Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
Најлесно е така да се одговри нели (y)

Не седам, одамна сум јас отиден каде ова што го барам си функционира и никој не прави проблем. Секој си ја знае својата обрска и секој се труди да го исподни својот дел и не се секирај супер ми е :P

Види за мене е уствари лесно.... Јас си имам резервна држава, пасош, сум бил/живеел не е е проблем да се снајдам и адаптирам. Мислете му ја ти и тие што неможат да излезат од резерватот сега сме 63% кога вашите деца ќе растат ќе биде 50-50. Јас внуци ќе дочекам незнам за тебе...;)

Тогаш и арианецот ќе ви биде супер...
Не од секирации по тебе,туку од секирации по нас јас те замолив да започнеш да го менуваш токму ти светот.
Ама ти наместо да се сконцентрираш да ме разбереш,почнуваш јасновидец да биднуваш ;)
А башка,само заради тоа што си некаде отиде,немора да значи дека ја практикуваш проповедта на владиката.
За разлика од тебе нема да одам со претпоставки како твоите,оти не секому му се тресе празна слама.
 
F

FARANG

Гостин
Не од секирации по тебе,туку од секирации по нас јас те замолив да започнеш да го менуваш токму ти светот.
Ама ти наместо да се сконцентрираш да ме разбереш,почнуваш јасновидец да биднуваш ;)
А башка,само заради тоа што си некаде отиде,немора да значи дека ја практикуваш проповедта на владиката.
За разлика од тебе нема да одам со претпоставки како твоите,оти не секому му се тресе празна слама.
Што да разберам жити се?

За претпоставките мислам дека секој слепец ги гледа ама ете за такви ко тебе Мерлин Менсон најубаво си кажа :icon_mrgr: You can't see the forest from the trees, you can' smell your own shit on your knees.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Се согласувам со Петар. Убаво си рекол човекот не гледам што толку за глава се фаќате. Факт е дека наталитетот е намелен, факт е дека денес се повеќе има кариеристики факт е дека со изедначување на улогите дојде до се ова. Има и други фактори ама на тие они како црква неможат да влијаат којзнае колку. Што треба да каже, да држи лекции за инвестиции и трговија? Полека полека православниот свет се повеќе станува дел од западната а не источната култура и со тоа работите се менуваат. Црквата треба да го сфати тоа ама истовремено не гледам нешто лошо да пробаат да подржат и потикнат добри акции за Македонија. Иначе 3то дете иницијатива имаше уште во 90тите и тоа баш предводена од МПЦ.
Исто факт е дека над 400.000 македонци се заминати во странство од осамостојувањето па наваму и тоа пред се млади деца. Факт е иако жените се кариеристички настроени, едвај земаат плата за да врзат крај со крај, уствари и двајцата да работат едвај врзуваат крај со крај.
Факти од времето на Југославија (мада не сакам да споредувам со тоа време ама ете многу го фалат дека било подобро и тогаш сме немале проблеми со наталитетот)
просек на завршување факултет е 27 години
просек на вработување е 33 години
Овие два факти се поради тоа што се имало пари, не толку многу од плати, како што од земјоделие (7-3 на работа, од 4-8 на нива)
А денес факт е дека работата е од 9-5 и да има време за на нива, земјоделието е слабо платено, како на пример во Тиквешијата уште гројзето од пред 3 години не им е исплатено.
Исто така факт против земјоделието е дека инфраструктурата на многу села е очајна, ми се чини дека во Римско време била подобра, ама затоа се градат згради во Центарот на Скопје за да кренат цена од 1000Е + по квадрат.
Наталитетот не е намален поради жените, туку од околности што сеуште владеат, а времето не е исто т.е луѓето сеуште размислуваат комунистички, а ние сме во ран капитализам и големиот број на македонци што си ја побарале среќата надвор од земјата.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 11:41 ---
Нашите генерации имаат 3, 000 пати поубави услови за живот отколку нашите баби и дедовци. Конформизмот, егоизмот, личната сатисфакција се главни проблеми, а некој други глупости.
Како тоа мислиш имале поубави услови за живот????
Мислиш дека ако имаш стан на 12 спрат во град, земаш некоја плата од 300Е и 10 саати си отсутен од дома се убави услови за живот ?
Прва работа е дека Македонците никогаш немале проблем со глад, пред се заради стоката и земјоделието. И да тоа е тешка работа, ама исто тешка е и за овие што се пендерат на скелињата да направат згради ?
Знаеш како им било работното време ? од 6-7 до 11-12 (зависи од жегата) и (3-4 до 6-7),во паузите му носеле ручек од дома и преспивале на некоја ладовина ?
Дали знаеш дека јас, а и многу други луѓе што работат канцелариска работа стануваат дезиорентирани и забораваат работи каде ставиле ?
Знаеш дека по број на часови денеска луѓето работат повеќе отколку тогаш и се далеку позависни за пари од тогаш, бидејќи нормално тогаш немале многу голема потреба од пари, најглавното т.е јадењето им било обезбедено.
И за крај знаеш дека револуциите што се случиле во Европа, се случиле во градовите, а не селата, бидејќи најаден човек не крева револуција
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Барате наталитет а жениве им е страв да пробаат без кондом, па после ќе немало деца, епа ќе нема! :facepalm:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Дајте му на владиката нека ебне нешто греота е, се му се има симнато у долна глава...нека се испразни ќе му олекне и ќе размислува поздраво, а не вака идиотски.
Разводи да прави црквата наместо судот и адвокати (нели дека се наплаќа) јас сум 100% сигурна дека ќе делат ливчиња „Чеда Божји, не дозволувајте некој да ви командува, разводот е правото решение!„
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Сите муабети за жена со кариера се само муабети.
Кажете ми пример на жена во Македонија која меѓу семејството и кариерата, избрала кариера.
Јас за таква не знам.
Напротив, знам еден куп примери каде жената одбила асистентско место на факултет затоа што дечкото дома ја чекал и ја условил: или јас или кариерата!
Заради тоа Македонците што живеат во странство си земаат Македонки.
Ма што зборам јас за Македонија. Еве ја Адел се скраси и одма пауза во кариерата.

Бракот, заедничкото живеење треба да биде преплетување на енергиите, а не да сте како шини еден покрај друг.

Мојот сопруг долго живеел сам. Тој знае се да прави: и да готви, и да чисти, и да простира алишта, ама буквално се’. Мене ми е мерак да му угодувам, мерак ми е кога ќе влезе дома да му замириса на готвено, тој е моја инспирација.
Домот што вели Венко, не е некаде, домот е со некого.
Јас исто така требаше да направам избор и го направив.
Мои цури, лесно е да се посветиш на кариерата.
Тешко се наоѓа човек по своја мерка. (y)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Сите муабети за жена со кариера се само муабети.
Кажете ми пример на жена во Македонија која меѓу семејството и кариерата, избрала кариера.
Јас за таква не знам.
Напротив, знам еден куп примери каде жената одбила асистентско место на факултет затоа што дечкото дома ја чекал и ја условил: или јас или кариерата!
Заради тоа Македонците што живеат во странство си земаат Македонки.
Ма што зборам јас за Македонија. Еве ја Адел се скраси и одма пауза во кариерата.

Бракот, заедничкото живеење треба да биде преплетување на енергиите, а не да сте како шини еден покрај друг.

Мојот сопруг долго живеел сам. Тој знае се да прави: и да готви, и да чисти, и да простира алишта, ама буквално се’. Мене ми е мерак да му угодувам, мерак ми е кога ќе влезе дома да му замириса на готвено, тој е моја инспирација.
Домот што вели Венко, не е некаде, домот е со некого.
Јас исто така требаше да направам избор и го направив.
Мои цури, лесно е да се посветиш на кариерата.
Тешко се наоѓа човек по своја мерка. (y)
И не ти здосадува?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
На кратко тоа е ПРОБЛЕМОТ. Денес се смени менталитетот на жените благодарение на западнњачката пропаганда. Порано приоритет било фамилија и куќа денес сте себични па си ги ставате вашите амбиции пред семејството и немој да го извртиш во тоа како вие можете а ние не, едноставно сфати дека нас природата не определила за други работи вас за тоа. Јас не гледам ништо страшно во тоа да треба да се гледа домакинство и да се одгледува фамилија. Вие самите на тоа гледате потценувачки. За мене тоа е исто ко да има кариера на работа дури и побитно, ама џабе зборам...
Еден куп глупости е твојот пост за мене.
Веројатно твоето познавање на природата се сведува на биологија во 8мо одд.
Јас гледам многу страшно во размислувањата како твоето.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 14:43 ---
Сите муабети за жена со кариера се само муабети.
Кажете ми пример на жена во Македонија која меѓу семејството и кариерата, избрала кариера.
Јас за таква не знам.
Напротив, знам еден куп примери каде жената одбила асистентско место на факултет затоа што дечкото дома ја чекал и ја условил: или јас или кариерата!
Заради тоа Македонците што живеат во странство си земаат Македонки.
Ма што зборам јас за Македонија. Еве ја Адел се скраси и одма пауза во кариерата.

Бракот, заедничкото живеење треба да биде преплетување на енергиите, а не да сте како шини еден покрај друг.

Мојот сопруг долго живеел сам. Тој знае се да прави: и да готви, и да чисти, и да простира алишта, ама буквално се’. Мене ми е мерак да му угодувам, мерак ми е кога ќе влезе дома да му замириса на готвено, тој е моја инспирација.
Домот што вели Венко, не е некаде, домот е со некого.
Јас исто така требаше да направам избор и го направив.
Мои цури, лесно е да се посветиш на кариерата.
Тешко се наоѓа човек по своја мерка. (y)
Јас знам.
И истовремено знам дека има 2 деца, живее со таткото на децата (не е во брак со него), дека со дечкото пола Европа на мотори ја поминаа, а децата нејзини носат, исто така две презимиња.

Познавам и уште една, која има доволно години, има партнер, живее со него, но немаат деца и двајцата се кариеристи. Повеќе години се заедно.

Познавам и други, но секој си го бира своето окружување. Јас на пример, немам муабет со домаќинки.
Озбилно не знам што да им кажам. Знам за себе се да си направам, ама тоа се работи кои се обврска, а не ќеиф. А за нив се цел живот.
Јбг, мене ми е тоа досадно.
Затоа и ги познавам овие другиве, поинтересни работи слушам од нив.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 14:48 ---
Најлесно е така да се одговри нели (y)

Не седам, одамна сум јас отиден каде ова што го барам си функционира и никој не прави проблем. Секој си ја знае својата обрска и секој се труди да го исподни својот дел и не се секирај супер ми е :P

Види за мене е уствари лесно.... Јас си имам резервна држава, пасош, сум бил/живеел не е е проблем да се снајдам и адаптирам. Мислете му ја ти и тие што неможат да излезат од резерватот сега сме 63% кога вашите деца ќе растат ќе биде 50-50. Јас внуци ќе дочекам незнам за тебе...;)

Тогаш и арианецот ќе ви биде супер...
Абе остај жити се.
Како жена, имам многу резервни држави во светов.
Па шо сеа, бубрези ќе си продаваме? Во време кога е полесно да извадиш бугарски пасош него здравствена книшка, и да одиш џенем кај сакаш и да се куропецаш, не е голема работа ,,резервниот пасош,,
Онака, муабетот ти е без везе.

Пошто и јас можам на америте да им дрочам што се не им чини, ама не можам ни да им помогнам, ниту па знам како им е секојдневно, ниту па какви се работите реално ,,на терен,,.

Well, уживај си со женички 140 високи, ручај си кучиња, и остај не нас вака закоравени да си го решаваме нашиот наталитет.
 
F

FARANG

Гостин
Еден куп глупости е твојот пост за мене.
Веројатно твоето познавање на природата се сведува на биологија во 8мо одд.
Јас гледам многу страшно во размислувањата како твоето.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 14:43 ---


Јас знам.
И истовремено знам дека има 2 деца, живее со таткото на децата (не е во брак со него), дека со дечкото пола Европа на мотори ја поминаа, а децата нејзини носат, исто така две презимиња.

Познавам и уште една, која има доволно години, има партнер, живее со него, но немаат деца и двајцата се кариеристи. Повеќе години се заедно.

Познавам и други, но секој си го бира своето окружување. Јас на пример, немам муабет со домаќинки.
Озбилно не знам што да им кажам. Знам за себе се да си направам, ама тоа се работи кои се обврска, а не ќеиф. А за нив се цел живот.
Јбг, мене ми е тоа досадно.
Затоа и ги познавам овие другиве, поинтересни работи слушам од нив.
--- надополнето: 8 мај 2013 во 14:48 ---


Абе остај жити се.
Како жена, имам многу резервни држави во светов.
Па шо сеа, бубрези ќе си продаваме? Во време кога е полесно да извадиш бугарски пасош него здравствена книшка, и да одиш џенем кај сакаш и да се куропецаш, не е голема работа ,,резервниот пасош,,
Онака, муабетот ти е без везе.

Пошто и јас можам на америте да им дрочам што се не им чини, ама не можам ни да им помогнам, ниту па знам како им е секојдневно, ниту па какви се работите реално ,,на терен,,.

Well, уживај си со женички 140 високи, ручај си кучиња, и остај не нас вака закоравени да си го решаваме нашиот наталитет.
И што кажа?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Ќе носи внук ти не се секирај....
Ама затоа внук ти ќе си го прчи на некоја австралиска плажа и ќе ни праќа поздрави во Иселенички џубокс. Ако воопшто знае да зуцне збор на македонски, што е малку веројатно,со мајка Азијатка и татко што никогаш не е дома туку си тера кеифови.

Сериозно, твоево напињање на темава е врв на лицемерието и не знам како имаш образ да киснеш тука.
Си го ладиш по светот, абер немаш ни од брак, ни од семејство и уште ги обвинуваш македонските жени дека биле себични и ја ставале кариерата пред семејството? Не, ТИ го правиш тоа.
Македонските жени се принудени да работат, не заради остварување кариера, туку затоа што со една плата од мочани 250 евра не можеш ни гзот да го избришеш, а не семејство да издржуваш и тоа повеќедетно. :tapp:
Кога веќе си толку засекиран за наталитетот, врати се во Македонија, работи некаде за 15 илјади и тоа под постојан страв дека ќе те шутнат, живеј во двособно станче, заедно со мајка, татко, брат/сестра, исто како што живеат 95 посто од младите луѓе, па ќе видиме тогаш дали ќе ти биде дојдено до штанцање деца.

А капак на се` е твоето константно инсистирање на конзервативни и традиционални вредности. Да владееја тие вредности, ти немаше да можеш да се ебаваш по хотелски соби, туку ќе чекаше прва брачна ноќ за да видиш дунда, исто како што чекал дедо ти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom