Скопје - има ли вишок на станови?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Znaci so kamata od pari kolku sto kosta stan moze da ja platis kirijata,smetkite i baksis ke ti ostane. So sreka na tie slepci sto kupuvaat stanovi za da gi izdavaat.
Ako im gi ostavile mama,tato,baba,dedo itn toa e druga prikazna neli,ama pak e poarno da go sitnat i parite na banka,kamatata e duplo pogolema nego kirijata,plus i mala e verojatnosta stanot nonstop da e izdaden i da nosi pari,da ne zboram za problemi so neplakanje na smetki (i kirii) od kiragiite.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.481
Така да МК излезе сега од рецесија и ќе има нова фаза на екзпанзија што го прави падот на цена на недвижнини помалку веројатен.

Убава анализа, ама со овој дел не се слагам, нам ни претстои долга и болна стагнација.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Btw 130e kirija na stan od 50.000e toa ne e ni 3% godisno,da ne zboram kakva dupka ostanuva ako stanot ostane prazen podolg period.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Убава анализа, ама со овој дел не се слагам, нам ни претстои долга и болна стагнација.
Бројката за индустриско производаство на м/м база на г/г е во плус. И е негативна само за мај на м/м основа после 4-5 месеци раст. Како и да е БДП е горе 2.5% во последниот квартал. ММФ вика 2% на годишно ниво. ЕУ излегува од рецесија што ќе резултира со раст и во МК. Во оптимални услови МК има раст од 5-6% тоа нема да се случи во следните години ама 1.5-4% раст е реално да се очекува во следните 2-3 години. Што е ОК и никако не може да е стагнација.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Znaci so kamata od pari kolku sto kosta stan moze da ja platis kirijata,smetkite i baksis ke ti ostane. So sreka na tie slepci sto kupuvaat stanovi za da gi izdavaat.
Ako im gi ostavile mama,tato,baba,dedo itn toa e druga prikazna neli,ama pak e poarno da go sitnat i parite na banka,kamatata e duplo pogolema nego kirijata,plus i mala e verojatnosta stanot nonstop da e izdaden i da nosi pari,da ne zboram za problemi so neplakanje na smetki (i kirii) od kiragiite.

Епа види убаво со сегашниве каматни стапки колку можеш да преживуваш. Од камата од банка не можеш да живееш никаде па ни тука.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 354.jpg cela godina-slobodni novi stanovi Picture 355.jpg 1 km од Аце,попознато плоштад Македонија.
пред 10-20 години се продаваше стан и во Новоселски пат-Волково, уште во градба
или во Хиподром на влезот во Скопје пред 30 години не еден стан не чекал купец.
а сега и во центар и околината се бара купци од било каде ама и тие се опаметија.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.481
Што е ОК и никако не може да е стагнација.
Стеф, ајде ти и јас во опклада во 100еур дека и догодина ова време ќе ги вергламе истите бројки за раст/пад на економија/индустрија/бдп. Со исклучок на 2006/7 година, во последните 10 години ги гледаме истите падни-стани проценти. Не гледам што би ја придвижило економијата над 5% за да повлече поголема побарувачка на станови и недвижности.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Стеф, ајде ти и јас во опклада во 100еур дека и догодина ова време ќе ги вергламе истите бројки за раст/пад на економија/индустрија/бдп. Со исклучок на 2006/7 година, во последните 10 години ги гледаме истите падни-стани проценти. Не гледам што би ја придвижило економијата над 5% за да повлече поголема побарувачка на станови и недвижности.
Не гледам зошто ние би се кладеле за едно стотче кога има берзи :)
Тоа се циклуси кај и да е ќе фати нов еве има знаци на почеток...следната година нема да има висок раст ама ќе го има ама со тек на времето можеби во еден момент ќе има и 5%+ ...можеби...во моменово изгледа како поисплатливо купување од рентање и најчесто е така поголем дел од времето. Доволно е само малку повиска инфлација и да ги бутне нагоре цените на становите бидејќи се доста осетливи на инфлација. Моменталните услови кирии цени камати инфлација економски раст повеќе одат во прилог на купување од рентање барем во следниве 2-3 години.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Скопје овие 20-30 години си ја дуплира популацијата ти и кажуваш дека провницијалците неќеле во Скопје? Камо среќа да е така ама не е. Не се секирај кирии сеуште се наплаќаат и ќе се наплаќаат уште долго време на крај крајева ете стави ги ти твојте во банка и зимај камата така...
Najgolem problem e sto klativratovski drzavnicki rabotni mesta za partiski vojnici ima samo vo Skopje,mnogu mnogu malku vo provincija. Zatoa i takov naval na Skopje,25-30.000 denara plata za leženje vo državna institucija mnogu teško da se dobie nadvor od Sk. Ne pomagaat ni vrski ni mito ni 10 partiski kniski. Toa e.
p.s
Alal da im e na dojdencite,vaka taka najmalku pola od niv se nacukaa vo javniot sektor. A Skopjani pasat treva.
:D
 
F

FARANG

Гостин
Najgolem problem e sto klativratovski drzavnicki rabotni mesta za partiski vojnici ima samo vo Skopje,mnogu mnogu malku vo provincija. Zatoa i takov naval na Skopje,25-30.000 denara plata za leženje vo državna institucija mnogu teško da se dobie nadvor od Sk. Ne pomagaat ni vrski ni mito ni 10 partiski kniski. Toa e.
p.s
Alal da im e na dojdencite,vaka taka najmalku pola od niv se nacukaa vo javniot sektor. A Skopjani pasat treva.
:D

Се е тоа фино само нека не јадат трици после дека не се инвестира у провинција. Ќе се инвестира кај што има луге таму кај што нема, здравје отом потом, нек се греат на ќумур :icon_mrgr:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 356.jpg во аеродром до базенот Picture 352.jpg
оваа зграда е завршена во јуни 2013-тазе, само чека купци,колку ли ќе чека
вака е во цело Скопје,а колку моментално се станови во градба,знае ли некој
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.283
Поени од реакции
16.313
Се е тоа фино само нека не јадат трици после дека не се инвестира у провинција. Ќе се инвестира кај што има луге таму кај што нема, здравје отом потом, нек се греат на ќумур :icon_mrgr:
Кога би се инвестирало у провинција никој провинцијалец не би заминал да живее и работи у Скопје. Аман, ко речи ние надвор од Скопје едвај чекаме да заминеме да живееме у Скопје.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
абе get a fu*k out of here ASAP, за истите пари купувам стан во Германија, која е логиката да купам во смрдливово Скопје? Станови купуваат тие што имаат пари, фирми, купуваат и по десетина станови, да ги вложат парите...сметаат дека е паметна работа купуваат стан на име на фирма.....лош потег ... цените на становите ќе паѓаат сигурно за повече од 10%, зошто да би вложил во тоа?

А кога ќе почне некој скопјанец да се прави граѓанин само затоа што живее во град со поголем број на жители, тука си пресудува колку е граѓанин. Најверојатно не ни отишол од Скопје подалеку, и најверојатно нема друга вредност со која би можел да се величи па нашол утеха во Скопјанштвото.


Kaj mozam da vidam kolku se cenite na stanovite vo Germanija ????

Koga se kupuva stan se kupuva takov da smetkite ti se 3000 denari za cela godina imase na time.mk ce pocnat da gi gradat i vo Skopje e toa bi se isplatilo se drugo e frlanje pari vo voda
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Стварно шо имат по то Скопјето сите шо се запнале тамо да одет. Кој да го стретнам ми викат Скопје та Скопје, од уста не го извавет. Сите саде натамо да оделе сакале ко санкир мечка шах да играт. И нивјето продадоја за то пусто селење.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Цената на становите ја диктира побарувачката,а изгледа има се помалку провинцијалци кои доаѓајќи демек учат,студираат,на привремена работа,а некои и си ја наоќаат среќата на животот па остаануваат во Скопје и нормално дека ќе има 1.3 милијони жители
Скопјанец не би работел работа за 7-8000,зашто знае дека со тие пари може да преживее само 4-5 дена ама провинцијалец сељак ќе дојде во Скопје мислејќи дека господ го фатил за ја*ца и симнувајќи ја платата ќе најде работа и ќе работи за 5-6000 денари за после да јаде :гомце: по форуми дека тие пари не стигнуваат ни за основни трошоци.
Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.
А кој си ти вака да наредуваш кој што да прави со неговиот живот?
--- надополнето: 14 јули 2013 во 14:38 ---
Темава е му требат ли на Скопје волку нови станови. Ако му требаат тогаш зошто се непродадени овие направениве над година дена. Одговорот е прост, нема купци се засити веќе пазарот,кој имаше купи,а се освести и народот полека не трча веднаш,како порано пред 10-15 години, загради простор удри темели и оп сите станови на невидено се продадени.( и тоа по цена над 1000 е )
САМО НЕКОИ ЈА СВРТЕВА ТЕМАВА ВО ДРУГ ПРАВЕЦ.
Целта ми беше само да им соопштам на луѓето од внатрешноста, да има во Скопје празни,готови станови каде сакаат и колкав сакаат - да не брзаат. Прочитај во новина и оди одма уплаќај - прошетај сега се нуди секаде ене и во стар ареодром има готови згради со вакви натписи, исто така и во Автокоманда се надградуват старите згради.
Сега нов стан ќе најдеш поевтино него ли стар. Има секој стан и паркин простор,подземен а некои и гаражи од 24 кв.
Мислам дека цените уште ќе паѓаат па народов нека причека кои не му е за брзање.
А сега изгледа може да се најде нови станови и за 800 е.
Па ако ти била таа целта, што не ја напиша во првиот пост со кој ја отвори темата?
--- надополнето: 14 јули 2013 во 14:40 ---
:pos::pos::pos:

Елитност !? Вака одамна не сум се смеел.

Скопје, балканското Монте Карло, каде секое утро ќе ве буди пријатниот звук на шмишајбна или шлајферица.

Елитност што да ти кажам.


Ах, бре чичко Анчо бре.


:oops:
Абе ајде, синки некој оди да живее во Скопје затоа што му се допаѓа Скопје. Се знае зошто се иде таму, образование и работа. Како би отишла да живеам во Струмица уште утре, сосе цела фамилија, 6 пати боља е од Скопје.
--- надополнето: 14 јули 2013 во 14:43 ---
Цела Македонија ќе дојде во Скопје да учи и студира а не ја исклучувам и опцијата да се пронајде партнер само да се остане да се живее,а после пиперки,патлиџани и други земјоделски производи ќе разменуваме од производство на сусам со Кина.
Па што не идеш ти да живееш во Василево и да садиш пиперки и патлиџани? Или треба некој друг тоа за тебе да го прави? Привилегиран си нешто или?
--- надополнето: 14 јули 2013 во 14:45 ---
Прапрапрапрадедо ти роден во Скопје покрај Вардар, а татко ти роден во Берово. :icon_lol:
Немој жити се, ќе му намалиш самодоверба, се гледа дека најголем успех у животот му е тоа што е од Скопје. Јебем ти успех таков.
--- надополнето: 14 јули 2013 во 15:05 ---
Прегледај го приврзокот 67010 во аеродром до базенот Прегледај го приврзокот 67013
оваа зграда е завршена во јуни 2013-тазе, само чека купци,колку ли ќе чека
вака е во цело Скопје,а колку моментално се станови во градба,знае ли некој
И во Струмица има многу згради кои се во тек на изградба, исто и во Тетово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom