Анализа на крв - толкување резултати

Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
alt(gpt) ми е 51 а треба да биди до 42, докторот не ми објасни баш најдобро само ми рече дека е нешто со џигерот па ме прашуваше дали пијам алкохол и.т.н ама не ми кажа ништо посебно ни па ми даде лекарства. Некој да ми кажи поопширно ако знај и дали можи да е покачено заради половината литро ракија во саботата вечер :)? Инаку не пијам многу често алкохол.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.457
Поени од реакции
7.730
alt(gpt) ми е 51 а треба да биди до 42, докторот не ми објасни баш најдобро само ми рече дека е нешто со џигерот па ме прашуваше дали пијам алкохол и.т.н ама не ми кажа ништо посебно ни па ми даде лекарства. Некој да ми кажи поопширно ако знај и дали можи да е покачено заради половината литро ракија во саботата вечер :)? Инаку не пијам многу често алкохол.
Без гајле, треба да е покачено неколку пати од нормалата за да има некој проблем.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
alt(gpt) ми е 51 а треба да биди до 42, докторот не ми објасни баш најдобро само ми рече дека е нешто со џигерот па ме прашуваше дали пијам алкохол и.т.н.
Има многу причини, најлабава е да си имал тешка физичка работа, необична храна или активност па си го оптеретил џигерот, дали можда вежбаш у теретана?
Друга опција е да си користел дроги, алкохол и слично.
Најлоша варијанта е доколку ти е покачено и билирубин и аст да одиш да се провериш за хепатит.
Како и да е мој совет ти е да бидеш мирен некое време па пак да се провериш.
Некој и претходните постови имаше покачено црп тоа е поради активна инфекција во крвта, исто мој совет е да се одмори малце па после пак да се провери, може да е настинка може да е и друга инфекција ако не помине сама од себе антибиотик и средена работа
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Има многу причини, најлабава е да си имал тешка физичка работа, необична храна или активност па си го оптеретил џигерот, дали можда вежбаш у теретана?
Друга опција е да си користел дроги, алкохол и слично.
Најлоша варијанта е доколку ти е покачено и билирубин и аст да одиш да се провериш за хепатит.
Како и да е мој совет ти е да бидеш мирен некое време па пак да се провериш.
Некој и претходните постови имаше покачено црп тоа е поради активна инфекција во крвта, исто мој совет е да се одмори малце па после пак да се провери, може да е настинка може да е и друга инфекција ако не помине сама од себе антибиотик и средена работа
Да, одам во теретана, последниве 6 7 недели пиев и протеини( не ми е прв пат) и исхрана која вклучува ''гнетење '' на јајца, млеко и сите видови на месо( пржено). Инаку физичкиот напор исто така ми беше на многу високо ниво. Последен пат вежбав во саботата и истата вечер пиев алкохол(после 3 месеци можда). После ова не можев 2 дена да се опоравам. Тестот го правев во средата сабајле. Другите работи се сите во нормала, ацт 23 а треба до 37 , триглицеридите ми се на долната граница, а билирубин или не ми измериле или не можам да најдам.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Немаш гајле, и мене исто ми се деси немав вежбано долго време отидов 2-3 недели вежбав како луд и после тоа кога правев анализа ми беа рипнати колку твоите горе доле.Одморив 2-3недели и се вратија на нормална. Ти плус и си пиел..
Си го оптеретил џигерот ништо страшно, неможе да преработи колку што му даваш.
Намали малце па тестирај се пак ќе ти бидат намалени сигурно.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
ALIL - 14.8
ASIL - 13.1
CHO2A - 4.60
CREJ2 - 52.4
GLU2 - 5.40
TRIGL - 1.47
UREL - 2.52

Ова првото што е и добар ли е резултатот?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Имам покачено ниво на креатинин (129,7, a референтна вредност е 56-115) и пролактин (28.80, а референтна вредност 1,90-25,80).
Што значи ова?
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Ми треба помош околу толкување на резултати од крвна слика. Денес ја правев анализата и пред малку ги земав резултатите, ако може да ми помогнете да ги протолкувам што значат.
Извинете што си цитирам мој пост, меѓутоа да ве прашам чисто информативно бидејќи за жал не стигнав резултатите да ги однесам кај матичниот лекар. Дали е можно ЦРП - то кое што ми е 23.3 да ми се покачило како резултат на проблем со тироидната жлезда ?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Што значи кратенката CEP во хематолошкиот стаус?
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
alt(gpt) ми е 51 а треба да биди до 42, докторот не ми објасни баш најдобро само ми рече дека е нешто со џигерот па ме прашуваше дали пијам алкохол и.т.н ама не ми кажа ништо посебно ни па ми даде лекарства. Некој да ми кажи поопширно ако знај и дали можи да е покачено заради половината литро ракија во саботата вечер :)? Инаку не пијам многу често алкохол.
Да од ракијата ти е. Немаш гајле можеш да продолжиш со вежбањето и протеините.
--- надополнето: 31 мај 2013 во 00:58 ---
Кога ќе станеш акохоличар ќе бидат инверзни и многу повеќе покачени сеа за сеа си добар.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.457
Поени од реакции
7.730
Имам покачено ниво на креатинин (129,7, a референтна вредност е 56-115) и пролактин (28.80, а референтна вредност 1,90-25,80).
Што значи ова?
Да не си билдер случаjно? Да си земал многу хемиjа, стероиди?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom