrska taa zvezda so nas . abe se e mozno. eve so mislis ti od majmuni li sme nastanati? od kal li sme nastanati? od nekoe rebro ? kaa so se misle.. ima poveke misterii so ne se razjasneti i so mislam deka nema da se razjasnat nikogas.
болд...знам дека е видлива, ама поентата ми беше дека не е видлива со голо око.
за второто...мислам дека има НИКАКВА врска со нас :)
андрлајн...не се навредувај....има таква тема, и ако почниме да одговараме на ова сега, ќе забегаме ехехееееј :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
toa so ti e pod ANDERLAJN mi e oti se misterii oti gledam nekako ne veruvas vo misterii. ne e se taka slucajno :) . sepak sakam da slusnam mislenje i od druzi .
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Хммм..Први пут слушам за невидливава :) Ама како и да е, од толку ѕвезди сепак можи да е случајно. Ама и да не било случајно со тоа не се докажува дека не ги граделе луѓето. Уствари од кај сМе толку сигурни дека баш сакале таа ѕвезда да ја погодат, ги има многу бееее :) Добро...ај некој друг нека кажиТ :)
мартине мартине во сите претходни излагања и постови тврдеше јасно и гласно дека пирамидите се дело на вонземјаните а сега ова:toe: дај одлучи се за нешто... ништо злонамерно само онака ти коментирам позз:smir:
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Хммм..Први пут слушам за невидливава :) Ама како и да е, од толку ѕвезди сепак можи да е случајно. Ама и да не било случајно со тоа не се докажува дека не ги граделе луѓето. Уствари од кај сМе толку сигурни дека баш сакале таа ѕвезда да ја погодат, ги има многу бееее :) Добро...ај некој друг нека кажиТ :)
moeto mislenje za toa e deka piramidite gi izgradile vonzemjanite,preku lugjeto,t.e. mozokot lugjeto sto ja gradele piramidata,bil kontroliran od vonzemjani.....pokraj ovaa teorija imam uste mn teorii za toa kako se izgradeni piramidite,i mislam deka toa so zvezdata ne e slucajno...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
мартине мартине во сите претходни излагања и постови тврдеше јасно и гласно дека пирамидите се дело на вонземјаните а сега ова:toe: дај одлучи се за нешто... ништо злонамерно само онака ти коментирам позз:smir:
си го згрешил Мартин со Марко91.



Ја претпоставувам од луѓе се градени. АЛИ, морале да имаат некои знаења што ние уште ги немаме пронајдено како записи. Ова го велам пошто денес ние не можеме да изградиме Кеопсова пирамида без современи машини.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
мартине мартине во сите претходни излагања и постови тврдеше јасно и гласно дека пирамидите се дело на вонземјаните а сега ова:toe: дај одлучи се за нешто... ништо злонамерно само онака ти коментирам позз:smir:
Браво брате, очигледно ги читаш претходните поста :)

си го згрешил Мартин со Марко91.



Ја претпоставувам од луѓе се градени. АЛИ, морале да имаат некои знаења што ние уште ги немаме пронајдено како записи. Ова го велам пошто денес ние не можеме да изградиме Кеопсова пирамида без современи машини.
Па немаме пробано за да видимеее:nesum: :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па немаме пробано за да видимеее:nesum: :)

Имав напишано неколку страници поназад, али на англиски. Имаме пробано. Јапанците у 70-те пробале. Не успеале. Им се превртувале тоа кајаците со огромните камења, не можеле да ги влечат, ни да ги кренат итн. После секој промашен покушај ги употребиле современите машинерии за да ја постигнат целта
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Имав напишано неколку страници поназад, али на англиски. Имаме пробано. Јапанците у 70-те пробале. Не успеале. Им се превртувале тоа кајаците со огромните камења, не можеле да ги влечат, ни да ги кренат итн. После секој промашен покушај ги употребиле современите машинерии за да ја постигнат целта
Да даааа знам дека пишуват за Јапонците. Ама и јас напишав дека не е исто то место со ова. ili pak nakratko>
7. Некојси шо се обиделе да изградат иста ваква пирамида на некое си место и притоа да не успеат, незнам зошто се чудат/чудиме. Кога, местото на кое ‘‘пробната‘‘ се градела е на населено место, нема пустина, т.е. климата, временските услови, паметот, релјефот не се исти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom