12 години од офанзивата во Арачиново

Статус
Затворена за нови мислења.

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Во тоа време сите албанци беа принудени да даваат пари а во одредени случаи и обични луѓе да бидат војници-борци.Факт!Барем за пари јас познавам доста луѓе кои биле принудени,едни што не знаеле што може да им се случи наредниот ден граната во дворот,па си ја научиле лекцијата.;)
Инаку којзнае што би било ако се распукаше и на гостиварскиот фронт.Тука имаа бајаги парамилитарци.Дали Нато или американците беа,но хеликоптерите со јасна и точна рута одеа носејќи огромни контењери со разро-разни оружја кон Чегране.;)
Најако беше тоа што на влезот во Гостивар,под мостот беа учките а пред влезот македонската војска.Си се гледаа едни со други,кога ќе размислам тоа беше договорен конфликт,ништо повеќе.Ти пукај два куршуми,јас два итн.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
на комшија братучедот му рекле влези у ров ама не мукај која иронија се спобудале од тогаш детето , вика мене куршуми ми летаат над глава јас не можам да вратам така Нато им наредиле
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Да имаа храброст да влезат во селото како што имаа за да уништат што повише куќи, можеби ќе влезеа.

Издејствуваниот прекин на огнот беше најдобрата опција, и покрај тоа што на УЧК не им се допаѓаше тоа.
да имаа храброст или не тие влегоа а ти како сакаш гледај на тоа..

да имаа учк храброст како што толку се претставуваа немаше да вадат ни бели знаменца ни да викаат помош за да ги вадат со автобуси. ако за нешто од 2001 жали македонија треба да жали за автобусите кои искочија од арачиново - требаше се што има во тие автобуси да се стави во една масовна гробница и ке беше многу поубаво за сите нас.
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 15:22 ---
Во тоа време сите албанци беа принудени да даваат пари а во одредени случаи и обични луѓе да бидат војници-борци.Факт!Барем за пари јас познавам доста луѓе кои биле принудени,едни што не знаеле што може да им се случи наредниот ден граната во дворот,па си ја научиле лекцијата.;)
Инаку којзнае што би било ако се распукаше и на гостиварскиот фронт.Тука имаа бајаги парамилитарци.Дали Нато или американците беа,но хеликоптерите со јасна и точна рута одеа носејќи огромни контењери со разро-разни оружја кон Чегране.;)
Најако беше тоа што на влезот во Гостивар,под мостот беа учките а пред влезот македонската војска.Си се гледаа едни со други,кога ќе размислам тоа беше договорен конфликт,ништо повеќе.Ти пукај два куршуми,јас два итн.
ова е јавна тајна кај нас ама ретко кој од албанците тоа да го признае....
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Ова е само твоја измислица и ништо друго, ти можеш и лажна историја да напишеш, и споменици да изградиш, но вистината е сосем поинаква.
Ако тебе ти нуделе дебели плати за да одиш да војуваш и не си отишол , од албанска страна без пари војувале...
Ова е вистината, но патриотска војна не се прави со роми, кутрите они, беа принудени да војуваат против УЧК (против тие кои им донесоа права), не ги обвинувам нив, злоупотребени биле, немале они пари за Халкидики, а социалното им било 2000 денари.
Исто како што е твоја измислица тоа што само 80-90 учки беа убиени, дека не ваделе знаменца, дека учк не сакал крај, како што е твоја измислица дека НАТО не ви помогнал и ред други гомна што ги изнакажа на темава и на форумов општо.

Вистината е таа што сите ја знаат, не таа што ти пробуваш да ја докажеш...
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Исто како што е твоја измислица тоа што само 80-90 учки беа убиени, дека не ваделе знаменца, дека учк не сакал крај, како што е твоја измислица дека НАТО не ви помогнал и ред други гомна што ги изнакажа на темава и на форумов општо.

Вистината е таа што сите ја знаат, не таа што ти пробуваш да ја докажеш...
тоа преку 4500 под земја им се од 2001 он вика 80 или 90 може до толку го научиле да брои в џамија тоа оџата
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.270
Поени од реакции
5.328
Контрадикторност колку сакаш од ваша страна.

А овој М.О.Р за жалење е дечково.

Еднаш вели дека не смееле да пукаат, туку морале да седат во ров припадниците на арм мвр (му рекол братучедот на неговиот другар за неговиот другар :) )
А одма потоа вели дека имало 4500 убиени.

УЧК има 85 паднати борци, со имиња презимиња, место на потекло, ние немаме намера да ги криеме нашите херои, туку се гордееме со нив, им градиме споменици, и сите почиваат во посебни гробишта, гробишт на паднатите борци, секој од вас може да оди и да ги брои (ако толку сака да знае). Кој неуспех нели.

Ако им се стеснеше обрачот на УЧК во Арачиново, немаше они да бараат помош од НАТО , туку ќе влезеа во Тетово, и одма ќе се смалеше офанзовата во Арачиново, и ќе мораа да префрлат војници таму за да го одбранат градот, или пак ќе пукаше кон Сарај (нели во Карпалак веќе беа влезени).

Затоа ќутете и не барајте алиби, бидете среќни што вака се заврши за доброто на сите.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Контрадикторност колку сакаш од ваша страна.

А овој М.О.Р за жалење е дечково.

Еднаш вели дека не смееле да пукаат, туку морале да седат во ров припадниците на арм мвр (му рекол братучедот на неговиот другар за неговиот другар :) )
А одма потоа вели дека имало 4500 убиени.

УЧК има 85 паднати борци, со имиња презимиња, место на потекло, ние немаме намера да ги криеме нашите херои, туку се гордееме со нив, им градиме споменици, и сите почиваат во посебни гробишта, гробишт на паднатите борци, секој од вас може да оди и да ги брои (ако толку сака да знае). Кој неуспех нели.

Ако им се стеснеше обрачот на УЧК во Арачиново, немаше они да бараат помош од НАТО , туку ќе влезеа во Тетово, и одма ќе се смалеше офанзовата во Арачиново, и ќе мораа да префрлат војници таму за да го одбранат градот, или пак ќе пукаше кон Сарај (нели во Карпалак веќе беа влезени).

Затоа ќутете и не барајте алиби, бидете среќни што вака се заврши за доброто на сите.
ти си за жалење бе војната не траеше еден ден бе лој еден ,
не сум јас крив што ви ојдоа кај Алах на мед и млеко над 4500 кечиња
ги криете ги криете не за џабе навечер ги извлекуваше НАТо учките ако не се криеве ,што не дозволија да ги преборјат сите кога заминуваа со автобуси од Арачиново него нејкеа и чекаа да падне мрак зашто имаше камери незнам како се викаше хотелот Белви или незнам како на Б почнуваше и се се снимаше лој еден скапан
и лоју тоа што не му било дозволено да пука тоа е кога НАто така наредуваше
а иначе он ве масакрираше како кучња
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
К
Ако им се стеснеше обрачот на УЧК во Арачиново, немаше они да бараат помош од НАТО , туку ќе влезеа во Тетово, и одма ќе се смалеше офанзовата во Арачиново, и ќе мораа да префрлат војници таму за да го одбранат градот, или пак ќе пукаше кон Сарај (нели во Карпалак веќе беа влезени).

Затоа ќутете и не барајте алиби, бидете среќни што вака се заврши за доброто на сите.
Како ќе влезеа во Тетово баш ме интересира? Нели беа во Тетово УЧК кога се бесеа на жицата од касарната и се обидуваа со дрвени скали да ја прескокнат?

Се работеше за неполн час да беа убиени американските гавази и да се направеше невиден скандал пред да дојдат и натоварат на автобуси сите комплет со се УЧК.
Дај расправај нешто таму од Илирида времето , од 2001 немој жити младост.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
на комшија братучедот му рекле влези у ров ама не мукај која иронија се спобудале од тогаш детето , вика мене куршуми ми летаат над глава јас не можам да вратам така Нато им наредиле
Кој ти ги продава тие приказни , дека имало наредба да не се пука ? Па има ли еден здрав што ќе издаде таква команда поготово кога некој пука на тебе кој би послушал таква наредба ако во раце држи полна пушка а од другата страна пукаат на него, дај да го видам мужо што ќе ме спречи да се бранам прво него ќе го скинам па после ќе правам што ќе правам.
Да има луѓе што се пореметија но не се пореметија од тоа што некој не им давал да се бранат, лабилни личности неспремни самата помисла на опасноста ги скренуваше, и тоа се случува во секоја војна.
2001 имаше грешка што се собра и ќораво и сакато тоест секој кој што ќе одговореше на позивот така да и многу шлајм се прибра.
Во војна треба да ги исклучиш сите чувства за емпатија/сожалуваање/само сожалување, единствена емоција и нагон во војна која што е корисна е инстинктот за само одржување и самозаштита нагонот дека ако ти не истраеш на твојте блиски можат да им се случат многу гадни нешта кој што ни во најлошиот кошмар не си ги сонувал.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
УЧК има 85 паднати борци, со имиња презимиња, место на потекло, ние немаме намера да ги криеме нашите херои, туку се гордееме со нив, им градиме споменици, и сите почиваат во посебни гробишта, гробишт на паднатите борци, секој од вас може да оди и да ги брои (ако толку сака да знае). Кој неуспех нели.

85 што можеле да ги идентификуваат некако.
А знаеш ли што прави 120мм граната на пример? На растојание од 10м од тебе ќе остане само купче од кожа, коски и мелено месо.
Со среќа идентификувањето потоа. Да не зборам за артилериски и хелихоптерски ракети.

Тие 85 гроба му беа потребни на Аљи за да се прави петел по вашите села,
но џабе кога пак на Грујо во скут му седи;)
12 години подоцна, се изнапикка по администрација тие што имаа врски во дуи, другите кој ги врти, нека пасат овци и неека се радуваат на 85те гробови.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Вистината боли ама факт е дека албанските фирми беа рекетирани за да албанскиве патриоти пикаат по џебови, па дури и семејствата кои не ги даваа децата беа рекетирани, оние кои војуваа беа под дејство на јаки дроги а најлошо поминаа нивните жени од планинските села кои беа силувани како од муџехедини така од косовари. Многу жално и вистинито.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.270
Поени од реакции
5.328
M.O.Р , што ти значи кратенкава? Према глупостите што ги пишуваш јас сомничам дека е кратенка на зборот морон.

Јас сум слушнал дека од македонска страна имало 45.000 загинати, но ги криеле (моронски од моја страна, само се амбиентирам на соговорникот).

УЧК беше насекаде , па дури и во Скопје... И Тетово ќе паднеше многу лесно, но немаше потреба од тоа, некој едвај очекуваше на тој потег , за гранатираат од 10км далечина... Кога ти фуфка да влезеш да исчистиш села, барем уништи ги (ова правило важеше во 2001).
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Кој ти ги продава тие приказни , дека имало наредба да не се пука ? Па има ли еден здрав што ќе издаде таква команда поготово кога некој пука на тебе кој би послушал таква наредба ако во раце држи полна пушка а од другата страна пукаат на него, дај да го видам мужо што ќе ме спречи да се бранам прво него ќе го скинам па после ќе правам што ќе правам.
Да има луѓе што се пореметија но не се пореметија од тоа што некој не им давал да се бранат, лабилни личности неспремни самата помисла на опасноста ги скренуваше, и тоа се случува во секоја војна.
2001 имаше грешка што се собра и ќораво и сакато тоест секој кој што ќе одговореше на позивот така да и многу шлајм се прибра.
Во војна треба да ги исклучиш сите чувства за емпатија/сожалуваање/само сожалување, единствена емоција и нагон во војна која што е корисна е инстинктот за само одржување и самозаштита нагонот дека ако ти не истраеш на твојте блиски можат да им се случат многу гадни нешта кој што ни во најлошиот кошмар не си ги сонувал.
никој не ми продава го гледам чоекот не го знам лично , ке дојде на слави ова она , се гледа дека не е во ред со него нешто , имаше такви наредби ако си поупатен малце прашај ке видиш
а тоа дека не е здраво у право си на тебе да пукаат а ти да не вратиш, ама така беше прочитај погоре ке видиш
им викаа да не пукаат во некои случаеви ко демек да не избиело граѓанска војна прочитај малце па пишувај
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 16:40 ---
M.O.Р , што ти значи кратенкава? Према глупостите што ги пишуваш јас сомничам дека е кратенка на зборот морон.

Јас сум слушнал дека од македонска страна имало 45.000 загинати, но ги криеле (моронски од моја страна, само се амбиентирам на соговорникот).

УЧК беше насекаде , па дури и во Скопје... И Тетово ќе паднеше многу лесно, но немаше потреба од тоа, некој едвај очекуваше на тој потег , за гранатираат од 10км далечина... Кога ти фуфка да влезеш да исчистиш села, барем уништи ги (ова правило важеше во 2001).
со лој у мозокот не можеш да знаеш што значи кратенката
вистинта боли тоа е 4500 ојдоа кај алах ајт наздавје уште тродупло да отидат така
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 16:44 ---
На 25 декември 2001 година, Алтернативната информациона мрежа[54], објавила дека вкупниот број на жртви од страна на македонските безбедносни сили е 72. Албанската страна никогаш официјално не ги објавила, но се претпоставува дека нивниот број бил околу 3000 мртви.
се претпоставува 3000 ама многу повеќе е од 3000 ваш од племето старешина У АРМ ми има кажано 4500 +
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.270
Поени од реакции
5.328
3000 убиени припадници немало ни на Косово бе паметен, а од страната на АРМ И МВР имаше 45.000 убиени, така рекол еден дечко, неговиот вујко имаше другар, а неговиот другар комшија, неговиот комшија роднина кој бил дел од АРМ.

Генерал Ангелов велеше, од 100 повикани резервисти само 30 се јавуваа на повикот, останатите исчезнуваа (живела Грција)

УЧК кај сакаше напаѓаше, Македонија беше како швајцарско сирење , сакаш мина во близина на Скопје, сакаш диверзанти во Скопје , во Дреновец, Маврово, Лешок, Матејче, Карпалак... Поплава од акции на сите страни.

И знаеш кој јаде г***** сега , те тие 70% кои побегнале, а другите 30% се сосем свесни за вистината на војната.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Бајки, пријателе, бајки!

Во 2001 гинеа, страдаа вистински луѓе, не измислени ликови.

Не знам што сакаш да постигнеш со пишувањево, ама не мора да ги повторуваш произволните измислени бајки, ти ја сфативме поентата.

Поздрав и уживај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom