Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Г

Грејвдигер

Гостин
Некој што ја реши 2ра од колоквиум да сподели како ја реши? Пошто нешто не ми штима у моментов...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.551
За да запишам Алгоритми ми треба положен КРС или само потпис?
Please be the later one. :D
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Моја препорака: не го запишувај Алгоритми без да го положиш КРС. :)
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Положи НРС :) На една колешка и дозволија со презапишан КРС паралелно да запише и алгоритми пошто имаше НРС положено... Но сепак....
Моја препорака: не го запишувај Алгоритми без да го положиш КРС. :)
...се согласувам со колешката.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.551
Положи НРС :) На една колешка и дозволија со презапишан КРС паралелно да запише и алгоритми пошто имаше НРС положено... Но сепак....

...се согласувам со колешката.
Абе не е дека не го знам КРС, ама не можам да се расправам и убедувам на увиди. Делев зема поени и за тоа факинг плус празно место во печатењето, а пак другите асистенти поени даваат ко од шала. Колега мој сега во јуни со само чепнати задачи, значи матрицата само иницијализирана, датотеката нешо онака чепнато ваѓа 35 поени, јас со излез на матрицата ( точен, само тоа + празно место ме заебаваше ) и датотеката скоро решена имав 20 поени:cautious:.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.718
Поени од реакции
52.652
Чудни ствари се случуваат со КРС...
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
интересна тема кога се спомна предметот Алогритми , ај некој што го слушал нека каже некој збор за предемтот ,што се учи, што да се очекува, во однос на комплексност , споредба со крс , и некои совети што да се повети внимание , како да се положи.
Како што ми изгледа трет семестар изгледа "најзабавен" ќе биде со веројатност и алгоритми, + 3 други предмеи онака како занимација , да убиваме досада , што би рекла Михова :)
--- надополнето: 25 јуни 2013 во 22:30 ---
интересна тема кога се спомна предметот Алогритми , ај некој што го слушал нека каже некој збор за предемтот ,што се учи, што да се очекува, во однос на комплексност , споредба со крс , и некои совети што да се повети внимание , како да се положи.
Како што ми изгледа трет семестар изгледа "најзабавен" ќе биде со веројатност и алгоритми, + 3 други предмеи онака како занимација , да убиваме досада , што би рекла Михова :)
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
интересна тема кога се спомна предметот Алогритми , ај некој што го слушал нека каже некој збор за предемтот ,што се учи, што да се очекува, во однос на комплексност , споредба со крс , и некои совети што да се повети внимание , како да се положи.
Како што ми изгледа трет семестар изгледа "најзабавен" ќе биде со веројатност и алгоритми, + 3 други предмеи онака како занимација , да убиваме досада , што би рекла Михова :)
Не го слушав КРС на факултетов, ама можам да претпоставам дека Алгоритми е нешто потежок од КРС. Имаш опција да ги решаваш задачите во Јава или во C и бидејќи Алгоритми го слушав без да имам слушано НРС (и не знаев Јава) се помачив малце во C, а инаку во Јава е многу поедноставно зошто немаш многу допир со меморија.

Се учат листи, техники и типови на алгоритми, податочни структури (редици, хеш табели итн), сортирања, дрва, графови и алгоритми за графови. Посвети внимание на листите зошто цел предмет ќе се занимаваш со нив.

Предност е да го имаш КРС положено зошто како што си кажува и името на предметот, алгоритамски треба да размислуваш за да ги решиш задачите, не е предметот механички (како НРС), така да ако си фан на логички задачи нема да имаш проблем, мене ми беше омилен и уште ми е.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Уживајте бе малце летово..од сега прашувате за предмети и совет како да се положи.. :icon_lol:
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Калкулус2 неможе да се полага без положен кец ?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.189
Калкулус2 неможе да се полага без положен кец ?
Би требало да може, јас колку што знам никаде не нагласија дека неможеш да го полагаш едното ако не си го положил другото... само К2 не влече ниеден предмет колку што знам јас, па повеќе ти се исплати К1 да го полагаш прв :)
Иначе да си прашам, точно е дека можеш во трет семестар да земеш L2 предмети ?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Би требало да може, јас колку што знам никаде не нагласија дека неможеш да го полагаш едното ако не си го положил другото... само К2 не влече ниеден предмет колку што знам јас, па повеќе ти се исплати К1 да го полагаш прв :)
Иначе да си прашам, точно е дека можеш во трет семестар да земеш L2 предмети ?
K2 можеш да го полагаш без К1. Тие се предмети во последователни семестри. К2 влечи предмети (не сум сигурен за К2) а К1 сигурно, како прво ВиС мислам. Исто така можеш L2 предмети да запишеш во трет семестар како Напредно програмирање. Пред почеток на трет семестар ќе добиете листа на предмети кои можете да ги земете како изборни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom