Повреди на колена, совети, прашања..

  • Креатор на темата ФорцаМилан
  • Време на започнување
Член од
26 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
42
Леле леле :place: ко ми излезе то капачето , цело колено 20 сантими пред мене замина , да не можам да се дособерам дома да си одам , бев на местач тогаш мојте не знам оти не ме однесле на болница и добро бидна шо бидна демек ме намести Ливанто (така се вика местачо )ама болки па ми се чини попот во бело го видов. Оттогаш има можи едно 10 години ама пак ме наболва ако се оптеретвам и чим трчам имам мака Зедов една којнска маст се мачкам после секој тренинг и гледам сега да не се напрегам многу , па ќе видиме.....
:O :O како тоа ти излета капачето 20 цм пред тебе заминало? :O
 
T

Tamora

Гостин
:O :O како тоа ти излета капачето 20 цм пред тебе заминало? :O
Не буквално 20 сантими ама целото се измеси ојде понапред , од ко ојдов дома целото потече дури другиот ден ме однесоја на местач и ден денес ме боли , малце ако го уморам и почнува да ме клука се мачкам со масти ама џабе е .......
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.236
Поени од реакции
6.931
исчепкав деновиве за такозвана “Коњска Маст“ ги загрева,подмачкува и дава подобра циркулација на колената......2 дена ставам и осеќам поголема подвижност и сигурност во колената и нозете.....паковањето е мало и чини околу 200 денари......е сега јас мачкам преку денот,а гледам препорака тоа да се направи пред спиење и да се завитка коленото во завој и така неколку дена

исто така има предупредување пошто ова е коњска маст дека не е тестирана на луѓе - ама што ги матиш,пробај па кажи како е

очекувам да споделите искуства ;)
 
T

Tamora

Гостин
Има неколку ваква коњска маст јас имам користено црвена и зелена многу ми се слични со онаа кинеската маст , зелената ми се чини дека го лади местото а црвената е таа која што загрева ,значи намената им е различна . Во секој случај и двете се ефикасни , релаксираат помагаат при отоци , грчеви ревматски болки .
 
Член од
9 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
Sluzbarski.
Praam vezbi za kvadricepsot ali isto.. i dodeka gi praam krcka na sekoe vitkanje i odvitkuvanje.. snimka treba :$
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.236
Поени од реакции
6.931
ова на јутуб помага за зацврстување на здрави колена,со вакви вежби не се лечат повреди ами можи полошо да стани

ти треба оние вежби со седење да ја креваш ногата,во седечка положба на под и на столче,исто помага вежбање на справата “шутер’ доста,како и возење велосипед,ама не со премор
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Жените имаат 8 пати поголема шанса да се здобијат со повреда на колената.....неверојатно o_O
--- надополнето: 12 мај 2013 во 17:22 ---
Не буквално 20 сантими ама целото се измеси ојде понапред , од ко ојдов дома целото потече дури другиот ден ме однесоја на местач и ден денес ме боли , малце ако го уморам и почнува да ме клука се мачкам со масти ама џабе е .......
На лекар не си била? o_O Го немаш снимано? Треба да се оперира тоа инаку цел живот ќе се мачиш со него!
 
Член од
9 март 2013
Мислења
15
Поени од реакции
3
ова на јутуб помага за зацврстување на здрави колена,со вакви вежби не се лечат повреди ами можи полошо да стани

ти треба оние вежби со седење да ја креваш ногата,во седечка положба на под и на столче,исто помага вежбање на справата “шутер’ доста,како и возење велосипед,ама не со премор
Oki fala :)
 
T

Tamora

Гостин
Жените имаат 8 пати поголема шанса да се здобијат со повреда на колената.....неверојатно o_O
--- надополнето: 12 мај 2013 во 17:22 ---

На лекар не си била? o_O Го немаш снимано? Треба да се оперира тоа инаку цел живот ќе се мачиш со него!
Искрено немам одено на лекар од причина шо почна да ме боли скоро од пред некоја година кога почнав да трчам а ме боли само при физичка активност инаку кога одмарам немам гајле :)
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
Искрено немам одено на лекар од причина шо почна да ме боли скоро од пред некоја година кога почнав да трчам а ме боли само при физичка активност инаку кога одмарам немам гајле :)
прави чучњеви да ти се зацврсти коленото лигаментите ,кога ке влезеш у форма со чучњевите почни н аедна нога да ги правиш послесо коленото врати ке отвараш од што ке ти биде цврсто
 
Член од
26 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
42
уф... би сакала да го споделам и моето искуство и барам совет :( вчера дома вежбајќи лошо се свиткав странично и коленто осетив ми крцна ненормална болка осетив...Неможев да си ја подрмднам ногата потоа ме однесоа во болницата едвај и рекоа дека немам ништо скршено. Денес отидов на ортопедија имав много оток ми правеа пунквија 2 шприца крв ..... изгледа имам скинето некој лиманет ...или како што рече докторот некој дел од пателата ......Сега треба да правам магнетна резонанца во вторник и ке се утврде точно што е ... докторот ме исплаши ми рече:ако куртулисаш од операција ке имаш среќа .....многу ми е страв затоа што знам еден другар правеше операција ради лигаменти и потоа многу болки имаше неможеше да спие од болка...Уф ве молам дај ми некој совет ... се таму ми е паметот повеќе психички ке се уболам :(
значи ке се самоцитирам. Денеска конечно ги добив резултатите од магнетната и ми рекоа дека сум имала повреда на медијалниот менискус... Дали некој е имал слично искуство? Да ми објасни уште колку време нема да смеам да ја газам ногата бидејќи веќе 2 недели сум на штаки ....И дали неопходна е операцијата?
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
значи ке се самоцитирам. Денеска конечно ги добив резултатите од магнетната и ми рекоа дека сум имала повреда на медијалниот менискус... Дали некој е имал слично искуство? Да ми објасни уште колку време нема да смеам да ја газам ногата бидејќи веќе 2 недели сум на штаки ....И дали неопходна е операцијата?
да беше проф. спортист обавезно операција ,а вака мислам дека нема да ти треба ама се зависи како од коленото и заздравувањето
 
Член од
26 април 2013
Мислења
48
Поени од реакции
42
да беше проф. спортист обавезно операција ,а вака мислам дека нема да ти треба ама се зависи како од коленото и заздравувањето
преку глава ми е веќе од лежење и седење дома... дали со операција заздравувањето е побрзо? Уште колку време нема да можам да се движам ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom