Прашања за Исламот III

Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Прашањето е зошто Бог го напоменал Иса синот на Мерием во Коранот?
Како што разбрав во текстот Иса е преставен како и сите други луѓе.
Сакам да знам кој го напишал Коранот.
Како се одвивале настаните во тоа време.(На кратко)
Како им докажал дека е пратеник од Бог
Зошто Свинското месо е забрането.
Се обидувам да разберам некој работи зошто Муслиманите и Христијаните се многу поврзани барем во некој работи како на пр ние велиме Отец,Бог,кој вие велите Алах.
Зар не веруваме во еден ист Господ.Само прашањето е зошто Бог решил да ги подели. и дали е точно ова. Јас само претпоставувам и истражувам,дали има уште нешто што е напишано во врска со ова?
Имам уште работи што сакам да ги знам но понатаму.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Абе вистина ли е ,според шеријатот, дека силувана жена може да заврши во затвор под обвинение имање вонбрачен сексуален однос, ако силувачот не признае или нема четири сведока кои можат да ги потврдат случувањата?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Прашањето е зошто Бог го напоменал Иса синот на Мерием во Коранот?
Како што разбрав во текстот Иса е преставен како и сите други луѓе.
Od 2010 god. vaka ubavi prasanja ne sum videl nekoj da postavi bez da isprovocira.
Isa a.s za Muslimanite i spored Kur'anot ne e samo obicen covek. Toj e eden od naj bliskite pratenici do Allah dz.s. Ne e obicen covek,no e kako sto se i site Allahovi dz.s pratenici. Nie Muslimanite gi sakame i gi pocituvame site Bozji pratenici pod ednakvo.
Сакам да знам кој го напишал Коранот.
Како се одвивале настаните во тоа време.(На кратко)
Kur'anot e Allahova objava,dostavena preku melekot Dzibril a.s (gabriel) do Muhammed s.a.w.s.,Toj (Muhammed a.s) kako sto ja dobival objavata preku Dzibril a.s im ja prenesuval na Ashabite (drugarite negovi) i tie go zapisuvale,voedno i na pamet go uele.
Како им докажал дека е пратеник од Бог
Dokazale negovite dela,postapki.
Зошто Свинското месо е забрането.
Svinskoto im bilo zabraneto i na Evreite,spored s.zavet svinskoto e zabraneto isto taka.
Се обидувам да разберам некој работи зошто Муслиманите и Христијаните се многу поврзани барем во некој работи како на пр ние велиме Отец,Бог,кој вие велите Алах.
Povrzani se,zaradi toa sto Allah dz.s e EDEN (EDEN E BOG). Site Allahovi pratenici a.s povikuvale vo vera vo eden Bog i vo ist Bog. Cesto pati moze da se slusne deka Kur'anot e kopija na Noviot Zavet bidejki hristijanstvoto e postaro. Moze da se kaze deka Noviot zavet e kopija na stariot,bidejki tie se postari.... ili stariot zavet e kopija na Zeburot itn...... Nikoj od Allahovite pratenici a.s ne dosol da go izmeni ona sto go kazal prethodniot,ili da go demantira,tuku dosol da go usovrsi.
Зар не веруваме во еден ист Господ.
Hristijanite veruvaat deka Isus e Bog. Muslimanite veruvaat vo EDEN BOG,koj nema potreba od jadenje,nema potreba od spienje,Bog koj ne e roden nitu pak rodil....

Само прашањето е зошто Бог решил да ги подели. и дали е точно ова.
Satanata e taa koja gi podeluva,ne Bog.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Od 2010 god. vaka ubavi prasanja ne sum videl nekoj da postavi bez da isprovocira.
Каде виде тука провокација кажи ми?

Svinskoto im bilo zabraneto i na Evreite,spored s.zavet svinskoto e zabraneto isto taka.
Со кој Муслиман да се сретнаам ми потврдува дека не смее да јаде свинско месо а мене непријатно ми е да го прашам.
Прашањето ми беше Зошто?

Hristijanite veruvaat deka Isus e Bog. Muslimanite veruvaat vo EDEN BOG,koj nema potreba od jadenje,nema potreba od spienje,Bog koj ne e roden nitu pak rodil....
Да Христијаните веруваат дека Исус е Бог син на севишниот Бог кој е пратен како месија кој ни го даде словото(библијата)
Слично Како што се поставил Вашиот мухамед.

Satanata e taa koja gi podeluva,ne Bog.
Зар не ги викате Џинови.

Dokazale negovite dela,postapki.
Прашањето ми беше кој дела и постапки.Еве Исус правел чуда кој се докажал како Месија.
Прашањето ми беше која е суштината на муслиманството за да поверуваат.
Во кратки црти како се развило муслиманството?

Бате ама ништо не ми одговори и ништо не те разбрав односно ми ги изврте одговорите
Немам намера да испровоцирам ниту навредам никого.Сакам само да знам за Исламот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дали се бара од муслиманите да убијат во име на верата, и дали го одобруваат ова.....на било кој начин?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Каде виде тука провокација кажи ми?
Бате ама ништо не ми одговори и ништо не те разбрав односно ми ги изврте одговорите
Не сум тука да испровоцирам имам почит кон сите религии.Сакам само да знам за Исламот.
Не виде никој провокација,рече дека сите освен ова прашања биле со провокација.

Покасно ќе ти одговорам на твоите прашања подетално.

--- надополнето: 13 мај 2013 во 00:26 ---
Дали се бара од муслиманите да убијат во име на верата, и дали го одобруваат ова.....на било кој начин?
Овие прашања се веќе поставувани и одговорени,само се повторуваме и станува досадно и неинтересно.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Овие прашања се веќе поставувани и одговорени,само се повторуваме и станува досадно и неинтересно.
Можеше само да пишеш "не" ако е така.....ама не е така по се изгледа.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали се бара од муслиманите да убијат во име на верата, и дали го одобруваат ова.....на било кој начин?
Овие прашања се веќе поставувани и одговорени,само се повторуваме и станува досадно и неинтересно.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Прашањето е зошто Бог го напоменал Иса синот на Мерием во Коранот?
Како што разбрав во текстот Иса е преставен како и сите други луѓе.
Одговорот е едноставен,затоа што го пратил како Негов пратеник.
Иса а.с(Исус) е представен како еден од одабраните пратеници на Аллах.
Аллах во куранот вели дека пратениците Негови ги одликувал едни над други.
4 пратеници се одликувани над другите со тоа што им е објавена Книга.
на Давуд му е објавен - Зебур
на Муса(Мојсеј) - Теврат
на Иса - Инџил(Евангелие)
и последната Божја објава на човештвото му е доставена на последниот Божји пратеник,Мухаммед.
Но секако,сите овие пратеници се луѓе,не се ниту Божји синови ниту било што повеќе од тоа.
Представата за Бог во исламот е дека е Створител на се,независен од своите створенија
жив и вечен,ниту родил ниту е роден,семоќен,се гледа,се слуша.
Онака како му доликува на Бог.

Сакам да знам кој го напишал Коранот. Како се одвивале настаните во тоа време.(На кратко)
Куранот е Аллахов говор,кој му бил објавуван на Мухаммед преку мелекот Џибрил.
Кој понатаму бил запишуван и учен на памет од неговите асхаби(другари).

Како им докажал дека е пратеник од Бог
Најголема муџиза(чудо) на Мухаммед а.с. е токму Куранот,совршеноста на Куранот.
Аллах во куранот вели дека ако мислите дека е напишан од човек досега ќе му најдеа контрадикција или грешка.
1400 години,никој нити нашол контрадикција нити грешка,толку се обидувале и се обидуваат но никако не им иде од рака.
1400 ние го имаме Куранот непроменет,има толку луѓе кои го знаат напамет,4-5 годишни деца го учат на памет.
Па да беше објавен од некого друг освен Аллах,до сега ќе немаше ништо од тоа.
неговите дела и постапки и зборови(хадиси) исламски кажано Суннет,е друг муабет.
Денес постојат околу 9 хадиски збирки,2 од нив се веродостојни за делувањето,постапките на Мухаммед.
Има убава книга за Муџизите(чудата) на Мухаммед,освен куранот.
Интересно е Ноќното патување,каде за една ноќ
со Аллахова воља Мухаммед е однесен од медина во кудс(ерусалим денешен)
па од тука воздигнат во небесата,ги видел џеннетот(рајот) и џехенемот(пеколот)
Но за тоа треба да се чита,има посебна книга за тоа,од една реченица не може да се долови тоа.

Зошто Свинското месо е забрането.
Исламот забранил се што му штети на човекот,консултирај се со доктор прво за ова :)
Инаку за нас муслиманите,Аллах во куранот вели:
Ви се забранува крв,мрша и свинско месо и се она што е заклано во нечие друго име освен Аллаховото и тоа е тоа.
Интересно е што и во библијата е забрането свинското месо :)

Се обидувам да разберам некој работи зошто Муслиманите и Христијаните се многу поврзани барем во некој
работи како на пр ние велиме Отец,Бог,кој вие велите Алах.
Напишав и претходно на форумот,Муслиманите и Христијаните одат се до оној момент
кога за христијаните Исус представува Бог или Божји син.
За муслиманите е тоа апсолутно неприфатливо,богохулие и неверување во Еден Бог.
А и доказите за тоа од христијанска страна се многу штури,и не се базираат на факти од библијата.
и ден денеска светото тројство нема кој да го објасни,ама тоа е друга тема,да не ја отвараме сега и овде.

Зар не веруваме во еден ист Господ.Само прашањето е зошто Бог решил да ги подели. и дали е точно ова.
Јас само претпоставувам и истражувам,дали има уште нешто што е напишано во врска со ова?
Имам уште работи што сакам да ги знам но понатаму.
Да,јас верувам во оној Бог во кој верувал Иса а.с.(Исус) :)
Не решил Бог да ги подели,туку тоа е искушение.
Човек додека е жив ќе греши,а Аллах ги сака оние кои нему му се покајуваат,и заради Него
ги оставаат лошите работи,и прават работи со кои ќе го постигнат Неговото задоволство.
За муслиманите,Овој свет не е цел,туку средство до целта(Оној свет)
И на тоа се базира цело исламско верување,во верувањето за постоење на џеннет и џехеннем.
Аллах во куранот вели:

1. Се колнам во времето,
2. човекот навистина губи,
3. освен тие коишто веруваат и коишто прават
добри дела, и коишто едни со други си ја пре-
порачуваат вистината, и коишто едни со други
си ја препорачуваат трпеливоста.(сура Ел-Аср)

и за крај.
Никој не ја победил смртта,и на Аллах сите ќе му се вратиме,сакале или не сакале :)
И никој во гроб не понел ништо од неговото богатство,коли,пари,жени... само верувањето и добрите дела.
Памет во глава,Аллах не одликувал над останатите негови створенија со тоа што имаме разум.
Па да го искористиме разумот и реално да гледаме на работите.
Отворете Куран,прочитајте,нема таму ниту бомби ниту терористички напади.
Разбијте си ја таа исламофобија наметната од сител и остали медиуми.

Прочитајте,па ако не ви се свиѓа,дојдете да кажувате замерки и слично,да не му кроиме капа на нероден петко :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дали се бара од муслиманите да убијат во име на верата, и дали го одобруваат ова.....на било кој начин?
Овие прашања се веќе поставувани и одговорени,само се повторуваме и станува досадно и неинтересно.
Можеше само да пишеш "не" ако е така.....ама не е така по се изгледа.
Ви се забранува крв,мрша и свинско месо и се она што е заклано во нечие друго име освен Аллаховото и тоа е тоа.
Па тоа и те прашаа бе, дали во Алахово име, се одобрува убиство на немуслимани.

Очигледно одговорот е ДА.
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Па тоа и те прашаа бе, дали во Алахово име, се одобрува убиство на немуслимани.

Очигледно одговорот е ДА.
Ne mi gi izvrtuvaj zborovite,toa sto go citirase se odnesuva na toa sto im e zabraneto na muslimanite za jadenje.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
137
Поени од реакции
47
Каде виде тука провокација кажи ми?
mountain,mene me iznenadi vasiot pristap. Jas ve pofaliv. Rekov deka vaka kako vas,bez provokacija,od 2010 nemam procitano.Tuka nikoj nema postaveno prasanje a da ne isprovocira.



Со кој Муслиман да се сретнаам ми потврдува дека не смее да јаде свинско месо а мене непријатно ми е да го прашам.
Прашањето ми беше Зошто?
Svinskoto meso zabraneto e so Kur'anski zborovi a toa se Allahovi (Bozji) zborovi.Toj (dz.s) veli:
"''On vam zabranjuje: strv, krv i svinjsko meso.'' (El-Bekare, 173)
A drugi Kur'anski Aeti (Bozji zborovi) velat:
''Kada Allah i Poslanik Njegov nešto odrede, onda ni vjernik ni vjernica nemaju pravo da po svome nahođenju postupe. A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s pravog puta'' (El-Ahzab, 36).
Znaci,na muslimanot ni po koja cena ne mu e dozvoleno da konzumira svinsko meso,osven vo nuzna sostojba,koga covekoviot zivot direktno e zagrozen zaradi zestoka glas a ednistveno pri raka mu e svinskoto,shodno so serijatskoto pravilo "vo nuzda i zabranetoto e dozvoleno" Eve uste dva video klipa vo vrska so ova prasanje:
http://www.youtube.com/watch?v=PG9ogfwRiXM
http://www.youtube.com/watch?v=W9U-_DZ-q-s



Да Христијаните веруваат дека Исус е Бог син на севишниот Бог кој е пратен како месија кој ни го даде словото(библијата)
Слично Како што се поставил Вашиот мухамед.
Tuka si greska. Muhammed s.a.w.s nikade ne se postavil kako Bog nitu sin Bozji,doduse,koga velis isto e,vo pravo si,no,koga bi se soglasil deka i Isus bil samo Bozji pratenik kako sto bil Muhammed.


Зар не ги викате Џинови.
Dzinovi se drugo,Sejtani se drugo.



Прашањето ми беше кој дела и постапки.Еве Исус правел чуда кој се докажал како Месија.
Прашањето ми беше која е суштината на муслиманството за да поверуваат.
Во кратки црти како се развило муслиманството?
I pokraj toa sto Muhammed s.a.w.s imase i toj cuda,napravil dosta golemi cuda,no,posto ete i vie ne ste za toa zapoznati,nie mnogu na cuda ne se potpirame,ne ni tie vo negovo vreme,tuku vrz Vistinata. Muhammed a.s cudata ne gi pravel na bini,ne pravel sceni,tuku shodno potrebite. Ako sakas za cuda da ti pisuvam,mozam taman 3 stranici da napolnam. Nad prirodni raboti se slucuvale i kaj bliskite Allahovi robovi (vernici-evlii) i posle Muhammed a.s. Muhammed a.s i pred objavata go nosese prekarot El-Emin (poverliv),covek koj NIKOGAS NE IZLAZAL. Kur'anot e naj golemiot dokaz za Muhammedovoto a.s pratenistvo. Kur'anot e naj golemoto cudo.
Vo ovoj dokumentaren film (ima dosta delovi) moze da vidite kako zapocnala i objavata i kako se razvil Islamot: http://www.youtube.com/watch?v=yX3UHNhQ1Zk


Бате ама ништо не ми одговори и ништо не те разбрав односно ми ги изврте одговорите
Немам намера да испровоцирам ниту навредам никого.Сакам само да знам за Исламот.
So zadovolstvo bi ti pisuval. Ako ne si zadovolen,prasaj konkretno i otvoreno. Kazi deka ne si zadovolen,ke priobjasnime,kolku sto znaeme.
--- надополнето: 13 мај 2013 во 14:46 ---
Можеше само да пишеш "не" ако е така.....ама не е така по се изгледа.
So "da" i so "ne" sekogas ne se odgovara. Isto eden clen tuka se naluti. Barase da mu odgovorat so "da" ili "ne". Clenot mu postavi edno prasanje: "Togas,odgovori mi ti mene na ova prasanje so "da" ili "ne": Dali domati znaat deka si peder ? " Bi ti go postavil istoto prasanje,kazi mi Da ili Ne ? Samo ti ne luti se,avatarot ne ti dava :)
Nekogas treba objasnuvanje. Ne treba koga covek okolu sebe ke zavrti i ke se zapoznae koj e sto e,togas se' ke mu bide jasno.
Allah dz.s ne bara od vernicite da bidat PRAVEDNI. Ne bara da ubivaat,ne bara ni kukavici da bidat. Ne dozvoluva nadmeno da se ponasaat,nitu da gi ponizuvaat. Ne bara koga nekoj ke gi izsamari vo eden obraz da im go vrtat i drugiot,bidejki toa e neostvarlivo,po gledano od onie od koi toa se bara,ama nisto od toa vo praksa se nema. Ne bara od nas da,ako nekoj ni ja zeme kosulata da mu gi dademe i kondurite. Ako nekoj NI JA POBARA togas ke mu gi dademe,ama ako nekoj vleze da me oplacka po doma,ne bara i kafe na lopovot da mu napravime,kako sto nekade se bara a sprotivno rabotaat.
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Абе вистина ли е ,според шеријатот, дека силувана жена може да заврши во затвор под обвинение имање вонбрачен сексуален однос, ако силувачот не признае или нема четири сведока кои можат да ги потврдат случувањата?
Не е вистина!
--- надополнето: 13 мај 2013 во 15:28 ---
Дали се бара од муслиманите да убијат во име на верата, и дали го одобруваат ова.....на било кој начин?
Од муслиманите се бара единствено да убијат во име на верата, кога истата ќе биде загрозена, заедно со нивните животи и имоти.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Hmmm Interesno ....se poveke novi clenovi so prvo mislenje na ovaa tema....a pak na starite kako Omer poleka pocna na da im padza perdeto od pred oci i da si go pokazuva svote vistinso lice so zakani i pcovki...Se nadevam deka ima moderatori na forumov.
Prasanje zosto se poveke se getoizraat naselbite vkulucuvajki i celi gradovi kade sto ziveeat muslimanite. Sto e toa sto ne saakat da ziveat ramo do ramo so drugite veri. Eve svez primer kade edna devoja od malo mesto do London se vraka vo svojot roden grad za da dozane deka cel grad e naselen so muslimani koi protestirat posakuvajki da izgori (pazi sea) britanskata policija. Duri i ja opomenuvaat sto nosi fustan .Znaci doselenici vo tuga drzava na protest protvi policijata koja uapslia zena od toj grad.


Dali zenite vo islamot mozat da pravat raboti protiv zakonot i pri toa da ne bidat sankcionirani.Na protestite protiv apsenjata na ubijcite od Smilkovsko istoto se desi i kaj nas . Licata koj protestiraa bea gnevni zosto se apsi zena i se drzi za raka.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Не е вистина!
Некој изгледа пак лаже. Ќе има постови во поука на денот.

http://au.news.yahoo.com/sunday-night/features/article/-/17094076/abandoned/

"Gali was using her laptop in the hotel’s staff bar when her drink was spiked. She awoke to a nightmare beyond belief: she had been savagely raped by three of her colleagues. Alone and frightened, she took herself to hospital. What Alicia didn’t know is that under the UAE’s strict sharia laws, if the perpetrator does not confess, a rape cannot be convicted without four adult Muslim male witnesses. She was charged with having illicit sex outside marriage, and thrown in a filthy jail cell for eight months."

Може да ми се објасни кој дел не е вистинит?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom