Забранет турбофолкот по дискотеките во Скопје

Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Сериозно Ориѓански ја споредил Анастасија со турбофолк?! :facepalm:

И не ми рипајте одма дека всушност македонска со српска музика споредил, зошто аналогијата е грешна, не е забранета српска музика туку турбофолк, што значи безпотребно мешате етницитет тука.
А и ако идеме по фаличнава логика, србите треба на сите македонци поединечно по еден споменик да им напраат со оглед на тоа колку срби овде напуниле не само арени, него и цел стадион по неколку пати. Така да, аргументот е нерелевантен.

Јас од мои лични причини се радувам, жал ми е за тие што им смета оваа одлука. Сепак само за дискотеки се работи и тоа само во Градски Парк во Скопје. Ама мислам дека ќе ни се тресне од глава ваквава одлука, во смисла ако почнат со некои бугарски срања сеа. Тоа прво, а второ позадината на Ориѓански е јасна, мора контра да се удри на Мијалков :icon_lol:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Од Прилеп сум јас , кафиќ тука е рамно на клуб(затоа што само еден има со таков назив клуб-клуб) и тој не работи секогаш .
За Скопје не сум запознаен. Tука имаш повеќе кафулиња.Преку ден кафе шема, навечер со ист распоред на местото, чат пат со по некое високо столче доживуваат преобразба и тоа е тоа. :) Затоа и амбиентот е аптекарски осветлен, без никаков сенс и подигнувачка атмосфера. Но се прероди едно место каде го насочија небаре сме во Англија 70-ти и врвиме феноменално. Има тука и сведоци на форумов.
А да, ако го носи патот некој наваму, Имиџ се вика, отворен сум за пиво/кафе/мафе.
ПИВО!!! пиво фест, 18 јули. ќе мора да објасниш кај е тој кафич ИМИЏ ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
ПИВО!!! пиво фест, 18 јули. ќе мора да објасниш кај е тој кафич ИМИЏ ;)
Tука сум, Ноу проблем. А се надевам ќе зачекаме некоја добра свирка, башка сцената слабичка.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Реално, дискотеките се само огледало на тоа што се поминува низ етер т.е луѓето уште пред да влезат во диско знаат за голем дел од песните. Забрана за турбофолк во дискотеките е повеќе како удри по самарот, а не по магарето.
Телевизиите и голем дел од радио станиците се места каде има најголема концентрација на сељаци на м2. Затоа гледате емисии како Бакстејџ и слични, како прават фама и еуфорија од настапот на некоја селска пејачка, која најголемо достигнување и е секс со познат продуцент, за да од село се јави на сцена и тука може да ги ставите скоро сите турбо-фолк певаљки.
Единствена телевизија што пушта добри концерти се Телма и Парламентарниот Канал. Наместо да има емисии и концерти за светски музичари од било кој стил, џез, рок, техно они пуштаат турбо серии и концерти на турбо фолк легенди. И како да не слушаат луѓето?
Турбо фолкот е лесен за слушање, голем дел од луѓето се пронаоѓаат и за тоа го слушаат, наместо индиски серии, да има концерти од Miles Davis, Derick May, 50 Cent и слични, ќе видите дека турбо фолкот и нема да биде така слушан.
Барем во комунизамот имало цензура, ама тогаш на прсти се броеле народњаците, на Лепа Брена и се смееле во фаца, да си бенд во времето на Југославија и да добиеш термин за снимање во МТВ требало да си бил навистина квалитетен и за тоа од тоа време ги имаме Биз Бес, Република 903, Мизар, Бастион, Леб и Сол и ред други бендови што прават одлична и квалитетна музика што и ден денес може да се слуша.
Ова може е прв чекор, ама за вториот очекувам да ги скинат турбофолк телевизиите од кабловските
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Искрено, не те сфаќам што сакаше да ми кажеш, зашто ич не е поврзано со тоа што ме цитираше. Но, ок, се согласувам со тебе, биди ми поздравен.
што да правам да ти цртам не сум уметник да ти разјаснам што да ти правам толку ти интелект.
Целиот проблем во светот е сите фанатици и будали се секогаш толку самоуверени и сигурни во себе но помудар маж е секогаш со сомнежи.
Поздрав и до тебе и пробиј ембарго на мозак
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Super! Sega uste indisko\turskite serii ( i Dragan Vucic) da gi zabranat ke bide ekstra.
 

bOm

Член од
3 јули 2013
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ехх будала народ колку сме не сме ни самите свесни ( секоја чест на исклучоци),значи преку стојко ми е од модерни “патриоти” и американци од македонија кој што иако преживуваат во македонија мислат дека го живеат американскиот сон и се филмаат дека се американци, кој бе си зема за право да забранува одреден стил на музика,ништо од ова нема да биди, народниот фолк-ЈУГОФОЛКОТ (или како што АМЕРО-МАКЕДОНЦИТЕ милуваат да кажат турбофолкот мислејќи дека некој со тоа ќе навредат и понижат но напротив му даваат поголемо значење и со тоа самите си признаваат дека тоа е тоа што го движи овај народ) бил и ќе остани помеѓу ју-народите,а кога веќе карактеризирате личности кој слушаат југофолк дека биле селани,се облекувале вака така и незнам што и ако не е така можеби во минатото но сега не е , тогаш што да кажеме за личности кој што слушаат еве на пример метал музика (МЕТАЛ-НЕМЕТАЛ),кој се катастрофа мрсни во тие косиштата,некапени,бледи испијани во тие фаците,поцрнети цели абе мислиш на гробарот од лопата му имаат избегано мене лично ми е гнас да ги гледам а пак музиката што ја слушаат е тоа е врвот да се наежи човек ужас ама ете и тоа некој го слуша
(СТРАХ ОД ЏЕКИ ЧЕН) :facepalm:
,а пак што да кажеме за АМЕРО-МАКЕДОНСКИТЕ рапери за грев кутрите дечишта максимум до 17 годишна возраст влезени се во тони зен&(слаткар)/50 cent филм,облекле фармерки и дуксер 5-броја поголеми,им паднале под газот се влечат одвај одат,а пак уште кога ќе го видиш некој слаб исушен пикната цигарата вуста во косите како некое невреме да го фатило цел за никаде се влечка со фармерките и дуксерот абе катастрофа и уште кога ќе слушниш што слушаат крај нема даље J еве на пример (Imam top garderoba posle nastap ispoten smrdam na govna/Ne Prasuvaj kolku e sat ja bi te e*el...do sto..../Ti si top koga te gledam ,ti si top za ti vlezam,ti si top za te e*amti si top,top / kje te ispukam jako ko terminator / da ti svrsam na faca i na minivo,Pi*inja 100 a pak ne glumam makro / i ti si top,ti si top,ti si top, ne prasuvaj kolku e sat ja bi te e*el do 100.../ Imam dobra,menadzerka,gazdite na site klubovi sakat da ja e*at / ti ispusi mi go mene,na toni,pa na JJ{Pushi gooo x3}) o_O , и стварно зашто не ви отворат по еден клуб за метал-неметал,за амеро-рапери,... и така сами си признавате дека ве има помалку што слушате таква музика барем тргнете ни се од главата и филмајте се таму,тресете коси,шмркајте,што сакате правете!
А инаку стварно ми е ќеф што се повеќе младината почнува да слуша ју музика гледам и по кафани има се повеќе млади,дури и бугарска музика слушаат (y) бугарите можеби јазикот не им е певлив или не звучи добро за нас од ју просторите ама затоа пеачките им се ТОП (е сега на мк америте нема да им чини и одма викаат пластични биле, како да овие американките само природни се) а да не правам муабет за продукциите и спотовите кој им се и тоа како добри и правени се баш професионално еве за пример последни романско,бугарско – српска комбинација да видите што е спот и музика,а не кај нас ќе ти пееле тарабунов,дарко илиевски кој што сакал да го викале даре пошмекерски изгледа му звучи,и ред други “ пејачи” кој што се се друго само не пејачи можам да ги наречам циркузанти повеќе би им одговарало,само една добра работа има што повеќе не ги вртат Елвир со мекиците Мекич и Џеј ама овај нашиот ЈЈ (Џеј Џеј) Јован Јованов и останатите од нив.
И на крај пак ќе речам како можи само нас Македонците никој да не ни чини и да живееме само во илузија ако не е македонско или америчко готово батали го не чини тоа,затоа од самите себе најмногу ќе си патиме.

За Цеца е веќе сувишно да се зборува таа е ЅВЕЗДА за што нашите пејачи/ки можат само да сонуваат,на последниот концерт на Ушче имаше над 130.000 (СТО ТРИЕСЕТ ИЛЈАДИ) публика од сите ју простори и пошироко!

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/999842_631823610163132_899257831_n.jpg


 
T

Tamora

Гостин
М
Ехх будала народ колку сме не сме ни самите свесни ( секоја чест на исклучоци),значи преку стојко ми е од модерни “патриоти” и американци од македонија кој што иако преживуваат во македонија мислат дека го живеат американскиот сон и се филмаат дека се американци, кој бе си зема за право да забранува одреден стил на музика,ништо од ова нема да биди, народниот фолк-ЈУГОФОЛКОТ (или како што АМЕРО-МАКЕДОНЦИТЕ милуваат да кажат турбофолкот мислејќи дека некој со тоа ќе навредат и понижат но напротив му даваат поголемо значење и со тоа самите си признаваат дека тоа е тоа што го движи овај народ) бил и ќе остани помеѓу ју-народите,а кога веќе карактеризирате личности кој слушаат југофолк дека биле селани,се облекувале вака така и незнам што и ако не е така можеби во минатото но сега не е , тогаш што да кажеме за личности кој што слушаат еве на пример метал музика (МЕТАЛ-НЕМЕТАЛ),кој се катастрофа мрсни во тие косиштата,некапени,бледи испијани во тие фаците,поцрнети цели абе мислиш на гробарот од лопата му имаат избегано мене лично ми е гнас да ги гледам а пак музиката што ја слушаат е тоа е врвот да се наежи човек ужас ама ете и тоа некој го слуша
(СТРАХ ОД ЏЕКИ ЧЕН) :facepalm:
,а пак што да кажеме за АМЕРО-МАКЕДОНСКИТЕ рапери за грев кутрите дечишта максимум до 17 годишна возраст влезени се во тони зен&(слаткар)/50 cent филм,облекле фармерки и дуксер 5-броја поголеми,им паднале под газот се влечат одвај одат,а пак уште кога ќе го видиш некој слаб исушен пикната цигарата вуста во косите како некое невреме да го фатило цел за никаде се влечка со фармерките и дуксерот абе катастрофа и уште кога ќе слушниш што слушаат крај нема даље J еве на пример (Imam top garderoba posle nastap ispoten smrdam na govna/Ne Prasuvaj kolku e sat ja bi te e*el...do sto..../Ti si top koga te gledam ,ti si top za ti vlezam,ti si top za te e*amti si top,top / kje te ispukam jako ko terminator / da ti svrsam na faca i na minivo,Pi*inja 100 a pak ne glumam makro / i ti si top,ti si top,ti si top, ne prasuvaj kolku e sat ja bi te e*el do 100.../ Imam dobra,menadzerka,gazdite na site klubovi sakat da ja e*at / ti ispusi mi go mene,na toni,pa na JJ{Pushi gooo x3}) o_O , и стварно зашто не ви отворат по еден клуб за метал-неметал,за амеро-рапери,... и така сами си признавате дека ве има помалку што слушате таква музика барем тргнете ни се од главата и филмајте се таму,тресете коси,шмркајте,што сакате правете!
А инаку стварно ми е ќеф што се повеќе младината почнува да слуша ју музика гледам и по кафани има се повеќе млади,дури и бугарска музика слушаат (y) бугарите можеби јазикот не им е певлив или не звучи добро за нас од ју просторите ама затоа пеачките им се ТОП (е сега на мк америте нема да им чини и одма викаат пластични биле, како да овие американките само природни се) а да не правам муабет за продукциите и спотовите кој им се и тоа како добри и правени се баш професионално еве за пример последни романско,бугарско – српска комбинација да видите што е спот и музика,а не кај нас ќе ти пееле тарабунов,дарко илиевски кој што сакал да го викале даре пошмекерски изгледа му звучи,и ред други “ пејачи” кој што се се друго само не пејачи можам да ги наречам циркузанти повеќе би им одговарало,само една добра работа има што повеќе не ги вртат Елвир со мекиците Мекич и Џеј ама овај нашиот ЈЈ (Џеј Џеј) Јован Јованов и останатите од нив.
И на крај пак ќе речам како можи само нас Македонците никој да не ни чини и да живееме само во илузија ако не е македонско или америчко готово батали го не чини тоа,затоа од самите себе најмногу ќе си патиме.

За Цеца е веќе сувишно да се зборува таа е ЅВЕЗДА за што нашите пејачи/ки можат само да сонуваат,на последниот концерт на Ушче имаше над 130.000 (СТО ТРИЕСЕТ ИЛЈАДИ) публика од сите ју простори и пошироко!

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/999842_631823610163132_899257831_n.jpg


ногу професионални спотчињата на бугарите шо ти порничи . Ако не беше толку гола Цеца немаше да стигни толку далеку де факто , нејзината изведба а и на сличните како неа е срамота да се наречат музика .
Пред да збораш за Уште информирај се за Вакен концерт на светско ниво па послем дојди и ќе прајме пак муабет
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
што да правам да ти цртам не сум уметник да ти разјаснам што да ти правам толку ти интелект.
Целиот проблем во светот е сите фанатици и будали се секогаш толку самоуверени и сигурни во себе но помудар маж е секогаш со сомнежи.
Поздрав и до тебе и пробиј ембарго на мозак

WTF човече? Намали со печурките. Кај виде нешто сомнежи и срања? Само реков дека дискотеките се и така пуни без турбофолк, ти тука нешто за сомнежи ми пишуваш. Сериозен си?!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ќе ве замолам да не го цитирате комплетниот текст на bOm во целосна големина (може со три точки да му се стави до знаење дека е прозван) за да имаме некоја прегледност на темата пасивните партиципанти.
Благодарам
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
WTF човече? Намали со печурките. Кај виде нешто сомнежи и срања? Само реков дека дискотеките се и така пуни без турбофолк, ти тука нешто за сомнежи ми пишуваш. Сериозен си?!

(y) не сме на исто ниво што да ти правам
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
(y) не сме на исто ниво што да ти правам

Фала курцу што не сме, не би сакал да наоѓам философски муабети во тоа дали дискотеките во Скопје имаат или немаат профил со турбофолкот. Ајде поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom