Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Тогаш подобро да одам на Оксфорд да студирам него ли тука :D
Офф проблеми :(
Ете ти причина да го совладаш англискиот јазик. Во случај да не можеш, не ти препорачувам воопшто да се запишуваш на факултетов, зошто сепак, англиски јазик е полесен од програмски јазици.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Со новиот редизајн на нивниот сајт ги снема профилите кои ги имаше на долниот дел од страната, наместо тоа дадена е листа од изборни предмети за секој семестар.
Има некои промени?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ме исплаши сега :(
А дали може да се избегнат ? :D Мислам од изборните дали има доволно на македонски, па да нема потреба да избирам од овие на англиски што се учат ?
Не, не може. Скоро се е на англиски (освен презентациите по некои предмети).

Се наоѓа тука-таму по нешто, ама катастрофа е тоа што го има. Ќе мора да се научиш да учиш на англиски, да бараш на интернет, на јутјуб клипчиња итн... Презентациите се најчесто на македонски, ама не се доволни за положување на секој предмет
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.619
Поени од реакции
52.479
Ништо без англиски. Сега нели имаат КНИ на англиски, а и Томче лани нешто почна да ни збори дека сакаат се повеќе да се учи на англиски и програмите кои ги пишуваме се на англиски да пишуваме и такви ствари.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ништо без англиски. Сега нели имаат КНИ на англиски, а и Томче лани нешто почна да ни збори дека сакаат се повеќе да се учи на англиски и програмите кои ги пишуваме се на англиски да пишуваме и такви ствари.

Можно е да има цели предмети само на англиски, предавање, тестови и слично, бидејќи сакаат да привлечат и странски студенти. Пошто нели имаат размена со Универзитетот во Бостон, па од страна луѓе да доаѓаат и кај нас. Не знам како ќе испадне тоа, ама можно е.
--- надополнето: 9 август 2013 во 15:36 ---
Со новиот редизајн на нивниот сајт ги снема профилите кои ги имаше на долниот дел од страната, наместо тоа дадена е листа од изборни предмети за секој семестар.
Има некои промени?

избриши го тоа -new во адресата, ќе ја видиш старата страница на смеровите.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
1
Може некој да ми каже за смерот Примена на е-технологии?
 
Член од
21 април 2009
Мислења
44
Поени од реакции
1
Општо за смерот, колку е тежок, дали се бараат инженери по инфо. технологии, каде може да се вработат и сл.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Општо за смерот, колку е тежок, дали се бараат инженери по инфо. технологии, каде може да се вработат и сл.
Еден од полесните од причина што единствената задолжителна математика е Дискретна Математика 1/2. Голем дел се одлучуваат за овој смер баш поради оваа причина.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.163
Поени од реакции
1.137
Можеби се на англиски книгите, но сепак доволно е да учиш и од презентациите кои се на македонски, на пример ДМ, КРС/НРС, АОК има преведена книга на македонски... Барем во прва година, нема некоја голема потреба од англиски... Само Калкулус :D
Ама како и да е, често пати ќе ти се случува нешто да не разбираш, па да бараш на нет итн., така да, англискиот е must за факултетов :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Општо за смерот, колку е тежок, дали се бараат инженери по инфо. технологии, каде може да се вработат и сл.

Во било која ИТ компанија за која имаш способности да работиш. Работа во ИТ сектор има многу, само специјализирај ти за одредедна работа, немај гајле.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.230
Поени од реакции
57.949
Можеби се на англиски книгите, но сепак доволно е да учиш и од презентациите кои се на македонски, на пример ДМ, КРС/НРС, АОК има преведена книга на македонски... Барем во прва година, нема некоја голема потреба од англиски... Само Калкулус :D
Ама како и да е, често пати ќе ти се случува нешто да не разбираш, па да бараш на нет итн., така да, англискиот е must за факултетов :D
Да, нормално ова.
Имам јас познавање од англискиот, па барање помош по интернет нема да ми е голем проблем.
Но проблем ќе ми биде доколку цел предмет ќе мора да го учам од книга на англиски. Не го владеам до тој степен.
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Колку шо сум чул и примена на технологии ќе имало К1/К2/Веројатност од годинава..... Дезинформации се ова или таман е работата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom