Што е она што те разликува од другите луѓе?

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Интересно гледиште. Моето е сосема спротивно пак. Дека самото постоење твое, мое или било чие, е тоа што не разликува од другите. Не постојат две идентични битија.

Се согласувам дека нема две идентични битија, тоа и јас го пишав погоре, дека моето битие како целосен склоп никој друг го нема. Тоа ме разликува.
Но, ако јас сум инат, тврдоглава, амбициозна, тоа не се особини кои само јас ги имам на светов, па да ме разликуваат, туку и секој втор-трет ги има. Ако имам сини очи, и некој друг има, не сум единствена.
Во глобала, како целина земено, сме различни. Детално ако одиме, нема разлика.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Се согласувам дека нема две идентични битија, тоа и јас го пишав погоре, дека моето битие како целосен склоп никој друг го нема. Тоа ме разликува.
Но, ако јас сум инат, тврдоглава, амбициозна, тоа не се особини кои само јас ги имам на светов, па да ме разликуваат, туку и секој втор-трет ги има. Ако имам сини очи, и некој друг има, не сум единствена.
Во глобала, како целина земено, сме различни. Детално ако одиме, нема разлика.
Хмм да, добра поента но дали е баш така. Но еве прв пример што ми дојде да речеме, Надал го има освоено Роланд Гарос 8 пати и по тоа се разликува од другите, и Федерер го има освоено но не 8 пати, затоа Надал е единствен во тоа. Значи сепак во нешто еден човек може да биде различен од другите. Да не идам сепак оф-топик зашто темава е за што мене ме разликува од другите. Ќе подразмислам за ова, сега не ми доаѓа нешто на ум :D
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Буквално се... јас сум еден и единствен ваков ко мене нема никогаш да се роди!
 
S

StormRage

Гостин
Мојата „трета смена“, тешкиот начин да започнам нешто, ама после нема запирање. Мојата рамнодушност кон некои работи, затоа што сум видел и полошо (или барем така мислам). И психичкиот баланс наспроти крајно дисбалансираниот начин на живот :)
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Имам шесто сетило, претчувствувам нешта кои треба да се случат. И некако ги читам луѓето пред да ги запознаам, пред воопшто да започнам муабет.
На моменти не се сфаќам ни самата себеси, и имам некој внатрешен глас во мене што секогаш ми кажува што треба да правам а што не.. до сега не ме излажал.
Тоа е тоа.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Имам шесто сетило, претчувствувам нешта кои треба да се случат. И некако ги читам луѓето пред да ги запознаам, пред воопшто да започнам муабет.
На моменти не се сфаќам ни самата себеси, и имам некој внатрешен глас во мене што секогаш ми кажува што треба да правам а што не.. до сега не ме излажал.
Тоа е тоа.
Еве мене не ме познаваш, кажи збор два за мене да видам баш... И дали пречуствува дека јас ке ти пишам 12 минути отпосле?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Не верував дека во оваа idiot-infested тема може да се даде вистински одговор.
Она што ме разликува од сите е што знам дека не сум воопшто различен од сите.

Сите се разликувате по најпаметни на мајка, само вие имате инает колкав Килиминџаро, само вие сте реални и отворени и директни.. само вие сте убави снегулки.
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Еве мене не ме познаваш, кажи збор два за мене да видам баш... И дали пречуствува дека јас ке ти пишам 12 минути отпосле?

На некој му е досадно па ме брка по темите? :facepalm:
Горе наведеното важи за во реалноста, а вака те замислувам како личност со изузетно досаден социјален живот па лечи комплекси така што сака да испадне најпаметна од сите. :icon_lol: Погодив? :D
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
На некој му е досадно па ме брка по темите? :facepalm:
Горе наведеното важи за во реалноста, а вака те замислувам како личност со изузетно досаден социјален живот па лечи комплекси така што сака да испадне најпаметна од сите. :icon_lol: Погодив? :D
Тоа што ми е досадно и те бркам по теми, имам изузетно досаден социјален живот па лечам комплекси за да испаднам најпаметна од сите, ме прави да се разликувам од другите луѓе.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Temava samobendisanot level: inf :eek:
 
B

Borg_Drone

Гостин
/\
Огледалце, огледалце, кажи кој е нају...........Уствари кој ве ебе, јас сум најубав од сите.:icon_lol:
Така му доаѓа темава.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Другите се паметни, а јас сум глуп.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Работава, уникатен сум - исто како и сите останати.
Никогаш не сум сакала за себе да кажувам каква сум или по што се разликувам од другите. Ако има навистина нешто различно, другите ќе го забележат тоа, таа карактеристика сама би се истакнала... Вака сама да си потенцирам што е “различно“ ми е некако претенциозно, самобендисано и би било личен его-трип, нешто што избегавам да го правам. Човек сум како и сите останати, а што ме прави различна... не знам.

И јас го имам истото мислење.

Се случувало и да згрешам со добра намера но и да не згрешам во секој случај оставам на делата.
--- надополнето: 5 август 2013 во 16:08 ---
Сите позитивни карактерни особини се во мене...што животот не ми е розов!
Под ИТНО морам нешто да менувам...незнам одкаде да почнам!
Помина тоа време кога добрината беше ДОБЛЕС!
НЕ!

Не е само доблест туку и обврска која како принцип ја има солидарноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom