Фан Клуб : Баерн Минхен

  • Креатор на темата 'Никола'
  • Време на започнување
M

Mario Gómez

Гостин
За сите ќе има playing time... Повеќе ротација ќе придонесе да нема повреди од напор голем како таа на Крос. И Рибери беше изморен на крајот на сезоната, не беше тој истиот. Пресингот шо го игравме годинава да се однесе на друго ниво, Пеп го може тоа. Барселона во 2009та играше страшен пресинг, под голем напор ќе бидат офанзивните играчи. И Манџукиќ дури ќе добива солидна минутажа. Манџукиќ, Лева, Гетце, Рибери, Робен, Милер, Крос, Гетце, Шаќири. Тука додади го и Пизаро се супер, ќе се борат за 4 позиции.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839

Инаку има пар фикс идеи кои се плашам дека Пеп може да проба да имплементира... Мартинез во тандем со Данте назад? „Холандската“ 4-1-2-2-1? „Лажна 9ка“? „Тики-така“? Please God NO!

По мене тактички не треба да се чепка ништо особено. 4-2-3-1 е системот кој доминира моментално. И играчкиот потенцијал кој го имаме идеално одговара за овој систем.

Кондициски бевме топ. Повеќе од топ. Робен после таа долгата повреда полека се врати на 100% и беше брз скоро како во најдобрите денови. Само тоа доволно зборува за работата на кондисциските тренери.

Мора да се поработи на мотивацијата и темпирање на форма. Тука го чекам Гвардиола. Тука и во правовремената ротација. Има доволно натпревари за сите наредна сезона. Сега треба да покаже дали е тврдоглав или доволно флексибилен за да може да успее и во друга средина освен Барселона.


Ја го сметам за исклучиво интелегентен човек во фудбалот..... Само луд човек би правел големо промени во моменталниот тим.

Битно е да вгради новите играчи во системот како Гетце Лева највероватно.

Ротацијата дефинитивно е важен момент ако сакаме успешно да ја истераме наредната епски долга сезона.

Тактички не верувам дека ќе менува,но дефинитивно ќе усовршува.Мене ми е важно да се задржи конструкцијата на овој тим,да не почне да игра со 7 мидфилдери ко што знаеше некад у Барса да направи,но тоа дефинитивно нема да пројде у Баерн.

И на крај краева,ако некој знае да одржува успешен тим да биде успешен тоа е Гвардиола.два пати освои ЛШ у 3 години и стално беше у полуфинале,такада мотивацијата му е дефинитивно за 10ка и од тој аспект е вероватно најдобар.

Плус не смее да се заборави дека се враќа во фудбалот после пауза од цела година,такада ќе биде екстремно мотивиран за успех.Плус оваа екипа на Баерн мислам дека допрва ќе почне со титули да се надокнади изугбеното!
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Многу ми падна у очи у едно интервју после финалето ЛШ кога изјави дека кога судијата свирел крај,у тие моменти на делириум му прошла цела кариера и цел живот низ очи...Од периодот у Франција кога растел у сиромашна фамилија,татко му физички работник на градежни објекти..Едвај за јадење имале,живееле у некој мал стан...

И после прославата кога се сретнал со татко му на Вембли,коа му го дал пехарот у раце и двајцата се утепале од плачење!

Баерн немал ваков голем играч и легенда од странство од времето на Елбер,такада Рибери е тотална легенда на клубот...

И читав дека страшно му значело кога на втората утакмица со Барса кога искочија Басти и Лам,дека Лам отишол на него да му ја даде капитенската лента!
Целото интервју:

BILD interview with Franck

BILD: Monsieur Ribéry, the fans are dying to know: when will you extend your contract (still 2 years left on the current one) with Bayern until 2017?

FR: We talked it all through. And a yes from me is a yes! We don’t actually need it on paper. But of course it has to be signed and that’s happening at the next opportunity. There’s isn’t much of a rush.

BILD: Does the new contract make the treble season perfect for you personally?

FR: Yes, I’m happier than I’ve ever been. In my private life as well. Why should I go anywhere else where I might be unhappy? When I finish my career here some day, then I want to do it like a Grand Seigneur. With a farewell match like Mehmet Scholl had.

BILD: Like him, you are championship winner, cup winner and CL winner. With the difference that you achieved all this in one season.

FR: Championship and cup winner I’ve been twice already but to win the Champions League on top of that - that’s the biggest of all.

BILD: Describe it for us…

FR: My compatriot Zinedine Zidane congratulated me. Before the final, I talked to Eric Abidal on the phone. He said: “That’s your trophy, go and get it! It’s an incomparable feeling.”

BILD: And was it?

FR: I wanted to laugh, wanted to cry. Everything at the same time, it was a jumble of emotions. My life, my career passed me like a movie. I saw myself play in France’s 3rd league, saw me work with my father in road construction. Our family never had much money, we lived in a small apartment. Two, three people in one room. My father, amateur footballer, worked his ass off for us. When I handed him the CL trophy in London, we both cried.

BILD: You took the trophy to bed with you. Did your wife Wahiba like that?

FR: She said: “You’re crazy!” We made funny pictures via selftimer: my wife, the trophy and I in bed. Those pictures better stay private though (laughs). Afterwards, we put the trophy in front of the bed. It’s unbelievable to finally have won it. The CL trophy is the proof that I’m a big player. And I play for a big team that wrote history. You know what makes me proud?

BILD: Tell us.

FR: I was captain three times, that motivated me even more. And when Jupp Heynckes subbed off Schweinsteiger and Lahm in Barcelona, Lahm came to me right away and gave me the badge. A small gesture that had the biggest meaning to me. I told Lahm so.

BILD: 2012 during the halftime break in the semi final against Madrid, you slapped Robben in the heat of the moment. Now you played two deciding passes to him in the Wembley final. If you two hadn’t made up, Bayern might not have won the CL. How is your relationship these days?

FR: We talked a lot. I said: “It doesn’t matter who scores the goal”. This isn’t the FC Ribéry nor is it the FC Robben. It’s about FC Bayern, only together we can be successful. That was our big strength this season: the cohesion as a team. Robben changed his way of playing, he works a lot for the team now.

BILD: You too helped a lot defensively. And yet you were still strong offensively. Do you have a secret?

FR: Everyone of us put in more work after last year’s shock. I myself feel like this was the best season of my career. I’m fitter than ever before. That’s Jupp Heynckes’ training. But I also trained on my free days, I ran on my own on the trainings ground and went to the sauna afterwards. And I often slept in the afternoon.

BILD: When will your push-up duel with Matthias Sammer take place that you planned in case of a CL win?

FR: He just has to say when. I’m ready at all times - and here for many more years (laughs).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Има вистина?
Како ги оценувате Билд?

Bild reports Bayern have offered Jerome Boateng + 5 million for KPB
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Форум на Милан и Твитер па затоа да ве прашам вас решив.


Сеа глеав на Билд,a и на Твитер никој од новинарите на Билд нема објавено вакво нешто....такада вероватно е чиста шпекулација....А и нема логика сооглед на моменталниот состав на Баерн.

Имаше шпекулација дека Дортмунд се интересираат за КПБ
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Сеа глеав на Билд,a и на Твитер никој од новинарите на Билд нема објавено вакво нешто....такада вероватно е чиста шпекулација....А и нема логика сооглед на моменталниот состав на Баерн.

Имаше шпекулација дека Дортмунд се интересираат за КПБ
Баш затоа и сакав тука да прашам, поеќе ги знаете тие медиуми вие иако немаше лошо да дојде Боатенг на нашата одбрана.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Boateng + 5 milioni za onaa kalastura od Milan t.e brat mu. :icon_lol: :icon_lol:

Dvajcata vredat po 18 milioni ama fintata e sto Baern nema mesto za 2-3 vrvni igraci vo startniot sostav od sredniot red a vo odbranata se krpat nekako.I sega ke go nosat Prince a ke ja oslabuvaat odbranata. :D

Boateng bese jak lani a godinava e trulo drvo.Go igraat poluspic a poveke mu lezi pozicijata ponazad vo sredinata.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Средете си ја екипата оти ќе ве рејпуваме на ауди купот.:icon_lol:
Жустро ќе биде бе :D
Boateng + 5 milioni za onaa kalastura od Milan t.e brat mu. :icon_lol: :icon_lol:

Dvajcata vredat po 18 milioni ama fintata e sto Baern nema mesto za 2-3 vrvni igraci vo startniot sostav od sredniot red a vo odbranata se krpat nekako.I sega ke go nosat Prince a ke ja oslabuvaat odbranata. :D

Boateng bese jak lani a godinava e trulo drvo.Go igraat poluspic a poveke mu lezi pozicijata ponazad vo sredinata.
Самиот тој бара да игра полушпиц и се противи да игра у средина и затоа и ќе го продаваат па си мислев ќе биде добро ако ви го тупнеме вас а у спротивен правец дојде централен дефанзивец ко брат му.

Ама ете, ништо од тоа.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
http://www.sport1.de/de/fussball/fussball_bundesliga/newspage_731853.html

Гвардиола учи Германски како ненормален. Од ноември па до денес по 4 саати на ден. Дури и кога е на патувања си носи учител по Германски со него.

Брат му на Пеп (истовремено и менаџер му е) вика: „Ова е апсурдно. Се среќаваме на ручек во ресторан а барт ми непрекинато си зборува Германски со учителот. Пеп пристапи на оваа работа како и на секоја друга - обсесивно. Убеден сум дека ќе ја одржи првата прес конференција на Германски“.
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
http://www.sport1.de/de/fussball/fussball_bundesliga/newspage_731853.html

Гвардиола учи Германски како ненормален. Од ноември па до денес по 4 саати на ден. Дури и кога е на патувања си носи учител по Германски со него.

Брат му на Пеп (истовремено и менаџер му е) вика: „Ова е апсурдно. Се среќаваме на ручек во ресторан а барт ми непрекинато си зборува Германски со учителот. Пеп пристапи на оваа работа како и на секоја друга - обсесивно. Убеден сум дека ќе ја одржи првата прес конференција на Германски“.


Реално нема заебанција.....Јазик не се учи така едноставно.Мора турбо да му удриш.А Пеп е свесен дека реално тешко ќе иде без да го знае добро германскиот,плус германците се ментални на нивниот јазик.

А и према ресурсите и парите кои ги има на располагање,може перфектно да научи!
--- надополнето: 9 јуни 2013 во 12:50 ---
Жустро ќе биде бе :D


Самиот тој бара да игра полушпиц и се противи да игра у средина и затоа и ќе го продаваат па си мислев ќе биде добро ако ви го тупнеме вас а у спротивен правец дојде централен дефанзивец ко брат му.

Ама ете, ништо од тоа.


Најискрено од срце,продавајте го тој циркузант,зошто со парите од него можете да купите 3 пати по корисен играч за Милан....И 15 милиони да му извадите ќе купите боље играч од него.....

Боатенг е добар само кога се труди а не секогаш го прави тоа,плус со муабетиве дека не сака позиции ко мислиш Кристијано Роналдо да е,ептен е за бркање!




Eric Abidal says he wants to sign for Bayern Munich and Pep Guardiola would be happy to welcome him to the club.

"Guardiola knows my situation and he would be delighted to have me on his team," the former Olympique Lyonnais defender said.

"But the director and the chairman of Bayern have their words on the matter too.

"I would be pleased to join Bayern. I have a very good relationship with Franck Ribery. Bayern is among the best in Europe. Everything is possible. Do I have a preference ? I don't. But Bayern would be good."


http://www.goal.com/en/news/11/transfer-zone/2013/06/09/4036339/abidal-guardiola-wants-me-at-bayern?ICID=HP_BN_1
 
B

Borg_Drone

Гостин
http://www.sport1.de/de/fussball/fussball_bundesliga/newspage_731853.html

Гвардиола учи Германски како ненормален. Од ноември па до денес по 4 саати на ден. Дури и кога е на патувања си носи учител по Германски со него.

Брат му на Пеп (истовремено и менаџер му е) вика: „Ова е апсурдно. Се среќаваме на ручек во ресторан а барт ми непрекинато си зборува Германски со учителот. Пеп пристапи на оваа работа како и на секоја друга - обсесивно. Убеден сум дека ќе ја одржи првата прес конференција на Германски“.
На 24 ќе го претстават официјално во Алијанц Арената како тренер на Баерн.Би било добро ако има пренос или слично....Сега читам на германска дека царината нивна побарала да биде пуштен налог за апсење на Румениге поради обид за даночно затајување од триста илјади евра, судијата како и да е уште не го потпишал указот.Се сомничи дека сакал да прошверца два ролекса неоданочени од Катар, би било добро доколку испадне дека е грешка зошто после тоа со Хенес, од ова нема бегање:
http://www.bild.de/sport/fussball/bayern-muenchen/strafbefehl-gegen-bayerns-vorstands-boss-beantragt-30765624.bild.html
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
На 24 ќе го претстават официјално во Алијанц Арената како тренер на Баерн.Би било добро ако има пренос или слично....Сега читам на германска дека царината нивна побарала да биде пуштен налог за апсење на Румениге поради обид за даночно затајување од триста илјади евра, судијата како и да е уште не го потпишал указот.Се сомничи дека сакал да прошверца два ролекса неоданочени од Катар, би било добро доколку испадне дека е грешка зошто после тоа со Хенес, од ова нема бегање:
http://www.bild.de/sport/fussball/bayern-muenchen/strafbefehl-gegen-bayerns-vorstands-boss-beantragt-30765624.bild.html
Ova so Rummenige go imam procitano odamna.Toj gi dobil kako poklon od katarcite i ne gi prijavil.Posle mu gi zaplenile pa imase izjaveno deka ke gi prodadel a parite ke gi dadel vo humanitarni organizacii.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom