Прашања за Исламот III

Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Dali zenite vo islamot mozat da pravat raboti protiv zakonot i pri toa da ne bidat sankcionirani.Na protestite protiv apsenjata na ubijcite od Smilkovsko istoto se desi i kaj nas . Licata koj protestiraa bea gnevni zosto se apsi zena i se drzi za raka.
Иако Омер не ти се допаѓа и нестрпливо го чекаш денот кога ќе биде отстранет од форумот, на твоја (не)среќа, пак тој ќе ти одговори:

-Според начелата на исламската вера, одговорноста е подеднаква и кај мажите и кај жените. Кога се работи за криминални дејствија грев е тие да НЕ се санкционираат. Исламот им налага на своите следбеници да бидат примерни граѓани на една држава и ги советува да стојат понастрана од злото.

Јас колку што разбрав на протестите се реагираше за начинот на апсење на жената муслиманка, едноставно можеше да ја приведат жени и да ја држат пред камерите.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Hmmm Interesno ....se poveke novi clenovi so prvo mislenje na ovaa tema....a pak na starite kako Omer poleka pocna na da im padza perdeto od pred oci i da si go pokazuva svote vistinso lice so zakani i pcovki...Se nadevam deka ima moderatori na forumov.
Prasanje zosto se poveke se getoizraat naselbite vkulucuvajki i celi gradovi kade sto ziveeat muslimanite. Sto e toa sto ne saakat da ziveat ramo do ramo so drugite veri. Eve svez primer kade edna devoja od malo mesto do London se vraka vo svojot roden grad za da dozane deka cel grad e naselen so muslimani koi protestirat posakuvajki da izgori (pazi sea) britanskata policija. Duri i ja opomenuvaat sto nosi fustan .Znaci doselenici vo tuga drzava na protest protvi policijata koja uapslia zena od toj grad.


Dali zenite vo islamot mozat da pravat raboti protiv zakonot i pri toa da ne bidat sankcionirani.Na protestite protiv apsenjata na ubijcite od Smilkovsko istoto se desi i kaj nas . Licata koj protestiraa bea gnevni zosto se apsi zena i se drzi za raka.
Ti preporacuvam prvo da razgledas za koi i kakvi faci se raboti (bilo od Islamot ili Hristijanstvoto). Bidejki ne sakam da pravdam rabota koja ne e za opravduvanje nitu pak sakam pogresno da bidam svaten.Isto i mene mi bese cudno kako vo London im se dozvoluva da protestiraat luge so bradi i da izvikuvaat "Da zivee Bin Laden" da vregjaat i da plukaat vrz policijata itn. Mene ovie raboti i cudni mi se i jasni mi se. Bidejki jas sum Musliman,jas si ja poznavam svojata religija,znam sto mi dozvoluva sto ne mi dozvoluva,koi se granicite i kakvi se i ne pagjam jas na vakvi niski raboti.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Некој изгледа пак лаже. Ќе има постови во поука на денот.

http://au.news.yahoo.com/sunday-night/features/article/-/17094076/abandoned/

"Gali was using her laptop in the hotel’s staff bar when her drink was spiked. She awoke to a nightmare beyond belief: she had been savagely raped by three of her colleagues. Alone and frightened, she took herself to hospital. What Alicia didn’t know is that under the UAE’s strict sharia laws, if the perpetrator does not confess, a rape cannot be convicted without four adult Muslim male witnesses. She was charged with having illicit sex outside marriage, and thrown in a filthy jail cell for eight months."

Може да ми се објасни кој дел не е вистинит?
Жолтиот печат настрана, ти се молам. Јас ти одговорив кратко и јасно, како што ти го постави прашањето. А ако сакаш да ја тегнеш работата, тогаш ќе се тегне и одговорот. Ако жена, самата отиде на суд и пријави дека некое лице ја силувало, потребни и се докази и сведоци, и мора да подлегне под вештачење и целосна анализа на тој случај. Ако луѓето се казнуваа само на збор, а без докази, сите ќе бевме во затвор.

Ај сеа пиши на Поука на денот, да видам што ќе тропаш.;)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ti preporacuvam prvo da razgledas za koi i kakvi faci se raboti (bilo od Islamot ili Hristijanstvoto). Bidejki ne sakam da pravdam rabota koja ne e za opravduvanje nitu pak sakam pogresno da bidam svaten.Isto i mene mi bese cudno kako vo London im se dozvoluva da protestiraat luge so bradi i da izvikuvaat "Da zivee Bin Laden" da vregjaat i da plukaat vrz policijata itn. Mene ovie raboti i cudni mi se i jasni mi se. Bidejki jas sum Musliman,jas si ja poznavam svojata religija,znam sto mi dozvoluva sto ne mi dozvoluva,koi se granicite i kakvi se i ne pagjam jas na vakvi niski raboti.
Jas postaviv prasanje i dadov primer . Toa sto tie se popali i frustrira ne e moj problem. Ne mi odgovori a me reciitras = Verglas. Koj niski raboti ,ne go snimiv jas videoto. Moj sovet ako nemas odgovor postiraj si tvoe mislenje bez da me recitiras.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Жолтиот печат настрана, ти се молам.

Јас ти одговорив кратко и јасно, како што ти го постави прашањето. А ако сакаш да ја тегнеш работата, тогаш ќе се тегне и одговорот. Ако жена, самата отиде на суд и пријави дека некое лице ја силувало, потребни и се докази и сведоци, и мора да подлегне под вештачење и целосна анализа на тој случај. Ако луѓето се казнуваа само на збор, а без докази, сите ќе бевме во затвор.

Ај сеа пиши на Поука на денот, да видам што ќе тропаш.;)
dailytelegraph
ABC
huffingtonpost

Жолтиот печат на страна.
Ти одговори како мислеше,веројатно како знаеше, во пракса изгледа работите се поинакви од тоа како што те учат.

Истото прашање, овој пат искрен одговор.
Дали жена може да заврши во затвор ако е силувана и не си признае силувачот, под обвинение за прељба, според шеријатот?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Jas postaviv prasanje i dadov primer . Toa sto tie se popali i frustrira ne e moj problem. Ne mi odgovori a me reciitras = Verglas. Koj niski raboti ,ne go snimiv jas videoto. Moj sovet ako nemas odgovor postiraj si tvoe mislenje bez da me recitiras.
Pa veruvaj vo se sto nekoj ke ti snima,sto da ti kazam.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Иако Омер не ти се допаѓа и нестрпливо го чекаш денот кога ќе биде отстранет од форумот, на твоја (не)среќа, пак тој ќе ти одговори:

Јас колку што разбрав на протестите се реагираше за начинот на апсење на жената муслиманка, едноставно можеше да ја приведат жени и да ја држат пред камерите.
Omere nikoj ne saka da bides isfrlen od forumot. Mrazam dvolicnosti toa e se. Bez navreda.

Pa veruvaj vo se sto nekoj ke ti snima,sto da ti kazam.
Okej sea tebe ke ti poveruvam deka toa bilo filmska ekipa i namerno go napravile filmov.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Дали жена може да заврши во затвор ако е силувана и не си признае силувачот, под обвинение за прељба, според шеријатот?
Научи се да бидеш дециден кога поставуваш прашање. Тоа да биде убаво срочено и граматички точно напишано, за да може соговорникот да го разбере. Горното прашање тие граматички и правно погрешно формулирано. Одговорот е: зависи од случајот , т.е. намерата и вистината на оној кој обвинува и оној кој е обвинет.

Па префрли се на подолниот одговор:

Omer el Faruk напиша:
Ако жена, самата отиде на суд и пријави дека некое лице ја силувало, потребни и се докази и сведоци, и мора да подлегне под вештачење и целосна анализа на тој случај. Ако луѓето се казнуваа само на збор, а без докази, сите ќе бевме во затвор.
Исто е и со мажот кој во спротивна насока тоа ќе го претстави ( во своја одбрана) како намамување на прељуба од нејзина страна.

Што е овде нејасно и измислено од мене?

Значи си имаат судови кои се задолжени за тоа и кои ги испитуваат предметите подетално. Ова му иде како да ме прашаш: - Дали може убијците на децата кај Смилковското езеро да бидат ослободени поради недостаток на докази, а да завршат во затвор нивните родители или братучеди?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Tuka si greska. Muhammed s.a.w.s nikade ne se postavil kako Bog nitu sin Bozji,doduse,koga velis isto e,vo pravo si,no,koga bi se soglasil deka i Isus bil samo Bozji pratenik kako sto bil Muhammed.
Веќе ми е јасно дека Мухамед бил пророк кој бил пратен од Алах да го напише Коранот.и Коранот го сметате за најголемо чудо.

Исус кој почнал да го проповеда евангелието бил отфрлен од луѓето.Тој се поставил како Месија кој им докажал дека е Бог со правење чуда од кој најголемото е Лазар кој веќе 3 дена бил мртов и неговото тело било веќе умирисано тој го оживеал и со тоа докажал дека е Бог или олицетворие на Севишниот,
За тоа прашав што направил Мухамед за коранот да биде прифатен од народот.
Како што разбрав дека бил перфектно напишан кој не можело да се напише тоа од човек?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Веќе ми е јасно дека Мухамед бил пророк кој бил пратен од Алах да го напише Коранот.и Коранот го сметате за најголемо чудо.

Исус кој почнал да го проповеда евангелието бил отфрлен од луѓето.Тој се поставил како Месија кој им докажал дека е Бог со правење чуда од кој најголемото е Лазар кој веќе 3 дена бил мртов и неговото тело било веќе умирисано тој го оживеал и со тоа докажал дека е Бог или олицетворие на Севишниот,
За тоа прашав што направил Мухамед за коранот да биде прифатен од народот.
Како што разбрав дека бил перфектно напишан кој не можело да се напише тоа од човек?
Za toa deka Isus bil Bog,toa si e druga tema. Cuda napravil i Mojsie,napravile i mnogu drugi Bozji pratenici (a.s.).

Za ostanatoto,istrazete preku Google,napisete "Kur'anske Mudzize" ke videte zosto e perfekten i zosto toa ne bi mozelo da bide sostaveno od covek (vo toa vreme).
Dovolno e da istrazite za Brojot 7 vo Kur'anot. Za brojot 19 i za drugi numericki raboti koi go cuvaat Kur'anot od izmena.
Patem eve nekolku linkovi:
http://www.mlivo.com/download.html Na ovoj link imate kniga: "Kur'an ispred nauke i civilizacije"
http://imamsedin.wordpress.com/2011/06/27/matematicke-mudzize-cuda-u-kuranu/ Na ovoj link imate matematicki cuda vo Kur'anot.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Научи се да бидеш дециден кога поставуваш прашање. Тоа да биде убаво срочено и граматички точно напишано, за да може соговорникот да го разбере. Горното прашање тие граматички и правно погрешно формулирано. Одговорот е: зависи од случајот , т.е. намерата и вистината на оној кој обвинува и оној кој е обвинет.

Па префрли се на подолниот одговор:

Исто е и со мажот кој во спротивна насока тоа ќе го претстави ( во своја одбрана) како намамување на прељуба од нејзина страна.

Што е овде нејасно и измислено од мене?

Значи си имаат судови кои се задолжени за тоа и кои ги испитуваат предметите подетално. Ова му иде како да ме прашаш: - Дали може убијците на децата кај Смилковското езеро да бидат ослободени поради недостаток на докази, а да завршат во затвор нивните родители или братучеди?
Жена е силувана. Го пријавува случајот. Завршува во затвор поради прељуба. Треба ли да цртам?
А она дека жена го намамила мажот на прељуба поминува пред шеријатски суд?Нешто како сама си го бараше?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Барем едно да напишевте како Мухамед се преставил како човек над луѓето?
Ме мрзи да пребарувам по гоогле.

1,Зошто правите сунет(значењето)?
2,Зошто дозволуваат да имате 5 жени.?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Барем едно да напишевте како Мухамед се преставил како човек над луѓето?
Ме мрзи да пребарувам по гоогле.
http://www.youtube.com/watch?v=8NMVCYRO1GA
Pogledni i tamu desno imas uste dosta klipovi vo vrska so tvoite prasanja.

1,Зошто правите сунет(значењето)?
Zaradi Higienata.

2,Зошто дозволуваат да имате 5 жени.?
Za ova ima uslovi. Denes nema uslovi vo koi maz bi zel 4 zeni (ne 5).
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264

Kajgana Shop

На врв Bottom