Дежурна Ординација! #2

Член од
15 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако во копрокултурата не нашле ништо како дојде до заклучок дека имаш паразити?
па три пати во последнава година имам во столица и кога правам тестирање ништо не наоѓаат.Покрај тоа имам непријатности по телото,боцкања и разни непријатни чувства.Имам и полно други проблеми,столицата е лоша т.е со некои дамки итн веќе 1 година,а решение нема.Па затоа и се одлучив да повеќе не одам по лекари.Туку некој да дадеше информација за пелин.Дали да го земам?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
бев болна ама и уште сум, sort of, грлото уште ме боли. Некој лек за него? Ме тера да пијам вода цело време, ме пече, се подув од пиење :notworthy:
п. с. Фала до Сталкерот зедов Бруфен помогна.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
па три пати во последнава година имам во столица и кога правам тестирање ништо не наоѓаат.Покрај тоа имам непријатности по телото,боцкања и разни непријатни чувства.Имам и полно други проблеми,столицата е лоша т.е со некои дамки итн веќе 1 година,а решение нема.Па затоа и се одлучив да повеќе не одам по лекари.Туку некој да дадеше информација за пелин.Дали да го земам?
a da ne si hipohondrik?
1. ако не се покачени еозинофилите во крвната слика тешко дека после толку време имаш паразити во столица
2. ако во копрокултура нема наод - значи нема паразити.
3. ако имаш "нервозни црева" - не значи дека имаш паразити
4. ако во црн дроб и плуќа нема никаков наод - нема ехинококус
5. ако имаш крварење периодично најверојатно се работи за хемороиди
--- надополнето: 16 мај 2013 во 02:04 ---
бев болна ама и уште сум, sort of, грлото уште ме боли. Некој лек за него? Ме тера да пијам вода цело време, ме пече, се подув од пиење :notworthy:
п. с. Фала до Сталкерот зедов Бруфен помогна.
1. таблети за цицање трахисан 4x1 (анестетира + антибиотик)
2. никако ладно,газирано,премногу топло
3. за жал без да се прегледа грло и крвна слика никој не може да ти каже дали е бактериско или вирусно.
4. заклучок - појди до матичниот :)
--- надополнето: 16 мај 2013 во 02:06 ---
Нешто против главоболка, ама да не е апче.
Инекција :)
 
Член од
15 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
a da ne si hipohondrik?
1. ако не се покачени еозинофилите во крвната слика тешко дека после толку време имаш паразити во столица
2. ако во копрокултура нема наод - значи нема паразити.
3. ако имаш "нервозни црева" - не значи дека имаш паразити
4. ако во црн дроб и плуќа нема никаков наод - нема ехинококус
5. ако имаш крварење периодично најверојатно се работи за хемороиди
Нема шанси да сум хипохондрик!Го гледам проблемот и ги имам симптомите,па шанси нема да е нешто вакво.И не е ова од сега туку долго време,само сега со уште потешки проблеми.
Инаку еве ги и резултатите

1.3 пати правена крвна слика еозинофилите 2.0
2.нема наод 2 пати правено
3.Проблемот покрај во стомакот е и во ногата која пука,исто така и во грбот и главата.
4.Е само уште ова што не сум го правел
5.Нема крварење

Значи тешко дека во овие 3 години ми има некој лекар помогнато.Можеби претходниот доктор беше незапознаен и на неозбилно ја сфаќаше работата,но реално каде и да бев пратен подоцна сфаќав дека безпотребно сум бил таму.

Инаку интересно е што три пати веќе во столица пронаоѓав глисти(или како ли се викаат тие белите),а на копрокултура и јајца на фецес на паразити не наоѓаа ништо.

Значи мое мислење е дека во тестирањето најверојатно не се опфатени т.е не се прават тестови на повеќе туку само на неколку паразити.Или пак едноставно незнаат да најдат?Само тоа не ми е јасно....
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Нема шанси да сум хипохондрик!Го гледам проблемот и ги имам симптомите,па шанси нема да е нешто вакво.И не е ова од сега туку долго време,само сега со уште потешки проблеми.
Инаку еве ги и резултатите

1.3 пати правена крвна слика еозинофилите 2.0
2.нема наод 2 пати правено
3.Проблемот покрај во стомакот е и во ногата која пука,исто така и во грбот и главата.
4.Е само уште ова што не сум го правел
5.Нема крварење

Значи тешко дека во овие 3 години ми има некој лекар помогнато.Можеби претходниот доктор беше незапознаен и на неозбилно ја сфаќаше работата,но реално каде и да бев пратен подоцна сфаќав дека безпотребно сум бил таму.

Инаку интересно е што три пати веќе во столица пронаоѓав глисти(или како ли се викаат тие белите),а на копрокултура и јајца на фецес на паразити не наоѓаа ништо.

Значи мое мислење е дека во тестирањето најверојатно не се опфатени т.е не се прават тестови на повеќе туку само на неколку паразити.Или пак едноставно незнаат да најдат?Само тоа не ми е јасно....
Па земи ја глистата и однеси им ја на лекарите да ја видат!
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
Колку чини инфузијата која се дава кога ќе однесат некој во алкохолизирана состојба?
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Нема шанси да сум хипохондрик!Го гледам проблемот и ги имам симптомите,па шанси нема да е нешто вакво.И не е ова од сега туку долго време,само сега со уште потешки проблеми.
Инаку еве ги и резултатите

1.3 пати правена крвна слика еозинофилите 2.0
2.нема наод 2 пати правено
3.Проблемот покрај во стомакот е и во ногата која пука,исто така и во грбот и главата.
4.Е само уште ова што не сум го правел
5.Нема крварење

Значи тешко дека во овие 3 години ми има некој лекар помогнато.Можеби претходниот доктор беше незапознаен и на неозбилно ја сфаќаше работата,но реално каде и да бев пратен подоцна сфаќав дека безпотребно сум бил таму.

Инаку интересно е што три пати веќе во столица пронаоѓав глисти(или како ли се викаат тие белите),а на копрокултура и јајца на фецес на паразити не наоѓаа ништо.

Значи мое мислење е дека во тестирањето најверојатно не се опфатени т.е не се прават тестови на повеќе туку само на неколку паразити.Или пак едноставно незнаат да најдат?Само тоа не ми е јасно....
треба да се повеќе од 6 % >0,5 × 109/L
или повеќе од 1,5 повеќе од 6 месеци константен резултат.
Најсигурна дијагноза е кога се зема примерок од полноќ до 4 сабајле кога се најбројни - после тоа паѓа нивната вредност за повеќе од 20 %.

Eве ти линк и изначитај се за еозинофилија
http://www.placebo.hr/lab/index.php?c=9#jump19Ќе си појдеш на инфективно и ќе си полежиш таму за испитување.
Иначе третманот е албендазол,мебендазол... ама рецидивите се чести па ќе треба пак да се лечиш.
--- надополнето: 18 мај 2013 во 00:48 ---
Колку чини инфузијата која се дава кога ќе однесат некој во алкохолизирана состојба?
1. лекарски преглед(ценовник зависно дење,ноќе,викенд,празник)
2. +Екг(1 или 2)
3. Интравенска апликација услуга (1 или 2)
4. Интрамускулна
5. Лаважа ( перење на желудник со сонда или само таблети карбо)
6. Самата инфузија (1 или 2) + медикаментите

Се се плаќа 100 % на приватно безразлика дали си крводарител или ослободен од плаќање на услуги ( хр. тешки болни карциноми)
Све на све околу 2800 до 4000 зависно од колку си тешко алкохолизиран :)
Toa ako те однесат со свој превоз - а ако се јавиш да те собере брза помош + дополнителни 1000-2000 денари :)
И ако си од внатрешноста па треба да те носат на Токсикологија - - - Мајко мила :)
Скоро цела една просечна плата :)
Заклучок - не се прај комиње!!!
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Колку чини инфузијата која се дава кога ќе однесат некој во алкохолизирана состојба?
Членот над мене ти даде убава пресметка, јас само ќе ти кажам, купи си ја инфузијата од аптека и најди некој доктор да ти ја уклучи и ќе те кошта многу поефтино.

Иако морам да кажам, заклучокот на членот погоре е сосема во ред (y)
бев болна ама и уште сум, sort of, грлото уште ме боли. Некој лек за него? Ме тера да пијам вода цело време, ме пече, се подув од пиење :notworthy:
п. с. Фала до Сталкерот зедов Бруфен помогна.
Ангал спреј за грло, бр. 1 лек, мнооогу ефикасен.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Колку чини инфузијата која се дава кога ќе однесат некој во алкохолизирана состојба?
Сосе декстроза и витамини не повеќе од 500 и не заборавај секогаш да имаш дома.

Ангалот јас го користев и помогна, добар антисептик е.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Помагајте ако знаете.Неколку дена веќе ме боли десното стапало од десната латерална страна и ме тера да газам на таа страна кога одам.А па друго чудо е кога трчам или побрзо кога одам не ме боли ама кога одам полека ме боли.Нит па кога седам ме боли,само кога одам полека.Чаре има или? :P
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Помагајте ако знаете.Неколку дена веќе ме боли десното стапало од десната латерална страна и ме тера да газам на таа страна кога одам.А па друго чудо е кога трчам или побрзо кога одам не ме боли ама кога одам полека ме боли.Нит па кога седам ме боли,само кога одам полека.Чаре има или? :P
Има чаре, ама кажи дали спортуваш и што, понатаму дали си направил некое невообичаено движење па неколку часа подоцна да добиеш болка или едноставно се разбуди од спиење и болката беше тука, сега засега ибупрофен актив крем како евтино и ефикасно решение и одмор но и една вежба која се прави со шише стаклено.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Има чаре, ама кажи дали спортуваш и што, понатаму дали си направил некое невообичаено движење па неколку часа подоцна да добиеш болка или едноставно се разбуди од спиење и болката беше тука, сега засега ибупрофен актив крем како евтино и ефикасно решение и одмор но и една вежба која се прави со шише стаклено.
Мислам дека ми е од баскет,пошто не долго неиграње наеднаш неколку дена со ред играм по многу.Имав мала болка и пред тоа,ама денес после 3 саати баскет,почна да ме боли многу повеќе.
--- надополнето: 21 мај 2013 во 01:01 ---
А да,и чаре некое за болка кај лопатката.Станав од спиење и ме болеше бааги.И ако е од корист,може дека носев нешто тешко пред тоа,ама па почна да ме боли 4-5 саати после тоа.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Само крема а најевтина е ибупрофен актив ако грешам некоја фармацевтка нека ме исправи администрирај локално да не клукаш апчиња безпотребно а причината и сам веќе ја знаеш, посебно ако си играл подолго време па потоа и кревање тешки работи а.к.а носење вреќи портланд компзитен цемент по скали;)

Лопатката може да од промаја или евентуално при спиењето ако си "утнал" на пример јас често ја прекинувам циркулацијата на крв во едната рака и неможам да ја движам после будење но најинтересно е што мозокот смета дека раката се движи чуден филинг но ете морам да ја масирам раката после, а пак ако ме удри Blackout и глава боли и раце и СЕ....ни на душман.

До сите членови за во иднина со цел да можеме да помогнеме максимално ве молиме напишете што сте правеле пред да се појават симптомите на било каков здравствен проблем.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Веќе една недела на половината и долниот дел од грбот имам некое црвенило. Бев на лекар кај матичната ме прегледа. Ме праша дали ме чеша, пече или боли. Ништо од овие три работи не чувствувам. Констатира дека најверојатно станува збор за иритација од маица која ја немам облечено подолго време а си стоела во плакар. После две години облеков веш маица, после тоа се појави и црвенилово. Се мачкам само со течна пудра. Глупоста траела скоро 3-4 недели и бледее. Што е фората со ова, има шанса да го решам побрзо, некоја ефективна крема нешто да препорачате, совет?
П.С Не сум алергичен на ништо, прв пат ова ми се случува.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Веќе една недела на половината и долниот дел од грбот имам некое црвенило. Бев на лекар кај матичната ме прегледа. Ме праша дали ме чеша, пече или боли. Ништо од овие три работи не чувствувам. Констатира дека најверојатно станува збор за иритација од маица која ја немам облечено подолго време а си стоела во плакар. После две години облеков веш маица, после тоа се појави и црвенилово. Се мачкам само со течна пудра. Глупоста траела скоро 3-4 недели и бледее. Што е фората со ова, има шанса да го решам побрзо, некоја ефективна крема нешто да препорачате, совет?
П.С Не сум алергичен на ништо, прв пат ова ми се случува.
Па прекини со течната пудра за да приметиш да не има и чешање кое може го маскираш со течната пудра. Ако има и чешање, тогаш е или алергија пример од маицата или ако те каснало нешто (Синопен, Камагел...), или габична инфекција (Канестен) заради потење на тоа место, што е можно зошто баш во делот на грбот ја имаш ситуацијата, на пример заради потпирање на стол во топлово време. Не би ти препорачала ни нешто антивоспалително, пошо немаш ни болка, ни оток.

Онака за иритација не мораш ништо да користиш освен да облакаш памучни маици, ако веќе инсистираш, Бекутан пудра, Алое гел. Али остај некое време без ништо, да видиш како ќе биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom