Предлог за филм со кратка рецензија

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Highlander.


Незаборавно уметничко дело со Кристофер Ламберт во главните улоги. Велат дека секогаш во серијал од неколку продолженија првиот дел е незаборавен и во право се. Филмов според мене спаѓа во акциона авантура исполнет е со мистерии кои полека се отплеткуваат. На крајот може да биде само еден, а што тоа тие што го немаат гледано ќе си го гледаат и ќе си видат, со ова мислам на дечкиве тинејџери кои подалеку од Хари Потер немаат ништо гледано.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
значи го гледав Knowing и дојдов до заклучок дека само николас кејџ детето а и младата невеста(требаше да биди) на николас кејџ...значи интересно е во филмот единствено нешто....човек кој верува дека Shit happens односно дека сме коинциденција..за потоа да го разбере спротивното!!!!

а пази има вонземјани( како ангели) кои ги спасуваат избраните деца и нови адам и ева(можи требало и бугарите да ги земе како ендемски вид)!!!!

ете тоаме разочара...кои се тие...служба за одржување ендемичен вид:vozbud:

имаат и они причина да го прават тоа но која е причината токму тоа да го прават????:toe:
не беше темава предлог препорачан филм :) Инаку се сложвам со критиката и јас се разочарав особено што чекав да најдам подобра снимка додека го гледам, не само што не е одличен туку е и помалку безврска филмот. :) Оцена на имдб 3/10 (значи многу слабо, 1/10 се уште немам ставено)

Класика, филм из ваше и наше младости :))) Имаше и неколку продолжениа и стално ми беше интересно да го гледам на телевизија. Е сега филмов е малку постар можеби ќе им биде досаден на новиве генерации, ама сите што сте љубители на акција и ScFi филмови ако го немаат гледано нека го гледаат ... ауффф... ќе заборавев... саундракот Queen, Princes Of The Universe
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Sex, Lies and Videotape.


Секс лаги и видео ленти и Енди Мекдауел жена со невероватна убавина.
Тежок филм за гледање, филм за чувствата човечки, за сексуалната привлечност и настраните мисли, неспособноста на човек да сака и да биде сакан.
Филм за воајеризмот општо. Вреди да се гледа.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Martyrs

Фантастичен хорор филм снимен според вистинска приказна во Франција.Девојката(Луси) успева да избега од една установа каде се експериментира со неа и запознава друга жртва на насилство(Ана) која и помага да се одмазди на докторот од институцијата каде долго време беше измачувана.По многу пресврти во филмот,Ана станува жртва на експериментот...
10/10 - must see
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Knowing-2009



Научна фантастика.


Николај Скејч. Што појче да кажам.
Гледајте го.:pipi:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
[zEUs];2631534 напиша:
Николај Скејч. Што појче да кажам.
Гледајте го.:pipi:
Николај Скејч и жената му од Битола глумат во овај филм :pos::pos::pos:.

Извини Николас Кејџ е глумецот :).

Perfume - The Story of a Murderer (Das Parfum).


Парфем приказна за еден убиец, повеќе е приказна за сетилото на мирис и човековата опседнатост со него. Добро напишана новела и уште подобро преточена во филм. Секогаш ми се допаѓале филмови кои што биле оригинални во својата приказна, ова е еден од нив. Во наредните неколку години сигурно ќе видиме сличност или плагијатство во дел од некои филмови. Како и да е добар филм вреди да се гледа.
 

Figaro

la vita e bella
Член од
2 март 2009
Мислења
648
Поени од реакции
410
Joy Ride


Филмов е комбинација на трилер,акција, и со мали примеси на хорор :) Се работи за двајца браќа кои патуваат низ Америка и едниот од нив преку радио ќе почне да зафркава еден камионџија демек е женско , за браќата ќе биде интересно до еден момент кога ќе сватат со каков човек си имаат работа :)
Има и втор ден на фимов се вика : Joy Ride - Dead ahead .
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
The Odyssey 1997


Филмот како што гледате по насловот е за Хомеровиот еп Одисеја. Како Одисеј во главната улога е Арманд Асанте. Историска авантура исполнета со митови и мистерии за голготата на долгиот пат кој го поминува Одисеј за да си дојде до дома...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Interview With The Vampire.


Том Круз, Бред Пит, Кирстен Данст, Кристијан Слејтер и Антонио Бандерас глумат во овај филм. Уф од толку многу ѕвезди блеска филмов, ама не е добар поради ѕвездите со нивната појава на сами од себе, туку од прекрасната приказна која што ја имаат представено. Наслушнав дека ќе има втор дел колку е вистина ќе видиме, ама и да нема доволен е и само овај, одличен филм вреди да се гледа кој го нема гледано не знае што пропушта.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Interview With The Vampire.


Том Круз, Бред Пит, Кирстен Данст, Кристијан Слејтер и Антонио Бандерас глумат во овај филм. Уф од толку многу ѕвезди блеска филмов, ама не е добар поради ѕвездите со нивната појава на сами од себе, туку од прекрасната приказна која што ја имаат представено. Наслушнав дека ќе има втор дел колку е вистина ќе видиме, ама и да нема доволен е и само овај, одличен филм вреди да се гледа кој го нема гледано не знае што пропушта.
Немам никаде слушнато дека ќе има втор дел, иако ова е филм за кој и тоа како треба да се направи, поради начинот на кој завршува. Сепак, втор дел без Том Круз и Бред Пит и Кристијан Слејтер би бил фијаско, но се надевам дека некој ќе ги „убеди“ да го направат ова.

Инаку работено е според делата на авторката Ann Rice, The Vampire Chronicles, во кои спаѓаат и Вампирот Лестат, (во филмот Том Круз), Вампирот Арманд (во филмот Антонио Бандерас) итн... што значи може да се направат и други приказни на оваа тема.

За мене филмот е фантастично остварување, повеќе е драма во која во центарот на приказната се наоѓаат вампири наместо луѓе, отколку што е хорор. Приказна долга 200 и нешто години раскажана во само два часа, со неверојатна актерска екипа. Се надоврзувам на предлогот на bucio, кој не го гледал, ова е “must see“ филм.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Ако е така тогаш јас сум изворот, моја беше желбата :pos2:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јас имам - во темата "Од кој филм би сакале продолжение".
Се кладам и на Буцио тоа му е изворот.
Ако е така тогаш јас сум изворот, моја беше желбата :pos2:
Не е од таму сигурно, само ме издаде меморијава заборавив од каде :toe:.


Се сетив, интервју со Том Круз и прашање дали би глумел во втор дел, тој изјави дека со задоволство би го направил тоа доколку му биде понудено и доколку се снима таков проект. И ја остави таа можност за во иднина.


Pitch Black.



The Chronicles Of Riddick.


Два предлози за два филмови со антихеројот Ридик и неговите херојски карактеристики. Првин ми беше гледан вториот дел а потоа првиот, човек ако не знае кој е прв а кој втор нема лесно да ги препознае. Двата филмови се со две различни приказни за ист карактер. Не ме разочара ни првиот ни вториот дел по нивното гледање.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Николај Скејч и жената му од Битола глумат во овај филм.
Извини Николас Кејџ е глумецот.
Добро ма не може чуек да напрае печатна грешка .:helou:

Инаку пред 15 минута гледав еден многу добар филм па да препорачам.:pipi:
Ghosts Of Girlfriends Past


Филм со најубави глумци .:pipi:

Добра љубовна сторија.
Колку многу влијае тоа кога некој ќе те повреди. Како може тоа да те смени.


Се пронајдов јас во овој филм. А вие ? :pipi:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
GHOST DOG : The Way Of The Samurai.





Филм на Џим Џармуш со Форест Витакер во главната улога. Магичен филм кога прв пат го гледав едноставно ми се залепи вниманието на мониторот од телевизорот. Во филмот Форест Витакер цитира некои стихови од бушидото (самурајски кодекс), многу моќно изгледа тоа ќе си видите во вториот клип. Инаку ликот што го глуми Форест Витакер живее по бушидо кодексот кој му е начин на живот... Гледајте го.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom