PayPal (официјална тема)

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Зависи. Мене уназад 3 години ми има стигано тоа за верификација, им немам ништо испратено (нормално), и после ми стигнувал мејл од типот “фала на документите, верификуван ви е акаунтот“. Оваа година не :(
Неверификуван акаунт има многу ограничувања и на повеќето што работат онлајн не им врши работа така да избегнување на верификација не доаѓа во предвид.
 
Член од
8 март 2013
Мислења
76
Поени од реакции
103
Имам едно прашање: Дали кога правиш акаунт на пејпал никаде не спомнуваш Македонија и секаде внесуваш Словенија? Знам дека на почетното одбираш словенија но конкретно ме интересира понатаму како пополнуваш?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Имам едно прашање: Дали кога правиш акаунт на пејпал никаде не спомнуваш Македонија и секаде внесуваш Словенија? Знам дека на почетното одбираш словенија но конкретно ме интересира понатаму како пополнуваш?
Немај гајле paypal одма ќе видат дека си од македонија по IP адресата ;)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.736
Поени од реакции
2.553
Имам едно прашање: Дали кога правиш акаунт на пејпал никаде не спомнуваш Македонија и секаде внесуваш Словенија? Знам дека на почетното одбираш словенија но конкретно ме интересира понатаму како пополнуваш?
И да сакаш, неможеш да внесеш Македонија, ја нема на списокот. Ќе ставиш Словенија, а останатите полиња ќе си ги пополниш со веродостојни податоци (улица, град итн.)
 
Член од
8 март 2013
Мислења
76
Поени од реакции
103
Стигнав до Withdraw кај што треба да ти повлечат пари и да ја потврдиш картицата и наместо 1,5 евра како што секаде се спомнуваше пишува 2 а ја ставив само 100 че... е беља работа, не работат ни банки сега...
 
Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Дај бе кажете како да се направи пајапл, Многу ми треба. Се пробав што читав тука.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
22
Поени од реакции
5
Извинете ако прашувам за веке одговорено прашање, но ме интересира дали може да се верифицира пејпал со тој начин но не со картичка од тутунска туку од Халк Банка.
Фала однапред.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
178
Извинете ако прашувам за веке одговорено прашање, но ме интересира дали може да се верифицира пејпал со тој начин но не со картичка од тутунска туку од Халк Банка.
Фала однапред.
Не. Финтата со Тутунска функционираше затоа што во почетокот (кога дојдоа НЛБ тука) нивните картички Paypal ги читаше како Словенски (затоа што се водеа на словенската централа), и системот мислеше. Од пред некоја година се водат на македонската централа и затоа веќе не поминуваат за правење нови акаунти. Новите картички можат да се вметнат само доколку веќе имаш постоечки акаунт и истекла старата картичка.
--- надополнето: 9 јули 2013 во 23:28 ---
Немај гајле paypal одма ќе видат дека си од македонија по IP адресата ;)
Нема апсолутно никаква врска IP-то, проблемот е што картичката ја чита како македонска, што не беше случај во почетокот кога се водеше на словенската централа). Ти ако сакаш од Тунгузија отварај акаунт, ако ставиш словенија и додадеш валидна словенска картичка, ќе пројде.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Нема апсолутно никаква врска IP-то, проблемот е што картичката ја чита како македонска, што не беше случај во почетокот кога се водеше на словенската централа). Ти ако сакаш од Тунгузија отварај акаунт, ако ставиш словенија и додадеш валидна словенска картичка, ќе пројде.
Ќе пројде за отварање на сметката и тоа не е проблемот. Кога ќе почнеш да вадиш пари македонската IP адреса станува проблем.
 
Член од
5 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
6
Каков акаунт се се направи доколку сакам да продавам нешто, и пример се регистрирам преку бугарија , поле во македонија да не ми прави проблем заради IP????????????
 
Член од
28 мај 2011
Мислења
40
Поени од реакции
3
Вака, имам едно прашање.
Ќе се обидам да отворам акаунт на пејпал и во случај да успеам ме интересира следново: дали сите пари што ми се на картичката "директно" ми одат на пејпал сметката или пак јас одлучувам колку ќе ставам? (На пример на картичката имам 2000 а за нешто од eBay ми требаат 1000 денари, и сега откако ќе го направам акаунтот ми дава опција колку ќе ставам на пејпал акаунтот или автоматски тие 2000 ќе си се сместат на сметката?)

Фала однапред!!!
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Вака, имам едно прашање.
Ќе се обидам да отворам акаунт на пејпал и во случај да успеам ме интересира следново: дали сите пари што ми се на картичката "директно" ми одат на пејпал сметката или пак јас одлучувам колку ќе ставам? (На пример на картичката имам 2000 а за нешто од eBay ми требаат 1000 денари, и сега откако ќе го направам акаунтот ми дава опција колку ќе ставам на пејпал акаунтот или автоматски тие 2000 ќе си се сместат на сметката?)

Фала однапред!!!
Твој избор е. Сакаш стави ги на пајпал сакаш остај ги на картичка.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Вака, имам едно прашање.
Ќе се обидам да отворам акаунт на пејпал и во случај да успеам ме интересира следново: дали сите пари што ми се на картичката "директно" ми одат на пејпал сметката или пак јас одлучувам колку ќе ставам? (На пример на картичката имам 2000 а за нешто од eBay ми требаат 1000 денари, и сега откако ќе го направам акаунтот ми дава опција колку ќе ставам на пејпал акаунтот или автоматски тие 2000 ќе си се сместат на сметката?)

Фала однапред!!!
Не треба ништо да ставаш од сметка на PayPal. При плаќање на eBay, ако немаш доволно пари на PayPal, системот сам ќе ја повлече разликата од твојата трансакциска сметка.
 
Член од
28 мај 2011
Мислења
40
Поени од реакции
3
Не треба ништо да ставаш од сметка на PayPal. При плаќање на eBay, ако немаш доволно пари на PayPal, системот сам ќе ја повлече разликата од твојата трансакциска сметка.

Твој избор е. Сакаш стави ги на пајпал сакаш остај ги на картичка.


Фала и на двајцата за брзиот одговор, само уште нешто сакам да прашам за да се осигурам. Штом не ми одат сите пари од картичката на пејпал акаунтот претпоставувам дека одговорот е не, но сепак ќе прашам. Имам читано дека некогаш ја блокираат сметката и сите пари што ги имам на пејпал акаунтот ќе ми бидат загубени - што значи ако не ги ставам од картичката на пејпал акаунтот не можат и парите од картичката да ми ги "замрзнат", така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom