Помош, проблеми, прашања, совети...

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Другар што матична имаш што напојување што графичка што процесор сите компоненти наброј ги
Да, 15 пати можеби до сега тестирав, температурата на сите компоненти е стабилна дури и во моментот на исклучување. Единствена бројка што ми шантра малку според логс-от е на VRM-то, што искрено не се разбирам што е, ако можеш да ми објасниш. Иначе тоа за ХДД знам дека немаше шанси да е, тие од зоте ме врткаа..
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Voltage regulator module - VRM, стави друго напојување исправно и пробај. Најверојатно напојувањето ти е оштетено и зеза кога ќе се оптерети.
Немам друго напојѕвање за да испробам, ако си од Скопје ќе може ли бројче од некој добар сервис, да го истестираат се убаво.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Сакам да поврзам лаптоп со тв,имам HDMI кабел,го поврзувам лаптопот то тв-то и после тоа не ми е јасно што треба да правам???:confused:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сакам да поврзам лаптоп со тв,имам HDMI кабел,го поврзувам лаптопот то тв-то и после тоа не ми е јасно што треба да правам???:confused:

Windows + P

И на телевизорот пушти го каналот (imput) на HDMI
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.824
Ај да прашам и тука и во софтвер оти не знам шо е проблемов.
Кај женскава бев да го видам компјутерот. Проблемов е следен. ГО пушташ и по некое време (различно, можи по 5 мин, можи веднаш) се закочува сликата, не се мрта стрелката, се замрзнува скроз. Решение само рестарт до наредното скочување.
Е сега пробав јас со ccleaner избришав кукис, регистри ова она, исто од хромот ги исчистив. Искенирав, мавнав дефрагмент, горе долу мислам дека ги изведив потребните операции. По некое време пак се закочи. Шо катара можи да биди?
Некогаш и на лоадирањето од виндовсот се замрзнув и не лоадира.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Јас сум у погрешна тема отишол, па затоа никој не ми реплицирал еве овде.. :pos:

Имам Acer TravelMate 290 и сега он работи на 19 V, 3.16 A. а ја ставам кабел од Input 100-240 V ~1.8 A 50/60 Hz
Output 20V ~= 3.25 A. дали може да има некаква штета ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Ај да прашам и тука и во софтвер оти не знам шо е проблемов.
Кај женскава бев да го видам компјутерот. Проблемов е следен. ГО пушташ и по некое време (различно, можи по 5 мин, можи веднаш) се закочува сликата, не се мрта стрелката, се замрзнува скроз. Решение само рестарт до наредното скочување.
Е сега пробав јас со ccleaner избришав кукис, регистри ова она, исто од хромот ги исчистив. Искенирав, мавнав дефрагмент, горе долу мислам дека ги изведив потребните операции. По некое време пак се закочи. Шо катара можи да биди?
Некогаш и на лоадирањето од виндовсот се замрзнув и не лоадира.

RAM, оштетени кондензатори на плоча или неисправно напојување
--- надополнето: 21 август 2013 во 10:02 ---
Јас сум у погрешна тема отишол, па затоа никој не ми реплицирал еве овде.. :pos:

Имам Acer TravelMate 290 и сега он работи на 19 V, 3.16 A. а ја ставам кабел од Input 100-240 V ~1.8 A 50/60 Hz
Output 20V ~= 3.25 A. дали може да има некаква штета ?

Ако адаптерот е во ред не би требало да има проблем...е сега ако е некој од ептен ефтините на кој пишува едни параметри, а на оптеретување дава други вредности...тоа е веќе проблем
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ај да прашам и тука и во софтвер оти не знам шо е проблемов.
Кај женскава бев да го видам компјутерот. Проблемов е следен. ГО пушташ и по некое време (различно, можи по 5 мин, можи веднаш) се закочува сликата, не се мрта стрелката, се замрзнува скроз. Решение само рестарт до наредното скочување.
Е сега пробав јас со ccleaner избришав кукис, регистри ова она, исто од хромот ги исчистив. Искенирав, мавнав дефрагмент, горе долу мислам дека ги изведив потребните операции. По некое време пак се закочи. Шо катара можи да биди?
Некогаш и на лоадирањето од виндовсот се замрзнув и не лоадира.
драјвери да апдејтуваш? на се. Или, преинсталација на видновсот. Туку, не ќе е лошо и конфигурација да кажеш
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Дечки ај малце помош... имам екстерен хард диск.. празен... и сакам него да го направам инсталацион хард диск ИСТОВРЕМЕНО и за Win7 и за Win8...
Значи да можам да го брцнам хард дискот у компјутер, да го изберам у биос, и да имам избор дали да инсталирам ОД него Win7 или Win8...

Пробав милион начини и ништо не функционира... има некој идеја?

ПС. за да не кажувате веќе пробани работи, ќе ви кажам што пробав:

1. Со third-party софтвер (оносно со 3-4 такви софтвери), аутоматски си ги бираш двете .iso фајлчиња и ти го прави (НЕ работи)
2.Направив 3 партиции на хдд-то една за Win7 една за Win8 и една што ми е за користење (тие за Win7 и Win8 ги правев и FAT32 и NTFS) ги направив bootable и се си е ок, ама си го бирам хдд-то у биос и најверојатно не ги познава и си продужува на следниот boot option.
3. Со официјалната апликација од windows секој од тие 2 партиции ги средив и пак нејќе...

мора да може, само незнам како... имав порано двд со WinXP, WinME, Win98 и Win95 така да чим можело со нив мора да може и со овие....

фала ви однапред!

пс. незнаев каде, па го постирав постов на две места... бришете каде што не треба... :D
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.314
Дечки ај малце помош... имам екстерен хард диск.. празен... и сакам него да го направам инсталацион хард диск ИСТОВРЕМЕНО и за Win7 и за Win8...
Значи да можам да го брцнам хард дискот у компјутер, да го изберам у биос, и да имам избор дали да инсталирам ОД него Win7 или Win8...

Пробав милион начини и ништо не функционира... има некој идеја?

ПС. за да не кажувате веќе пробани работи, ќе ви кажам што пробав:

1. Со third-party софтвер (оносно со 3-4 такви софтвери), аутоматски си ги бираш двете .iso фајлчиња и ти го прави (НЕ работи)
2.Направив 3 партиции на хдд-то една за Win7 една за Win8 и една што ми е за користење (тие за Win7 и Win8 ги правев и FAT32 и NTFS) ги направив bootable и се си е ок, ама си го бирам хдд-то у биос и најверојатно не ги познава и си продужува на следниот boot option.
3. Со официјалната апликација од windows секој од тие 2 партиции ги средив и пак нејќе...

мора да може, само незнам како... имав порано двд со WinXP, WinME, Win98 и Win95 така да чим можело со нив мора да може и со овие....

фала ви однапред!

пс. незнаев каде, па го постирав постов на две места... бришете каде што не треба... :D
Za da e butabilno usbHddto treba particijata da e Active!
Simni go ovoj free menager za particii i proveri, ako ne e aktivna ke ja naprais so programov i probaj pak.Drugo edino u Bios da gresis nesto....boot device priority = UUSB HDD, i vtoro HDDDisk priority=tvojot usb disk...tuka treba da ti go pisuva tuka HDDto so model i da e prv u listata.
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
Za da e butabilno usbHddto treba particijata da e Active!
Simni go ovoj free menager za particii i proveri, ako ne e aktivna ke ja naprais so programov i probaj pak.Drugo edino u Bios da gresis nesto....boot device priority = UUSB HDD, i vtoro HDDDisk priority=tvojot usb disk...tuka treba da ti go pisuva tuka HDDto so model i da e prv u listata.
У биос сигурно не грешам, зошто не ми е првпат да го користам хдд-то за инсталирање (ама првпат пробувам да го правам мулти-ос)

а за актив не ми текна, ете ќе проверам сеа, иначе може и преку цмд со диск парт
фала на одговор иначе :D


================================

active функционираше, влегувам во менито за избирање на инсталација Win7 / Win8 и ако изберам Win8 е ок, ама ако изберам Win7 прави ерор некој... идеја?

инаку го користам SARDU за менаџирање на bootloader - от, односно ова е визард што се прави сам... само кажувам кои .iso фајлови да ги стави на кое место :D
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Про[quote="Zombie, post: 6062408, member: 13233"
active функционираше, влегувам во менито за избирање на инсталација Win7 / Win8 и ако изберам Win8 е ок, ама ако изберам Win7 прави ерор некој... идеја?

инаку го користам SARDU за менаџирање на bootloader - от, односно ова е визард што се прави сам... само кажувам кои .iso фајлови да ги стави на кое место :D[/quote]


Пробај со http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.314
У биос сигурно не грешам, зошто не ми е првпат да го користам хдд-то за инсталирање (ама првпат пробувам да го правам мулти-ос)

а за актив не ми текна, ете ќе проверам сеа, иначе може и преку цмд со диск парт
фала на одговор иначе :D


================================

active функционираше, влегувам во менито за избирање на инсталација Win7 / Win8 и ако изберам Win8 е ок, ама ако изберам Win7 прави ерор некој... идеја?

инаку го користам SARDU за менаџирање на bootloader - от, односно ова е визард што се прави сам... само кажувам кои .iso фајлови да ги стави на кое место :D
Eve nesto nabrzinka so najdov izgleda nemoze,,,
Install both Windows Seven and Eight (without partitions) wasn't possible for a technical limit:
Only one file named /boot/bcd
Only one folder named sources
I have developed a software, named barrosu (stubborn in sardinian language), which deals with the preparation of the necessary files.
SARDU boot from DOS, barrosu prepares the files, starts grub...and...start the installer.
Sardu go imam koristeno pojse pati, ova ko so go pravis so Windows7i8 preku menijata na sardu ke ti rezultira so otpakuvanje na isata na usb-to i tuka nesto go brlja, najcista rabota ako mozes kako EXTRA iso da gi dodades....togas samo ke gi iskopira na usbto kako untouched iso fajlovi a pri butiranje na sardu ke si vlezes u Extra menito i ke si izbiras soodvetno Win7 ili Win8 instalacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom