Забранет турбофолкот по дискотеките во Скопје

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.182
Поени од реакции
8.270
Подолго време ова се шушкаше, треба да не е кромид :)
Шуќур, ќе го нема веќе оној срам што те фаќа - плакат : рандом дискотека прави ,,концерт,, на некој чкљ српскобошњачки шљам.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
не си правете бајрам на мозак се знае на која музика се прави пари турбо се лока се пие се прави тиква ке видат дека нема фајде па ке си почне повторно едното исто.Масата се пали на турбо некако како да им е издувен фетил не може да го искоренат за жал на такво подневје сме и големи пари носи тој фолк гледајте кога доаѓа некој фолкер колку важност се одава за разлика на некој DJ од регионов за жал ама вистина
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Не е до музиката, до менталитетот е. Ѓабе, ѓабе.........

Oдиш в кафиќ, влегуваш и гледаш сето скочането, стои и гледа едно во друго. Нема руке горе, руке доле, нема скокање, тажно и тивко ко гроб.
Па кафулето впрочем тоа и е. За да седнеш и пиеш кафе и правиш муабет.

Тоа што кафулињата тераат тренд да постануваат дискотеки, пуштајќи прегласна музика самите си го губат епитетот - место каде се прави разговор. Впрочем затоа и изгледа како сите се зачмаени, нити играат нити разговараат, само шлапаат и мислат дека другиве ги слушаат.

Треба да се стави дистикција што се сака. Проблемот со дискотекиве (па и другиве ноќни клубови) е тоа што се нема концепт и одделна таргет група. Еден локал пушта се` од музика надевајќи се да и` угоди на поширок круг на публиката. Локалите кои се стриктно усмерени кон една целна група може да се бројат на прсти.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
не си правете бајрам на мозак се знае на која музика се прави пари турбо се лока се пие се прави тиква ке видат дека нема фајде па ке си почне повторно едното исто.Масата се пали на турбо некако како да им е издувен фетил не може да го искоренат за жал на такво подневје сме и големи пари носи тој фолк гледајте кога доаѓа некој фолкер колку важност се одава за разлика на некој DJ од регионов за жал ама вистина

Грешиш. Иди во понеделник во Хавана. Ефтин наш бенд, влез гага ама затоа преполно и пијачки фрштат цело време. Значи ако дискотеките знаат дека помалце ќе заработат, нема да го направат тој чекор.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Шефе, кај виде дека ќе забранат? Едноставно, тие што имаат дискотеки се договориле да не прават српски журки. Ако има интерес за српска музика - нека си отвори некој дискотека таква. Нели имаше една во Кадино или кај и да беше, Гранд. Си се знаеше порано, таму има турбофолк и си цепаа сите.

Иначе, искрено, би забранил јас со закон турбофолк музика, зашто...зашто е сељачки бе, не ме дупи, не била сељачка музика. Чест на исклучоци, едни од најрелаксираните и најурбани дечки и девојки знам ги знам слушаат таква музика али повеќето се асални дебили и глупачки. Не дека не ќе ги снема тие фаци, ќе се појавуваат сеа на „урбаните журки“ (не дека нешто со диџеи пак една јака музика, со ептен народ за забава. Повеќето дремат на сепариња и се гледаат) ама зашто да се има впечаток дека ноќниот живот во Скопје е турбофолк забави?

Каков закон жити се, ние сме турбофолк нација како Србите сме исти, се фатиле за Скопје идете надвор од Скопје нема кафанче кај што не ечи турбо. И ден денес младиве растат со српска музика... Не значи дека ако некогаш во животот си слушал српско дека си заостанат или слично, ипак постариве сите растеле со таква музика. Прашање на менталитет е. Ова да важи за дискотеки е океј али кафанчињата по старо си продолжуваат...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.618
Поени од реакции
31.826
Па кафулето впрочем тоа и е. За да седнеш и пиеш кафе и правиш муабет.

Тоа што кафулињата тераат тренд да постануваат дискотеки, пуштајќи прегласна музика самите си го губат епитетот - место каде се прави разговор. Впрочем затоа и изгледа како сите се зачмаени, нити играат нити разговараат, само шлапаат и мислат дека другиве ги слушаат.

Треба да се стави дистикција што се сака. Проблемот со дискотекиве (па и другиве ноќни клубови) е тоа што се нема концепт и одделна таргет група. Еден локал пушта се` од музика надевајќи се да и` угоди на поширок круг на публиката. Локалите кои се стриктно усмерени кон една целна група може да се бројат на прсти.
Од Прилеп сум јас , кафиќ тука е рамно на клуб(затоа што само еден има со таков назив клуб-клуб) и тој не работи секогаш .
За Скопје не сум запознаен. Tука имаш повеќе кафулиња.Преку ден кафе шема, навечер со ист распоред на местото, чат пат со по некое високо столче доживуваат преобразба и тоа е тоа. :) Затоа и амбиентот е аптекарски осветлен, без никаков сенс и подигнувачка атмосфера. Но се прероди едно место каде го насочија небаре сме во Англија 70-ти и врвиме феноменално. Има тука и сведоци на форумов.
А да, ако го носи патот некој наваму, Имиџ се вика, отворен сум за пиво/кафе/мафе.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Грешиш. Иди во понеделник во Хавана. Ефтин наш бенд, влез гага ама затоа преполно и пијачки фрштат цело време. Значи ако дискотеките знаат дека помалце ќе заработат, нема да го направат тој чекор.
Не само понеделник, и петок/сабота е пуно (иако Саут Парк стандарно го немаат сменето репертоарот од пред сто години). Сектор е исто така пуно. (Не сум некој обожавател на таа музика, ама ете чисто ко за пример). Луѓето го слушаат тоа што ќе им се пушти и на истото се веселат, ако сакаат. Нема полош стереотип од тоа дека само на турбофолк може да пијат и да се веселат.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ако луѓе што слушале турбо фолк сега даунлодираат хаус техно рејв и псај транс, индустриал и трип хоп, купат гранџ гардероба и се вратат во модерна дискотека, дали нивната миризба на супа зачинета со дезодоранс адидас ке исчезне?
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.153
Поени од реакции
2.754
100% е точна информацијава..Е сега може оваа "засегнатава" Магде и фризеров комотно да се иселат од Скопје и да си живеат и настапуваат во другиве градови.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Грешиш. Иди во понеделник во Хавана. Ефтин наш бенд, влез гага ама затоа преполно и пијачки фрштат цело време. Значи ако дискотеките знаат дека помалце ќе заработат, нема да го направат тој чекор.
донеси турбо фолк ѕвезда и како ти што се возиш по твојата логика па да видиме кај ке е попуно и не е чудо што после негде 2 сат пршти турбо на сите страни
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Кога би биле паметни, би направиле распоред со кој сечиј вкус би бил задоволен.
Една вечер српско, друга вечер актуелни хитчиња, трета вечер диџеј, четврта вечер некој артист од нашата сцена и пак ќе прават пари.
Од ограничувања (само на српско/само на диџеи) ми е смучено веќе.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.204
Поени од реакции
14.529
И јас можам да потврдам дека сега за сега е точна информацијава и нема да има турбо фолк во сите клубови во парк.

Е сеа дали ќе паднат под притисок ако видат помала заработувачка тоа незнам.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
џабе не кажвајте стрижена бричена...факт е дека секој хејтер на турбо на крај завршува со Шабан колку сакате демантирајте го ова...чаше ломим срчите на страна...драпај си мео..поарно то одколку ова
http://www.youtube.com/watch?v=csBTs7eX4D4 од 3-та минута натаму :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
донеси турбо фолк ѕвезда и како ти што се возиш по твојата логика па да видиме кај ке е попуно и не е чудо што после негде 2 сат пршти турбо на сите страни

Како може да е пополно од преполно-не-може-да-дишам, нешто што се случува секој викенд? Не се занесувајте па и вие, не се шират дискотеките според тоа колку има луѓе па можат неограничено да примат. Плус тие пејачи бараат пари за да пејат, и тоа големи пари. Вака пак со преполна дискотека, а со ефтин бенд.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.182
Поени од реакции
8.270
Па кафулето впрочем тоа и е. За да седнеш и пиеш кафе и правиш муабет.

Тоа што кафулињата тераат тренд да постануваат дискотеки, пуштајќи прегласна музика самите си го губат епитетот - место каде се прави разговор. Впрочем затоа и изгледа како сите се зачмаени, нити играат нити разговараат, само шлапаат и мислат дека другиве ги слушаат.

Треба да се стави дистикција што се сака. Проблемот со дискотекиве (па и другиве ноќни клубови) е тоа што се нема концепт и одделна таргет група. Еден локал пушта се` од музика надевајќи се да и` угоди на поширок круг на публиката. Локалите кои се стриктно усмерени кон една целна група може да се бројат на прсти.

Да се надоврзам - се чувствувам старо на свои 22 години.

Имено, кога јас почнав да излегувам во дискотеки, не толку одамна, имаше јуниор и сениор забави. И озбилно постоеа.
До 16 години, одев во Елемент и Ла Фабрик на јуниор забави. Во 15 до 12 чистка - забавата заврши. И одевме до Мц на вечера, па сите по дома. Или одевме во Лилит, па од таму Мц, па дома.

Сега, пред некој ден, излегов во дискотека. Ми се смачи кога видов малолетници. Во 2 ипол сабајле.
И ми се одмили излегувањето, моментално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom